-HET YPERSCME LA RÉQIOIN D n toon stelling Zondagrnst - Repos dominical Wekelijksch Overzicht Hommage Ypfois la Maler Ooiorosa 14* Jaargang, Nr 54 24 Maart 1934 14 4nnée, N° 5 4 24 Mars 1934 Bijvoegsel Supplément Nouvelle (Euvre d'Art a Ypres Kerk der Paters Karmelieten Mondstraat, Yper. met Witten Donderdag van prachtige Modelhoeden voor het Zomerseizoen Veemarkt, 5 - YPER Remerclment Dankbetuiging Bedanking Madame AMERLYNCK-MYLE Sterfgevallen Heer Jules PERNEEL Vrouw Urbain DE SMUL ZIELMISSEN Na de ophefmakende redevoering van den hr de Broqueville komt de hr Mussolini aan de beurt met iets dat nog veel sterker is en dat niet alleen verbazing maar tevens versl igen- heid verwektDuitschland, z.egt hij rondweg, heeft het recht zich weer volledig te herwa penen Dat is de brutale verklaring van den Duce. Maar om die onverwachte taal fe begrijpen, moet men even rondgaan in de politieke aan gelegenheden om er den grondslag van bloot te leggen. Men kent reeds sedert lang de inwendige en uitwendige verwikkelingen die zich voor doen in Oostenrijk. Men weet dat Duitschland te vergeefs gewerkt heeft om de aansluiting van Oostenrijk bij het Reich te bewei kstelli gen en hoe dit tot heden mislukte, bij zoover re dat Hi Ier de openlijke werking daartoe heeft moeten stilleggen om onderduims daar aan voort te werken. Maar de kanselier Doll- fuss is intusschen ook niet stil gebleven. Na vruchteloos uitgezien te hebben naar doelmatigen steun in Europa, heeft hij ten slotte bestatigd dat er alleen van wege Italië degelijke medewerking kon verwacht worden, en hij is zalf naar Rome gegaan. Daar liep het nogal volgens zijne wenschen van stapelen de heer Mussolini heeft openbaarlijk verklaard dat hij zich aan de zijde stelt van een onaf hankelijk Oostenrijk Dat geeft den genade slag aan de geheime werking en het vooruit strevend plan van Hitier. Bijgevolge zou Mus solini in Duitschland een onverbiddelijken vijand vinden Doch de Duce wist maar al te wel dat er eerst en vooral iets gewichtigers betracht wordt docr het Reich zijne herwa-' pening En om er n plaaster op de wonde te leggen die hij geslagen heeft, verklaart hij in 't aangezicht van alle andersdenkende landen dat Hitier het recht heeft zijn land weer te bewapenen. Om echter dezen kaakslag ook wat te ver zachten, geeft hij uitleg. Met iedereen besta tigt hij dat de Ontwapeningsconferentie geen enkel doeltreflfenden uitslag heeft gegeven, dat al de pesoonltjke of weder landsche on derhandeling' n gsen oplossing brengen aan het vraagstuk. Zelfs moet men ten slotte tot het besluit komen dat iedereen zijn bewape ning uitbreidt 1 Bijgevolge blijft er niets anders over zooals het Verdrag van Versailles het ten andere voorziet dan Duitschland ook het recht te geven om te herwapenen. Natuur lijk, aangezien het Vredesverdrag het Reich ontwapende met de belofte dat de andere lan den ook stilaan hun bewapening zouden ver minderen. En zij hebben dit niet gedaan, wel integendeel. Ten andere, de Duce is volstrekt niet blind en wil ook niet vrijwillig de oogen toedoen hij weet heel goed dat Duitschland werkelijk sterk bewapend is. Bijgevolge sluit hij zich aan bij de verklaringen van den heer de Bro queville als hij zegter blijft niets anders over om dat te vernietigen dan een preventieven oorlog te verklaren. En dat, evenmin als onze Minister, wil hij volstrekt niet Helaas, uit zijne rede moeten wij een ander plan rapen, dat bijna even ongelukkig zal zijn in zijne gevolgen hij wil voor zijn eigen land, en voor de anderen mede, den vrijen teugel geven aan steeds aangroeiende bewapening. Iedereen zal moeten bekennen dat dit insge lijks en onvermijdeliik tot een nieuwen oorlog moet voeren, en een oorlog die iets verschrik kelijks moet zijn. Aller oogen wenden zich onwillekeurig naar Engeland, opdat dit land dat, door zijne afzon dering in zee, met meer vrijheid kan handelen, met een reddingsmiddel zou voor den dag komen. Jammer genoeg is het eigenbelang zoo sterk bij meestal de betrokken landen en zijn hunne bedoelingen en betrachtingen zoo uiteenloo pend dat er bijna te wanhopen valt om een uitweg te vinden. Er schijnt nochtans verbetering te komen in het uiten der gedachten tot hiertoe hield men vrijwillig de band voor de oogen en durf de men niet rechtzinnig verklaren wat er ach ter dezen scherm omging. Thans treedt men hier en daar met meer openhartigheid vooruit. Men kan eene kwaal niet genezen met te zeg gen dat ze niet bestaat. Men moet er de hand aan leggen en met te bekennen dat zij er is, middelen gebruiken om ze uit te roeien. Rik. L'église St Joseph des Rév. Pères Carmes vient de s'enrichir d'un magnifique Ciborium recouvrant l'Autel Mfjpur. Le baldaquin en cuivre doié lichement orné est couronné d'une Croix grecque encerclée et porte aux angles le symbole des quatre évangélistes Le dais et les colonnes de support sont en cuivre rouge. Cette belle oeuvre d'architecture en métal sortant des ateliers Wilmottede Liége, s'har monise heureusement avec la ligne réo ro- mane de l'é jifice. L'inauguration solennelle en a été faite, Lundi dernier, fête de St Joseph, par M. le Chanoine Asseloos, sectétaire de l'évêcbé de Bruges Le Vendredi 23 courant, fête de Notre Dame des Sept Douleurs, a eu lieu a xoVi h. la bénédiction liturgique, par Af. le Chanoine Delaere, Doyen émérite d'Ypres, des chapel les nouvellement construites autour de l'église St Pierre pour honorer la divine ntère souf- frante. Cette tnuchante cérémonie suivie par de nombreux fi tèles, s'est termirée par une Grand'Messe Solennelle célébrée par Mlab bé Bonte, curé de St Pierre, le zélé restaura teur de cette séculaire dévotion Yproise. C'est en 16^4 que la Confrérie de N. D. des VII Douleurs y fut érigée canoniquement. A cette occasion les paroissiensde St Pierre avaient arboré le drapeau national Broederschap van het H. Kind Jtsus van Praag De kinderen, die regelmatig de maandelijk sche communie den 4° Zondag bijwoonden, zijn verzocht hunne communiebons in 't kloos ter af te geven voor den in April, en tegen woordig te zijn in de Tombola die zal plaats hebben op Donderdag 12 April, te 3 u 's na middags in de patronagezaal. Lange Meersch Le R. Père Biebuyck, profondément ému des nombreux témoignages de sympathie qu'il a reQus lors de sa journée mis«ionnaire, prie ses chers compatriotes de croire a sa vive gratitude. Eerwaarde Pater Biebuyck bedankt, langs dezen weg, de talrijke personen die, ter gele genheid van zijn aanstaande afreis naar de Missie van Congo, hem hun blijken van gene genheid betuigden, inzonderheid door hun geldelijken strun. De familièn Myle Vandermeersch en Am^rlinck, danken, langs dezen weg, vrien den en kennissen, om de blijken van deelne mirg hen betuigd bii het afsterven van en om hunne tegenwoordigheid op de be grafenis. Vrouw Jules Perneel, geboren Zulma Lagrou Jufvrouw Marguerite Perneel Jufvrouw Maria Perneel Heer Henri PerneelJufvrouw Marcella Perneel Vrouw Weduwe Leo Perneel-Decrolx Heer en Vrouw Henri Lagrou Versehaeve Oe familiën Perneel, Decroix, Lagrou en Versehaeve, melden met diepe droefheid het afsterven van hun teergeliefden echtgenoot, vader, zoon, schoonzoon en bloedverwant, geboren le Gheluvelt, den 16 September 1899, en godvruchtig overleden te Brugge, den 18 Maart 1934. De vrienden en kennissen die, bij vergetelheid, geen rouw brief zouden ontvangen hebben, worden verzocht dit bericht als dusdanig te aanzien. Yper, Dickebuschsteenweg, 13. Heer Urbain D; Smul Heer en Vrouw Richard Bonnez- Porreye Heer en Vrouw Constant Sclep-Porreye Heer Albert Porreye Heer en Vrouw Nestor De Smul Scheiris Heer Adbèmar De Smul Heer Oiigène De Smul Heer en Vrouw Eugène De Smul-Mees Heer Lucien De Smul Heer en Vrouw Eugène Sonveaux-Sclep Heer Pierre Sclep Heer en Vrouw Joseph Sclep Meubus Jufvrouw Anna Sclep De familiën Porreye Bastoen en Beirnaert, melden met diepe droefheid het afsterven van jeboren G.brlelle Meri- PORREYE Weduwe n eerste huwel jk van Heer Augustc SCLEP hunne teerbeminde echtgenoote, zuster, schoonzuster en bloedverwante, geboren te Rousbrugge, den 21 Augustus 18v5, en godvruchtig overleden te Yper, den 22 Maart 1934. De lijkdienst zal plaats hebben op MAANDAG 26 MAART 1934, om 9 1/2 ure, in St-Maartens Kathedraal te Yper. Vergadering in de kerk. De absoute zal gezongen worden op zelfden dag, om 111/2 uur, in de kerk van Rousbrugge, waarna de teraarde bestelling op bet kerkhof van Rousbrugge zal plaats hebbeiv. De vrienden en kennissen die, bij vergetelheid, geen rouw brief zouden ontvangen hebben, worden verzocht dit bericht als dusdanig te aanzien. Yper, (Groote Markt) Hotel Regina. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gelezen warden op Zondag 25 Maart, om 8 y» uur, in St Pieterskerk, tot zielelafwnis van Jufvrouw Georgette BLOMME en overleden familie. Vrienden en kennissen woruen uitgenoodigd de ZIELMI S bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 25 Maart, om 8 i/a u., in St Jacobskerk, tot zielelafenis vjü Heer Charles COENE en zijne M«ïder Pelagie WILLEMYNS. Les amis et connatssances sont prtés d'as- sister a la MESSE DE REQUIEM qui sera célébrée le Dimanche J5 Mars, a ii h., en l'église St Martin, pour le repos de l'ame de Monsieur Oscar DANNEELS. Vrienden en kennissen woiden uitgenoodigu de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 1 April, om 8 y« uuf, in St-Jacobskerk, tot zielelafenis van Vrouw Pelagie RONDELEZ Echteennote van Lr Henri Victoor Vrienden en kennissen wurden uttgenoodigo de ZIELMIS bij te wonen die zal gelezen worden op Zondag 1 Apil, om 8 y» uur, in St Pieterskerk, tot zielelafenis van Jufvrouw Héléne COULEMBIER. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag l April, om 9 uur, in St Niklaaskerk, tot zielelafenis van Hr Vw Kamiel Deconinck - Philippo. Vrienden en kennissen worden uttgenooatgd de ZIELMIS bij te wonen, die zal gelezen worden op Zondag 1 April (Paschen), om 11 y» uur, in St Maartenskathedraal, tot ziele lafenis van Vrouw Alois VANGHELUWE geboren Hermina Vefsavel en Vrouw Julia VANGHELUWE gewezen echtgenoote van hr Flo> ent Delannoy. Vrienden en keunissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Maandag 2 April, om 10 uur, in St-Niklaaskerk, tot zielelafenis van Heer Jean-Baptiste DEGEEST De Apotheek van La Pharmacie de M VAN R OB AE VS Boterstraat o— Rue au Beurre IS ALLEEN OPEN op Zondag 25 Maart reste seule ouverte le Dimanche 25 Mars van 8 tot 12 ure en van I tot 7 ure. de 8 a 12 heures et de 1 k 7 heures.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1934 | | pagina 9