De heer Voorzitter Vermeulen en de heer Burgemeester Vanderghote houden hunne openingsrede. van Telegraaf en Telefoon de heeren Le- clercq, telegraafontvanger, Van Deenen, statieoverste, en Roose, opziener der Natio nale Maatschappij van Belgische Spoorwegen; den heer Gits, stadsbouwkundige de heeren E. Beirnaert en H Vanderghote, leden van den Beheerraad der Nijverheidsschool, en H. Landtsheere, bestuurder dezer school de heeren J. Antony, stadsbibliothecaris Arm. Donck, eere voorzitter en AiméGruwez, voorzitter der Harmonie Ypriana Platteeuw, bestuurder van den Gasdienst Fl. Vande voorde, secretaris van het inrichtingscomiteit der Handelsfoor J. Tahon, ondervoorzitter en Ed. Toussaert, secretaris der Handelska mer Leon Vandevoorde, Eug. Glissoux, Pr. Craye. D. Vanlede en meer andere leden nog der Handelskamer. De heer H Vermeulen sprak, aanstonds na de intrede van de heeren Burgemeester en Consul generaal, de volgende rede uit Heer Burgemeester, Zeer Eerwaarde Heer Deken, M(juffer, M ijnheeren Heden zult gij onze elfde Handelsfoor openen, elfde Hoogdag van Handel en Nij verheid in het herwordende Yper, elfde betoo ging van moed en bedrijvigheid in deze thans zoo moeilijke tijden Getrouw aan ons doel, geven wij aan al les wat medehelpt tot den vooruitgang en den roem onzer geliefde Stad, de gelegenheid zich door onze foor te veropenbaren. Onze ten toonstelling van den handel en de nijverheid is dit jaar ruimschoots zoo goed als in de beste der vroegere jaren. De medewerking der Re gie van Telegraaf en Telefoon, deze bij uit stek vooruitgangsmiddelen, is voor ons eene groote eer. Wij bieden aan het onderwijs de gelegen heid aan om, bij middel onzer foor, de oogen der Ouders te openen en de gedachten der jeugd te richten, en dit wordt jaarlijks meer gewaardeerd en zal ongetwijfeld in de toe komst de beste vruchten afwerpen. Ook de Kunstdeelneming groeit aan en, nevens eene prachtige phototentoonstelling, laten wri heden aan den pas geboren Yperschen Beeldende Kunstkring toe, hier zijne eerste stappen te doen De opening onzer foor is steeds eene om standigheid om een blik op den vooruitgang ODzer Stad te werpen. Onze beiaard zal dit jaar ingehuldigd worden en eene nieuwe vleu gel aan de Halle gevoegd. De zóó pijnlijke en zóó betreurde dood van onzen geliefden Koning Albert, maakt dat het de jeugdige Koning Leopold III zal zijn die onze beiaard zal inhuldigen Yper zal dus de eer hebben een der eerste steden te zijn door ons nieuw Vorstenpaar btzocht hare hoedanigheid van Grootste Martelaarsstad van België schenkt haar dit voovecht. Onlangs drukte de heer Sap den wensch uit de regeering van Koning Leopold III ge kenschetst te zien door een tijdperk van groo te werkzaamheid en grooten bloei. Voor wat Yper aangaat, de heeren Ministers Jaspar en Sap hebben tnans den sleutel van dezen bloei in handen het herstel der vaart Yper-Komen. Indien dezeheertn h:t w.llen, kan op Z9°juli aanstaande, Zi)ne Majesteit Leopold III dien sleutel naar Yper medebrengen. Dit gebaar zou van de blijde intrede onzer jeugdige Vorsten ook den blijdsten dag maken in de ge schiedenis der herwording van Yper. Het is onze plicht onzen dank te betuigen aan al de medewerkingen die den bijval onzer loor verz>. keren Ten eerste het Stadsbestuur om zijne toelage en de toelating de lokalen der Hallen te bezigen, het Ministerie van Kunsten en Wetenschappen en den heer Re- stuurder Oorts, de Regie van Telegraaf en Te lefoon en den heer Ontvanger Leclercq, het bestuur der Stedelijke Nijverheidsschool, het bestuur der Kantenschool, het bestuur der Fotoclub en van den Yperschen Beeldende Kunstkring, den Eerweerden Heer Socqutt, bestuurder der St Joseph's Beroepschool, en laatst maar niet minst onze talrijke getrouwe en nieuwe deelnemers aan onze Elfde Han delsfoor, alsook aan de milde gevers van onze tombola. Aan al de Overheden die deze opening met hunne tegenwoordigheid vereeren bieden wij onzen besten dank. Wij hebben heden het vereerend bezoek aan te stippen van den heer Moulaert, Con sul Generaal van België te Rijsel, die met de toelatirg van den heer Minister van Buiten- landsche Zaken, onze uitnoodiging met wel willendheid heeft gelieven te aanvaarden. Wij bidden U, heer Burgemeester, Me- jufier, Mijnheeren tot de opening onzer elfde Handelsfoor te willen overgaan. Daarna antwoordde de heer Burgemeester in dezer voege Heer Voorzitter, Eerweerde Heer Deken, Mejuffer, Mijnheeren, Het is mij zeer aangenaam, in naam van 't Stadsbestuur, de leden van het Inrichtings comiteit van de i ie Handelsfoor te bedanken voor hunne vereerende uitnoodiging. Wij hebben deze uitnoodiging met veel genoegen beantwoord, ue plechtigheid van dezen namiddag stelt ons immers in de gele genheid aan de inrichtersen deelnemers dezer toor de verzekering uit te drukken van de waardeering waarin wij hunne voorname wer king houden en de goede gevolgen voor stad ervan prijzen. De Handelsfoor van ig34is riet alleenlijk zooals deze der vorige jaren eene poging om, door uitbreiding van klienteel, door bekend making van producten en firma's, de handels verrichtingen onzer lokale firma's te ontwik kelen maar ook nog een lofwaardig offe dat door onze handelaars en nijveraars gebracht wordt om op alle gebied het algemeen stan ding van Yper tot een meer verheven peil te tillen. Ik breng dan ook graag hulde aan de scherpzinnige opvatting die jaailiiks het In richtingscomiteit van de Handelsfoor ertoe brengt,- vrij van alle nauwe en bekrompen be slommeringen, vrij van allen er,gen t n kortzich tigen geest van zakelijkheid of winstbejag, zich niet te beperken tot al wat alleenlijk de stoffe lijke belangen of de ceconomische uitrusting van stad aanbelangt, maar wel integendeel daarnevens aan kunst en ontwikkeling de eere plaats te geven welke hen in rechte toekomt De ontwikkeling van ons lokaal beroeps of vakkundig onderwijs, de bedrijvigheid on zer kunstkringen hebben steeds in de Handels kamer belangstelling en bescherming gevon den. Het weze mii hier toegelaten, terloops, de Fotoclub van Yper geluk te wenschen, die, verleden jaar, pas enkele weken na hare siich ting, met eene zeer interessante verzameling voor den dag kwam en die dit jaar den inge slagen weg met ongetwijfeld evenveel bijval zal weten te vervolgen Ik wensch dat de pas geboren Ypersche Beeldende Kunstkring dat goed voorbeel 1 zal volgen en hetzelfde succes oogsten. De opening uwer Handelsfoor is ook nogr zooa'.s gij, heer Voorzitter, hebt gezegd, een daad van moed. Moed is er toe noodig om in* deze crisistijden zijne zuur gewonnen en kari ge winsten aan propaganda te besteden. Deze daad van moed welke gij heden stelt omvangt ook de formeele belijdenis van een innig ver trouwen op eene betere toekomst. Midden de- moeilijke economische omstandigheden, die heden ten dage Handel en Nijverheid onder drukken, strekt dit gevoelen van vertrouwen de inrichters en deelnemers van deze Foor ter* eere. Ik ben dan ook gelukkig te mogen in tegenwoordigheid van de Burgerlijke en Gees telijke Overheden van Stad de ne Handels- foor van Yper open te verklaren. Deze redevoeringen werden op handgeklap begroet en aanstonds begon, order het geleide- van den heer Voorzitter der Handelskamer, het bezoek der prachtige en schier eindelooze stands ingericht in de talrijke klassen en ruime zalen der Middelbare school, waar niet een plaatsje, niet een hoekje is onbezet gebleven. De opsomming dier verschillige stands zou ons heden te ver leiden en daarbij het te vluchtig bez rek, dat wii aan de Foor brach ten doet ons vreezen dat wij er soms en niet van de minst verdienstelijke zouden kunnen vergeten. Onder de merkwaardigste vinden wij de- goed opgevatte deelneming der Regie van Telegraaf en Telefoon die uiterst belargwek kend is, vooral om de aanschouwelijke manier waarop zij de voor velen zoo ingewikkelde en onbegrijpelijke werking van de telefoon aan toont en het publiek ermede vertrouwd maakt. Vervolgens de zalen waar de Fotoclub en de pas gestichte Beeldende Kunstkring de werken hunner leden tentoonstellen. Daar werd lan gen tijd stilgehouden en nog kon alles niet- gezien worden Men zou er uren en uren door brengen en waarlijk niemand kon vermoeden dat wij zooveel uitstekende kunstenaars en goede liefhebbers onder onze stadgenooten tellen. Verders dienen nog vermeld de ten toonstellingen der werken van de leerlingen der Nijverheidsschool en der Staatsmiddel bare school die uiterst leerrijk zijn en op hun eigen reeds een bezoek overwaard zijn. Daar ziet men ook nog de jeugdige leerlingen onzer Kantschool aan het werk onder de kundige leiding van hunne bekwame onderwijzeres,. Mej. Hullaert. Menigeen bleef in bewondering: staan voor het kunstig en fijn kantwerk dat die jonge meisjes reeds weten te vervaardi gen. Zij vergastten ook de overheden op een lief liedje en het kloi k er vroolijk van die kantjes van Vlaanderen, men koopt ze alom In den stand van den heer Quaghebeur wer den de bezoekt rs eveneens onthaald op een vroolijk aria gespeeld door een nieuwsoortige en prachtige automatieke piano gecombineerd met een accordeon. Die ononderbroken .opeenvolging van stands van de meest verscheidene artikelen is een ware verrassing voor de toeschouwers. Bene vens de voorwerpen die wij in den gewonen handel reeds zigen, vinden wij daar ook nog tal van vernuftige nieuwigheden. Vermelden wij oc k nog de acht arendjes in rood koper, kunstig, vervaardigd door den hr Baeck-landt en die weldra op ons öelioit zullen geplaatst worden. Na het veilaten der Middelbare School begaven de overheden zich naar het Gedenk- teeken der gesneuvelde Yperlingen, waar de heer Voorzitter H. Vermeulen, namens het Inrichtingscomiteit, een prachtigen bloemtuil

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1934 | | pagina 2