Beter Bouwen Marktkramers - Bond Yper Ypersche FOTOCLUB Verslag der zitting van 14 Maart 1934 Nationale Maatschappij der Belgische Spoorwegen BELANGRIJK BERICHT aan de bli. eigenaars, bouwmeesters en aannemers L. Monkerhey-Vanneste Zoo dikwijls gebeurt het, en sinds het werk schaavsch is, meer dan ooit,dat bij het Stadsbestuur plans van woningen worden in gediend, opgemaakt door allerhande onbe voegden in het bouwvak. Het is genoeg wat lijnen te kunnen trekken iets op schaal te kunnen brengen aan den opbouw van een huis te hebben medege werkt,... of daar zijn personen die meenen het bouwvak machtig te zijn, die zich laten het werk van den bouwkundige opdragen door eigenaars die, voor eens in het leven dat zij eene woning oprichten, de droeve ervaring willen opdoen, om 's wille van misrekende goedkoop, een nieuw misbaksel uit den grond te htlpen. Hier liggen enkele plans door dergelijke onbevoegden opgemaakt op mijne werktafel,., tamelijk net geteekend, zijn zij nochtans een onzin voor wat de schikking der woonplaat sen betreft, die aan het huis noch gemak, noch aangenaamheid zullen verzekeren, en vertoonen zij als uitzicht een bijeenbrengen van deuren en ramen die geen de minste ver houding noch lijn daarstellen. Nochtans moet erkend dat de tetkenaar zijn best heeft gedaan, de volle kracht van zijn kunnen heeft gegeven dat van een ande ren kant de eigenaar, die voor bepaalde gevallen er nog min van afweet, tevreden is met het ontwerp, zelfs fier erover,... en dat allebeide verlangen, met ware overtuiging van hun goed recht, naar de goedkeuring van het ontwerp. Eene wijziging links en rechts aan de gevels, en zoo kan het plan de goedkeuring bekomen van Stad, die het meest om het uitzicht der straat bekommerd is en de vrijheid der belang hebbenden zoo weinig mogelijk zoekt te be lemmeren. Daarmede heeft de binnenschikking der woning niets gewonnen,... maar afkeuren is zoo eene ondankbare taak die U de mistevre denheid over den hals haalt van teekenaar, eigenaar en God weet wie nog, en dergelijke gevallen worden om de goede verstandhou ding best vermeden. Juist om dit afkeuren met zijne onaange name gevolgen te voorkomen, meen ik de medeburgers, die het inzicnt hebben te bou wen, te moeten waarschuwen in hun eigen belang, en hen te verzoeken in de toekomst het opmaken van ontwerpen van gebouwen alleen toe te vertrouwen aan bevoegde man nen, onder wie in de eerste plaats dienen ver noemd de bouwkundigen, die talrijk genoeg zijn in Stad, en die niet per toeval het bouw terrein betreden, maar wiens gansche leven bestaat in onderricht, opleiding ondervinding en praktijk van bouwen. Het is te wenschen, in het belang van allen, dat weldra een wet gestemd worde waardoor het alleen toegelaten wordt gebou wen op te richten onder de verantwoordelijke leiding van bouwkundigen. Wie immers spaart den geneesheer die be kommerd is om zijne gezondheid Wie die zijne rechten behartigt verwaarloost de raadpleging van een Advokaat Jammer genoeg, is het in de openbare meening nog andeis gesteld, wanneer het neerkomt beroep te doen op de vakkennis van den bouwkundige. Eenieder kan bouwen. En waarlijk, waar om de orienteering, verlichting, gezondheid, schikking, ruimte, stevigheid, degelijkheid, sierlijk uitzicht geen acht wordt geslagen, schijnt bouwen in eeniedeis bei eik. Goed bouwen vraagt nochtans opleiding, vakkennis, kuastsmaak, ondervinding,... en het is eene spijtige misrekening van sommige eigenaars, uit besparingsgeest, af te zien van het advies van een bevoegd man. Waar een huis wordt opgericht om een gansch leven er in door te brengen, is*het wel de moeite waard te zorgen voor de meeste gerieflijkheid, de grootste gezelligheid en den goeden smaak,.al facto en die zoo invloedrijk zijn op het karakter en de gezondheid van den mensch. Aan de onbevoegde ontwerpers van wonin gen weze gezegd Schoenmaker blijf bij uwe leest Tot al wie aan bouwen denkt roep ik, in het belang van mijne, ambtgenooten weliswaar, maar vooral in het belang van den eigenaar bouwheer zelf, die geen lapper begeert als hij degelijk werk verwacht Raadpleegt den bekwamen vakman, den ervaren bouwkundige, en gij zult U veel ontgoochelingen sparen De heeren Gemeenteraadsleden verzoek ik te willen jaarlijks enkele aanmoedigingsprijzen toekennen voor de best ontworpen en de zorgvolst uitgevoerde gebouwen, ten einde de bevolking aan te moedigen beter te bouwen en de vakmannen te raadplegen. Zoo zal men wellicht bt komen dat de uit breiding van Stad, de zich stilaan vormende nieuwe kwartieren, waardig blijven van ons sieilijk leper, dat om 's wille van zijne ver heven kunst een groot aantrekkingsvermogen bezit en de belangstelling gaande maakt van ieder kur.stvoelend mensch. De Stadsbouwmeester G. GITS. De zit ting werd geopend om 20 uur. Het woord werd verleend aan den heer Buckinx tot het geven van eenige nuttige wenken over de fotografie met kunstlicht. In het algemeen is men de meening toegedaan dat deze wijze van fotografeeren geen goede uitslagen ople vert. Dit is verkeerd, en men mag verzekerd zijn dat men mooie resultaten bekomen kan. Nochtans is het aan de lief hebbers aan te ra den zich te beperken tot portretten en groe pen, stillevens en binnenzichten. Buiten de gewore lichtbronnen, als kaars licht, licht van olielampen, gaslicht, electrisch licht, beschikt men nog over andere hulpmid delen. 1. Het magnesium of bliksemlicht. 2. De electrische booglampen. 3. De electrische gloeilampen. Voor het magnesiumlicht gebruikt men ma gnesiumlampen. bliksemlichtpoeder of bliksem lichtpatronen. Deze wijze van werken is niet aan te prijzen, want dit verwekt veel rook en brengt een onaangename geur mede. De electrische booglampen hebben een groote lichtsterkte doch ze hebben een nadeel, ze zijn namelijk te duur. De electrische gloeilampen hebben een grooter lichtsterkte dan de gewone lichtlam pen ze worden het meest gebruikt omdat ze goedkooper zijn dan de booglampen en om dat ze goede resultaten opleveren. Als electrische gloeilampen mogen wij noemen 1. De photomirenta 2. De argaphotolamp; 3. De photelita. Deze laatste is de best aangewezen lamp voor de liefhebbers ze wordt in het bijzon der gebruikt voor de momentopnamen, heeft een groote lichtintensiteit, maar een vermin derde levensduur. Wij mogen ook de reeks Osramlampen niet vergeten die buitengewone uitslagen gegeven hebben, in deze reeks hebben we de vacum blitzlamp die maar eenmaal kan gebruikt wor den. Een fotoliefhebber die er eenmaal in gelukt is een goede opname met kunstlicht te maken, zal in dezelfde omstandigheden altijd dezelfde goede uitslagen bekomen, doordat hij niet af hankelijk is van de lichtbronnen, maar deze beheerscht. Met de vacumblitzlamp werd een proefne ming gedaan, en er werden 2 fotos genomen van de groep aanwf zigen. Onmiddellijk daarna werd overgegaan tot de ontwikkeling der pla ten en de opname op papier. Wij moesten bekennen dat de bekomen fo tos zeer duidelijk waren en dat de lamp dus wel aan haar "doeleinde beantwoordde. Na nog wat uitleg gegeven te hebben over de wijze waarop de opnamen gedaan moeten worden met magnesiumlicht en de andere op gegeven lampen, werd de zitting gesloten. MEDEDEELINGEN Wegens herstellingswerken aan de spoor brug te Zeebrugge Center wordt, vanaf Vrii dag 23 Maart, te i3 uur, voor ongeveer drie dagen, de rit der treinen geschorst over deze brug en geschiedt het verkeer met overlading van reizigers en reisgoed te Zeebrugge Center. Vanaf Zondag X April T934 wordt de boot- dienst tusschen Vlaamsch Hoofd en Antwer- pen-Waas en terug voor goed afgeschaft. Vanaf Woensdag 4 April 1934 wordt het reizigersverkeer voor goed geschorst op lijn 76. Poperinghe-Adinkerke- Panne. De treinen 3641-3642-3643 en 3644 worden derhalve afgesch.aft. j'i Zondag 11 Maart hadden wij onze eerste algemeene vergadering waar de leden ver namen dat hun jonge maar bloeiende bond reeds 43 leden telt. Wij hadden in ons midden den ieverigeft algemeenen Secretaris der Federatie van Belg;ë, die ons op een meesterlijke rede ver gastte, waai in hij de belangen en rechten der marktkramers opsomde, de manier van de mai kt te regt len, voorlegde wat voor profijt een abonnementsmarkt voor stad kan worden, zonder daarmede de prijzen der standgelden te verhoogen, en met deze de vreemdelingen en seizoenkramers af te weren. Spreker drong ook aan op de kontrool die de stad op de vreemde kramers zou moeten uitoefenen door het nazien hunner gele kaart (Dekreet Van i5 Augustus 1933) wat in het algemeen niet genoeg gedaan wordt, ook door het be palen van de marktruimte bijvoorbeeld, wanneer op de markt 100 m2 aan de kramen voorbehouden zijn, geen ander kramen meer laten bijplaatsen, en de plaatsen die nader hand zouden beschikbaar komen bij voorkeur geven aan Belgische kramers, de overige aan de vreemie maar alleen op aanvraag te rich ten aan het Stadsbestuur dat zou kunneq nagaan of de belanghebbenden aan hunne verplichtingen voldaan hebben. Dit alles, sluit de spreker, zou kunnen ge daan worden door het stichten van een markt- commissie bestaande uit heeren gemeente raadsleden en marktkramers der stad, daar deze laatste beter de markt kennen en zoo samen alle marktbelangen kunnen bespreken. Wij willen echter het werk niet afkeuren van sommige heeren handelaars die een soort ma'ktcommissie gesticht hadden. Wij znn altijd akkoord samen te werken en de grieven der ma kt met hen te helpen oplossen ten profijte van handelaars en kramers. Zij zullen toch met ons moeten bekennen, dat degene die iederen dag zijn brood op de markt verdient ook beter de grieven der markt kent en weet hoe deze moeten verholpen worden. Het is ook niet met hit standgeld op te jagen dat de vreemden (joden) (die de markt en nering gansch dood doen) zullen weg blijven. Er werd ook een aanvraag gedaan om voor den raad van Burgemeester en Schepenen te verschijnen ten einde onze verscheidene aan merkingen voor oogen te leggen. Wij twijfelen er niet aan, dat, moesten zij aangenomen worden, zij ten goede zouden komen aan onze Neringdoeners en daarbij nog aan de Stadskas De V ere tuigde Marktkramers. t Nota der Redactie. Er valt hier op te merken dat een commissie gevormd werd bestaande uit handelaars, uit marktkramers, en uit één afgevaardigde van elk der vier politieke groepen die in den gemeenteraad vertegenwoordigd zijn. Deze commissie heeft thans verslag over haar werking uitgebracht en dit aan de stadsoverheid overgemaakt. Het zal nu de taak zijn van den gemeenteraad, deze marktenkwestie op te lossen rekening houdende met de zeer uireenloopende belan gen die hier op het spel staan. Tijdens de Ypersche Handelsfoor van Paschen, zal de stand der Eternit produkien en vloerenin 't bijzonder uwe aandacht trek ken. Daar zal tentoongesteld worden de geëmailleerde Eternit platen en Elo Eternit voor muurbekleedingen de geëmailleerde Eternit plateo voor tafelbladen en watersteenen de Eternit buizen voor schouwen, afvoer van water, enz. de Eternit waterbakken, ook bijzon der dienstig voor inleg van vletsch de Eternit golfplaten, vlakke platen, bloembakken, zaadbakken, enz. de rijkste verzameling in ceramo vloe ren, ceramiek vloeren, faience tegels. Bouwstoffen en Kolen 9, Koelmarkt - Yper Alleen ver kooper voor Yper en omstreken van den echten Eternit en van de echte .ceramotegels van La Louvière.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1934 | | pagina 3