FAULA1 'fBo&cdeti I Ten bureele dezer kan men de voor tgaande nummers van het mengelwerk bekomen. Mengelwerk van Het Ypersche Nr 25 r boorden, waaraan men zich nooit ergert DcactiscU: geen wasschen en strijken In de Kleine Winst Mej. Vandenberghe 33, Meenenstraat, Yper Paula's geschiedenis Roman door A. Bï^ULEZ «(Vervolg) Steeds de grootste verbazing uitdrukkende zag hij haar het groot gebouw der kliniek xbinnen gaan en bemerkte dat de chauffeur, die bij een auto stond te wachten, haar vrien delijk groette. Hij scheen een oogenblik te aarzelen, richtte zich dan tot den chauffeur en -vroeg, groetend. Woont die juffer hier, Mijnheer Dewelke Die daar juist binnen gaat. Ja, Mijnheer, het is de nieuwe Dactylo - van den Dokter Wat is dat hier dan De klini k van L)f Deroo, zie hier de plaat op den mu ir. A. R. Deroo Deroo Is de dokter thuis Deroo Ja, maar ik wacht hem hij gaat uit. Is hij getrouwd Neen, weduwnaar Ah.... zou ik hem niet even kunnen spreken 't Is Zondag 1 Inderdaad, maar 't is dringend Wilt jge 't hem eens vragen en meteen haalde hij een paar frank te voorschijn. fa, wien moetik aanmelden. Hier is mijn kaartje wacht ik zal er Sets opschrijven Daar. Bijna onmiddellijk kwam de man terug en zegde -iat Mijnheer zou ontvangen worden. De Dokter stond reeds zelf belangstellend -den bezoeker op te wachten en zei aan den inecht. Zeg aan Juffer Lina dat zij zou wachten, •dat ik nog een bezoeker heb Kom binnen, .M. Dereul. Toen ze binnen waren vroeg hij Zijt ge misschien familie van Juffer iSlondeel Pardon, Dokter, Blondeel zegt ge Welja, ge zet op uw kaartje betreft uw iDactylo Juist, is er misschien meer dan één Toch niet. Juffer Paulina Blondeel Dat is vreemd 1 De chauffeur zegt me «dat het meisje dat ik zag binnengaan uw dactylo is en gij zegt me dat ze Paulina Blondeel heet Zoo heeft ze mij haar naam opgegeven 1 Zoo, zoo Dan weet ge i.iet juist wie ze is In 4t geheel niet. In 't begin der week, •werd ze aangereden door mijn auto, zonder veel erg ten andere, en ze werd hierheen ge bracht. Ik heb natuurlijk dadelijk bericht willen geven aan hare ouders, maar buiten den naam dien ze mij opgegeven heeft, weet ik niets, zelfs niet van waar ze komt. Ze be kende wel dat ze haar huis ontvlucht was, om aan een opgedrongen huwelijk te ontsnappen, doch meer kon ik niet loskrijgen. Nu begrijp ik beter Ik dacht het meisje nog altijd te Lier, bij hare Tante, waar ik ze dezen namiddag zou afhalen. Zaken hebbende te Antwerpen, zette ik dezen morgen uit en verbeeld u mijne verbazing, toen ik haar, na de mis, tusschen 't volk zag voorbijgaan. Ik vermoedde al met eens een rendee vous te overvallen, waaraan ik niet houd, en volgde haar... tot hier 1 Ja, sedert Dinsdag is ze hier. Een paar dagen bleef ze te bed en haar uitgehoord hebbende tot waar ze zeggen wilde, voelde ik sympathie voor haar. Ik schrikte voor de ge varen die zulk meisje onvermijdelijk moest Joopen in een groote stad en nam haar aan door fijn linnen overtrek smoezelige boorden worden een voudig weggeworpen Fr. 21.50 per dozijn Fr. 16.50 pei dozijn Kalaloog met Prijslist gratis Verkrijgbaar: als dactylo, die ik juist noodig had. Dat is een echt, schoon menschlievend, weik, Dokter, dat wellicht nog heden zijne belooning krijgt. Geen spraak van belooning, Mijnheer deed hij met een heftige beweging. Mag ik u een kleine vraag stellen, Dokter Spreek maar op Studeerdet gij te Leuven vóór den oorlog En welk uwer voornamen gebruiktet gij daar Raph. Dat komt uit. Hebt gij mij daar gekend misschien Neen, toch niet, maar de naam is mij niet vrremd. Mag ik u ook iets vragen, M. Dereul Natuurlijk, Dokter. Het doet me waarlijk genoegen zoo toevallig kennis te mogen maken. Hadde 't meisje mij alles willen zeggen, dan ware ik tot bij u gekomen. Ge schijnt me niet zoo'n onhandelbaar man te zijn dan dat we die huwelijksgeschiedenis niet hadden kunnen bijleggen. Het schijnt me ook onaannemelijk dat men het meisje zou dwi gen zoo'n onredili,k huwt li k aan te gaan De zaak is u zeker niet klaar, Dokter Dat moet ik bekennen. Daarom had ik u willen spreken. W< 1 dan, ziehier. Ze weid gezocht door een jongeling van goede familie, die dit jaar zijn geneeskundige studiën eindigt te Leuven. Gij woont dan te Leuven Ja. De jonge medicus had het goed voor, maar de ouders hadden er alles op tegen, en kwamen bij mij spectakel houden. Om er kort spel mê: te maktn, trachtte ik het kind te overtuigen eene goede partij aan te nemen, die zich voordeed. Zij, in haar geval, zag de zaken heel anders in, dat spreekt. Maar 't was reeds lang dat de man erop uit was. Tot dan toe wilde ik mij met dat karweitje niet moeien, maar ik wierd het moe, ben dan wat haastig en driftig geweest, moet ik bekennen, en.... daar Ah 1 zoo zuchtte de Dokter met eenigen weemoed. Maar..., ging hij toen weer verder, was er dan zulk groot standsverschil tusschen de twee familiên Bijlange niet We mogen ons gerust er naast stellen. Maar, de knoop ligt daar niet. Niet Neen Ik ben haar vader niet Haar vader niet? Wie dan? vloog de Dokter verbaasd op. Haar pleegvader Zij draagt den naam harer moeder en kende nooit hare ouders. Wie is ze dan vroeg hij warm krijgend. Ik zal u hare geschiedenis vertellen. XVII Ge kent, Dokter, zoo begon M. Dereul, de jammerlijke gebeurtenissen die, bij den in val der Duitschers, overal plaats hadden. De vijand was op 19 Oogst Leuven binnenge komen en had er eene rustige bevolking aan getroffen. Nochtans werden de Banken geplun derd, een groot getal gijzelaars gevangen genomen, matelooze opeischingen gedaan, maar het leven der menschen en 't bestaan der stad bleven gespaard. Maar den 25° 's avonds, werden de soldaten in woede ont stoken door eene kleine nederlaag, welke de belgische troepen hun hadden toegebracht en ook, naar het schijnt, door eene vergissing, die oorzaak was, dat eenige kompaniëa in wanorde binnenstormden en in de duisternis op anderen bo sten, die meenden aangevallen te zijn. De in de stad verspreide soldaten begonnen aanstonds in de eenzame straten naar alle richtingen te schieten. De soldaten sloegen de-deuren der huizen in en staken deze in brand. Talrijke personen, die naar hun kelder gevlucht waren, werden levend verbrand andere werden door geweerscho ten getroffen op het oogenblik dat ze uit den vuurgloed wilden vluchten (1). Vele inwoners slaagden er nochtans in langs luinen en steegjes hunne woningen te verla ten ze werden vóór het station bijeenge bracht, waar reeds tien lijken op het gras lagen. De echtgenooten werden ruwweg van hunne vrouwen en kinderen gescheiden, van geld en juweelen beroofd en laDgs de wegen voortgedreven. Een groep van vijf en zeventig •burgers gevolgd door geestelijken, waaronder twee spaansche kloosterlingen en een Ameri kaansch priester, werd voor het front der duitsche troepen geleid, tot in mijn dorp, Campenhout, waar ze, bij het aankomen van den nacht, in de kerk werden opgesloten. Rond vier uur 's morgens ging de deur open en een officier riep de gevangenen toe dat het tijd was om te biechten en dat ze een half uur later zouden doodgeschoten worden. Een half uur later werden ze in vrijheid gesteld (2). We hadden dien heelen nacht niet geslapen. Vervolg te naaste week. (1) Vijfde verslag der Onderzoekscommissie. (2) Pierre Nothomb De Barbaren in België De vermoor de steden Perrin Parijs 1915).

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1934 | | pagina 9