CITAX Tel. 100 5 M. Lemahieu Op den Zonnebekesteen weg is er slechts langs een kant der baan een gaanpad. Aangezien de heer schepen van openbare werken denkt in de naaste begroo ting de noodige kredieten te kunnen voorzien, zou ik wenschen dat de andere kant ook ge daan worde en zulks tot aan de Catotjes, tot waar de stadspalen gaan. M. Delahaye. Dit is een van de eerste werken die zullen gedaan worden. M. Vergracht. Vroeger werden er reeds verbeteringen beloofd voor de Kalf vaart. Daar mag nog verlichting zijn, ge zoudt er 's avonds toch nog verongelukken. Voor Eerste Communie, Doop- en Huwelijksplechtigheden vraagt het speciaal tarief van Ypersche FO electriciteit betaald Of is het de stad die de onkosten ervan zal betalen M. Delahaye. De rekening is nog niet gegeven geweest. M. Missiaen. Ik weet het en ik stel juist -deze vraag omdat ik de begrooting van dit feest in handen heb gehad en erin gezien hen dat er niets voor de verlichting noch voor het huren der stoelen voorzien werd. Zal er dan hiervoor niets betaald worden M. Delahaye. Ja wel, Vrijdag laatst nog werd mij gevraagd de rekening daarvan te geven. M. Missiaen. Ik verneem zalks met ge noegen en zal er op waken dat dit in de reke ning komt. Ik zou thans ook nog den wensch willen uitdrukken de verschillige politiek: partijen op gelijken voet behandeld te zien voor wat betrelt het gebruik n van het stads materiaal Ik hetinner u wat ik hier daarmede, bedoel, namelijk het i8te Meifeest waarvoor ik u een aantal staken en koorden alsook twee masten voor het ophangen van een spandoek gevraagd had. £r werd daarvan niets gedaan en het mag een wonder heeten zoo er daar tijdens den velokoers geen ongelukken ge beurd zijn. M. Delahaye. tiet bevel was nochtans aan den dienst der werken gegeven geweest. M. Missiaen. - Wij hjbben niemand ge zien. Ik moest het toch niet doen. M. Delahaye. Ik herinner mij dal gij mij dit hier tijdens een gemeenteraadszitting ge vraagd hebt. Het is voor gelijk welke partij, ik ben altijd de eerste iets te doen zoo ik maar kan. Het bevel was gegeven aan den dienst der werken niet alleen het gevraagde mate riaai, maar ook nog twee mannen mede te zenden. Dit moet een vergetelheid geweest zijn. M. Leuridan. De bewoners van den Zonnebekesteenweg beklagen zich geweldig over het gaanpad dat zoo een soort doolhof of montagne russe is. Door de inkrimping der verlichting is het 's avonds zeer gewaagd langs daar voorbij te komen. Iedereen legt er zoo maar op zijn eigen wijze een dam voor zijn woning, en ik zou aan den heer schepen van openbare werken willen vragen zoo het niet mogelijk ware daar een uniform gaanpad te doen aanleggen. M. Deldhaye. Dit jaar is er niets gestemd geweest voor het leggen van nieuwe voorlan den. Toekomende jaar zal dit misschien mogelijk zijn. M. Leuridan. De toestand op den Zonne bekesteenweg blijft dus voorloopig onveran derd Ware het dan niet mogelijk ook de verlichting te laten zooals vroeger M. Delahaye. v/an in Mei tot in October moeten er volgens het contract een honderd tal gaslantaars verdwijnen. Ik heb persoonlijk daarvoor rond geweest, doch 100 lantaarns is weel en het is moeilijk ei zooveel te vinden die kunnen weggelaten worden zonder te veel te schaden. Wij trachten zooveel mogelijk ieder een te voldoen. M. Leuridan. In den winter zullen wij terug de normale verlichting hebben M. Delahaye. Ja, vanaf in October. M. Vanderghote. Wij zullen al die klach ten en vragen onderzoeken. M. Missiaen. Op den Poperinghesteen weg, die nochtans gansch hersteld werd, is er e>ok nog geen gaanpad. M. Vanderghoie. Het schepencollege is van gedacht een reglement voor het verDete- ren der straten op te maken vooraleer al die werken uit te voeren. De openbare zitting wordt hierop te 18 u. 55 opgeheven. Zitting van 18 April De zitting wordt om 8 uur geopend. Met het meeste genoegen stellen we vast dat ver schillende nieuwe leden aanwezig zijn. Ze worden door onzen voorzitter hartelijk welkom geheeten en hij drukt de hoop uit dat allen mogen medewerken aan de taak die de foto club zich ten doel gesteld heeft. Op voorstel van M. Vandromme wordt er besloten een cyclus van lessen te geven met het doel aan de beginnelingen de bijzonderste kennissen van de fotografie aan te leeren. De heer voorzitter geeft lezing van de verschil lende de te behandelen punten en voor ieder punt wordt een kleine uitleg gegeven. Voor iedere les zal een syllabus uitgegeven worden. M. Vandromme verleent alsdan het woord aan den heer Raekelboom, die zich als volgt uitdrukt Aan de Vrienden van de Fotoclub, Meer dan ooit werd, dit jaar, de Ieper- sche handelsfoor bezocht. De fotoclub wist zich hier op zijn reeds verworven roem te handhaven. De beste veropenbaring van haar bijval is de steeds aangroeiende stroom der menigte, die, door een reeds te engen stand, haren weg tracht te banen. Het volk zou hier langer willen verblijven bewondering scherpt hier zijn zucht naar schoonheid en ideaal. Wat mij betreft, ik heb er menig uur ge sleten en, ja, ik werd lid van de Club. Op mijn leeftijd, zal ik geen voorname fotograaf meer worden, maar het verheugt mij in aanraking te komen met menschen, die meedoen aan kunst en alle zaken niet on- meedoogend onderwerpen aan verkrimpend winstbejag. Dus, bij gebrek aan vakkennissen, kan ik hier geen vonnis vellen, nopens de mogelijk heid, mits bepaalde voorwaarden en omstan digheden, bij de uitvoèring der tentoonge stelde werken, betere uitslagen te bekomen. Ik ben de man uit de straat de gewone be zoeker der foor, die eéri oogslag werpt op alles, vooral op nieuwigheden en, die t'huis gejtomen, zal moeten wéten te vertellen wat hij heeft gezien. f Stilaan ga ik mijn Weg door de zalen, maar, in den stand der fofosj tracht ik. vruch teloos uit het gedrapg c|er voorbijglijdende volksmassa te geraken', pn^.hiëjr een hoekje te vinden, waar ik, enkele s^topd^h, zou kunnen vertoeven. Ik neem, op staatiden voet, het besluit hier weer te komen, als er min volk zal zijn bewust, zooals ikjben, dat dfze zaal een lang bezoek waard is en dat een nauw keurig nazicht der tentoongestelde beelden een verheffend zingenot kan verschaffen. En ja, ik kwam hier terug, en zelfs her haalde malen. Ik werd er, gulhartig onthaald door de hh. Vandromme, Dehaeck, Platteeuw, Buckinx en anderen, die, met de minzaamste dienstvaardigheid, aan het nieuwsgie ig pu bliek alle nuttige inlichtingen verschaften, nopens deze schitterende verzameling van belangwekkende beeleen. In mij welden herinneringen op Lande lijk leven, stille woningen* strooien daken, bouwvallige gevels, stokrozen, knotwilgen, maneschijn, begijnhoven, oude steden, tafe reeltjes uit het dierenleven, grazende kudden. Zichten over water en velden, bloemen, vlaamsche weelde, vreemde landstreken. De verstokte hengelaar, die. ik ben, benijdt, in 't voorbijgaan, een visscher, die, met den ver- eischten ernst, zit te peuren windmolens, bedreigd met vernieling, heffen met een smeekend gebaar, hun armen in de hoogte. Wat al weemoed ligt er op zekere langzaam "Wegstervende wezens en landschappen. Hier is zooveel schoons te zien. Aan leper valt de kans te beurt een ploeg fotolief hebbers te bezitten, die alle uitspattin gen van lokaal leven en folkloor zullen over maken aan nakomende geslach'en. Menigvul dig zijn de werken, die de aandacht boeien en thans reeds voorkomen als kostbare doku menten, waaruit glanzende waarheid en aan grijpende poëzie stralen want in deze stad, die verging, verrijzen praalgebouwen, die wederom een trouwe getuigenis afleggen van een groot verleden en van treffende schoon heid. Hij, die tot heden bij de gedachte bleef, dat een fotosalon moet onderdoen, voor ten toonstellingen van andere kunstgewrochten, zal bekennen dat hij zich bedroog. Wellicht vereischt de technische opleiding hier min tijd en last dan bij schilders en beeldhouwers doch de uitdrukking van het gevoel kan hier evenwel de hoogste sferen bereiken. De keuze van het onderwerp, waarin de ver lichting, op afdoende wijze, een hoofdrol zal spelen, neemi hier de bijzonderste plaats in. De beste uitslagen worden behaald door dezen, die, in de bedwelmende schoonheid der natuur, in de dartele zwierigheid der volks feesten, in stille tafereelen van gezelligheid en familieleven, in oneindig vele en soms in de onverwachtste omstandigheden, de kostbare stof weten te vinden, om hun kennis en smaak te ontwikkelen en geestdrift te wekken bij degenen, die lang onverschillig bleven aan de treffendste uitingen van uitrustende schoonheid. Sinds maanden reeds zijt gij den goeden weg opgegaan. Het ontstaan van een Kring voor beeldecde kunst werd begroet met on derlinge genegenheid door de Fotoclub. Dit verheugt mij des te meer dat ik heb medege werkt aan de stichting van dezen nieuwen kunstkring. Hopen wij dat de ernstige pogin gen van beide vereenigingen zullen uitgroeien tot bloeiende weelde en dat zij rijke oogsten zullen voortbrengen. Hier weze nog gezegd dat lichtteekening echtheid ople.vert in vormen en beweging en vijandig kan opkomen tegen zekere overdrij vingen, die de beeldende kunsten, in deze na- eorlogsche tijden aan den dag legden, maar die Goddank, hier te leper, door niemand worden nageleefd. Te dikwijls ziet men, bij hedendaagsche kunstenaren, een onbeteugelde verbeeldings kracht de grenzen der betamelijkheid over schrijden en in onwaarheid vervallen. Blatend snobisme, dat aanhangers aanwerft, bij lieden die hun nietigheid dekken onder een schijn van alwetendheid en alzoo sulachtige bewon deraars kweekt voor afstootende prullen, is een plaag, die in deze laatste jaren zekere klassen der samenleving heeft aangetast. Cubisten, futuristen, dadaïsten en andere je m'en fichisten geraakten, na enkele weken of maanden, in het vergeetboek, doch de na men van Phidias en Praxitèle glinsteren, sinds meer dan twintig eeuwen, aan 't roemgewelf der kunst. De werken, die deze reuzen voort brachten, zijn beelden van eeuwige waarheid. Kunst en waarheid zijn gelijkloopend en staat het soms den schilder vrij aan tafereelen en landschappen zekere wijzigingen te brengen, die, volgens zijne opvatting, goede uitslagen moeten opleveren dit voordeel kan, mijn dunkens, niet altijd opwegen tegen de moge- lijkhéid, waarover de fotograaf beschikt, de vluchtigste uitingen van het leven in trouwe beelden om te zetten voorbijtrekkende stoeten, feestvreugde, jolige gebaren van spe lende bengels, drijvende wolkeamassas, met glanzend licht omzoomd, gewoel en beweging worden bliksemsnel opgenomen, bij de flikke ring der springveer. Hierom kan voortaan de lichtteekening, aan alle beeldende kunsten, schatten van waarheid bieden. Iedereen zal bekennen dat de leden dezer vereeniging voor het opnemen der fotos de goede plaats en hetgepast oogenblik wisten te kiezen en dat hun werken met de grootste zorg werden opgemaakt. Lang nog zullen de bezoekers der ten toonstelling onder den indruk blijven van 't geen zij te zien kregen. Moge de Iepersche Fotoclub een schitte rende toekomst te gemoet gaan. De heer Raekelboom wordt door den heer voorzitter hartelijk bedankt voor de interes sante lezingen voor de aanmoedigingen die hij aan de fotoclub toebracht. Er wordt nu nog aan de leden medegedeeld dat er een wedstrijd ingericht wordt voor de beginnelingen. Als onderwerp wordt gegeven: Een mooi stadszicht Fotos in te dienen vóór i Juli 1934. Alleenlijk contactafdrukken worden aanvaard nochtans wordt een uit zondering gemaakt voor de toestellen waar van de negatieven vergroot moeten worden. De zitting wordt om 22 uur gesloten. Vergadering van 16 Mei 1934 De zitting wordt om 20 uur geopend. Onze voorzitter neemt onmiddellijk het woord tot het geven van een les betreffende het gevoelig materieel en het laboratorium. Als inleiding herinnert hij de bijzonderste inlichtingen gegeven in de vorige les die han delde over het toestel, objectief en diafragma Deze uitleg was ten zeerste nuttig voor de beginnelingen, want velen die aan fotografie doen, begrijpen niet genoeg, welke voorname rol objectief en diafragma spelen in de studie der verlichting. HiJ'gaat dan over tot het eigenlijke onder werp. Als gevoelig materieel moeten wij het positief en het negatief materieel onderschei-

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1934 | | pagina 5