Kanten - Gordijnen - Stoors, en: Filiaal te Yper L. KNOCKAERT - JOOS 3 M. Vanderghote. Dit is een g;vaarlijke plaats en de verordening werd alzoo voorzien om te beletten dit de rijtuigen van uit de Oude Houtm irktstraat nair de Jansenius straat zouden rijden en de Dixmudestraat overstaken. Die is een uiterst gevaarlijk kruis punt, immeis de autos komen van uit de Ou Ie Houtmarktstraat langs den linkerkant in de iDixmudestraat die zij dan zouden doorsnijden. Zij kunnen evengoed langs de Su montstraat en daarna langs de ftraat nevens den Open baren Hot de Janseniusstraat bereiken. Het voorgesteld ontwerp van veikeers reglement wordt hierop eenparig goedge keurd. De droevige mare van het doodelijk onge val aan Z M den Koning overgekomen heeft het stadsbes uur en de bevolking van Yper in diepen rouw gedompeld. De eenstemmige en algemeene hulde die van uit het Land tn van uit den vreemde aan de heldere en heerlijke gedachtenis van hunnen Vorst gebracht werd. bewijst de hooge waardeering, waarin Z. M door een ieder, de wereld rond, ën als gezagvolle Koning, èn als rechtschapen meosch, was gehouden. Het Stadsbestuur en de bevolking van Yper herinneren zich met weemoed den Grooten Vorst, Ridder, van het Recht, die Belgiè met wijsheid en schranderen geest heelt geleid door 24 jaar geluk en wêe, vrede en oorlog en dank aan zijne ervaring, zijn wijs beleid en rotsvaste wilskracht de roem van België ten uiterste heeft hoog getild. Als Ype lingen zijn wij Zijne gedachtenis eene bijz andere hulde en maer erkentelijkheid verschuldigd. De genegene welwillendheic waarmede Z. M steeds de klachten van onze geteisterde bevolking heeft ingewilligd, de minzame bezorgdheid waarvan Z. M. steeds voor het herstel onzer stad blijk heeft gege ven, eindelijk de bereidwilligheid waarmede Z. M. aanvaard heeft de inhuldiging van worden mei de meeste zorgen io 't nieuw gewasschen en naar wensch gekleurd door de Firma Verwen en in 't nieuw kuischen aller kleedingstukken. Op staal verwen van alle zijde en andere stoffen. Kuischen en HERVORMEN van alle feuterhoeden. Nieuwwasschen en GLACEEREN van kols, manchetten en ceremo niehemden. Fijne STRIJKWASCH (volg. tarief). KILOWASCH (2 Fr. yS de kilo). VRAAGT INLICHTINGEN. Het linnen blijft steeds HELDER WIT en ondergaat de MINSTE SLEET. Diksmudestraat, ons Belfort voor te zitten, zullen in het ge leugen van onze bevolking geprent blijven als de zeer gewaardeerde blijken van Zijn gene genheid jegens ons. Micht, Mevrouw, de uitdrukking van onze dankbare hulde Uwe diepe smart in eenige mate helpen lenigen en U versterking brengen in Uwe zware en onmetelijke be proeving. Wij bidden U, Mevrouw, de uitdrukking te willen aanvaarden van onze gevoelens van diepen eerbied en trouwe verkleefdheid Den 6 Maart 1934 werd aan Z. M. Koning Leopoli III, ter gelegenheid zijner troonbe klimming, den volgenden brief gezonden Het College van Burgemeester en Sche penen der stad Yper heeft de eer. in naam van het stadsbestuur en van de bevolking, zich aan te sluiten bij de algemeene en eenstem mige hulde die Uwe Majesteit ter gelegenheid van Hare troonbeklimming werd geVacht. Wij groeten in Uwe Majesteit den waar- digen afstammeling van het Vorstenhuis dat ons Vaderland groot heeft gemaakt en onaf hankelijk heeft weten te houden. In den persoon van Uwen zoo diep be t eurden Vader Z. M Koning Albert heeft de stad Yper steeds eenen genegen beschermer gevonden tot wiens voorspraak onze marte laarstad nooit te vergeefs haren toevlucht nam. De minzaamheid waarmede Hij steeds haar beklag aanhoorde en hare rechtmatige eischen hielp inwilligen, de eenvoudige wel willendheid waarmede Hij aanvaardde op 20 Mei aanstaande met de bevolking de inhul diging van ons herrezen Belfort te vieren, hebben ons al het akelige van zijn noodlottig ongeval ten lijve doen voelen. Als Belgen betreuren wij in Zijn persoon eenen vooraan staanden Koning, eenen alom geprezen Vorst. Als leden van de Ypersche gemeenschap be treuren wij het afsterven van eenen voornamen Beschermer en Voorspreker. De gevorlens van eerbiedige genegenheid, van diepe ei kentelijkheid en van on voorwaar delijke verknochtheid welke gansch onze bevolking voor Z. M. Koning Albert koester de, willen wij aan Uwe Majesteit toezeggen. Wij zijn innig overtuigd dat, dank aan het treffen! voorbeell van héél het heerlijk leven van U wen diep betreurden Vader, dar.k aan de opl iiding en de crvaiing door s'.ulie en reizen opgedaan, Uwe Majesteit, offervaardig en op de eerste plaats in den zwaren dienst van het Land, België zal weten te leiden tot eene heerlijke toekomst. Het College van Burgemeester en Sche penen van Yper bidt Uwe Majesteit, in naam der Bevolking, de uitdrukking te willen aan vaarden van zijne gevoelens van diepen eerbied en verknochtheid aan het Vorstenhuis Ik moet ook nog madedeelen dat ik verle den Donderdag aan het Koninklijk Hof ben ontboden geweest en dat ik er met veel vreug de vernomen heb dat onze nieuwe Koning den 29 Juli aanstaande op het feest der inhul diging van ons Belfort zal tegenwoordig zijn, waarschijnlijk in gezelschap van H. M. de Konir.gin. Op aanvraag van den heer Bonnet hebben wij ook geschreven aan de Maatschappij der Belgische Spoorwegen om verbetering te bekomen 's morgens in het verkeer van Yper naar Tourcoing langs Meenen. Den 26 Fe bruari hebben wij een antwoord ontvangen waarbij de maatschappij geneigd is vanaf 1.5 Mei aanstaande den trein, die 's morgens te 5 u. 22 uit Poperinghe vertrekt, van l5 minuten te vervroegen ten einde in Meenen de aansluiting te verzekeren met den fran- schen trein die er om 6 u. vertrekt. Indien het gewenscht wordt, zou de maatschappij zelfs onmiddellijk dezen maatregel toepassen. Ik meen echter dat de zaak thans zoo dringend niet meer is, en wij hebben toch de belofte van de Maatschappij der Belgische Spoorwe gen dat de noodige verbetering zal gedaan worden. Den 8 Maart hebben wij vanwege de Han dels- en Nijverheidskamer van Yper een vraag ontvangen om een motie te stemmen ten gunste van het herstel der vaart Yper- Komen. Die brief luidt als volgt Het bestuur der Handels en Nijverheids kamer van Yper, overwegende dat de strijd voor het herstel dgr vaart Yper- Komen, ge zien het gevaar welke het bedreigt, steeds met meer en meer krachtdadigheid moet gevoerd worden, neemt de vrijheid Ued. te bidden een dagorde te willen stemmen ten voordeele van dit herstel en deze dagorde te laten geworden aan de bevoegde overheden. Op de vergadering van 4 Maart, maakte de heer Dujardin, Burgemeester van Komen, bekend "dat de gemeenteraad van Komen reeds, met eenparigheid van stemmen, een dergelijken wensch had uitgedrukt. Gelieft te aanvaarden, Mejuffer, Mijnhee ren, de verzekering onzer beste gevoelens. Nadien geeft de heer Voorzitter lezing van de motie die door het schepencollege voorge steld wordt. M. Missiaen. Ik moet doen opmerken dat dit punt op de dagorde niet staat. Ik heb er niets tegen dat het op de dagorde der vol gende zitting gebracht worde, doch wij moe ten eerst kunnen kennis nemen van de motie om te zien of ze misschien niet dient gewij zigd te worden. M. Vanderghote. Wij zullen die kwestie dan tot de volgende zitting verdagen. M. Bonnet. Mijnheer de Voorzitter, gij zult mij misschien voor een ouden zageman verwijten daar ik reeds meermaals de vraag gesteld heb, doch ik houd eraan te weten zoo er hier ja of neen een gezondheidscommissie bestaat. M. Vanderghote. Die commissie bestaat. M. Bonnet. - En ware het niet mogelijk haar adres te hebben ten einde ermede in aan raking te kunnen komen M. Vanderghote. Zij bestaat, doch aileen maar op papier. (Gelach). M. Bonnet. Het is niet belachelijk het geen ik te zeggen heb. Er zijn hier verschil- lige huizen waarvan de inwoners verplicht zijn vergiftigd water te gebruiken De ontle ding van het steenputwater heeft uitgemaakt dat het water vergiftigd is. De gezondheids commissie zou dit dringend moeten nazien en deze putten doen dempen. M. Vanderghote. Gelief deze feiten aan de gezondheidscommissie bekend te maken en stuur de brieven op het adres van het gemeen-j tesccretariaat. M. Bonnet. Goed, en ik zal er zelfs de ontledingsbulletijnen bijvoegen. M. Missiaen. Vroeger werd er reeds een klacht ingediend op het politiecommissariaat, doch er werd geen gevolg aan gegeven. De openbare zitting wordt hierop te 19 u. iS opgeheven. nog uitsluitend van aan de St Niklaaskerk tot aan de Boterstraat. M. Missiaen. Wanneer een voertuig van ■de Statiestraat naar de Tempelstraat komt en de Stuersstraat in moet, dan is het verplicht opnieuw langs de Colaertplaats en Statie straat terug te komen. Die omtoer is dus zoo groot niet. M Verbeke. Ik vraag enkel indien er geen mogelijkheid ware voor den bestellings dienst een uitzondering te voorzien. Dit is immers toch een openbare dienst M. Vanderghote. - Dit is niet mogelijk. De tieer Vanlimburg is slechts de aanbesteder wan een openbaren dienst. M. Lemakieu. De autobus van den Staat is ook aan het reglement onderworpen. M. Missiaen. De uitbater van den bestel- lingsdienst heeft gemeend dat hij eerst gansch de stad ging moeten bedienen vooraleer in de Stuersstraat te mogen rij len, doch dit is niet waar en hij is alleen maar verplicht een klei nen omtoer te doen om langs de Colaertplaats, Statiestraat en Tempelstraat terug in stad te .komen. Dit is maar een omweg van i5q m waardoor een verachtering van slechts vijf minuten. M Vanderghote. Deze verordening zal -enkel trapsgewijze toegepast worden en zoo men later ziet dat er veranderingen noodza kelijk zijn, kunnen die nog altijd gedaan worden. M. Van der Mersch. Dit reglement is dus niet seffens toepasselijk. M. Vanderghote. Het schepencollege zal daarover beslissen. M. Lemakieu. Voor wat betreft het ver keer langs de Janseniusstraat en de Klooster poort ben ik niet t'akkoord. De voertuigen iiebben geen toegang van de Janseniusstraat jaiaar de Dixmu lestraat, daarmede kan ik in stemmen, maar ik ben niet t'akkoord met het werbod van uit de Dixmu lestraat naar de Janseniusstraat te rijden. M. Van Alleynnes Zoo noodig kan dit nog veranderd worden. M. Vanderghote. Ja, het reglement kan nog altijd gewijzigd worden- Uit is thsns slechts een proef en desnoods moet men enkel de signalisatie wegnemen en veranderen. 12. Mededeelingen. M. Vanderghote Het schepencollege heeft mij gelast aan den raad het adres mede te deelen dat wij, ter gelegenheid der dood van Z. M. Koning Albert, den 2t Februari 11. aan H. M de Koningin Ebsabeth gezonden hebben. Z ehier dit adres Mevrouw, Sire, Aan de Heer en Burgemeester, Schep men en GemeenteraadsledenT S. Mejuffer, Mijnheeren,

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1934 | | pagina 13