De Stand van de Ypersche Fotoclub De Stand der Regie van Telegraaf en Telefoon mm het vervaardigen van schillerijen, welke door deze kunstenares voor de eerste maal is toe gepast en welke de bewondering van het pu bliek uitlokt. Vervolgens is een gansch andere stand op gericht door den heer Julien Vandekerckh jve, de welbekende aannemer. Hij laat ons een aantal moderne deuren bewonderen in con treplaqué met inwendige verluchting en moge ffjhe beschildering tegen de vochtigheid, zelfs neg na de plaatsing ervan. Deze moderne deuren dwingen door hare zwierige vormen, lichthei"*, sterkte en goedkoope prijz.-n de al- gemeene bewondering af. Zijne sierlijke en moderne clubzetels Gal Ier welke hij nog tentoonstelt, zijn uit speciale stalen vernikkelde buizen vervaar digd, roestvrij, onbrandbaar, uiteenneembaar en met een speciale onkrimpbare stof over trokken. De bladen der tafels die bij deze zetels gaan zijn uit marbrite en van een mooie kleurschakeering. Verders ziet men nog een model van koperen dak, gebreveteerd stelsel, dat immer watervrij blijft, en ook nog een vocht- en warmte isoleerend product, Tentest genaamd, dat licht, goedkoop en zeer doel treffend is tot het tapisseeren van woningen. Een gansch nieuwe stand is deze der Regie van Telegrafen en Telefonen, welke in de handelsfoor heeft bewezen dat zij de uitbrei ding en de verbetering van den telefoondienst zeer ten prijze stelt en aan Handel en Nijver heid tracht duideliik te maken dat de telefoon onuitsprekelijke diensten opleveren kan. De oprichting van dezen merkwaardigen stand werd verwezenlijkt door den Heer In genieur Moulaert, der sectie van Kortrijk, op het initiatief van den he ïr Leclercq, Telegraaf ontvanger ler stad. Die stand was in zulken goeden zin opgevat, dat iedereen gemakkelijk kon nagaan hoe een telefooninrichting uitge voerd wordt en hoe de verbindingen tot stand gebracht worden. Men zag tr telefoontoe stellen voor lokale hatterii, voor middenbat terij zooals tha-s hier in stad gebruikt, een miniatuur telefooncentrale die ons een schoon gedacht gaf over de werking der telefoonjuf fers. Verders had m<"n de opstelling van ver schillende telefoonposten nuttig voor handels huizen, zooals aansluitingen met t.vee toestel len en schakelaar, twee toestell n in neven sluiting, drie telefoonposten in verbinding, in een woord alle inrichtingen ter eeniederskeus. Een openbare sp^eekdienst was in dezen stand ingericht ten bate van tentoonstellen en publiek. De heeren inrichters en de minzame beambten Janssens, van Yper, en Pyck, van Kortrijk, welke ons met de meeste bereidwil ligheid op al deze inlichtingen vergastten, ver dienen allen lof en gelukwenschen voor het mooie en het leerrijke dat hier te aanschou wen was. Onzen weg vervolgende in de gewezen bi bliotheekzaal, zien wij vooreerst een reklaam vöor verzekeringen door den jongen heer Gruwez Albert ingericht en welke zeer goed opgevat is om de aandacht der bezoekers gaande te maken. Een stand is ingericht door Mevrouw Gru- wez-Sierens, welke mooie breisajetten ten toonstelt alsook nieuwerwetsche modellen van wollen kleedingstukken door hare firma ver vaardigd. De vrouwelijke bezoeksters vertoef den lang voor deze belangrijke en keusvolle uitstalling en hebben er den besten indruk van opgedaan. Een niet alledaagsche stand is deze welke vervolgens de kleedingsmodellen tentoonstelt v in den heer Raphael Pannekoucke, meester- k eermaker en leeraar in de St Joseph's Vak- school. De practische opvatting der tentoon gestelde voorwerpen laat een meester in het vak vermoeden en wordt door de kenners zeer opgemerkt. Daarnevens heeft de Maatschappij Point Bleu Radios hare uitstalling ingericht. Zij kenmerkt zich door een eenvoudige en tevens aangename opsmukking der tentoongestelde Ra Jios van alle vormen en prijzen, en de heer Joseph Vanderghote, haar vertegenwoordiger, hesfc er een handje van gehad om de uitslagen van den koers Parijs Rouba'x, bij middel van z:jn Ra iio Point Bleu, aan het publiek ken- haar te maken. Deze daad wei keluke reklaam heeft voorzeker veel vruchten gedregen en de verkoop van het merk Point bleu merkelijk doen aangroeien. De aandacht wordt vervolgens in deze zaal geboeid door den prachtigen stand der meube len van het huis Masquelier. Het is al rustze- tel, divan, canapé welke men ziet en welke de vermoeide bezoekers tot aankoop aanzetten. Verders ziet men prachtige salonmeubelen, garnieringen voor slaapkamers, enz. Deze stand is in zijn soort een der belangrijkste van de Foor. In elk dorp jn t l'<e stad, in eiken winkel ziet men de reklamen der Soleil producten van zeep en waschpoeder tentoongesteld. In dezen stand, opgericht door de firma Lever frères, vertegenwoordiger de heer Vandenabeele, ziet men de doeltreffende toepassing van hare voortbrengsels. Waarlijk wanneer men hare reklaam leest, kan men niet gelooven hoe ge- makkelitk de wasch is door het gebruiken harer producten En toch is het zoo. het be- wiis wordt er verstrekt aan het publiek dat zich verdringt rondom dezen stand, die dan ook een grooten bijval verwerft. Deze zaal verlatende en rechts inslaande, leidt de weg naar twee ruime plaatsen voorKe houden aan de maatschappij Beeldende Kunst van Yper. Over de tentoongestelde doeken, portret ten, tafereeltjes, boetseergewrochten uitwei den ware hier een kiesch vraagstuk. Er ziin ware meesterstukken tentoongesteld die ons nu eens laten kennen hoeveel kunstenaars h'er worden aangetroffen waarvan wij vroe ger het bestaan niet vermoedden. Het geschilderd portret van onzen oud burgemeester is prachtig de geboetseerde koppen, waarvan het weekblad de Halle gewaagt, zijn onovertrefbaar de zichten ge durende den oorlog door een stadgenoot ge- teekend in de omstreken der stad waar Jeanne d'Arc wordt vereerd, getuigen van een schran der vernuft. De zichten van allen aard, welke de muurwanden versieren, getuigen van echte kunsteraarswerken, en vele dezer schilderijen, zooals het Boterhuis te Brugge en een reeks sloepen in de haven, werken van een zeldzaam talent, zouden op waardige wiize een plaats in onze museums kunnen bekleeden. Ook worden deze zalen druk bezocht en maken een der clous uii onzer Handelsfoor. Deze zalen verlatende om, door den groo ten gang, het bezoek der Tentoonstelling te vervolgen, wordt men op vriendelijke wiize door jonge juffers aangemaand om een kleine gift te gunnen aan het Rood Kruis van Relgiê, afdeeling Yper. Dit zoo edel werk heeft deze week zijn propaganda aangevangen en het is zeer leerzaam na te gaan hoe deze wordt op gevat ten einde de noodige middelen te ver krijgen om het lijdend menschdom bij te staan. Geen twijfel of het publiek begrijpt zijn plicht, en de ontvangsten zullen zeer groot wezen. Vervolgens ziet men de verrukkelijke incrus tatie voorwerpen gemaakt door den heer Julien Burggraeve, wonende Cité Ligy te Yper. Deze houten tafereeltjes, naaidoozen, enz zijn echte kunstjuweel'jcs. De drie volgende z ilen rechts zijn ingeno men door de Nijverheidsschool van Yper om de verschillende leermethoden en werken der leerlingen ten toon te stellen. In de eerste zaal ziet men de werken van de leerlingen der vooroereidende afdeeling onder het bestuur van den leeraar M H. Salomé. Men bemerkt er het meetkundig teekenen, in het eerste leerjaar. Vervolgens,onder delei iing van den leeraar M. H. Serjyn, in het tweede leerjaar ?iet men: Projectie, plaaster teekenen en doorzicht- kunde. In de drie leerjaren onder het bestuur van leeraar M. Van Hee worden er theoretische lessen gegeven over bedrijfteer, evenwichts- leer en krachtenleer, alsook over het prac- tisch mekaniek teekenen. In de bouwkundige afdeeling, onder de leiding van den heer Be stuurder Landtsheere, krijgen de leerlingen der drie leerjaren lessen over practisch vak teekenen, tiann.r- en schrijnwerk, meubel leer, metselleer. autocars, arduinweik, glas werk, daken- en trappenleer, maken van plans en bestekken van gebouwen. Daarenboven krijgen de leerlingen lessen over meetkunde, rekenkunde en natuurkunde, toepasselijk aan de bouw en werktuigkunde. In de tweede zaal worden de schilderwer ken van de leerlingen der drie afdeelingen van den leeraar M. P. Degroote ten toon gesteld. Daar kan men nagaan op welke voortreffelijke manier de leerlingen er het schilderen van lijstwerk, hout, marnier en letters aangeleerd worden. Men ziet er prachtige werken en veel leerlingen dezer school zullen later meesters in hun vak worden. In de zaal nummer drie word;n de werken der drie afdeelingen over boetseeren, model leer en bewerking van wit en blauwsteen tentoongesteld. De leerlingen, onder de kun dige leiding van hun leeraar M. C Cornillie, hebben markwaardige gewrochten ten uitvoer gebracht die door het publiek zeer geprezen worden. In een woord het bezoek dezer drie zalen is uiterst aantrekkelijk en leerzaam en is voor de Nijverheidsschool de schoonste reklaam welke men kan denken. Links in den gang heeft de kantwerkschool, onder de leiding van de leerares Mej. Hul- laert, een mooie verzameling spellewerkkant tentoongesteld. Een zwerm jonge meisjes zijn bezig de oude Vlaamsche kant te vervaar digen en zingen bij poozen het oud spelle- werkliedje, hetgeen de toeschouwers verrukt. Nog een clou der Foor is hier zichtbaar Het is de Fotoclub, onder voorzitterschap van den heer Vandromme, welke hier hare werken heeft tentoongesteld. De rangschik king door den bekwamen fotoliefhebber en ondervoorzitter der maatschappij, de heer Dehaeck, verwezenlijkt, heeft een enorm suc ces. De toeschouwers verdringen zich letter lijk om al het mooie te aanschouwen dat hier te zien valt en deze zaal is immer proppens- vol van bezoekers. De inrichters verdienen onze levendige gelukwenschen Wanneer men deze zaal verlaat ziet men, in den draai van den gang, een verzameling hoftafels en stoelen door den heer Emile Bou- tens tentoongesteld en welke veel kijklustigen hebben, alsook talrijke en prachtige kunst voorwerpen in gesmeed ijzer, insgelijks door voornoemden tentoonstelier gemaakt en aan zeer billijke prijzen te koop gesteld. Zijn sue-

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1934 | | pagina 2