Gemeenteraad van Yper 3 Verslag der Zitting van 7 Mei 1934 6. V ijver huis te Zillebtke Verandering Portaal. De Horlogen en Juweelen van het Huis Vandermarlibre- Depuydt, 29, Qroote Markt te Yper, maken zelf hun publiciteit door hunne kwaliteit. Alles gewaarborgd. Alles eerste keus Alles aan de minste prijzen. Juist zooals het gebeurde tijdens de laatste vergadering van den gemeenteraad blijven de raadsleden eerst geruimen tijd onder hen in geheime zitting beraadslagen en. pijpen rooken, en het is met een verachtering van niet minder dan 5o minuten dat de openbare zitting, die voor 18 u. was aangekondigd, geopend wordt Verscheidene der opgt komen toehoorders waren dit langdurig en verdrietig wachten reeds moede geworden en vei kozen hun Maandag avond elders op een iets wat gezelliger plaats door te brengen. Het is als een algemeene zucht van ont lasting die opgaat alswanneer eindelijk te iS u. 5o, het belletje klinkt en het publiek in de raadszaal toegelaten wordt. Al de raads leden zijn aanwezig en de heer Burgemeester zit de vergadering voor. 1Proces-verbaal der zitting van 23 April 1934. De heer secretaris geeft lezing van dit ver slag, waarna het zonder opmerkingen goed gekeurd wordt. 2. Zwemkom Buffet Verpachting. M. Vanderghote. Dinsdag laatst, i" Mei, om 2 u. 3o namiddag, werd er in het Schepen college overgegaan tot de openbare verpach ting van het buffet der zwemkom. Het eenig aanbod dat gedaan werd is dit van den heer Jules Demey, wonende te Yper, Groote Markt, nr i5, die de jaarlijksche som van 35o fr. biedt voor een termijn van diie, zes, negen jaren. Het schepencollege stelt voor dit aan bod goed te keuren. Al de raadsleden stemmen ja. 3. Stadseigendommen Verkoop van den grond Tribloc M. Vanderghote. Wij hebben deze zaak grondig onderzochten thans wordt er voorge steld dezen grond openbaar te koop te bieden op den instelprijs van 234 ooofr. mits de voor waarden die vroeger reeds met de kooplustige maatschappij overeengekomen waren, name lijk dat er slechts losse gebouwen ®p dezen grond zullen mogen opgericht worden, dat de koopster de noodige verbindingen aan de wa terleiding, riool of gasleiding van aan de Bas culestraat op haar eigen kosten zal moeten aanleggen, enz. Indien niemand het woord vraagt, stel ik voor h t gedane voorstel van Openbare verkooping goed te keuren. Stemmen ja de heeren Lemahieu, Dela haye, Pattyn, Jvr. Cornillie, de heeren Seys, Biebuyck. Missiaen, Bonnet, Coutelle, Van Alleynnes.'Leuiidan, Verbekeen Vanderghote; neen de heer Van der Meisch onthoudt zich de heer Vergracht. 4. Vaart Yper Yzer Ruiling en af stand van grond. M. Vanderghote. Ik verleen het woord aan den heer schepen Lemahieu om verslag over deze zaak uit te brengen. M. Lemahieu. Het is reeds lang dat deze zaak in gang is. Ten einde de vaart Yper Yzer, en voornamelijk voor wat betreft het middenpand en het bovenpand, in orde te kunnen brengen zijn er daar eenige perceelen stadsgrond die moeten afgestaan en andere die moeten verwisseld worden. De verwissel de gronden zijn eens en anders, 't is te zeg gen zoowel deze van den Staat als deze toebe hoorende aan de stad, geschat aan 2 fr. den vierkanten meter, terwijl de gronden die moe ten afgestaan worden aan 2 fr. 5o den vier kanten meter zullen betaald worden. Na al de gedane verwisselingen en afstanden van grond blijft er nog een saldo van it ts meer dan 7000 fr.som die de stad in geld zal ontvan gen. Daarmede zal alles vereffend zijn, behal yp voor wat betreft twee kleine perceeltjes die de Staat ons nog niet kon afstaan, daar zij toebehooren aan den heer Carbon en de Staat daarover met dezen eigenaar nog moet overeenkomen. Na twee jaar lang daarover met den staat in onderhandeling te zijn ge weest, is het te hopen dat dit geld thans gauw in de stadskas zal gestort worden. Ik stel dus voor deze overeenkomst goed te keuren. De raadsleden brengen eenparig een goed keurende stem uit. 5. Eilanden PachtVerlenging. M. Vanderghote. De heer Segers had vroeger gevraagd de pacht te verlengen van het door hem gebruikte eiland der Majoor gracht, ten einde hem toe te laten daar zekere verbeteringen en verfraaiingen aan te brengen. Na een eerste beraadslaging van den gemeen teraad, werd de heer Segers in het schepen college ontboden en heeft hij alsdan het hem gedane voorstel van pachtverlenging aanvaard. Na deze korte uiteenzetting van den heer Voorzitter, wordt de voorgestelde wijziging van pachtovereenkomst zonder opmerkingen gestemd. M. Vanderghote. Om te vermijden dat de klanten van het vijverhuis blootgesteld zijn aan alle tocht of wind, heeft de bouw meester van stad een bestek opgemaakt voor een verandering aan het portaal van her vijverhuis te brengen en werd er voor d't werk aan vijf of zes aannemers van stad prijs gevraagd. Het goedkoopste aanbod is dit van den heer Gaston Vanassche met de som van i865 fr. 3i. Ik stel dus voor het werk aan hem toe te vertrouwen. Eenparige instemming. 7. Openbare Onderstand Proces-verbaal van onderzoek der kas ie Kwartaal 1934 De heer Voorzitter leest een deel van dit proces verbaal van onderzoek, waaruit blijkt dat de rekeningen van het eerste kwartaal 1934 sloten met een tekort van 172 129 fr. 3r, waarbij nog dient gevoegd te worden een leening van 450.000 fr. aangegaan bij de Spaarkas, zoodat het algemeen tekort samen de som van 622.129 fr. 3t bedraagt. Het gedane onderzoek heeft de volledige overeen stemming van deze som bewezen. 8. Kerkfabriek van St-Pieters Grond goederen Her ver pachting van land. M. Vanderghote. Wij zijn geroepen ons advies uit te brengen nopens een beraadsla ging door de kerkfabriek van St Pieters geno men en waarbii deze besluit een partij gras en land, te Zillebeke gelegen en waarvan de pacht vrij komt, opnieuw in pacht uit te geven met aanvang van in October aanslaande. Stemmen ja de heeren Lemahieu, Dela- haye, Van der Mersch, Pattyn, Jvr. Cornillie, de heeren Seys, Biebuyck, Bonnet, Coutelle, Leuridan, Verbeke en Vanderghote. Onthou den zich de heeren Missiaen, Vergracht en Van Alleynnes. 9. Kerkfabriek van St Maartens Reke ning over het dienstjaar ig33. De heer Voorzitter geeft lezing van de totale cijfers der ontvangsten en uitgaven, waaruit blikt dat er een overschot is van ongeveer 3c6.ooo fr. M. Missiaen. Ik heb de gewoonte niet noch de begrootingen noch de rekeningen der Kerkfabrieken in te zien, omdat ik meen dat dit de zaak niet is van den gemeenteraad. Verleden jaar echter voor het vieren van kerkelrke feesten heeft men beroep gedaan niet alleen op de bevolking maar ook nog op den gemeenteraad die daarvoor een niet on belangrijke toelage stemde. Nu zien wij in de rekening dat deze Kerkfabriek het jaar sluit met een kolossaal overschot van 3c6.ooo fr., 't zij veel meer dan hetgeen zij heeft rondge- haald en de stad, niettegenstaande haar moei lijken financieelen toestand, heeft gegeven. Thans zou ik willen de vraag stellen aan den heer Voorzitter of aan dezen die mij daarop kan antwoorden, wat er met die 3oo.ooo fr. zal gedaan worden. M. Van der Mersch. Het is de Kerkfa briek niet die verleden jaar de feesten heeft ingericht maar een comiteit dat daarvoor speciaal gevormd werd. De raad stemde dus alleen een toelage ten voordeele van dat comi teit. Het was wel een godsdienstig feest maar ook een Ypersch feest. Wat nu betreft het overschot dat meest van den buitengewonen dienst komt, is er daarin een zekere som voor zien als oorlogsschade, want al de kerkmeu- bels zijn nog niet gekocht. M. Vanderghote Als oorlogsschade staat er een som van 524 000 fr. in de buitenge? wone ontvangsten. Deze vergoeding is onder hevig aan herbeleg, zoodat men dus, om dit ©verschot, niet mag spreken van den rijkdom der Kerkfabriek. M. Missiaen. Ik bestatig toch dat de heer schepen Van der Mersch heeft bekend dat het werkelijk ketkelijke feesten zijn geweest. M. Van der Mersch. Ik heb dit zoo niet gezegd. M. Seys Neen, gij hebt alleen gesproken van godsdienstige en Ypersche feesten M. Missiaen. Hij zegde wel kerkelijke feesten en voegde er daarna bij en ook mis? schien wel Ypersche feesten. Dat die feesten te Zonnebtke geen plaats hadden, dat weten wij. In geheel de stad werd er daarvoor een omhaling gedaan en dit op een manier die het geweten van sommige menschen gekwetst heeft. Wanneer wij nu zien dat er zulk een overschot is, dan moeten wij besluiten dat dit tcch wat bij het haar getrokken is Wat nü betreft de bewering dat dit overschot voort komt van de oorlogsschade, moet ik mij wen den tot den heir schepen Lemahieu die in de laatste zitting zoo aandrong opdat er werk aan de Ypersche werkloozen zou gegeven worden. Werd die som van 5oo,ooo fr gege ven voor werken te doen uitvoeren of voor in de brandkast te leggen Hoe komt het dat er een overschot is van 3oo.ooo fr. M. Lemahieu Omdat de oorlogsschade nog niet geheel hersteld is. M. Missiaen. Werd die som reeds ont vangen M. Lemahieu. Die som is zekerlijk reeds ontvangen geweest, doch werd nog niet volle dig uitgegeven. M. Missiaen. Dan zijn het slechte be» taleis. M. Van der Mersch. De heer Missiaen sprak zooeven van de gedane omhaling, doch niemand was verplicht en het stond aan alle personen vrij te geven of niet. M. Missiaen. Daarop maak ik al mijn voorbehoud. M. Vanderghote. Wij zijn hier in de ver gadering der Kerkfabriek niet. M. Missiaen. Het is mijn gewoonte niet de rekening van een Kerkfabriek te bespre ken, omdat zulks onze zaak niet is. M. Vanderghote. Èen reden te meer om nu ook daarover niet te spreken. M. Missiaen Men zal het mij toch niet ten kwade duiden dat ik nu voor eenmaal erover sp eek. Ik stel dus nogmaals de vraag, wat er met dat geil zal gedaan worden. M. Vanderghote. Wij weten het niet. M. Missiaen. - Ik bestatig dat de heer burgemeester niet weet' wat er zal gedaan worden met het geld dat de Kerkfabriek van den Staat ontvangen heeft. De hr Verbeke verlaat de raadszaal tijdens deze bespreking. M. Van der Mersch. Dit geld zal ge bruikt worden om de geleden oorlogsschade te herstellen. M. Missiaen. Men moet eerst bewijzen dat men het geld verbruikt heeft om betaald te worden. M. Van der Mersch. De stad heeft noch- tans ook reeds gedeeltelijk haar oorlogsschade gekregen zonder dat het herbeleg gedaan bewezen werd. M. Missiaen. Ik verneem met voldoeni dat er inzake uitbetaling der oorlogssch een uitzondering gemaakt wordt voor Kerkfabrieken.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1934 | | pagina 3