Naklanken dei Handelsfoor te Yper De grootste voortbrenging van 't land 4 Redevoering van Minister Devèze Aan de Inwoners van Zuydschote De Nijverheidsschool van Yper gansch de bevolking van Zuydschote, bied ik mijn besten dai k aan den Colont 1 der Grena diers, voor de groote eer die Hi) ors doet, met het denkmaal, hier vandaag ingehuldigd, aan onze zorg toe te vertrouwen. De inwoners van het Yzerland, beter dan iemand anders, weten wat zij te danken heb ben aan de dappere verdedigers die onze ge westen, vei woest door een snooden oorlog, verlost hebben van het vijandelijk juk Wij kennen de heldendaden der Grena diers en weten hoe hardnekkig zij streden op het terrein zeil waar wij ons bevinden en waarvan zij geen duim aan een tegenstrever afgestaan hebben. Het denkmaal der Grenadiers zal aan de toekomende geslachten den heldenmoed ver konden van hunne ouderen. Het zal hun dag voor dag in den geest prenten wat de liefde voor het vaderland vermccht, de militaire dapperheid en de opoffering van ieder voor het welzijn van allen. Om U onze dankbaarheid te betoonen gaan wij, burgemeester, schepenen en ge meenteraadsleden, de plechtige verbintenis aan te waken over de bescheiming en het on derhoud van dit denkmaal. Nu, om te eindigen, nog een woord van dank aan al dezen die meêgewérkt hebben tot het welgelukken dezer inhuldigingen dar k ook aan allen hier rond het denkmaal geschaard omdat gij met uwe aanwezigheid de inhuldi ging opgeluisterd hebt. De Heer Devèze, minister van landsverdedi ging, spreekt in beide landstalen de volgende rede uit die dikwijls door handgeklap werd onderbroken Sire, De gevechten bij Steenstraete vorm?n een van de schoonste bladzijden welke de sol daten van Koning Aloeit met hun bloed m de militaire geschiedenis van het Vaderland heo- ben geschreven. Zoo Uwe Majesteit zich gewaardigd heeft de onthulling bij te wonen van het Gedenk- teekern dat die gedachtenis voortaan zal ver eeuwigen, dan was zulks met het inzicht om, in den persoon van Z jn Doorluchtigen Zoon, den Opperbevelhebber hulde te laten brengen aan de dapperen die onder z:jn bevel, van 22 April tot i5 Mei 1915, hier een onoverwin baren dam tegen den vijandelijken aaniuk hebben opgesteld. In zijn zwaren rouw groet het leger met eerbied en vertrouwen zijn jo-gen Aanvoer der, zelf oudstrijder, erfgenaam van de hoog ste deugden waarvan Koning Albert voor de gansche wereld de edelste en veihevenste ver persoonlijking zal blijven. De gansche Natie draagt op Uwe Majes teit hare innigste verwachtingen over. Grenadiers, Ik breng u den groet van de regeering, den groet van het leger, den groet welken allen, die tijdens den veldtocht in de Belgi sche rangen gediend hebben, u verschuldigd zijn. Zij aanzien het als eene eer u,v makkers geweest en gebleven te zijn. Zj beseffen, zij deelen op dit oagenblik uwe rechtmatige fierheid. Om de dooden te vereeren, om de over levenden nog inniger te vereenigen, bevindt zich uwe gansche familie hier vergaderd in eene hartroerende solilaiiteit. Lotz, uw onversaagde en kalme chef, hij is onder ons, wij weten het, met zijne gedach te en met zijn hart. Die generaals, die in het vuur van Steen straete uwe vier bataljons aanvoerden, en aie alle vier, tijdens bewonderenswaardige loop banen, in de hooge opdrachten waartoe zij werden geroepen, voortgingen de volle maat van hun waarde en van hun karakter te geven. Die officieren, bemind door hunne solda ten, die zij tegenover het verschrikkelijkste en meest onverwachtste gevaar, door hun gezag en hun voorbeeld hebben opgezweept. Die soldaten, huane chefs waardig, die liever dendooddan de nedeilaag aanvaardden, wier taaiheid, tucht, bewonderenswaardige dapperheid, de zege afdwong en de redding van allen verzekerde. Allen echter toenmaals gelijk in het lijden en in den algeheel volbrachten plicht. Allen nu gelijk in de vreugde en in de eer. Allen vooi altoos gelijk in de dankbaarheid van ons volk. En allen ook nietwaar één in de veree- ring van diegenen die gevallen zijn die niet gansch gestorven zijn en die wij hier aan wezig voelen en aanwezig willen op den met hun bloed gedrenkten grond, rondom dit Gadenktceken waaraan hunne onvergankelijke namen vei bonden zijn. Ziehier rondom ons, degenen wier eenhe den, medewerkende tot uwe heldendaden, met u vereenigd in den tragischen strijd, deel genomen hebbende aan uwe beproevingen en aan uwe opoffering, verdiend hebben heden hunne verheven plaats nevens de uwe te be zetten. En ziehier de vertegenwoordigers van het bewonderenswaardige Fransch leger, aan hetwelk wij door zooveel gemeenschappelijke grootheid verbonden zijn en dat, op dezen grond van Vlaanderen, op dezen grooten dag, geen onderscheid maakt tusschtn zijne helden en de orz noch lusschen onzen roem en den zijnen, Grenadiers, Onze jonge soldaten zijn hunne ouderen waardig. Zaoals deze laatsten zijn ze bereid hun leven té cfleren voor de nationale onaf hankelijkheid en het ongeschonden behoud van het grondgebied. Onder het bevel van den Koning rondom uwe vaandels geschaard, be waken zij trotsch het vadei lijk eitdeel van eer en van roem waarvan ze zich de bewaarders gevoelen. Zij zetten de traditie voort. Alzoo is het niet e;.k?l in h t marmer en het brons, doch eveneens in het vurig hart eener nieuwe, naar uw beel i gevormde gene ratie dat uwe heldhaftigheid heden hare oezt - geling en hare belooning vindt. Roerende bloemenhulde Z M. de Koning verlaat dan de tribune en legt aan den voet van het geder.kteeken ern prachtigen bloemtuil neer. Terwijl hetmuziek der Genadiers Naar Wijd en Z jd uitvoert, blijft de Konirg in houding voor het monu ment staan. Daarna legde de heer Minister Devèze eveneens een bloemenkroon neer, en ve: volgens was het een schier eindt loos aan- brengeu van bloemen en kransen, zoodat de voet van het gederktetken welira rondom letterlijk onder de bloemen verdween Tijdens d< za grootsche huke, speelt het muziek het roerend s'uk, de Dood van Asa van Grieg, en om te sluiten de Matseillaise. Worden vooral opgemaikt de kronen neergelegd door colonel Six, generaal De Grox, deze van het 43r fransch linieregiment, van de hh. P. cceu, burgemeester van Z.iyJschote, en Vander- ghote, burgemeester van Yper, vervolgers nog deze gezonden door generaal Lotz, wiens g^zondh ijstoestand ni-1 toeliet de pl chtig- heid bij te wonen, deze van den Engelsehen krijgsgeattacheerde. van de fransche en bcl- gisohe oudstrijdcis jonden, cr.z. De Konirg doat zich vervolgers rog de tegenwoordige geestelijke, burgerlijke en mili taire overheden voorstellen en hselt voor allen een vriendelijk woord over. De plechtigheid wordt gesloten met de optocht der troepen. De Koning plaatst zich voor het gedenkteeken en onder het spelen van de marsch der Grenadiers komt eerst de ftansche afdecling van het 4V linieregiment met zijn vaandel, gevolgd van de vlaggen en de afdeeling Grenadiers, die allen het hoofl rechts houden naar den Koning gericht, ei vervolgens komen nog aangestapt de lange stoet oudstrijders en leden der versch.liige opgekomen broederbonden. Om t5 u. 5o verlaat de Koning, langdurig door de geestdrittige omstaanders toegejuicht, de plaats van het geder.ktei ken en stapt weldra, terwijl de klaroenen «Te Velde blazen en het muziek een laatste maal de Brabangonne aanheft, weer in zijn auto nm zich terug langs Yper, waar zijn doortocht door velen opgemerkt werd, naar Wevelghem te begeven en daarna per vliegtuig L rug naar Brussel. Steenstraete heeft Zondig een schoonen dag beleefd en Yper en Zuydschote hebben aan de Grenadieis een waardige en gulhartige ontvangst voorbehouden. Het was een schoone plechtigheid welke op de zoo talrijke aanwezigen die, niettegen staande het killig weder, van ver en naar waren opgekomen, den besten indruk heeft nagelaten. Het was vooral een vrome hulde aan de gesneuvelden van het regiment Grena diers, van wiens heldendaden en offer dit ge denkteeken thans een eeuwige herinnering zal zijn. De Burgemeester van Zuydschote is oprecht gelukkig aan al zijne ingezetenen zijn harte- lijksten dank te betuigen om hun treffende en algemeene deelneming in de hulde die Zondag, in aanwezigheid van Z Majesteit den Koning, aan het roemrijk Regiment der Grenadiers gebracht werd. De schoone bevlagging en versiering van huizen en straten, de orde en vooral de zoo gulhartige ontvangst hebben op onze hooge bezoekers den besten indruk nagelaten, en de Burgemeester is verheugd de daarvoor ont vangen gelukwenschen aan zijn gt liefde dorps- genooten ever te dragen. Dank aan de medewerking van allen heeft Zuydschote, aan wien de groote eer te beurt viel de eeiste gemeente te zijn die door onzen geliefden Voist, Leopold III, officieel bezocht werd, op Zondag 22 Ap il 1934 een onverge- telijken dag beleefd R PECCEU. De leerlingen der Nijverheidsschool van Yper hebben, bij de tentoonstelling hunner wei ken op de Handelsfoor, de algemeene belangstel ling opgewekt en de bewondering van de be zoekers afgedwongen. Bij het gewoon publiek oogstten zij grooten bijval; bij deskundigen lokten zij vleiende beoordeelingen uit. Van be voeg ie zijde weid het oordeel geuit dat de bekomen uitslagen gnust bij deze van de groote steden mogen vergeleken worden. Terecht mogen deze leerlingen zich verheu gen, en met hen hunne ouders, over het weik dat zij gedurende de vvinterlessen van ig33 34 hebben geleverd zij mogen met fierheid wij zen op hetgeen zij in de Nijverheidsschool hebben gepresteerd zij mogen zich innig vol daan achten om de kennis en de bekwaamheid die z j zich hebben eigen gemaakt Zij weten dat zij tevens hunne sc.io.,1 hebben eer aange daan. De Nijveiheidsschool van Yper mag dan ook groot gaan op hare leerlingen, op hare be komen uitslagen, op de verhevene manier waar op zij zich kwijt van een edele maar zware taak, ten bate van ons volk, van onze nijver heid, van onze streek, en van ons Vaderland. opent weldra opnieuw hare deuren. Op Zondag 6 Mei aanstaande beginnen de Zomerlessen. Deze worden gegeven, op eiken Zondag der maanden Mei, Juni en Juli, in den voormiddag van 8 u.-tot 10 u. ledereen kan gemakkelijk deze verloren uurtjes ten nutte maken. Drie afdeelingen zijn er 's Zomers weik- zaam. I. De voorbereidende Afdeeling i' Studiejaar Meetkundig teekenen en Rekenkunde 2' Studiejaar Piojectietetkenen en Reken kunde. II De Afdeeling Bouwkunde met 3 studiejaren Vakteekenen en Bouw kundig teekenen. III. De Afdeeling Schilderen met 3 studiejaren Hnut en Marmerschi'.- deren, Letters, Plastiek. Vergulden. AL deze lessen zijn GANSCH KOS TELOOS voor alle leerlingen van de stad en van 't omliggende. Om aanvaard te worden is het vol loende zich op Zondag 6 Mei aanstaande te 8 uur aan te bieden in de Nijverheidsschool, O. L. Vrouwstraat, nr 8 (tusschen de Post en de Kazerne). Men moet minstens 14 jaar oud zijn en een vol ioend lager onderwijs genoten hebben. Telken j are heefteen plechtige prijsuitdee- ling plaats, ter gelegenheid van Tuindag. Prachtige prijzen, belangrijke premiên, waardevolle diploma's worden aan de verdien- s.elijke leerlingen uitgereikt. De hooge onder scheidingen worden daarenboven door een eeremetaal beloond. Denk er aan De Nijverheidsschool is als het aanbeeld waarop gij heden uwe toekomst hint smeden Neem een kloek besluit en smeed het ijzer ter wijl het heet is Het Bestuur. en een weinig duurder dan al de andere is wel een bewijs dat ze de beste is van de wereld aan 93 cent. per kilo. Pacha ChicoreL

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1934 | | pagina 4