17-3-1Ü34 tiet Ypersche- 2e Bijvoegsel - JUh Jrte&i'jn d'Ypres N° 50 Gemeenteraad van Yper Door overmaat van copij zien wij ons verplicht ons boeiend mengel werk PAULA voor een week te verschuiven. Verslag der Zitting van 12 Maart 1934 De openbare zitting wordt te 18 u o5 ge opend. Zijn tegenwoordig de heeren Van derghote, burgemeester voorzitter; Lemahieu, Delahaye en Van der Mersch, schepenen Jufvr. Cornillie, de heeren Seys, Biebuyck, Missia--n, Bonnet, Coutelle. Vergracht, Van Alleynnes en Verb» ke, raadsleden; Versailles, secretaris. M. Vanderghote. De heer Pattyn heeft zich laten verontschuldigen, daar hij op de vergadering van dezen avond niet kan tegen woordig zijn. 1. Proces verbaal der Zitting van 22 Ja nuari IQ34. De heer secretaris geeft lezing van dit proces verbaal, waarna het zonder opineikin gen wordt goedgekeurd. 2. Rijwielen Opcentiemen op de Provin ciale belasting Beraadslaging. M. Vanderghote. Het geldt hier de her nieuwing der beraadslaging die wij den 20° November ig33 genomen hebben en waarbij wij besloten, als gemeentetaks op de rijwie len, 33,33 opcentiemen te heffen op de pro vinciale belasting op de rijwielen, rekening houdende van de aanstaande verhooging der provinciale belastmg. De heer Gouverneur heefc ons daarop laten weten dat de 33,33 opcentiemen, die den 20 November 11. ge stemd werden, enkel en alleen kunnen toege past worden op het tarief der provinciale belasting die toen op dit oogenblik wettelijk bestond, zoodat de stad in die voorwaarden, in plaats van 5 fr., slechts 3 fr. 33 per velo plaat zou ontvangen. Daarom dienen wij thans onze vroeger genomen beraadslaging zoodanig te wijzigen dat wij opnieuw een taks van 5 fr per plaat ontvangen. M. Missiaen. Mijnheer de voorzitter, is het toegelaten taksen te ontvangen die nog niet goedgekeurd zijn M. Vanderghote. Neen, maar de taks op de rijwielplaten was slechts maar voorloopig geïnd. M. Missiaen. Mijne vraag reikt echter verder Was het wettig dat 33,33 opcentiemen geheven werden M. Vanderghote. De gemeenteraad heeft ze gestemd. M Missiaen. Maar de bevoegde overheid heeft ze nog niet goedgekeurd, zoodat men ze niet mocht innen. M. Vanderghote. Wij ontvangen die taks niet, het is de ontvanger der belastingen. M. Missiaen. Moest iemand tegen het innen dier opcentiemen bemerkingen maken, dan zou de stad zich toch in een aardigen toestand bevinden. M. Vanderghote. In dit geval zouden wij verplicht zijn de betaalde opcentiemen terug te geven, doch later, wanneer ze goedgekeurd zullen zijn, zouden die opcentiemen dan op nieuw moeten betaald worden. M. Missiaen. Ik doe enkel deze bemer king om te doen opmerken dat men steeds rapper is om te ontvangen dan om te geven. M. Vanderghote. Indien er geen andere opmerkingen zijn, stel ik voor de gewijzigde beraadslaging goed te keuren. Stemmen ja de heeren Lemahieu, Dela haye, Van der Mersch Jufvr. Cornillie de heeren Seys, Biebuyck en Vanderghote neen de heeren Missiaen, Bonnet, Coutelle, Vergracht, Van Alleynnes en Verbeke. 3. Kredietopening van 1.000.000 fr. bij het Gemeentekrediet Nieuw ontwerp van be raadslaging. M. Vanderghote. Wij moeten thans een nieuwe beraadslaging nemen, daar de bewoor dingen der opgelegde formulen eenigszins veranderd werden, hetgeen neg al dikwijls gebeurt. Bij de beraadslaging dienen wij nu ook nog een afschrift te voegen van het finan cieel overzicht van den geldelijken toestand der stad, en twee afschriften der beraadsla ging van het schepencollege waarbij het ver schuldigd aandeel der stad in het werkloo- zenfonds voor ig33 vastgesteld wordt. Deze kredietopening moet de stad toelaten maan delijks geld te ontvangen van het Gemeente krediet, in afwachting dat het geld, door den Staat aan de stad verschuldigd, it komt. Ik stel voor die nieuwe beraadslaging goed te keuren. Al de tegenwoordige raadsleden steihmen eenparig ja. 4 V ijverhuis Dickebusch Opbouw een er eetzaal Plans, bestek en lastenkohier. M. Vandergh >te. Wij zijn geroepen de plans, alsmede het bestek en het lastenkohier goed te keuren voor den opbouw der ontwor pen eetzaal bij het hotel van Dickebusch vijver. Volgens het bestek van den heer bouwmeester wordt dit werk op 49 89 fr. 48 geraamd. M. Missiaen. Wanneer zA de aanbeste ding plaats hebben M. Vanderghote. Van zoodra de finan cieele toestand der stad het toelaat. De stad kin voor het oogenblik deze uitgaaf niet doen, zoolarg de onderhandelingen met het Ge meentekrediet niet geëindigd zijn en de ge vraagde kredietopening niet toegestaan wordt. Het schepencollege beeft zich reeds t'akkoord gesteld met den uitbater van het vij vei huis van Dickebusch voor het geval dat de nieuwe eetzaal niet tijdig moest gereed zijn. Volgens mij ware het nu beter te wachten tot na het seizoen. M. Vergracht. Thans is er weik te kort. Met de eetzaal seffens te bouwen, zal de stad ook vroeger een meerder pacht ontvangen en het ware misschien mogelijk met die grooter ontvangst aan den aannemer, die het geld voor den bouw zou willen verschieten, intresten te betalen. M. Vanderghote. Dit ware misschien een middel om den bouw te bespoedigen. M. Verbeke. Dit werk zal toch voor het seizoen, dat aanstaande is, niet meer kunnen gedaan worden, zoodat het bezoek aan Dicke- buschvijver binst het seizoen door de in gang zijnde werken zal gestoord worden. M. Vergracht. Dit is toch geen werk van zes maanden, het zal hoogstens drie maanden duren. M. Verbeke. Het uitschrijven der aanbe steding zal nu nog omtrent een maand duren, zoodat het wel einde Juli zou zijn eer het werk gedaan is. M. Vanderghote. Laat ons een drietal weken nemen eer de aanbesteding kan plaats hebben. Daarna zal het nog wel drie weken duren eer de aannemer begint, zoodat de werken onmogelijk nog voor het begin van het seizren kunnen gedaan zijn. M. Seys. De te bouwen eetzaal zou slechts met Tuyndag gereed zijn. M. Bonnet. Indien gij nu de uit te schrij ven aanbesteding verdaagt, dan zal het weik toekomenden winter niet meer gevorderd zijn dan nu. M. Biebuyck De aanbesteding zou beter in September uitgeschreven worden. M. Delahaye. Ja, na het seizoen. M. Vanderghote. Zijn er andere opmer kingen te maken nopens het plan of het lasten boek M. Biebuyck. In het bestek zijn er firma's aangeduid voor de levering van sommige materialen die voor het werk voorzien zijn. Men zou moeten het woord similair of «soortgelijke» gebruiken, daar dit een grooten invloed op den prijs der aanneming kan hebben. M. Van Alleynnes. Men mag dit alzeo niet laten doorgaan, omdat zulks aanleiding geeft tot het verleenen van commissieloon. M. Biebuyck. Het ware beter voortaan nooit geen firma's meer aan te duiden en zulks aan den bouwmeester te verbieden, ren einde verdere moeilijkheden te vermijden. M. Vanderghote. Sommige voorwerpen in het bestek voorzien zouden ook dienen weggelaten te worden, gezien zij ten laste komen van den uitbater zelf. M. Biebuyck Volgens het lastenboek moet de aannemer in zijn aanbod de lijst aangeven der onderaannemers, hetgeen vol strekt niet noodig is. M. Vanderghote. Dit betreft artikel tien waarin onder meer bepaald wordt dat het weik aan de Ypersche aannemers voorbe houden is en hen de verplichting oplegt voor dit werk minstens drie vierden Ypersche werklieden te bezigen. In dit artikel wordt ook voorzien dat de aannemer de lijst der onderaannemers, met opgave van hun woon plaats, bij zijn aanbod moet voegen. MDelahaye. Dit is meest gedaan opdat het werk in stad zou blijven. M. Biebuyck. Het is daarover niet dat ik het heb, maar wel over het voorleggen der lijst van de onderaannemers. M. Van Alleynnes. De aar.nemer weet dit zelf niet op voorhand, daar hij van onder aannemer binst de uitvoering van het werk kan veranderen. M. Biibuyck. Die verplichting van ée lijst der onderaannemers bij het formulier van soumissie te voegen z u moeten afgeschaft worden. M. Vanderghote. Ja, doch de raad blijft wel t'akkoord om het werk aan de Ypersche aannemers voor te behouden M. Bonnet Sommige van die onderaan nemers zijn slechts onderaannemer van naam die, zooals wij het reeds meermaals gezien en aangeklaagd hebben, geen enkele sociale ver plichting nakomen. Volgens mij ware het dus wel goed de voorziene bepaling te behouden. M. Van Alleynnes. De onderaannemers zouden maar achterna moeten bekend ge maakt worden. M. Biibuyck. Ja, aangezien zij toch moe ten goedgekeurd worden. Laat de aannemers dus vrij in hun keus. M. Vanderghote. Wij zouden dit artikel dus in dien zir. kunnen wijzigen en bepMen dat de aannemer verplicht is de onderaannemers te laten kennen na de goedkeuring der aanbe steding, en de lijst der gebezigde werklieden intijds moet voorleggen. De aangesttl ie toe ziener van stad zal het recht hebben de een- z< lvigheidskaart der aan het werk gestelde arbeiders te vragen. Tbans stel ik voor het bestek ten beloope van 49819 fr. 48 goed te keuren. Het schepercollege zal naderhand beslissen wanneer de aanbesteding zal uitge schreven worden. Het ware, volgens mij, best dit na het seizoen te doen. Dit voorstel wordt eenparig goedgekeurd. 5. Stadseigendommen Verkoop uil ter hand van den grond Tribloc M. Vanderghote. Het voorstel der naam- looze vennootschap Algemeene Tuinbouw ondernemingen werd reeds tiidens de laatste geheime zitting bespreken. Als gevolg op die bespreking heeft het schepencollege, in datum van 7 Februaii 1934, aan den heer Óreel, be stuurder der Algemeene Tuin bouwonderne mingen geschreven dat de stad geneigd is den grond, Tribloc genaamd, aan deze maatschappij uit ter hand te vei koopen onder voorbehoud van goedkeuring door de hoogere overheid en mits den koopprijs van 207.793 fr. De verdere opgelegde voorwaarden bepalen onder meer dat de koopster langs de buiten wandeling enkel losse gebouwen zal mogen oprichten dat zij op hare kosten de verlen ging der gas- en waterleiding vanaf de Bascu lestraat zal moeten doen dat de stad mi's een erkenningsrecht van 100 fr. 's jaars, recht van doortocht heeft vanaf de Maarschalk Frenchlaan dat de koopster het herstellen der veroorzaakte schade aaa den weg der buitenwandeling zal moeten bekostigen, enz. Den 19 Februari ontvingen wij vanwege de Algemeene Tuinbouwondernemingen een antwoord waarbij deze maatschappij verklaart akkoord te gaan met den gestelden prijs en de opgel.gte vooiwaarden, behalve voor wat de verplichting betreft uitsluitend en alleen losse gebouwen op te richten. De maatschappij vraagt toch het recht te mogen hebben om al daar de voor haar bedrijf noodige lokalen, zooals kantoren en andere, te mogen bouwen. Verders heeft het schepencollege aan den heer Ontvanger der Registratie en Domeinen nog gevraagd een schatting van dien grond te wil len opmaken Uit het verslag van den heer Ontvanger blijkt dat deze grond, ter grootte van 2 ha. 40 a. 5oca., gelegen langs de Bas- culestraat, deels onregelmatig is van vorm, met puinen bedekt is en nog moet vereffend worden. Langs de Basculestiaat, die i3o m. lang is, ligt er daar een deel grond die tot op 5o m. diepte als bouwgrond kan dienen, 't zij 65 a., en die op to fr. den vierk. meter mag geschat worden, wat 65 000 fr. maakt. liet overige van den grond, 't zij 1 ha. yS a., mag aan 6 of 7 fr. den vierkanten meter geraamd worden. Berekend aan een gemiddelden prijs van 5 fr. per vierkanten meter, maakt dit een som van 87.500 fr. Volgens schatting van den heer ontvanger mag gansch deze grond dus gemiddeld op een waarde van i5o.ooo fr. ge schat worden. Gr zien de ons aangeboden prijs een vierde hooger is dan de schatting, denk ik dat wij in de voorwaarden zijn om uit ter hand te mogen verkoopen. M. Ver gr acht. Ware er geen middel om, voor de menschen die daar nu een hovetje hebber, de mogelijkheid in te zien ze dair te laten blijven Nu moeten zij weg. Misschien zou dit deel grond, mits een evenredige ver mindering van den koopprijs, door de stad kunnen behouden blijven M. Vanderghote. Daar is een deel grond

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1934 | | pagina 11