HET YPERSCHE Bijvoegsel LA RÉOION D'YPRE Zondagrnsl - Repos dominical zzzziz Supplément Weke lij üsch Overzicht HET YPERSCHE ZIELMISSEN 15' Jaargang, N' A - 7 April 1934 15 *nnèe, K° A 7 Avril 1934 Zomeruur Inhuldiging van 't Belfort Visite d'Ecoliers Anglais Belle Godshuis - Plechtige Uitvaart van Eerw. Zuster Maria Nécrologie Monsieur Marcel WYGKHUYSE Sterfgeval Heer Marcel WYCKHUYSE B danking Heer Alois ODOU Voor een oplettend toeschouwer is het op vallend geworden sedert enkelen tijd dat er in de handelwijze van Duitschland iets veran derd is Zoo hoort men het bazuingeschal niet meer van een heer Rosenberg, die naaral de hoeken der wereld een verbazenden woordenvloed liet schallen om de princiepen van Hitier en hun invloed uit te bellen Ook de geweldige tccht tegen Oostenrijk, die met pen en woord per Radio-omroep ge voerd werd door den heer Habicht is stilge vallen. De dagbladen hebben het wachtwoord zwijgen gekregen nopens Ukranië na de overeenkomst met Polen. In allerhaast werd een handelsverdrag ge sloten met de Sovjet regeering om welwillend heid te verwekken. Waarom Ja, waarom dien omkeer op deze brand punten van. de Hitier beweging, waarom de brutale werking aldus verzacht 't Is omdat Hitier tot nu toe geen tijd gehad of genomen heeft om zijn financieelen toestand in oogen schouw te nemen hij moest zijn gezag doen gelden, zijn roem hoog houden, zijn volk be geesteren en opjagen. En iedereenhad slechts oogen en ooren voor hem en hij zelf over- schouwde zijne machtige legerscharen en ver gat rekening te houden met den put die zich voor zijne voeten uitbreidde Voor de eerste maal sedert den oorlog schiet de handelsbalans te kort 22 millioen mark in Januari, 35 millioen mark in Febru ari De buitenlandsche Schuld van het Reich is reeds geschat op 15 milliard markOm daartegen op te kunnen zou de Reichsbank haren goudvoorraad moeten aantasten Helaas deze was enkele weken geleden reeds gevallen op 8 t. h. en in de laatste dagen op 6 t. h. dekking in goud voor de in omloop zijn de ba: kbrieven Er ontstaat diensvolgens een nieuw gevaar van inzinking Een nieuwe ramp Onmildellijk heeft men getracht met de uiterste middelen tegen te werken verbod van tot verder orders grondstoffen in den vreemde aan te koopen geen vreemd geld meer aan de n:jveraars die op den vreemde moeten koo pen verbod om meer dan 6 t. h. als winstaan deel uit te reiken. Maar het grootste redmiddel moet ergens anders gevonden worden I Men zou moeten eene leening kunnen aangaan in het buiten land En daar ligt juist de knoop Wie zal er nog geld willen leenen aan dat zelfde Duitschland, dat zooveel geld in leen gekregen heeft, en daarna gezegd heeft, ik kan de intresten niet betalen en ik kan 't geld niet teruggeven Wie zou er nog geld willen leenen aan een land dat gedurig het oorlogs gevaar in werking houdt En juist daarom wordt de wolf zachter, zooals wij in 't begin van onze uiteenzetting hebben aangestipt. Men bereidt eene reis voor van den heer Schacht, voorzitter der Reichs bank naar Amerika, waar hij hoopt nog groote kapitalen te kunnen los krijgen. Daarom moet er aangetoond en bewezen worden dat Duitschland van goeden wil is, dat het niet zoo strijdlustig gezind is als men het wel heeft willen doen uitschijnen, dat het iedereen gerust wil laten en zelfs vredesver dragen aangaan die aantoonen dat het geen oorlogsomstandigheden wil verwekken om oude gebeurtenissen, zooals het verliezen van den Elzas en van den doorweg op Dantzig En dat te kort aan geld zou misschien van zelf eene volledige herwapening kunnen stop zetten Wie weet komt er langs die onver wachte zijde geene oplossing aan het ontwa- peningsvraagstuk, dat zoo erg op de Europee- sche aangelegenheden drukt. Men bedenke slechts dat het leger, het zee wezen en de luchtvaart in Duitschland 8 mil liard frank opslorpen.! Zou dat niet tot over weging stemmen en toegevingen laten doen Het ware te wenschen dat men aldus uit den neteligen en angstwekkenden toestand mocht geraken. RIK. LEEST VERSPREIDT Het is in den nacht van 7 tot 8 April dat het zomeruur ingevoerd wordt, r.ameli k te 2 uur 'smorgens (2 uur Wintertijd overeenstemmend met 3 uur Zomertijd). Het Winteruur zal terug in voege gebracht worden in den nacht van 6 tot 7 October aanstaande. Onze lezers gelieven dus niet te vergeten dezen avoad rog,vooraleer slapen te gaan, al hunne uurwerken een uur vooruit te steken. STAD YPER De heer Rurgemees'er heeft de eer de heeren Voorzitters van al de Ypersche Maat schappijen uit te noodigen tot eene bijzondere vergadering op Zondag 8 April om II u, ten Stadhuize, om schikkingen te nemen betrek kelijk de deelname aan,den hisfbrischen stoet. Suite aux Conférences de notre concitoyen M. Vfurphy, au cours de l'hiver derrier a Londres. vient d'arriver Jeudi soir, en notre ville, un premier groupe d'écoliers de Londres, conduit par le Directeur des Eco- les de la capitale anglaise. Ils comptent séjourner six jours a Ypres et donneront pro bablc ment un concert Samedi soir, a 6 heures, sur la Grand'Place. Op 2dtD Paaschdag heeft de bevolking ge toond dat Yper en de Belle maar één zijn. De stad leeft mee met al het wel en wee van haar oudste instelling es heeft een klaar begri'pen van het onschatbaar offer, welk die edelmoe digekloosterzusters brengen aan haar ellendige en afgesloofde oudjes In vroom en innig me- devoelen met den rouw, die deze verborgen heldinnen heeft getroffen door het smartelijk ongeluk, ovei komen aan de jonge Zuster Maria, heeft de dankbare Ypersche bevolking er aan gehouden een gebed te komen storten bij haar plechtige uitvaart. De ruime Kapel was veel te klein om de geloovigen te bevatten en op gansc'n den doortocht naar het kerkhof bracht een groote menigte een laatsten groet aan de duurbare overledene. Onder de aanwezigen in den plechtigen lijk dienst bemerkten wij, buiten den Raad van den Openbaren Bijstand, de heeren Burge meester Vanderghote en schepen Van der Mersch. Aangrijpend mooi was het vierstemmig Pie Jesu binst de offerande, en het Vaar wel op het einde van den dienst, door Belle's zangkoor uitgevoerd onder leiding van heer Jos. Van den Driessche. Die Ypersche deelneming weze een balsem en een troost voor de Eerw. Juffrouw, de ver diensteliike Zusters der Belle en de diepbe- proefde familie. On nous prie d'annoncer Ie décès de né a Ypres, le II Juin 1882, et y décédé le 31 Mars 1934, muni des secours de la religion. L'enterrement .et l'inhumation dans le caveau de familie a Ypres ont eu lieu dans la plus stricte intimité. II n'a pas été envoyé de lettre de faire part, le présent avis en tenant lieu. Place Vandenpeereboom, 47, Ypres. Men vraagt ons het overlijden te melden van geboren te Yper, den 11 Juni 1882, en aldaar overleden den 31 Maart 1934, voorzien van de gerechten onzer Moeder de Heilige Kerk. De lijkdienst en de teraardbesteiling in den familiekelder te Yper hebben plaats gehad in familiekring. Geene rouwbrieven werden verzonden, de vrienden en kennissen worden yerzocbt dit bericht als dusdanig te aan zien. Vandenpeereboomplaats, 47, Yper. Vrouw Weduwe Alois Odnu geboren Pelagie Leperck Heer en Vrouw Maurice Claeys Odou Heer en Vrouw Maurice Odou Everaert en kinders Aio», Robert en Simonne Heer en Vrouw Camille Odou-Vermeulen Heer en Vrouw Elie Soete Odou en kinders Iréne en Irènée; Heer en Vrouw Maurice Wenes Odou en kinders Marguerite, Martha en André Heer en Vrouw Henri Odou-Chevrier en kinders Gerard, Gaston, Gilbert en Gilberte Heer en Vrouw Georges Vreyghem-Odou Heer en Vrouw Cyrille Odou-Duthieu Heer en Vrouw Silvère Odou Lias en zoon Alfred Juffrouw Irma Odou Heer en Vrouw Adimar Staelerjs-Odou Heer Georges Odou De (amiliën Odou en Leperck. danken, langs dezen weg, de vrienden en kennissen voor de blijken van genegenheid nen betuigd tijdens het afsterven van en voor hunne tegenwoordigheid op de begrafenis. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 8 April. m 8 1/2 uur, in St Pieterskerk, tot zielelafenis van Vrouw Louise LOUF Weduw-» van Heer Nestor Glissoux Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gelezen worden op Zondag 8 April, om 8 Vi uur, in St-Jacobskerk, tot zielelaf-nis van Heer Alfons KERRINCKX gewezen koster der parochie. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 8 April, om 9 uür, in St-Niklaaskerk, tot ziek lafenis van Heer Cyrille BOUDEIN en zoon Gérard. Mr et JSug Van Lanckerc Aerts en bun dochtertje, Mej. Valentine Breyne, noodigen lirienden en kanr.iscen uit tot het Plechtig JAARGETIJDE welke zal gezongen worden in de kstk der E E. P.P. Karmelieten, op Zondag 8 April, om g uur, tot zklerust van wiilen Mynheer Ferdinand BREYNE. Mret wmc Eug. Van Lanckere Aeits ec leur fille, M "e Valentine Breyne, pnent les amis et connaissances de bien vouloir assister au SERVICE ANNIVER3A1RE qui sera célé- bré en l'Eglise des Rév. Pères Carmes, le Dimanche 8 Avril, a 9 h., pour le repos de l'anae de Monsieur Ferdinand BREYNE. Vrienden en kennissen word- n uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gelezen wordeii op Zondag 8 April, (BelofSn Paschen), om n V» u., in St Maartenkathe draal, tot zieFlafenis van Vrouw Elisa DEBUYSERE Echtgenoote van Heer Arthur Boutens. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 15 Aprilcm 8 V. uur, in St Maartenskerk, tot zielelafenis van Heer Camille LARNOU Echtgenoot van Vrouw Hélène Messiaen. Vrieaden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bii te wonm die zal gezongen worden op Zondag 15 April, om 8V» uur, in St Jacobskerk, tot zieltlaienis van Vrouw Leontine DETHOOR Echtgenoote van Heer Achtlle OssiEUR en hun zoon Canaille. Vrienden enkennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen, die zal gelezen worden op Zondag 15 April, om 11 y« uur, in St Maartenskathedraal, tot zielelafenis van Mevrouw Edmond CAENEPEEL. De Apotheek van I La Pharmacie de M' S N O E C K Groote Markt - o— Grand'Place reste seule ouverte le Dimanche 8 Avril is alleen open op Zondag 8 April van 8 tot 12 ure en van 1 tot 7 ure. de 8 12 heures et de 1 k 7 heures.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1934 | | pagina 9