FOOTBALL C 8 Y.'III'Meenen HET YPERSCHE LA RÉOION D'YPRE Zondagrost - Repos dominical Ter Nagedachtenis ran Z.M. Kenlng Albert A la Mémoire de S. M. Ie Roi Albert Memorial Service for the late King Albert 14* Jaargang, N' 49 A O Maart 1934 14 Année, N° 49 - 10 Mars 1934 Bijvoegsel Supplément Wekelijksch Overzicht PLECHTIGE LIJKDIENST opgedragen ter nagedachtenis van Z. M. Koning Albert. SERVICE FUNÈBRE MEMORIAL SERVICE Onderscheiding K. B. V. B. C. S. Y. Zondag 11 Maart 1934 Ambtelijk Nieuws Justitie. Rechteriyke Orde. Het Vasten - Sermoenen Sterfgeval Heer René-Cornelius BUTEIN ZIELMISSEN Na de treffende gebeurtenissen die wij in België komen te doorleven, zet de politieke werkzaamheid in ons land in, met een ophef makende redevoering in 't Senaat van den heer de Broqueville. üeze rede had tot onder werp een der hevigste brandpunten der hui dige internationale politiek met het oog op de ontwapening en den toestand van Duitschland. Hij valt met de deur in huis en zegt Men vraagt ons of wij zullen voortgaan met toe te laten aan Duitschland zich steeds te herwape nen, niettegenstaande de voorschriften van het vredesverdrag?» Op die vraag, zegt hij, moeten wij antwoorden door een andere vraag Hoe zal men het Reich beletten van zich weer te bewapenen En zijn antwoord luidt Daartoe zijn er twee middelen, en geen andere Het eerste is de toepassing van art. 2t3 van het verdrag dat aan den Volkerenbond toelaat een onder zoek in te stellen het tweede is, een voor komenden oorlog verklaren Wat betreft de toepassing van het eerste middel, gaat hij verder, is het een uitgemaakte zaak dat meer dan een der groote mogendhe den uit den Volkerenraad, daartoe niet zal wil len overgaan (Engeland en Italië althans). Bij gevolge, zelfs als de anderen het zouden wil len, zal Duitschland er zich tegen verzetten Blijft dus niets anders over dan den oorlog verklaren om die herbewapening te beletten. Dat is een redmiddel dat nog erger is dan het te vermijden kwaad en men moet geslagen zijn met gekheid of crimineel aangelegd zijn om daartoe over te gaan 1 Z rolang er maar eenige hoop bestaat tot overeenkomst is het onge oorloofd zulke ramp uit te lokken, met onmid dellijke schrikkelijke gevolgen om een andere te ontgaan die nog ver af is en die daarom nog niet zeker is. Het is dus mijne stel lige overtuiging en deze van meer andere lan den dat er geen ander afdoend middel is om de her wapening van Duitschland te beletten dan de oorlog Ik ontzeg mij het recht om ons land m zulk avontuur te jageri Verder legt de heer Minister zijne bewerin gen uitBij bet opstellen van het Verdrag vond men de eensgezindheid der vertegen woordigers van 27 landen maar de tijd heeft zijn werk gedaan en die 27 eensgezinde ge dachten zijn niet meer te vinden. En stilaan is het Duitschland van 19 9 heel iets anders geworden dan het toen was. De geschiedenis leert onverbiddelijk dat de overwonneling zich vroeg of laat weer verheft. En hebben Frankrijk, Engeland en Italië in 1932 te Geneve niet moeten bekennen dat het Reich recht heeft van behandeld te worden op ge lijken voet Er blijft dus maar een middel over om de ramp te ontgaan, 't is de bewapening van allen te beperken en daartoe kan men alleen geraken door vriendschappelijke onderhande lingen Al wat tot heden gedaan werd om tot beperking der bewapening te geraken liep verkeerd uit. Daarom moet al gedaan worden wat kan om, met zoo weinig mogelijk opoffe ring en zooveel mogelijk waarborg, tot eene oplossing te geraken Deze onbewimpelde uiteenzetting heeft geweldig opspraak verwekt. De eenen staan verbluft, de anderen vallen uit in beknibbelin gen, anderen moeten zich nog eens goed over denken om den kern uit te halen en Duitsch land jubelt omdat het meent een nieuwen steun voor zijne meening gevonden te hebben. Onze eerste Minister denkt er echter niet aan voldoening te geven aan het Reich, maar hij steunt erop dat de ligging van ons land ons al te zeer in gevaar brengt en dat wij weer de eerste en ongelukkigste slachtoffers moeten zijn van een geschil dat met de wapens in de hand zou moeten beslist worden Hij zou willen, om ons te redden, dat het geschil in der minne, door overeenkomsten zou kunnen opgelost worden. Alle landen, en inzonderheid Duitschland, moeten dus stop gezet worden in hun bedrijvigheid tot steeds sterker bewa pening, zooniet loopt het toch onvermijdelijk uit op een oorlog. Er moet dus gewerkt wor den in verstandhouding mét Frankrijk, Enge land en Italië om aldaar steun en bescherming te vinden, met het eenige doel onzen bodem vrij te houden van de plagen waaronder wij voorheen maar al te diep en bloedig geleden hebben. Op Zondag 11 Maart 1934, wordt om 10 uur voormiddag, in St Maartenskathedraal te Yper, vanwege de verschalende oud strij dersbonden, een De oud - strijders en oud - soldaten aller natiën worden vriendelijk uitgenoodigd op dezen Lijkdienst tegenwoordig te zijn. Bijeenkomst aan het café Au Saumon Seminariestraat te 9 u. l5. Vertrek te 9 u. 3o langs de Casselstraat, Rijsselstraat, Groote Markt, Neermarkt. Van- denpeereboomplaats naar St-Maartenskathe draal. Na den lijkdienst worden in de kerk de BrabanQonne de Marseillaise en de God save the King uitgevoerd en begeeft zich de stoet naar het Belfort waar een kroon aan den voet van het standbeeld van Koning Albert wordt neergelegd. De klarpenen bla zen «Te Velde en de stoet begeeft zich daar na langs de Rijsselstraat en Casselstraat terug naar de Saumon om er uiteen te gaan. A la demande des différents groupements d'anciens combattants, un sera célébré a la mémoire de S. M. Ie Roi Albert, le Dimanche 11 Mars 1934, a 10 heures, en la Cathédrale de St-Martin. Les anciens combattants et miliciens de toute nationalité sont instamment invités a cette cé émonie. Réunion a 9 h. i5 au café Au Saumon rue du Séminaire. Départ a 9 h 3o par la rue de Cassel, rue de Lille, Grand'Place, Marché Bas, Place Vandenpeereboom a la Cathédrale St Martin. A Tissue du service fur èbre les trois hymnes nationaux La B abar.ponne la Marseil laise et le God save the King seront exé- cutés a l'église. A la sortie le cortège se rrformera et se rendra au 3effroi, oü une couronne sera dé posée au pied du monument du Roi Albert. Ensuite les clairons sonneront «Aux Champs» et le cortège se dirigera par la rue de Lille et la rue de Cassel au Saumon oü aura lieu la dislocation. On Sunday March llih 1934, at 10 o' clock A. M. in St-Martins Cathedral, will be celebrated a in memory of H. M. Albert I our late king. The ex service men of all nationalities are kindly invited to attend this Ceremony. Further information will reach them through their respective local branch. Bij Koninklijk Besluit van 11 Januari 1934 werd het Burgerlijk Eereteeken van is,e klas verleend aan M. Emile Buyle, gewezen be diende van het stedelijk slachthuis. Wij bieden den vereeremerkte onze harte lijkste gelukwenschen. Ypersch Stadium Om 3 uur namiddag Ingang i Fr. 5o. Indien al de mogendheden in Europa nu eens wilden overtuigd zijn dat dit de uiting is der gezonde rede en het eenigste middel om een bloedbad te ontgaan, dan zouden wij waarschijnlijk binnen kort met minder angst de toekomst te gemoet zien. RIK. Staatsldad vap 7" dezer mtl rt rat het ontslag, ingediend door den heer Vetk st v., als lu>- gevoegd rechter aan het Vredegerecht van Het l' kaDton van Yper, aanvaard is. Vele menschen zullen gaan luisteren naar de Vasten bermoenen in St Maarter^kathe draal daar wordt over het Bitter Lijden van onzen Zaligmaker gepredikt door iemand die 't zoo gemoedelijk kan zeggen Eerw. H?.r Verhaeghe, principaal van het Bisschoppelijk College. Eiken Zondag van de Vasten, in St Maar tenskathedraal, zijn Vespers en Lof gesteld te 3 i/i u Tusschenin, om 4 uur, de indrukwekkende meditatie. Kerk der tt. PP. Karmelieten - Yper 9 Woensdagen van St Jozef 's Avoncs te 6 u groot sermoen over Ltvemvereeniging door den E. P. Gra- tianus. Karmeliet Mevrouw René Butein, geboren Renilde Demolder Mijnheer en Mevrouw Daniel Beirnaert-Butein Mejufier Agnes Butein Mijnheer Charles Butein Mijnheer Albert Butein Mejuffer Cecile Beirnaert Mijnbeer Fernand Reirnaert De famlliën Butein, Fremault, Demolder en Vanexem, metden met diepe droefheid het afsterven van hun teergeliefden echtgenoot, vader, schoonvader, grootvader en bloedverwant, geboren te Stavele, den 30 April 1868, en godvruchtig in den Heer ontslapen te Yper, den 5 Maart 1934. De vrienden en kennissen die, bij vergetelheid, geen rouw brief zouden ontvangen hebben, worden verzocht dit bericht als dusdanig te aanzien. 36, Dixmudestraat. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gelezen worden op Zondag II Maart, om 8 V» uur, in St Pieterskerk, tot zielelafenis van Heer Désiré MONNET Echtgenoot van Vrouw Maria Catteeuw en Zoontje Albert. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gelezen worden op Zondag 11 Maart, om 8 V* uur, in St- Maartenskerk, lot zielelafenis van Heer Raymond COFFYN Pennestraat. 48. Vrieoden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gelezen worden op Zondag ll Maart, om 11 y« u., in St-Maartenskerk, tot zielelafenis van Heer Jules PLATEVOET en Dochter Agnès. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 18 Maart, om 8 V* uur, in St-Jacobskerk, tot zielelafenis van Heer Charles TIMPERMAN. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zul gelezen worden op Zondag 18 Maart, om 8 Vi uur, in.St Pieterskerk, tot zielelafenis van Vrouw Anna DEPUYDT Echtgenoote van Heer Prosper Verhaeghe. Vrienden enkennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS dij te wonen, die zal gelezen worden op Zondag 18 Maart, om 11 y«uur, in St Maartenskathedraal, tot zielelafenis van Heer Alphonse CLAEYS. De Apotheek van La Pharmacie de Mr S N O E C K Groote Markt o— Grand'Place is ALLEEN OPEN Op Zondag 11 Maart reste seule ouverte le Dimanche 11 Mart van 8 tot 12 ure en van 1 tot 7 ure. de 8 12 heures et de 1 i 7 h u'es.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1934 | | pagina 11