De Concerten CONCERTS Een der Kosmos-salonautocar waarmede alle buitenlandsche reizen ondernomen worden. Z-.jne miswijnen zijn ook zeer fijn en aan voor- deelige prijzen te verkrijgen. In een woord zijne poging tot rtkiaam is ten volle gelukt. Vooraleer de school te verlaten werpen wij nog een oogslag op de honderden Tombola prijzen, kunstig gerangschikt en die de be geerlijkheid der duizenden bezoekers op wekken. De tweede sectie der Tentoonstelling in de Lakenhalle ingericht binnentredende, zien wij een machtige verzameling autorijtuigen der General Motors C'\ waarvan de heer Cesar Mottrie de officie le uitdeeler is in onze streek. Welke prachtige rijtuigen, welke afwisselingen in lijn, hoe comfortabelen welke billijke prijzen 1 De nieuwste uitvindingen op technisch gebied zijn aan deze rijtu gen aangebracht geworden en men is verbaasd over den vooruitgang in deze nijverheid ver wezonlijkt. De heer Mottiie dient gelukge wenscht over zijn prachtigen stand en heeft veel bijgedragen tot het succes der Foor. De aandacht wordt vervolgens opgewekt door de uitstalling van den heer Cesar Van Marcke, die een mooie verzam< ling accumu latoren en electrische toebehoorten voor autos en motos tentoonstelt, alsook verschil lende modellen van wegwijzers volgens de nieuwe wegenisverordening. De beroemde battei ijen Tudor worden ook zeer opgemeikt De Scintilla lichtseinen en de toepassing der Verten op de batleiijen om het in gang zetten der autos te vergemakkelijken biust den win ter worden zeer üewondeid. De veimaarde handelaar in landbouw machienen, de heer E. Stevens, heeft hier een btlangiijken stand ingericht waar men voornamtlijk opmerkt een pikmachien met den kurketrekker. Dit systeem laat toe de ten gronde gevallen graanoogsten binst het pikken op te richten, zoodat er geen verloren vruch ten meer zijn als men deze pikmachien bezigt Men bewondert in dezen stand nog zijne voortreffi lijke waschmachier.en, zijne radios Zenith en zijne luidsprekers die kilometers ver worden gehoord. De Gieterij Vansteenkiste heeft een ver zameling gegoten ijzeren voorwerpen ten toongesteld voor stoven, fornuizen en machie nen. Daaruit blijkt oat de versleten stukken in gegoten ijzer hier ter stede kunnen ver van gen worden. De firma Vanderghote Donck stelt verder een verzameling baksteen der sue.k ten toon, alsook de bezande Limburgsche steenen van Ryckevors.l die gansch waterdicht en goed koop zijn en bijzonder geschikt voor gevels van lusthuizen. Het huis H^flack stelt vervolgens een groote verzameling velos Salvator Salfor en motos derzelfde merktn ten toon, welke in zijn eigen werkhuizen worden vervaardigd en door hun sierlijk maaksel en billijke prijzen aan de spits staan vanhet verbruik in de streek Hjt huis H dievoet Alois heeft een stand opgericht waar alle modellen van trottinetten worden ten toon gesteld. Als laatste nieuwigheid bemerkt men de trottinette met pedale en de cyclette trottinette die beide zeer bewonderd %vorden. Bijzonder het kleine volkje kijkt verlangend, zich afvra gend hoelang het nog zil duren eer Sint Maarten komt. De zoo gunstig gekende fabriek Singer, ver tegenwoordiger de heer A. Baeit, heelt hier hare vermaarde naaimachienen ten toon ge steld. Men bemerkt er bijzonderlijk de Singer Craft voor tapijten Smyrna te vervaaruigen, alsook de brodeer- en stopmachieri. Deze nieuwigheden hebben veel bijval en zullen de goede faam dezer firma noghtlpen verhoogen De vermaarde firma Comijn «Regom Pneu» stelt hare laatste nieuwe autobanden ten toon, Super Confoit genoemd, welke voor eigen schap hebben lage pressing, zachter rijden en minder sleet der banden. Deze banden zijn toepasselijk op alle autorijtuigen en worden door de firma vervangen die zich ook belast met het leveren der noodige wielen. Deze stand is zeer leerzaam voor a!le autovoerders en heeft groot succes. De heer Firmin Gouwy stelt vervolgens de vermaarde Triporteur La Couronne ten toon met zware en lichte motos. Deze stand wordt veel bezocht en heeft goede reklaam gemaakt. Het reisagentschap Kosmos voor toeristen verkeer maakt verder een machtige reklaam voor zijne schoone uitstappen. Opgemerkt wordt de reis naar Oberammergau in het Duitsche Tyrol, waar om de tien jaar het wereldberoemd Passiespel wordt vertoond. De prospectursen over dize reis zijn hei 1 be langn k om lezen en menigeen zal z ch den lust vo« leü bekiuipen om aan die schoone reis deel te nemen. Een prachtige autobus waarvan de carros seiie g' maakt is door onzen stadgenoot, heer H. Verleure, trekt verder de aandacht van het publii k. Typisch modi 1, fijne af-veiking, doel matig comlort en matige p ijzen zijn ne kei- tetk nen van dit p-achtsluk dat algemeene bewondering afdwingt. De heer Vandamme Joseph stelt een Ca mion Miesse ten toon met verbranding van mazout, i5 kgr per ioo kilom. Deze wagen wordt zeer opgemeikt. E:n tweede, stand van den heer Holvoet is hier opgericht met de nieuwsoortige wasch michieren Falda, welke voor eigenschap hebben dioogpressers te bezitten, zoo iat men het linnen onmiddellijk kan sti ijken -wanneer het de machien verlaat. Aanbevolen aan de huismoede. s. Om te eindigen hebben de gebroeders Le- terme eene schoone vetz^meling landbouw machienen ten toon gesteld, waaronder wij bemerken, de SimpDx zaaimachit n, de auto matische aardappelplanter welke door r per soon kan in sYe;king gebracht worden, de maalmolen Sabia met steenen en ren gewone pietmolen die daor hunne eigenschappen het publiek zeer opmeikziam maken. Men ziet er tevens nog een gebreveteerde M ës Moteur Diesel die zeer steik is gemaakt en die rer uur paard sl-ch's i5 centiemen kost aan verbiuik. f uiten TAHON Onder de verschillige feesten die de Han delsfoor aantrekkelijk maker, bekleedt het muzikaal gedeelte, dat een tchc festival ge lijkt, een overwegende plaats. Onze bevolking, onze bezoekers beminnen de schoone kunst van de muziek en volgen met veel belangstelling de menigvuldige con certen die uitgevoerd worden. Len Zondag was het de beurt der Ypersche maatschappijen. De Socialistische Harmonie opende de reeks, daarna hadden wii de Libe rale en Vlaamsche Harmonie. Allen gaven ons een zeer geprezen uitvoerirg. Om 5 V» u. was het de beurt der Harmonie Ypriana. die door haar uitgelezen programma en niettegenstaande het stuur weder de lief hebbers in groot getal had uitgelokt. Volgens gewoonte gaf zij ons een prachtige uitvoeiing. Den Maandag heerschte er hier \an in den morgen reeds muzikale beweging. De Har monie Ypiiana verbroederde met de Fanfare du Commerce uit Armentières die zij bij haar aankomst aan de Meenenpoort was gaan afhalen. Te zamen trokken zij door de Mee- nenstraat, onder het spelen van een opwek kende marsch. naar het stadhuis waar onze fransche vrienden door de heeren bu'gemees ter Vanderghote en schepenen Lemahieu en Delahaye ontvangen werden. De hecren Seys en Van Alleynnes, gemeenteraadsleden, als mede de heeren H. Vermeulen, voorzitter, J. Tahon en Leon Vandevoorde, leden der Handehkamer, Aimé Gruwez, voorzitter der Harmonie Ypriana, waren op die ontvangst aanwezig. De heer Burgemeester zegde bij zonderlijk gelukkig te zijn dat de zoo vermaar de Fanfare du Commerce het hare heeft wil len bijbrengen tot het welgelukken van ons Ypersch fetst, en verklaarde dal hij, als bur gemeester van Yper, eraan gehouden htefc deze maatschappij officieel welkom te heeten, niet alleen omdat de Harmonie Ypiiana ver leden jaar te Armentières op zoo gulhartige manier ontvangen werd, maar ook en vooral om de nauwe vriendschapsbanden die beide landen vereenigen en omdat de stad Armen- lières tijdens den ooi log deztltde offers als de stad Yper heeft gebracht. De heer Burge meester diukte verders de hoop uit dat de goede betrekkingen tusschen de stad Yper en het Noorden van Frankrijk door de huidige economische moeilt kheden niet zouden on dermijnd worden en vormde den wensch dat de schoone fransche muziekmaatschappij van Armentières nog immer meer zou mogen groeien en bloeien. Deze hartelijke woorden werden op lang durig handgeklap onthaald, waarop de heer Voorzitter der Fanfare du Commerce den heer Burgemeester om zijne vi iendelijke woor den bedankte en beloofde dat zijn muzikanten door een onberispelijke uitvoering zouden trachten dat de verwachtingen, welke men op hen stelde, niet bedrogen worden. Vervolgens trokken de twee muzieken naar het gedenk- teeken der Ypersche Gesneuvelden, waar onze fransche vrienden een mooien bloemtuil neer legden en hun nationaal lied in gedempten toon uitvoerden. Nadien doortrok de stoet nog eenige der bijzonderste straten van stad en werd op gansch den doortocht met veel belangstelling i en geestdrift begroet. Om 3 u. gaf de Fanfare du Commerce d'Ar- mentières, onder de kundige leiding van M. A. Defer, een p achtige uitvoering van een uitgelezen programma. De Fanfare du Commerce mag als een der beste fanfaren van Noord Frankrijk aanzien worden. Daarna hadden wij de muziekmaatschap pijen toe te juichen van Abeele-Frontière, van Leysele en Meessen, die de takijke toehoor ders ten volle bevredigden. In het bijzonder aan te slippen de uitvoering van Burchart de Comines en Firenza door de Koninklijke Fan fare van Meessen. Op de Colaertpl'kreeg men de muzieken van Dickebusch, Mooi slede en Halluip lehooren. De heer Lewyllie behaalde eere van zijn weik, de muziekmaatschappij uit Dickebusch gaf ons een schoone uitvoering. De muziekmaatschappii van Moorslede, allerbest bestuurd door viiend R. üenecker, behaalde een welverdienden bijval. Het ap plaus der toehoorders was er het beste bew js van. M. A. Defer trad voor de tweede maal op met de Harmonie van Halluin. Schoon en prachtig korps. Het programma was meester lijk uitgevoerd en viel ten volle in den smaak van het publiek. Prachtig weder en ook uiterst p-achtig feest dat tot eere strekt van de verdienstelijke in- richteis. Bravo. Les deux grands jours de notre foire com- merciale furent en même temps deux jours consacrés a la musiqus. Que de concerts et quels beaux concerts Nous voudrions bien rendre compte de tous hélas avec la meilleure volonté. il nous tut impossible de les entendre tous. Que Ton ne soupqonne done aucun parti pns de notre part, si nous ne faisons pas a chaque socié'é l'éloge qu'elle mérite. L'Harmonie Ypriana sous la belle et précise direction de Monsieur Deridder, nous délecta d'un programme charmant. L'inter- préiation que nous ne pouvons détailier ici, fut impeccable, comme de coutume Nous félicitons particulièrement les solistes M. Beun Dugle solo, dans Cavatine du Bar bier de Séville de Rossini, et M. -Andries, clarinette solo, dans «Scène de la Seduction», du Ballet d'Isoline de Messager. La Fanfare du Commerce d'Armentières est une puissante mus que. Elle compte ioo exécutants et ceux ci, sous Thabile direction de M. Defer, forment un tout homogène, comme on en rencontre peu. Ce mot de fan fare semble appeler un vacarme de cuivres épouvantable. Et cependant, ces artistes d'Armentières savent atteindre a une modu lation desymphonie. La virtuosité des Bugles, Tart de tous ces instrumentistes arrive a dts résultats surprenants On les écoute avec émotion ils vous subjuguent, ils vous char- ment. Si Mansieur Defer possède une baguette magique qu'il manipule avec dextérité, il est aussi un compositeur de grand talent. Sa marche Tout de Même ses transcriptions heureuses de Obéron de Weber et de Mascarade» de Lacome, nous le prouvèrent. Ce sera toujours un régal peur nous, d'enten-

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1934 | | pagina 4