-HET YPERSCHE LA RÉGION D Zondagrost - Repos dominical De Inhuldiging van ons Belfort Wekelijksch Overzicht Tentoonstelling 14' Jaargang, N' 50 -17 Maart 1934 14" Année, N' 50 -I 7 Mars 1934 Bijvoegsel Supplément STAD YPER Burgerlijke Stand van Yper met Witten Donderdag van prachtige Modelhoeden voor het Zomerseizoen Solennité Missionnaire a Ypres IS aar Congo Bedanking Charlotte - Caroline LEPOUTRE Sterfgeval Vrouw Gustaaf GILLIS ZIELMISSEN De off cieele inhuldiging van ons belfort en van onzen beiaard die op 20 Mei ging plaats hebben en waarop Z. M. Koning Albert zijn tegenwoordigheid had toegezegd, werd ten gevolge van het plotseling overlijden van on zen zoo betreurden als geliefden Vorst, tot een later te bepalen datum verschoven. Het staat thans vast dat deze plechtigheden op Zondag 29 Juli zullen doorgaan. Onze nieuwe Koning Leopold III, de belofte over nemende die zijn Vader Albeit gedaan had, zal op deze feesteliikheid aanwezig zijn, ver gezeld van H. M. Koningin Astrid. Aldus zal onze geliefde stad Yper de eer te beurt vallen een der eerste steden te zijn waar Z. M. Koning Leopold III officieel zal ontvangen worden. Zooals we verleden week zegden had Bel- fiië aller oogen op zich getrokken door de op hefmakende redevoering van den heer de Bro queville. Veel tegenstrijdige besprekingen werden daarvan gegeven, maar hoe verder de tijd vordert en hoe meer erover nagedacht wordt, hoe meer waarheid men erin vindt. Wij hadden reeds doen opmerken dat de mi nister aldus niet zou gesproken hebben zon der getoetst te hebben aan de gedachtenstrek- kingen der landen die het grootste belang hechten aan het vraagstuk En inderdaad zien wij thans, na rijpe overweging, dat men in de best ingelichte kringen niet anders kan dan ge lijk geven aan onzen woordvoerder. Duitsch land mag tevreden zijn en jubelen of niet, de uiteenzetting van den heer de Broqueville, wil geenszins voldoening geven aan het Reich. Maar hij ziet klaar in dat met of zonder toe stemming, de bewapening van het Reich een feit is en een onbetwistbaar feit. Bijgevolge kan er geen spraak meer zijn van toe te laten of te weigeren het eenigste dat er te doen valt is die bewapening stop zetten. En niet al leen in Duitschland, maar in alle landen. Daartoe moet er op een nieuw plan gewertk. worden om nieuwe overeenkomsten te maken. Zien wij niet de toepassing daarvan gebeu ren in Polen? Frankrijk was een bondgenoot van Polen en dit laatste rekende daarop en stond koppig tegenover Duitschland Maar Polen heeft ingezien dat alle hulp van Frank rijk zich bepaalde tot woorden, die met den dag van minder kracht werden, want sommige vooraanstaande fransche staatslieden pleegden reeds verraad tegenover die oude vriendschap. Wat deed Polen Het ging eene overeen komst aan met het Reich voor 10 jaar. Noch tans wist Polen zoowel als wij hoeveel waak de er te hechten is aan een geteekend stuk papier vanwege zijn bondgenoot. Maar het zal toch voor een zekeren tijd goed zijn, meent het, en intusschen winnen wij krachten en vermeerdert zijne bevolking, terwijl die van het Reich vermindert. Komt er dan nog bij dat men de bewapening kan stop zetten, dan is dat weer zooveel gewonnen. Op dezelfde wijze zouden wij moeten han delen de vrees aanjagende snelheid waar mede aan bewapening gedaan wordt, moet gestuit worden en in verstandhouding met Engeland, Italië en Frankrijk moeten er over eenkomsten bewerkt worden, die helpen zor gen voor onze veiligheid. Dit is de eenige manier om het gevaar te ontwijken dat wij loopen, weer het bloedzuigend slagveld van een nieuwen oorlog te worden Terwijl meest al de landen in Europa zich met dit vraagstuk bekommeren, is er een land dat er maar weinig aandacht kan aan schen ken omdat het te veel bekommerd is met zijn eigen inwendige politiek Eene nieuwe minis- terieele crisis heeft ons aangetoond hoe ellen dig het er blijft uitzien in Spanje. De heer Lerroux komt er zijn derde ministerie te vor men en nauwelijks is het te been of iedereen bestatigt dat het weer niet leefbaar is De volksmeening in Spanje is zoo wispelturig en wordt in korten tijd opgezweept tot buiten sporigheden die totaal tegenstrijdig zijn. Se dert de monarchie afgeschaft werd, heeft men reeds allerlei bewegingen gevolgd en geen en kele heeft voldoening gegeven. Misschien zul len al deze wisselvalligheden, waarvan ver- schillige bloedig en zeer betreurenswaardig waren, eene school zijn om dat volk op te lei den tot een regeeringsvorm die uit de geleden gebeuitenissen een les neemt en ten slotte een gezagvoerend bestuur vormt. In Oostenrijk brengt men de herstelling van den troon hoe langer hoe meer op het voorplan M iar aan de tegenstrijdigheid der meening in de naburige landen voelt men dat het niet gemakkelijk zal zijn eene algemeene instemming met dit plan te vinden. Sommigen hebben er niets op tegen, anderen zien er een onvermijdehjken oorlog aan verbonden. Het vraagstuk moet langzamerhand rijp worden om veld te winnen. En er zal nog wel een heel tijdje verloopen eer het tot een besbssing komt. RIK. Op 11 April 1934, te 14 3o uur, zal er in de Bureelen van het Stadsbestuur te Yper. over gegaan worden tot de opening der inschrij vingen neergelegd voor den heropbouw van een deel der Lakenhalle van Yper. Schatting in waarde 19-4 fr 96 439,63. Ter post aanbevolen aanbiedingen ten laat ste op 9 April i934. Bestek en plannen te raadplegen of te beko men ten Stadhuize vanaf Donderdag 22 Maart 1934. Ve'koopprws fr. 80.00 Verklaringen van 10 tct 16 Maart iq34 GEBOORTEN Mailliard Eddy, Hondstraat, 20. Madou Ivonne, Verlorenhoekstraat, 2 Leire Raymonde, Recollettenpoort, 5 OVERLIJDENS Noorenberghe Allydoor, G5 j., han delaar, echtg. De Smedt Maria, ElverdiDghestraat, 56. Derous Alice, 1 m., Recollettenpoort, 5. Proot Angela, 44 j., huishoudster, echtg Jans Christiaan, Surmont de Volsberghestraat, 24 Debruyne Clemence, 53 j her bergierster, echtg. Faes Henricus, Groote Markt, 28. Dequeker Felicia, 63 j handelaarster, ongehuwd, Wen- ninckstraat, 9. Tanghe Lucia, 67 j z. b., echtg. Gillis Gustavus, Cartonstraat, 34. HUWELIJKSBELOFTEN Robert Carlier, fabriek werker en Celina Coffyn, fabriekwerkster, beiden te Yper. Joseph Denys, diamantbewerker en Maria Staelen, fabriekwerkster, beiden te Yper. Andreas Frantzen, paswerker en Alice Hallaux, z. b., beiden te Yper. Gerard Vandecasteele, autogeleider te Langemarck en Suzanne Lesage, fabriekwerkster te Yper. Veemarkt, 5 - VRER Dimanche prochain 18 mars, aura lieu, en notre Cathédrale de- St Martina toutrs les Masses, un sermon de ciiconstance par le Rév. Père Coolen S. J a l'occasion du pro chain retour a son champ d'action apostolique de notre devoué Concitoyen le Révérend Père Paul Biebuyck, missionnaire au Congo Beige. Une quête sera faite, a toutes les Messes, au profit de ses ceuvres missionnaires par ce digre Enfant d'Ypre.e qui depuis 1909 se sacrifie pour nos frères roirs Op 6 April a.s. vertrekt «pnieuw naar zijn geliefde Congo- Missie onze edelmoedige stadsgenoot, E. P. Paul Biebuyck van het Gezelschap Jesu, geboren te leper, op 2 Aug. 1881. Pater Biebuyck deed zijn studiën in het bisschoppelijk college van leper en trad in 't Noviciaat der Paters Jesuieten te Aarlen in September 1902. Een eerste maal vertrok hij, ais Missionaris, naar Congo in 19G9. Terug in 't land in 1912, werd hij priester gewijd te Leuven, op 2 Augustus 1914. Maar zijn hart was op het Missiefront in Congo Daar heeft hij dan, van 1914 tot 1925 en van 1926 tot 1933, met zeldzame toewijding geijverd voor Christus en de zielen. Nu vertrekt hij opnieuw, met herstelde krachten en blij moedig, naar zijn harden en dierbaren Missiepost. Op Zondag 18 Maart, zal in St Maartenskerk, onder al de HH. Missen, een gelegenheidspreek gehouden door E. P. Coolen S. J. en een omhaling gedaan worden door E. P. Biebuyck, ten voordeele van zijn Missie. Iedereen betuige hem zijn gene genheid en God zegene voorts den apostolischen arbeid van onzen leperscben zendeling 1 Heer en Vrouw Karei Verfaillie-Notebaert Vrouw Weduwe ArthurCremer, geboren Stephanie Nolebaert; Vrouw Weduwe Frans Ossieur, geboren Alixe Notebaert Vrouw Weduwe Frans Wagemans, geboren Anai's Notebaert; Heer en Vrouw Leon Notebaert-Madou De familiën Notebaert, Lepoutre en Ginders, danken, langs dezen weg. de vrienden en kennissen voor de blijken van genegenheid hen betuigd tijdens het afsterven'van VROUW Weduwe v n heer Petrus Rugust ROTEBRERT en voor hunne tegenwoordigheid op de begrafenis Heer Gustaaf Gillis Heer en Vrouw Emile Tanghe-Cornillie Heer en'Vrouw Henri Tangbe-Vanden Bussche Heer en Vrouw Gaston Prum-Gillis Heer en Vrouw Alphonse Debever-Gillis Heer en Vrouw Victor Gillis-Vermeersch Heer en Vrouw Robert Vienne-Glliis Heer en Vrouw Maurice Gillis-Oevos De familiën Tanghe, Gillis en Lauwyck. melden met diepe droefheid het afsterven van geboren Lucia-Var ia TRfIGHE hunne teergeliefde ecbtgenoote, zuster, schoonzuster en bloedverwante, geboren te Merckem, den 3 April 1867 en godvruchtig overleden te Yper, den 15 Maart 1934. De lijkdienst, gevolgd van de teraardbestelling, zal plaats hebben in St-Maartens Kathedraal, op DINSDAG 20 MAART 1934, om 10 uur. Vergadering in de kerk. De vrienden en kennissen die, bij vergetelheid, geen rouw brief zouden ontvangen bebben, worden verzocht dit bericht als dusdanig te aanzien. 34, Cartonstraat. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij 'te wonen die zal gezongen worden op Zondag 18 Maart, om 8 y» uur, in St-Jacobskerk, tot zitlelafenis van Heer Charles TIMPERMAN. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gelezen worden op Zondag 18 Maart, cm 8 y. uur, in St Piet rskerk tot zielelafenis van Vrouw Anna DEPUYDT Echtgenoote van Heer Prosper Verhaegbe. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 18 Maart, om 8 y» uur, in St-Maartenskerk, tot zielelafenis van Maria en Madeleine LECLERCQ Oude Veurnestraat. Vrienden enkennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij ie wonen, die zal gelezen worden op Zondag 18 Maart, om 11 ftuur, in St Maartenskathedraal, tot zielelafenis van Heer Alphonse CLAEYS. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gelezen worden op Zondag 25 Maart, om 8 y» uur, in St Pieterskerk, tot zielelafenis van Jufvrouw Georgette BLOMME en overleden familie. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 25 Maart, om 8 1/2 u., in St Jacobskerk, tot zielelafenis van Heer Charles COENE en zijne Moeder Pelagie WILLEMYNS. Les amis et connaissances soat priés d'as sister a la MESSE DE REQUIEM, qui sera célébrée le Dimanche 25 Mare, a 11 y. h., en l'église St Martin, pour le repos de l'ame de Monsieur Oscar DANNEELS. De Apotheek van La Pharmacie de M' VAN WALLFGHEM Statiestraat o- Rue de la Station IS A INLEEN OPEN op Zondag 18 Maart reste seule ouverte h Dimanche 18 Mars van 8 tol 12 ure en van I tot 7 ure. de 8 a 12 heures et de I a 7 heures.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1934 | | pagina 9