DE BOKSKAMPIOEN De Scheepvaart te Vper Kleinhandelaars óf Groote Magazijnen Weldadigheidsfeest Koninklijke Tooneelkring DE VLAAMSCHE STER - Yper MAANDAG 5 MAART 1934 Hierneven- staande zicht, over enkele da gen aan de kaai van Yper geno men, toont aan welke bedrijvig heid er daar soms heerscht en welke groote uitbreiding d e scheepvaart hier, in zoo'n korten tijd, ge nomen heeft tot grooter welvaart van onzen plaat selijken handel. Moest men jaar in, jaar uit het water in de vaart Yper-Yzer op een normaal peil kunnen behouden en dit zou, met het herstellen der vaart Yper Komen, dank zij het water der Leie kunnen verwezen lijkt worden, dan laat alles voorzien dat de scheepvaart hier mettertijd nog meer en meer zou toenemen en dat Yper zich weldra in een nieuw tijdperk van bloei en vooruitgang zou mogen verheugen. Aankomsten: Vrijdag 23 Februari De Risico (schip per D'haene) door M. Talpe van Koririjk bevracht met 88 ton vetten, voor verscheide- nen, waarvan 5© ton gelost te Boesinghe. Denzelfden dag, het beurtschip André (schipper De Boeuf) met 35 ton beurtgoed voor verscheidenen. Zaterdag 24 de Alphonse (schipper Adriaenssens) met 40 ton bloem voor M. Van- develde te Yper. Maandag 26 de Sidonie (schipper Schuddinck) met i35 ton graan voor M. Van- deputte te Yper, en de Wilhelmina (schip per Van Gent) met 80 ton kolen voor M. Degeest te Yper. Dinsdag 27 de P. E. M. (schipper De Bock) door M. Talpe van Kortrijk bevracht met roo ton vetten voor verscheidenen waar van 52 ton gelost te Drie Grachten. Woensdag 28 de Leonard (schipper^ De Bond') met 100 ton graan voor M. Holle- beke te Yper. De neringdoeners werden laagen tijd ver waarloosd, schier doodgewurgd door taksen, lasten en fiskusreglementen, omdat zij het bezadigsie deel der natie waren, het verdul digste, het zwijgzaamste. En nu, al met eens houden ze de openbare meening gaande. Zij bewegen zich, handelen, protesteeren, ver eenigen zich ter verdediging hunner belangen en geven aldus den indruk weer dat er een nieuwe macht geboren is, die wel in staat zou kunnen zijn om heel ons traditioneel kiesorga- nisme te doen ineenstorten. Het is oprecht vermakelijk om zien, hoe onze politiekers, wanneer zij het vuur aan de schenen voelen, zich ineens gewonnen voe len voor een zaak. De middenstand heeft zich sedert enkelen tijd doen gelden en het aange durfd, buiten alle politiek om, een beweging in 't leven te roepen, die met den dag meer en meer veld wint. De onderscheiden politieke partijen hebben dadelijk begrepen en willen nu doen wat in hun macht ligt om den Middenstand ieder vpor zich te winnen, en hebben in gloeiende redevoeringen de belangen der kleine burgerij verdedigd. Hartroerend voorwaar Maar wat vraagt de Middenstand Hij vraagt aan de Regeering de wederop richting van het Algemeen Bestuur voor dea Middenstand de uitvoering van de beslissin gen genomen door den Ministerraad op 17 Januari ig3i de wederoprichting van de be- stuurdiensten belast met de behartiging van de belangen van den Middenstand desamen- ordening van de krachtinspanningen. Honderd twee en zestig Sekretariaten van Ambachts- leerlingenschap werden opgericht die flinke krachtinspanning mag niet te loor gaan bij ge brek aan kredieten. Waarom klaagt de Middenstand Omdat de duur en de uitgestrektheid van de krisis den Middenstand het ergste treffen en het aantal faillissementen zoo onrustwek kend stijgt. Omdat de regeering de handelaars moet redden. Al de partijen zijn het eens om de tus- schenkomst goed te keuren ten voordeele van de groote ondernemingen die beschermd wor den door de banken en die er slecht voorston den. Maar niemand heeft ooit gedacht, ook de A. N. I. C. niet, om de kleine neringdoeners, den Middenstand bij te springen, die in moei lijkheden zaten. De regelmatige handel dient beschermd tegen de leurdersplaag. Vijftig ten honderd zijn vreemdelingen. Er zou moeten een leur ders- of patentkaart afgeleverd worden. De groote magazijnen, de magazijnen met eenheidsprijzen, gesteund door de financiers, doen den kleinen handel een rampspoedige mededinging aan. Zal de Regeering laten betijen Zal men nog dulden dat ambtenaars in 't vervolg nog handel mogen drijven Waarom dit verbod niet wettelijk vastleggen Waarom kan de Middenstand geen gelijk heid hebben op toepassing der sociale wetten, b. v. in zake ouderdomspensioenen Waarom geen einde gesteld aan de tallooze formaliteiten die aan de handelaars opgelegd worden door de sociale wetten die het per soneel te goede komen. Waarom dat alles niet vereenvoudigen Waarom het taks- en belastingstelsel niet vereenvoudigd waarom niet overgegaan tot de herziening der gror dbelasting, waarin zooveel onrechtvaardigheden steken Waar blijft de wet op de handelshuurover eenkomsten Wanneer zullen de wraakroepende hypo thecaire lasten wettelijk geregeld worden Overeenkomsten aan 9, 12, 14 ten honderd moeten den Middenstand ruineeren. Waar blijft de wet op de handelseigen dommen Waarom geen taks gelegd op het zakencijfer van de ondernemingen die waren tegen een heidsprijzen verkoopen De heer Van Ackere in de parlementaire zitting van i3 Februari voegde bij de reeks klachten nog deze dat de groote magazijnen werkloozen aan hongerloonen aanwerven dat zij waren van vreemde herkomst afzetten en aan het publiek waren van mindere hoeda nigheid afzetten in dezelfde voorwaarden als waren van eerste gehalte. Maar wij zien ook dat iedere neringdoener, evenals de groote magazijnen, zich niet bepaalt in de uitbating van een eenig artikel ieder breidt zijn werksfeer uit en voegt bij zijn eenig artikel andere artikelen die ermee in verband staan ieder neringdoener neemt zijn toevlucht tot zekere middelen om de klienteel tot zich te trekken, zijn zakencijfer te vergrooten en den werkkring van zijn ge buur te verminderen. Deze, benadeeligd, kan om dezelfde reden, de bescherming van de wet inroepen tegen deze voor hem schadelijke mededisging even als de neringdoeners nu doen tegenover de grootm agazij nen Heeft men ook al eens nagedacht dat de verdwijning der grootmagazijnen het br lang van den verbruiker kunne benadeeligèn Zij immers belichamen een mededinging naar den wensch en het belang van den verbruiker, in dezen tijd vooral, waarin hij met zijn inge krompen aankoopsvermogen een beroep moet doen op een goedkoope markt. Algemeen belang gaat immers altijd boven particulier belang. Het ware meer logisch voor de kleinhande laars voortaan kollektieve aankoopen te doen en zich onderling beter te verstaan om hun levensbelangen te verdedigen in plaats van zich naar de keel te grijpen. Al de neringdoeners klagen en niet zonder reden over het ongelijk hun door de groote magazijnen aangedaan of door hun lage prij zen, maar de vrouw van den kruidenier gaat er heen om haar toiletartikelen en de toilethande laarster gaat er om haar eetwarenenz. Zoo wij er zelf geen ooggetuige van ge weest waren zouden we zulke ontmoedigende houdirg van neringdoeners zelf niet kunnen begrijpen. Vooraleer den steen naar anderen te werpen hoevende neringdoeners te leeren zich onder ling te helpen en elkander te bevoordeeligen. Indien zij zich willen redden, moeten de kleinhandelaars solidair zijn in wezen en in weiken en die solidariteit beoefenen zoo voor hun huis als voor hun winkelartikelen. Afge zonderd zijn ze slechts stof door den wind weggevaagd vereenigd vormen zij een macht bekwaam om te strijden en te overwinnen. Tegenover de concentratie der grootmaga zijnen moet de concentratie der neringdoeners komen. De Regeering kan intusschen met zijn douanen, patentkaarten en toezichters op de hoedanigheid der waren ingrijpen, maar we herhalen het hier nogmaals, de redding moet door de neringdoeners zelf komen. M. HETT. Op Woensdag 7 Maart aanstaande wordt een GALA AVOND ingericht in het Caroussel Devos, ten voordeele van de oor logsinvaliden der Afdeeling N. V. I. Yper. Het plaatselijk comiteit van het Nationaal Werk der Oorlogsinvaliden en het bestuur der afdeeling Yper van het Nationaal Verbond,, doen een dringenden oproep tot de bevolking, opdat zij tot het wellukken van dit feest zou- medehelpen. Bijzondere prijzen zullen kunnen gewennem worden do®r alwie binst dien avond de aan gekochte kaarten zal verrijden. De bestuursleden der biide maatschappijen' zullen alle giften en prijzen met dank aanvaar den. Deze mogen ook afgegeven worden im 't lokaal Au Saumon Namens het Nationaal Werk der Oorlogsinvaliden, Comiteit Yper De Schrijver-Schatbewaarder, De Voorzitter, J. Van der Mersch. R. Clinckemaille. Advokaat, schepen der stad. Arrondissem. Commissaris- Namens het Natienaal Verbond der Oorlogsinvaliden De Secretaris,' De Voorzitter, Oscar Molein. Isaï Gruwez. Bureel Om 7 u. 3o Gordijn Om 8 u. ia de Feestzaal CONCORDIA Seminariestraat OPVOERING VAN Klucht in drie bedrijven van Otto Schwartz en Carl Mathern. Prijzen der Plaatsen le Rang 6 Ir. - 2° Rang 4 fr. 50 - 3e Rang 3 fr. 58,. NB Deze vertooring, eerst bepaald op 26° Februari, werd acht dagen verschoven, ten teeken van rouw tengevolge van het afster ven van onzen geliefden Vorst.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1934 | | pagina 4