Hulde aan Koning LEOPOLD III 14eJaar, N° 49 - 10 Maart 1934 14e Annèe, N° 49 - 10 Mars Weekblad roor bet Arrondissement Yper Abonnement18 fr. 00 per jaar Buitenland 32 fr. Men inn tstêhrtfven In tilt Belgttehe poetkantoren Tel. 500 35 ct. het nummer Journal hebdomadaire de I'Arrondissement d Ypres Abonnement 18 fr. 00 par an Etranger 32 fr. 35 ct. Ie numéro Tél. 500 i Gegroet Hoezee Heil U Daar komt Hij aangetogen Het park van Laeken uit. Geen praal- of zegebogen Verwachten Leopold op zijnen kroningsdag. 's Lands rouw is veel te groot het volk en kan, noch mag Van Koning Albert I de grootheid niet vergeten, Noch zijn rampzalig eind. Maar honderd duizend kreten Begroeten luid den zoon op zijnen zegetocht, Omdat weer 't treurend volk, Hem ziende, hopen mocht. De wereld stond verstomd haar afgezanten zagen, Hoe Koning Leopold met liefde werd gedragen, Door gansch het Belgisch volk, in machtig eerbetoon 't Paleis der Natie in, op vaderlandschen troon Die troon, die rotsevast, sinds meer dan honderd jaren Gebouwd op liefde en trouw, kan trotsen de gevaren. Daar staat Vorst Leopold, door gansch het land omgeven Ter Kamer op den troon, de hand fier opgeheven. 't Is eenig, plechtig, grootsch Daar dreunt door heel de zaal De Koninklijke eed in Vlaamsche en Fransche taal Ik zweer de Grondwet trouw en trouw aan al de wetten Van 't vrije Belgisch Volk Ik zweer u, te beletten Dat de onafhankelijkheid en de eenheid van den Staat Op welke wijze 't zij, voor ons verloren gaat. Ik geef mij gansch aan 't Land. De Koningin, ons Kindren Ze zullen 't ook zoo doen, en niets zal mij verhindren Voor 't welzijn van den Staat steeds in de bres te staan, Mijn ganschen plicht te doen, lijk 't Vader heeft gedaan. Die plicht, zoo helpe God, is 't richtsnoer van mijn streven, Die plicht blijlt diep in 't hart voor altijd neergeschreven. Een roerend oogenblik Door jublend volk en troepen Wordt Koning Leopold met zijn gezin geroepen Aan 't venster van 't paleis. De drager van de kroon Biedt 't volk zijn grootsten schat, de toekomst* van den troon En Koningin Astrid, tot tranen toe bewogen, Biedt 't lief prinsesjen aan, dat dankt naar best vermogen. Waar is het volk op aard, waar is het grondgebied, Dat men nog hedendaags zulk treffend schouwspel ziet De ramp te Marche-les Dames heeft duidelijk doen blijken Wat bij een edel volk, een Koning kan bereiken, Wanneer Hij, dag aan dag, zijn duren eed gestand, Zich geeft met hart en ziel aan 't duurbaar Vaderland. Dat deên de Leopolds en Albert nooit volprezen Zoo zal 't met Leopold, den nieuwen Vorst, ook wezen. Jos. R. Van den Driessche. Federatie der Geteisterden van het Arrondissement Yper en Handels- en Nijverheidskamer van Yper Verslag der Vergaderiag rai 4 Maart 1934 De vergadering, door de Federatie der Geteisterden belegd samen met de Handels- kamer van Yper om de middels te beramen tot het spoedig herstel der vaart Yper- Komen, wordt voorgezeten door de heeren advokaat A. Butaye en L. Geuten, namens de Federa tie der Geteisterden, en door den heer H. Vermeulen, voorzitter der Ypersche Handels kamer. Een dertigtal personen hebben den oproep der inrichtende vereenigingen beantwoord. Onder de aanwezigen bemerken wij o. m. den heer Mullie, senator, die echter na eenigen tijd verplicht is de vergadering te verlaten, daar zijne aanwezigheid ook nog elders vereischt wordt de heeren Lommez, bestendig afgevaardigde Dujardin, burge meester van Komen Goudezeune, burge meester van Hollebeke Bartier, burgemeester van Voormezeele Lemahieu, eerste schepen van Yper Demeulenaere en Six, schepenen van Houthem Coulier, schepen van Boe singhe Simoens, Staatslandbouwkundige Sobry, advokaat en gewezen burgemeester van Yper Ernest Iweins d'Eeckhoutte; Gits, stadsbouwkundige afgevaardigden der ge meenten Zillebeke, Zuydschete en andere verscheidene leden der Handelskamer, waar onder de heeren Julien Tahon, ondervoorzit ter, Ed. Toussaert, secretaris, Leon Vande- voorde, Armand Donck, Clovis Leterme, enz alsmede vertegenwoordigers van verschillige dag- en weekbladen. De heer advokaat Butaye opent de ver gadering om 14 u. 3o en, vóór de rechtstaande aanwezigen, brengt hulde aan de nagedach tenis van Z. M. Koning Albert in dezer voege: Vooraleer over te gaan tot de bespreking aangaande de vaart Komen-Yper, is het een plicht voor mij, als Voorzitter van de Fede ratie der Geteisterden van het Arrondissement Yper, mijne droefheid uit te drukken over het afsterven van onzen geliefden Koning Albert. De geteisterden hadden in Hem een getrouwen vriend en machtigen beschermer. In onze moeilijkheden met het landbestuur werd Zijne tusschenkomst meermaals door ons ingeroe pen, en telkenmale is Hij erin geslaagd ons voldoening te doen geven. Alleen in de kwes tie van de uitbetaling in titels, was Hij tot nu toe nog tot geen goeden uitslag geraakt. Voor wat de kwestie der vaart betreft, hadden wij in Hem terecht veel vertrouwen gesteld. Wij, geteisterden van het Arrondissement Yper, zijn Hem dus veel dankbaarheid verschuldigd, en ik houd eraan dit hier openbaarlijk te ver klaren. Zijn dood is voor ons een groot ver lies, maar wij stellen thans ons betrouwen in Zijn opvolger, Leopold III, in wien wij voor zeker een even goeden beschermer van onze rechten zullen vinden. Nadien verontschuldigt de heer Butaye de heeren Gillon en de Pontieu, senators Em. Butaye, volksvertegenwoordiger Dr H. Brutsaert, gewezen Kamerlid Vanderghote, burgemeester van Yper, en B. Vermeulen, burgemeester van Stjan, die hebben laten weten dat zij in de onmogelijkheid zijn de vergadering bij te wonen, doch die niettemin de verzekering geven dat zij de rechtvaardige zaak van het herstel der vaart Yper-Komen gansch genegen zijn en steeds alles zullen doen wat in hun macht is om ervoor een spoedige en gunstige oplossing te bekomen. Zijne rede vervolgende, zegt de heer advo kaat Butaye nog dat het herstel der vaart Yper-Komen voor hem bijzonderlijk een kwestie is van oorlogsschade. De vaart was gansch voltrokken en, ware het niet geweest van de instorting der brug van Hollebeke, dan zou zij reeds lang voor den oorlog bevaarbaar geweest zijn. Al de studies ervan zijn gedaan, de noodige onteigeningen ook, en wat meer is bestaan er thans geen technische moeilijk heden meer. Volgens de heeren ingenieurs, belast met de werken van het Albertkanaal te Luik, zelf verklaren, is het uit te voeren werk om de vaart Yper- Komen voor de scheepvaart te openen slechts een kinderspel. Hetgeen wij vragen, is dus een kwestie van recht. Daarna komt de heer H. Vermeulen, Voor zitter der Handelskamer, aan het woord en geeft lezing van het volgend merkwaardig; verslag, dat hij bij tusschenpoozen nog onder lijnt met nadere uitleggingen, gegeven op de speciaal gemaakte kaart van de waterweger» in West Vlaanderen, en ook nog somwijlen met in zijn bezit zijnde brieven en bewijs- 4ar V wentging der Getslstardea Tparache Club*, enx. Wéh er Dpsi I, tn Aankondigingen 34. Boterstraat, 34, Yper ^nnmloote nrtikeU feweifsé LA REGION D'YPRES Oraano de ('Association des Sinistréo» des Clubs Yprois, etc. m RidactionAdministration et Publlclti 34, rue au Beurre, Ypres. On rent t'abonner danIon* la bnreanx de potte Beigei La artttla non tig nit tent re/uU*

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1934 | | pagina 1