Bisschopswijding van IHgr Six Le Sacre de Mgr Six i Ypres- 12 te Yper De bijzonderste taak der opvoeding is wel den onderwijzer en den professor toe te laten de ziel van zijn leerlingen te bestudeeren, er het geheim van te doorgronden, den chaos te regelen om den jongen of de jorge dochter te helpen in den opgang tot het goede, het ware en het schoone om de jeugd alzoo te brengen toi haar welzijn, langs wegen eigen aan ieder individu. Dat zegde reeds Montaigne en daar in ligt geheel de kurst der ware opvoeding. Onderwezen, maar tevens opgevoede jeugd kan die onrustige periode van iS a 25 jaar doorworstelen zonder te veel misstappen en het land zal gediend wezen met zulke gedrilde jeugd omdat de eerste opvoeding den mensch bijblijit tot de dood. Onderwezen jeugd zonder meer is veelal een kweekschool van geleerde boosdoeners, gelukzoekers en troebelwatervisschers. Het is die vloed van miskweekte jongelin gen of meisjes, die dreigt onze huidige maat schappij te overstroomen en waartegen men met alle middelen diene te werken wil men het lot niet ondergaan van zooveel volkeren uit het verleden, die door dezelfde lakschheid ten onder zijn gegaan. M. HETT. Maandag laatst had in onze S* Maartens- kathedraal, die voor de omstandigheid prach tig versierd was, de plechtige bisschopswij ding plaats van Z. E. Pater Georges Six, mis sionaris van Scheut en apostolisch Vicaris van Leopoldstad. Te dier gelegenheid wapperde insgelijks de driekleur aan meest alle gevels als hulde van de Ypersche bevolking aan den sympathieken bisschop-missionaris. De nieuwe bisschop is een kind der streek. Hij werd in 1887 te Vlamertinghe geboren en deed zijne humaniora in het bisschoppelijk college onzer stad. In 1907 in de Congregatie van Scheut getreden, vertrok hij den 19 Februari 19 f4 naar het missieveld van Congo. Zijn eerste verblijfplaats was Boma waar hij, gedurende den oorlog, onderpastoor was. In 1919 werd hem het bestuur toevertrouwd van den missiepost van Moanda, en later werd hij naar Leopoldstad geroepen waar hij Mgr Van Ronsle in het bestuur dezer residentie bijstond. Mgr SIX FOT?pj;N,,L In Mei 1928 kwam hij naar België terug en werd in het Moederhuis te Scheut tot econoom benoemd, ambt dat hij waarnam tot hij terug, in October 1930, naar Congo vertrok Hij bekleedde er het ambt van pastoor eerst te Boma en dan later opnieuw te Leopoldstad. Tijder s het congres in 1933, dat al de bisschoppen van Congo vergaderde, deed hij dienst als secretaris van deze belang rijke vergadering die voorgezeten was door den italiaanschen kerkvoogd Mgr Dellepiane, afgevaardigde van Z. H. Pius XI. Thans komt Z. H. de Paus hem, als beloo ning van zijn vruchtbaar missie apostolaat in onze kolonie, tot de bisschoppelijke waardig heid te verheffen en te benoemen tot Aposto lisch Vicaris van Leopoldstad, in vervanging van Mgr Decleene die verleden jaar zijn ont slag heeft genomen. Korts vóór 9 u., terwijl de klokken hunne jubelende tonen over de stad lieten weerklin ken en deze blijde gebeurtenis verkondigden, verliet de stoet der bisschoppen de Dekenij om zich, langs de aloude Kloosterpoort, te begeven naar de St Maartenskathedraal die, reeds lang vóór het gestelde uur, vol geloopen was met een ingetogen menigte geloovigen. Aan het hoogaltaar, dat rijk versierd en bebloemd was, prijkte het wapen van Z D.H Mgr Lamiroy, bisschop van Brugge, terwijl dit van den wijdeling aangebracht was boven het zijaltaar van O L. Vrouw van Thuyne waar de Uitverkorene of nieuwe bisschop celebreerde. In het koor bemerkten wij Mgr Decleene, gewezen bisschop van Leopoldstad Mgr Verfaillie, bisschop van Stanleyville, die op 27 Mei a. s.'te Brussel zal gewijd worden Mgr De Groote, gemijterde abt derTrappisten van Westvleteren Mgr Van Assche, gemtj terde abt der Benedictijnen van Steenbrugge Mgr Dugardyn, hoofdaalmoezenier van het belgisch leger, enz. In de kruisbeuk, rechtover het hoogaltaar, bevonden zich ée familieleden van Mgr Six, een talrijke afvaardiging der Paters van Scheut onder het geleide van hun Algemeen Overste, Weledele Heer graaf du Pare en zijne familie, verschillende vooraanstaande personen van Vlamertinghe, de gemeenteoverheden van Yper, de kei kraad van St Maartens en bijna gansch de geestelijkheid van stad en om liggende. De wijbisschop Mgr Lamiroy, gevolgd van zijne algemeene vicarissen, de Kanunniken Mahieu en Van der Meersch, van Kanunnik Coucke en van den Z. E. H. Vermaut, deken van Yper, na voor het altaar een gebed opge zegd te hebben, beklom dan zijn troon, ter wijl Mgr Six, de wijdeling, zich naar de zij kapel van O. L. Vrouw van Thuyne begaf, vergezeld van de twee bisschoppen die hem bijstaan, Z. D. H. Mgr Coppieters, bisschop van Gent, en Z. D. H. Mgr Vanderhoven, bisschop van Boma En dan begon de lange en schoone plechtig heid der bisschopswijding, die zich in drie deelen verdeelt. Tijdens het eerste gedeelte werd lezing gegeven van het Pauselijk bevel en had de eedaflegging en de ondervraging van den wijdeling plaats. Na deze vooraf gaandelijke pleegvormen begon de plechtig heid der wijding. De wijbisschop en de wijde ling, elk op zijn altaar, begonnen dan dezelf de en eenige Mis op te dragen. Vervolgens lazen de drie Kerkvoogden de litanie van alle Heiligen, die door de omstaanders werd medegezongen, en vroegen aan God dat Hij den Uitverkorene, die uitgestrekt voor h=t al taar lag, zou willen zegenen, heiligen en wij den. Daarna kwam de wijdeling knielen vóór den wijbisschop die, geholpen door de twee bisschoppen, hem het geopend Evangelieboek op de twee schouders deed rusten en hem ins gelijks de handen oplegde, den Heiligen Geest aanroepende over den Uitverkorene te willen nederdalen. Terwijl de leerlingen van St Vin centscollege het Veni Creator aanhieven, zalfde Mgr. Lamiroy dan het hoofd en de han den van den knielenden wijdeling met het Heilig Chrisma. Als slot van dit tweede deel wérd de staf en ring gezegend en aan den nieuwen bisschop overhandig! alsmede het gesloten Evangelieboek. Tijdens het laatste deel dezer indrukwek kende plechtigheid, die ep volmaakte wijze door den E. H. English, ceremoniemeester van het kapittel van brugge, geregeld en met godsvrucht en vrome belangstelling door de talrijke geloovigen gevolgd werd, offerde de gewijde aan den wijbisschop het brood en den wijn. Op het einde der pontificale mis ontving de gewijde den bisschopsmijter en de hand schoenen en werd hij naar den troon van- den wijbisschop geleid, terwijl de lofzang Te- Deunt aangeheven werd om God te bedanken. Een aandoenlijk oogenblik was dit waarop- de gewijde bisschop, vooraleer zegenend de keik rond te gaan, zijn eeisten bisschoppelij- ken zegen gaf aan zijn tachtigjarige en eerbied waardige moeder, Mw W Six - Parret, en, ten zeerste aangedaan, haar na de H. Mis- kinderlijk kuste. Dt ze plechtigheid der bisschopswijding,, die drie uren duurde, zal lang in het geheugen- gepri nt blijven van allen die ze bijwoonden. Wij bieden aan Z. D. H. Msr Six, alsmede- aan zijn achtbare familie, onze eeroiedige= gelukwenschen. C'est sous l'égide de l'augusie patronne? d'Ypres, Notre Dame de Tuine, que Mgr' Georges Six, Vicaire Apostolique de Léopold- ville, a rt 9a la consécraiioii épisc >pale en la- Cathéirale de Saint-Martin, Lundi dernier,„ 14 Mai 1934. Né a Vlamertinghe lez Ypres en 1887, le- nouvel évêque fic ses études au col ège épis- copal de notre ville. entta en 19 7 dans la Congrégation de Scheut et paitn pour le Congo Beige en 19(4 Vicaire a Boma durant la guerre, il assuma en 1919 la direction de la Mission du Moanda puis appelé a Léopold- ville, il y travailla sous la juridiction de Mgr Van Ronslé. Revenu au pays natal en 1928,. appelé au poste d'économe de la Maison des Missions de Scheut, il repartit en Üctobre ig3o. Lors du Congrès qui réunit en ig33, dans la Colonie, les évêques du Congo, il fut le secrétaire de ces importances assises pré- sidées par le prélat italien Mgr Dellepiane,. délé^ué de S. S. Pie XI. L'élévation au siège épiscopal de Léopold- ville de notre vaillant compatriote. succédant au révérendissime Mgr Decleene, qui prit l'an- dernier sa retraite, est la digne récompense de son lécond apostolat missionnaire dans notre Colonie. A 9 heures l'imposant coriège des prélats- quitte le Doyenné, se rendant par l'antique porte du Clcitre a la Cathédrale remplie biern avant l'heure u'ane foule sympathique et recueillie. Au maitre - autel magnifiquement paré et fleuri, figurent les armoiries de S. E. Mgr Lamiroy, êque de Biuges, et celles de l'élu. a l'autel de N. D. de Tuine, oü il officie. Dans le choeur nous remarquons Mgr De Cleene, ancien évêque de Léopoldville Mgr Verfaillie, évêque de Stanleyville Mgr De Groote, abbé mitré des Trappistes de West- Vleteren Mgr Van Assche, abbé mitré des Bérédictins de Steenbrugghe; Mgr Dugardyn, aumónier général de l'Armée Beige et d'autres- dignitaires ecclésiastiques entourés d'un nom breux Clergé en surplis. La nef centrale du Transept est réservée aux membres de la familie de Mgr Six Une imposante députation des Pè es de Scheut conduits par leur Supérieur Gécéral J l'élite de la population Vlamertinghoise parmi la- quelle M' le Marquis du Pare et sa familie

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1934 | | pagina 2