-HET YPERSCHE LARÉQIOND Zondagrost - Repos dominical Supplément Wekelljksch Overzicht Groote keus VULPENNEN 15e Jaargang, N' 4 28 April 1934 15' \nnée, N° 4 - 2 3 Avril 1934 Bijvoegsel Onze Scheepvaart Binnengevaren Landbouwcomica Kemmel-Yper Uitslag v. d. Veeprijskamp te Kemmel rp 24 April 1934. H Y M N E In Memoriam AVIS Bedankingen Heer Evariste DESPEGHEL Clemence-Gertrude DEBRUYNE Heer August PIERLOOT ntLrtlsSEN De gebeurtenissen die we verleden week besproken hebben zijn thans eenigszins in de schaduw gesteld, bij foute van nieuwe verwik kelingen, door de uitbazuining der nieuwe politiek van Japan, tegenover China. Tegen alle gebruiken in, zonder politieke onderhan delingen, raadplegingen noch advies, alleen door eene onverwachte verklaring der offi cieele pers, laat Japan aan de wereld weten, dat het alleen wil meester zijn over China en er geene inmenging zal dulden van andersn. Ziehier wat Japan vooruitstelt 1. Het stelt zich zelf aaa als de eenige bewaker van den vrede in het Verre Oosten. 2. Daaruit volgt dat het nooit eene geza menlijke tusschenkomst van andere mogend heden in China zal dulden. 3. Het behoudt zich het recht voor toe zicht te hebben op al de onderhandelingen en op al de overeenkomsten die door China mochten aangegaan of gesloten worden met andere landen Men kan zich gemakkelijk voorstellen welke opschudding zulke buitensporige verklaringen hebben te weeg gebracht, voornamelijk bij de landen die meest belangen in China te verde digen hebben. Voornamelijk Engeland en Amerika voelden zich rechtstreeks getroffen. Maar ook voor België is eene gevoelige be dreiging. Men mag immers niet vergeten dat ons land een belangrijken uitvoer doet naar China, dat wij ontzaglijke kapitalen in mach tige ondernemingen zitten hebben aldaar, dat vele belgische knappe vakmannen er hun medewerking verleenen. En Japan wil alle buitenlandsche medewerking en raadgeving uitsluiten Nochtans zal het zoo gemakkelijk niet vallen deze nieuwe plannen uit te voeren, want, naast het verzet dat door vele landen en voornamelijk de groote mogendheden zal aangeteekend worden, zal Japan onmiddellijk de tegenkanting gevoelen van de Chineesche Regeering zelf, die zich dag aan dag sterker voelt en meer en meer zeliontwikkeling aan werft. Nader bij ons, zien wij, sedert het optreden van den heer Doumergue, een gelukkigen om keer te weeg brengen in de politiek van Frankrijk. Niet alleen is de verandering te bespeuren in de inwendige politiek, maar ook in de buiteclandsche. In de laatste tien jaren heeft Frankrijk ontzaglijk veel invloed verlo ren op internationaal gebied. Dit komt meest al voort uit den jammerlijken toestand dat vele ministers zich meer lieten leiden door kiespolitiek dan door de vaderlandsche be langen. Zoo, zonder van meer andere te spreken, werd Polen erg gekrenkt in zijne oude vriend schap voor Frankrijk. Toen Polen klein en verdrukt was stelde het al zijn hoop en ver trouwen op de vriendschap die het met Frank rijk verbond, voornamelijk in z jne moeilijk heden tegen Duitschland. Frankrijk heeft daarna, roekeloos, dat zwakke land te veel verwaarloosd. En thans zijn de rollen omge keerd. Polen heeft een buitengewone kracht inspanning gedaan en heeft macht en gezag verworven, terwijl Frankrijk hoe langer hoe meer alleen kwam te staan. Daarom werd de heer Barthou naar Polen gestuurd om den toestand wat op te klaren en zoo mogelijk weer goed te maken wat te veel verwaarloosd werd. Nu valt het steik te betwijfelen of de fransche minister nog op tijd komt, want zoo als hooger gezegd is de toestand van Polen heelemaal veranderd. Het heeft uit eigen beweging en op eigen krachten steunend reeds onderhandelingen afgehandeld met Duitsch land er. Rusland, die hem meer en meer den indruk gegeven hebben dat het niet meer, zooals vroeger, zwak en onbeholpen onder voogdij staat. De Regeering van den heer Doumergue staat dus met de buitenlandsche politiek voor een even zware taak als met zijn binnenland- sche werking. Immers vraagt het heroprich ten van afgebroken werk altijd dubbelen ai beid en nieuwe voorzorgen. En daar heeft Frankrijk grootelijks rekening mêe te houden. RIK. tor Drukkerij DUMORT1BR 3-4, Botorstraat, 3-4. Vrijdag 20 April het beurtschip André (schipper De Boeuf) met 5o ton beurtgoed voor verscheidenen denzelfden dag, de Marlik (schipper Vanlanderhem) met 140 ton graan voor M. Vandeputte te Yper. Afgevaren Vrijdag 20 Ap.il de Active (schipper Vandeberghe) bevracht met 100 ton baksteen door de Briqueteries Yproises der zelfden dag, de André (schipper De Boeuf) met i5 ton beurtgoed. 1' Prijskamp Vaarzen zonder tanden 2® Prijs Soenen Constant, Westvleteren. 2' Prijskamp Vaarzen met 2 tanden ie Prijs Catteeu Alcïse, Reninghelst. 2* idem idem 3' Verplancke Karei. Boesinghe. 4* Vancayseele Sylvère, Kemmel. 3' Prijskamp Vaarzen met 4 tot 6 tanden i' Prijs Verplancke Karei, Boesinghe. 2e Monkerhey Hector, Dickebusch. 3e Deraedt Arthur, Dickebusch. 4e Clarisse Maurits, Kemmel. 4e Prijskamp Melkkoeien 1' Prijs Deryoke Maurits, Elverdinghe. 2® Verplancke Karei, Boesinghe. 3® idem idem 4® idem idem 5' Vancayseele Sylvère, Kemmel. 6® Deraedt Arthur, Dickebusch. 7® Devloo Cyriel, Westnieuwkerke. 5' Prijskamp Lot van de 3 schoonste koeien uit den zelfden stal 1® Prijs Verplancke Karei, Boesinghe. 6" Prijskamp Stieren zonder tanden I® Prijs Devloo Cyriel, Westnieuwkerke. 2' Decoster Henri. Dickebusch. 3® VandenbusscheRemi.Wytschaete. 4® Kesteman Julien, Poperinghe. 5® Verplancke Karei, Boesinghe. fi® Verbiese Cyriel, Reninghelst. Jeudi dernier a célébré en l'église de Saint Boniface a Ixeiles. Ie mariage de Mon sieur Jacques Ramault, docteur en droit, notaire a Wervicq avec Mademoiselle Lucienne Logelain. Nos sincères felicitations. Onze stadgenoten vernamen met harteleed het schielijk afsterven, op 5g jarigen leeftijd, Woensdag 11 in het Karmelieten klooster van Kortrijk, van Eerw. Pater Dominicus, in de wereld Aloysius Derie. Hij verbleef te Yper van 1924 tot ig3o, was er Prior gedurende drie jaren, stichtte alhier met onverpoosden iever de Karmeli- taansche Derde Orde der mannen, werd een bevoegde voortzetter van de kunstmeubilee ring der nieuwe Pater.ck*'k, en deed veel goed vooral aan de Ypersche Jeugd. Vroeger was hij zendeling en vicaris-pro vinciaal der Karmelitaansche Missie in Mala bar (Engelsch Indie), alwaar hij als Overste zalig we k verrichtte op dit vruchtbaar Veld van Missie-Apostolaat. Als Bestuurder der Derde Orde in Vlaan deren, deed hij heilzaam en geschikt werk van Katholieke Aktie. Hij beminde vuiig zijne kloosterorde Karmeliet was hij in 't diepste zijner Ziel en hij werkte aldus onverpoosd aan den wijn gaard des Heeren. God geve hem de eeuwige belooning. R I.P. Le soussigné, Jéióme Verbrugghe, rue du Temple, 28, Ypres. informe les intéressés qu'il ne reconnait plus, depuis le 5 avril, les dettes que son épouse Madeleine Deruy ter aurait contractées ou pourrait encore contracter. Jér óme VERBRUGGHE. Mevrouw Cvarlste Despeghel, geboren Maria Vallaey e» kinders Heer en Vrouw Camille Despeghel-Segeis Vrouw Weduwe Charles Vallaey-Soenen, Heer en Vrouw Lucien Despeghel-Van Raes Heer Maurice Despeghel danken vrienden en kennissen voor de blijken van deelne ming hen betuigd bij het afsterven van en voor hunne tegenwoordigheid op d« begrafenis. Heer Henri-August Faes Heer en Vrouw Alfred Prince-Faes en kinders Robert en Joan Heer en Vrouw Paul Callens-Faes en kinders Suzanne en André Heer Georges Faes Heer Acbiile Haelewyn, weduwnaar van wijlen Emma De- bruyne Heer en Vrouw Camiel Van Sevenant-Debruyne, kinders en kleinkinders Heer en Vrouw Hilaire Debruyne- Barroo en kinders Heer en Vrouw Alois Debruyne-Van Elslander en kinders Heer en Vrouw Jean Van Ochten-Faes Heer en Vrovw Edward Faes en zoonHeer en Vrouw August Faes en zoon; Heer en Vrouw Maurice Costenoble-Faes en dochter Heer en Vrouw Robert Faes en zoon Mevrouw Marie Faes De familiën Debruyne, Faes en Vandewinckel, danken, langs dezen weg, de vrienden en kennissen voor ót blijken van genegenheid hen betuigd, tijdens het afsterven van hunne teergeliefde eebtgenoote, moeder, schoonmoeder, grootmoeder, zuster, schoonzuster, tante, nicht en bloed verwante, MEVROUW Echtgenoote van Heer Henri-August FAES en voor hunne tegenwoordigheid op de begrafenis. Vrouw Weduwe August Pierloot en kinders, danken inniglijk vrienden en kennissen voor de talrijke blijken van deelneming die zij ontvangen hebben bij bet af sterven van hun teerbeminden echtgenoot en vader en voor hunne tegenwoordigheid op de begrafenis. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 29 April, urn 8 1/2 uur, in St Maartenskathedraal. tot zietelafenis van Vrouw Gustave GILLIS-TANGHE. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 29 April, om 9 uur, in St Niklaaskerk, tot zielelafenis van Vrouw Justine FEVER Echtgenoote van Haer Pierre Verschoore. Vrienden en kennissen worden uitgenoodiga de ZIELMIS bij te wonen die zal gelezen worden op Zondag 6 Md, om 7 y, uur, in St-Jacobskerk, tot zielelafenis van Hr en Vw Emile VANHEE-CAPOEN en overleden familie. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de J AARMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 6 Mei, om 8 Vi uur, in St Maartenskathedraal, tot zielelafenis van Vrouw Eudoxie VERMEERSCH overleden echtgenoote van hr Isidore Philippe en dochter Bertha. Vrienden enkennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen, die zal gelezen worden op Zondag 6 Mei, om 11 V» uur, in St Maartenskathedraal, tot zielelafenis van Heer Bruno SOETE en Huisvrouw Julie VERMEERSCH. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigu de ZIELMIS bij te wonen die zal gelezen worden op Donderdag 10 Mei, (O. H. Hemelvaart), om li Vi uur, in St-Maartens kathedraal tot zielelafenis van Mevrouw Martha DEMAREZ overleden huisvrouw van Heer Florimond Vandevoorde. De Apotheek van I La Pharmacie de M' S N O E C K Groote Markt -o— Grand'Place IS ALLEEN OPEN op Zondag 29 April reste seule ouverte U Dimanche29 Avril

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1934 | | pagina 9