SALTOR Possibilités Financières Met KOSMOS Handelsfoor van Brussel KOSMOS - TOERISME, Yper firoote Markt, 26 Tel. 515. VELOSPOliT RIJWIELEN de bestkoopste BOKSEN TRABOLSPEL Kampioenschap 1933-34. Le gouvernement beige est tenu, a titre de reparation de dommages de guerre, de remettre en état de navigation le canal existant Je Comines a Ypres (jonction de la Lys au -canal de 1' fperlée). Les obus ont endommagé les berges et les écluses et recomblé quelque peu le lit creusé du canal. Les ingénieurs des Ponts et Chaussées évaluent de 3a a 35 mil lions Ie ccü'. de rette compléte réinstallation (y compris les travaux de la tranchée de 700 m. a Hollebrke). Mais jusqu'ici le gouvernement s'est retran ché derrière ce qu'il appelle les impossibi lités finarcières du moment. Un tout récent événement vient de prouver que ces impossibiliiés financières du moment n'existent pas. Chacun sait en ffet maintenant que la Sanque Beige du Travail est a la veillede Ia Jéconfi ure, et qu'elle déclare avoir besoinde l5o millions pour rembourser ses petits dé- posants. Nous ne sommes ni un orgare financier ni un organe politique. Nous n'allons done pas répéter ici les arguments bien fondés que la Presse unanime des partis, catholique et libé ral, fait valoir a rencontre du projet qu'a le gouvernement de faire a cette öanque l avance de ces l5o millions. Nous ferons observer seulement qu'il y a to ans a peine la Banque Loyette, qui fonctionnait dans la région dé- vastée, a fait faillite et que celle-ci a entrainé pour les déposants de cette Barque uae perte de 10 a 20 millions, nous ne savons au juste. -Quoique ces déposants fussent tous des sinistiés qui y avaient mis les fonds de leurs remplois, a utiliser au lur et a mesure de leurs travaux de reconstruction, il n'a jamais ..question pour le gouvernement de voler a deur secours en avai qant a la Liquidation les fonds nécessairis pour stcourir ces malhtu- reux. D'autres banques ont fait faillite et leurs petits déposants n'oni pas non plusété secou jrus par l'Etat. II n'existe done aucun motif pour faire une exception au profit de la Banque du Tra"vail. St l'Etat le fait, il posera un précédent excessivement dangereux Mais le fait est la que l'Etat Beige se dit en mesure de lui faire une avance de ces i5o millions. Quest ce que cela prou ve ?Que l'impossibilité ■financiere de restaurer notre canal n'existe nullement en ce moment. Notons d'ailleurs qu'il ne s'agit pas de i5o millions mais de 3o a 35 millions seulement, que le tiavail a fatre est d'utilité publique et sera productif, que la dépense a faire peut se répartir sur duux ou mê.ue trois exeicices, et qu'au fond cette dépense ne dépassera pas en réalité les 10 millions. En eflfct, que constatons nous Les travaux a faire sont tous des travaux de main d'eeuvre, pas autre chose. II ne s'agit ni de udes, ni de plans nouveaux, ni d'txpio priation, il n'y a que des travaux de terrasse- ments et de maqonneries, rien d'autres. On peut commencrr dès demain. Prenons qu'on y emploie 1000 ouvrie-rs. Ceux ci sont aujourd'hui des chömeurs qu'on paie pour ne ri. n faire En leur fournissant du travail, il faut done céduire du prix de cette main d'eeuvre tout ce que leur paie et leur paiera, pendant trois ans au moins, le fonds du chó.nage Que restera-t tl comme dépense rétlle pour la remise en navigabihré du canal Voiia le raisonnement que chacun se fait dans notre légion. Non, vraiment, puisque le gouvernement est a mème du jour au lendemain de faire une avance gracieuse de i5o millions dans un but de pure géné osité politique exceptionnelle, il n'est pas vrai de dire qu'il se trouve dans l'impossibilité financière de restaurer la canal. naar de in salon autocar. AFREIZEN op 8 en 15 April. PRIJS 38 Fr Vertrek uit YPER om 7.3o uur. Terugreis uit Brussel om 18.3o uur. Gezien er maar twee afreizen plaats hebben is het aantal plaatsen beperkt. Inschrijvingen bij Ja, de lokale gebeurtenissen op velogebied zijn voorbij en nu zullen we eens nagaan hoe het er in andere gewesten is toegegaan. Eerst en vooral pnze lokalen, om te begin nen met Fons Ghisquière. Kwestie van niet bij de pakken te blijven zitten, trok hij naar den velodrom van Rumbeke, alwaar hij toon de dat waarlijk onkans de eenige schuld was van zijne opgave in de Ronde van Vlaanderen. In de achtervolging gekoppeld aan Decorte van Hooglede, (of de guitige Maurits), liepen zij mees'erlijk France en Duyvejonck in. In den koers op eigen kracht, over 10 km., was alleen Decorte bekwaam hem te vloeren, en hij schaafde prachtig de 2' plaats mêe. Wat de 80 km. ploegkoers aangaat, daar was Fonten de held van den dag. maar ongelukkiglijk kon zijn ploegmakker J.France geen voet weg.Tel kenmale moest Fonten het door hem verloren terrein goed maken en reed er, naar 't zeggen van het Bestuur van den velodrom zelf, als een leeuw. Hij kon enkel de 3e plaats inpal men na Sylv en Romain Maes en Dyzers- Desmet, maar vóór Decorte-Lefèvre, Od.Van Hevel Duyvejonck en Devoldere J. Vervae- cke. Bravo, Ghisquière, ge zult er om uw nij digheid en kamplust gaarne teruggezien wor den. Wat ziet men nog zoo al? Om voort te doen met de lokalen, mogen we niet nalaten een woordje van aanmoediging te sturen aan onze 3 flinke opkomende krachten die zijn Woets, Floren Litière en Lacante en die in Woumen bij Dixmude zoo maar ineens de 2e, 4" en 8' plaats binnenpalmden volgens 't zeggen van getuigen zagen velen zelfs Albert gewonnen en 't was na beraadslaging en uit voorliefde voor de lokale kracht Denys dat ze Albert de 2e plaats verzekerden. Niettemin hoeft gezegd dat er nog zal dienen afger» kend te worden met die kleppers en Floren en Maurice staan bijzonder goed Albert ter zijde en wie weet 't Zou onsniet moeten verwonderen a's ze den een of anderen Zondag ievers geheel 't boeltje meeschaven. Nu begint ons binnenlandsch overzicht. Breyer Rebry heeft naar Brugge geweest, naar den velodrom, want elders dan bij een koersmachien zult ge Gaston niet vinden, ten zij 's Winters bij zijn vogelnetten. Kortom hij schaafde de pijp, vergaafdefzijn haspen en zijn spillen, reed nog raar Antwerpen, kreeg autopanne, kwam te laat en verloor. Zondag in S< 1 :aete zooveelste herhaling van het re frein en Rreyer won in pracht stijl. Zal me die gevaarlijk zijn, morgen in Parijs Roubaix Wat zien we nog Demeersseman, die tier ie was in Oostende-Yper, liep bij de«In<!és», de Provinciale Omloop van Luik en klasseer de zich eervol 3e. Kint. winnaar van het cri terium van Yper Oostendeen Oostende-Yper, had te doen in zijn geboortedorp tegen een geheele boel Juniors en won prachtig. Een die dient in 't oog gehouden te worden. Volgens 't schijnt waren zoowel overwinnaar als over wonnenen luizedood gereden, want ze bolden houd u vast aan 37 psr uur en 't klein geld. Verders hadden we het criterium van Has pengouw waarin 98 beroepstenners het ver trtk namen en waarin Frans Dictus won- Dat ge hem niet kent, >k ook niet, maar 't moet een goede zijn want eveneens reden zij zoo aan 35 in 't uur. Michel Caiteeuw, of de gen tleman rijder uit Wervick, bolde prachtig 6®. Dan nog over de grenzen hadden we hij de Zuiderburen bet Lentecriterium voor Fran sche rtjdeis alleen, en Lapebie, de baankam pioen, eigende zich de ie plaats toe 't is veel beteekenend dat het juist dezelfden ziin (Lape bie en Rebry) van in Parijs Nizza, die voorts hunne- form betooren enopgepast voor morgen in Parijs Roubaix. Pronostiekers vergeel hen niet. Maandag hadden we dan Milaan San Rcmo, baark rers in het zonnige Italië of het land der Pauzen. Jef Demuysere en Felicien Vervaecke zijn er naar toe getrokken en allermeest had eenieder van ons eene eereplaats van die koe ne kleppers durven verhopen. Ja, ge zijt er wel mêe. Jef stekte de pijp mede en vele lires, en Frikske bolde prachtig ice na geheel de koers door op het voorplan te hebben gestreden. De o's, de a'sen macaroni's zullen dat van Jef niet verwaeh'end zijn geweest. Wie durfde er onlangs beweren dat de Zuid Vlaamsche ren ners onder lagen bij de nieuw gevormde Ant werpsche school. Ik geloof wel dat al wie Roose- mout, Dictus, Huys, Vissers en andere Meeu- wis noemt, en die ons altijd in de dagbladen als opgeblazen voorkomen, nog lang zullen mogen nederige dienaars spelen alvorens zelf het truweel in handen te nemen en beginnen op te bouwen al wat Rebry, Demuysere, Ver vaecke, Huysse en Gerard Debaets om er maar eenigen te noemen, hebben opgericht aan eere plaatsen. Neemt daarbij de aankomende krach ten die door voornoemden op oefening in het verharde labeur worden getraind en wij staan gereed eender tegen wie- Om te sluiten een krachtig bravo voorden stoeren Jef en nijdi- gen Frik, die ze wel zullen terug vragen naar het land van Mussolini. Sprinter. ian gewaarborgde kwaliteit. Alle modellen Bij de Agenten. Aangezien het morgen geen voetbal is voor de kampioenschappen, hebben eenige jonge durvers het op hen genomen weêrom boks matchen in te richten in de Majestic Palace, Rijsselstraat. 't Zal de moeite loonen er naar toe te trekken. Immers, de purs of lief hebbers treden er op in 3x2 met Ver kouter tegen Mouton, Suyckers tegen Petit Jean en Morel- Ie tegen Verburght. In de beroepskampen tref fen we Vandamme aan van Meenen, die hier laatst tegen Richard Daniel na een subliem gevecht zich de puntenzege toeëigende, tegen. Preys van Doornfik, en als de clou van den avond zal Kinsabelle van Meenen, den Door- nijkzaan Delepierre te vuist staan. Vrank ge sproken moet de Majestic neg meer dan ver leden keer, proppensvol steken. Begin om 7 ure stipt. Bureel open om 6 ure. Gong. De match Postje-Cercle heeft de beslissing gebracht. Doordat Cercle het punt van de match won eindigt hij het kampioenschap als overwinnaar met 7 punten in 8 matchen en verovert ingevolge den inzet van 't spel een prachtigen beker. Van harte proficiat aan spel leider heer Verkinderen en zijn bolders. Ze waien ontegenzeggelijk dees jaar de sterk- sten en beschikten over 't beste peloton veel tucht en goed commando, daarbij allen flinke spelers. De match Postje Cercle was niet van be lang ontbloot. Talrijke liefhebbers volgden de wisselvalligheden van 't spel. De spelers deden hun best op een paar ui'zondeiingen na. Er werd langs weerszijden prachtig opge zet, en drietal enden van Postje daarge laten maar op zoo 'n speelavond is dat wei nig. De schutters van 't Postje waren flink te been en waie 't niet dat ee,n paar van hun bolders niet in hun spel waren, dan zouden ze misschien Cercle gekeerd hebben. Halfwege 't spel konden ze het goed begon nen tempo r.iet meer bijhouden, zoodat Cercle stilaan vooiuitgeraakte en 't spel won. Deze laatste was goed op dreef en heeft een schoone match gepresteerd Enkel één van zijn bolders was niet te best in spel, hetgeen zeker zijn gewoonte niet is. Verders zeer regelmatig spel. Nu nog enkele standen. We vernoemen eerst Cercle dan Postje 1 tegen 2 Postje liet 2 en haalde 2 4 3; 3 voor Cercle t voor Posije 6 5 7 5. Postje liet 2 en bracht de stand op 9 Cercle 7 Postje. Cercle speel de 3, was twaalf en Postje teekende 5 aan, was nu 12 om Cetcle liet x en haalde 3 bin nen i5 i3; Postje liet 2 plus 2. Cercle 19- Postje i3. Nu teekende Postje 3 aan plufe gelaten door Cercle 1917. Cercle speelde 4 was 23 en Postje 2 was 19 Cercle haalde nog 1, Pi stje 2 en Cercle eindigde met 1. Eindstand Cercle 25 Posije 21. In het peloton van Cercle was heer ï.eon Santy vervangen door heer Georges Poot. Bij 't Postje trad heer Georges Deplancke op in plaats van heer Tavernier. Verders ge wone spelers en spelleiders. Scheidsrechters hh. Devos en Vierstraete. Toekomende week, 4 April, in de Cpo match tegen de Bascule, 't Schijnt dat de man nen van de Coo gaarne eens de mannen van de Bascule zouden kloppen, 't Kan gebeuren, maar we zullen zien. 't Is de laatste match van.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1934 | | pagina 7