Koninklijk Bezoek aan Yper 15e Jaar, N° 10 - 9 Juni 1934 15e Année, N° 10 - 9 Juin Weekblad bet Arrondissement Yper journal hebdomadaire de I Arrondissement d Ypres HET YPERSCHE VwnnlgliH dtv Cetalatardea iter Tpfuchg Club», uu. LA REGION D'VPRES Orgjuio de ('Association des Sinistr^s, des Clubs Yproia, etc. fé'ie r, Cpsi l tn Aankondigingen 34. Boteratraat, 34, Yper Abonnement 18 hr. 00 per jaar Buitenland 32 fr. Utn tas tnaehriietn in tilt Selgittht foeikantoren Tel. 500 35 ct. het nummer Seamlooke artikel» geweigerd Rédactton, Administration et Publlclté 34, rue au Beurre, Ypres. Abonnement 18 fr. 00 par an Etranger 32 fr. Om peat t'abonner daru too* let bureaux de potte Beige» 35 ct. Ie numéro Tél. 500 - Let article* non tigné* tont rtfuti* Zooals het reeds algemeen gekend en gewe ten is valt aan Yper de groote eer te beurt een der eerste steden van het land te zijn die ons jeugdig Vorstenpaar officieel zal bezoe ken. De belofte overnemende van wijlen Z jn Doorluchtigen Vader, onzen grooten en alom betreurden Koning Ridder Albert, heeft Z. M. Leopold III aanvaard, samtn met H. M. Koningin Astrid, de plechtige inhuldiging van ons heropgebouwd Belfort bij te wonen. Op Zondag 29 Juli aanstaande zal het aan onze stadgenooten, aan de inwoners van gansch het arrondissement en aan de duizenden vreemdelingen, die hier ongetwijfeld dien dag zullen toestroomen, gegeven worden Hunne Majesteiten de Koning en de Koningin der Belgen in de straten van Yper toe te juichen. Het programma der ontworpen feestelijk heden, welke te dier gelegenheid zullen plaats hebben, omvat in zijn groote trekken voor den Zaterdag 28 Juli, 's avonds, blijde intrede van den Yperschen reus Goliath en wandelconcert; en voor den Zondag 29 Juli, 's morgens, Pontificale Hoogmis door Z. D. H. Mgr La miroy, bisschop van Brugge, en beiaardcon cert 's namiddags, de plechtigheid der inhuldiging van het Belfort door H.H. M.M. de Koning en de Koningin, daarna doortrekt een historische stoet de bijzonderste straten der stad en wordt een kunstconcert gegeven door een der vermaardste fransche muziek maatschappijen, namelijk de Harmonie des Mines de Lens en 's avonds, als opsluit der feesten, krijgen wij een tweede beiaard- concert gevolgd van een groot venitiaansch feest op de Majoorgracht, een feest dat, naar men ons verzekert, in pracht en luister alles zal overtreffen wat hier tot op heden in dien aard gezien werd. Verschillige commissies vergaderen regel matig sedert eenigen tijd reeds om al deze feestelijkheden en plechtigheden tot in de puntjes te schikken en te regelen, hetgeen voorwaar, wij bekennen het gaarne, geen klein werk is. Edoch, van nu voort verlangt de bevolking, die reeds in de gelegenheid gesteld werd geldelijk tot het welslagen van het feest mede te helpen, wat nadere bijzon derheden te mogen vernemen en maakt zij de commissieleden er een verwijt van wat te veel in't geheim te werken, hetgeen, volgens onze meening ook, een dwaling is gezien de tijd, die ons nog van het feest scheidt, steeds meer en meer inkort en het hoogst wenschelijk is er van nu reeds zooveel mogelijk ruchtbaarheid aan te geven. Alhoewel van officieele zijde dus nog niets met zekerheid is vastgesteld geworden of liever nog niets werd bekend gemaakt, toch wordt hier en daar reeds 't een en 't ander verteld en, zonder voor de echtheid ervan te durven instaan, willen wij hier wel eer s neer pennen wat wij tot nu toe zooal vernomen hebben. Z x> vertelt men dat de uurwijzers op het Belfort zullen gepl ratst worden en dat het horlogewerk waarschijnlijk ook nog tegen 29 Juli zal kunnen gereed zijn. Men zegt ook nog dat H.H. M.M. de Ko ning en de Koningin, die hier den Zondag namiddag per specialen trein zullen toekomen, den wensch uitgedrukt hebben een groot deel der stad te bezoeken. Van de statie zullen onze Vorsten, naar het schijnt, zich in open koets naar het stadhuis begeven waar zij officieel zullen verwelkomd worden. Zij zul len te voet naar het Gedenkteeken der Yper- sche Gesneuvelden gaan, vervolgens de St- Maartens Kathedraal en de engelsche school bezoeken en zich naar het Britsch Gedenk teeken der Meenenpoort begeven. De juiste wegwijzer is nog niet vastgesteld, maar de stoet zal waarschijnlijk Je bijzonderste groote straten doortrekken waaronder de Boter straat, Rijsselstraat, Hondstraat, Elverdin ghestraat, enz. Men verzekert ook nog dat de plechtig heden van den Zondag namiddag en de uit gang van den historischen stoet door de zorgen van het N. R. I. zullen geradiodiffu seerd worden dat de historische stoet zal merkwaardig wezen en dat groepen in prach tige frissche nieuwe costumen in den stoet zullen opstappen dat een militair muziek eveneens zijne medewerking zal verleenen dat verschillige der vermaardste beiaardieren het klavier van onzen beiaard zullen komen bespelen. Men zegt nog dat de nieuwe reus Goliath reeds besteld is en dat hij den Zaterdag avond een toertje door de verschillige wijken der stad zal doen vergezeld door de Ypersche muziekmaatschappijen dat de Harmonie Ypriana op de Groote Markt een concert zal geven dat met een beiaardconcert zal ge paard gaan dat al de Ypersche maatschap pijen uitgenoodigd werden een aantal mannen te bezorgen om den historischen stoet te vormen en dat allen dezen oproep met de meeste welwillendheid beantwoord hebben, maar dat er, in de laatste vergadering van het Comiteit, nog een vijftigtal vrijwilligers bijgevraagd werden dat er besloten werd de twee eerst geprimeerde plakbrieven van den onlangs gehouden wedstrijd, namelijk de ont werpen van de heeren O. Grimonprez en H. Mennens, te laten drukken en dat ze in de eerste dagen zullen uitgegeven worden. Naar het schijnt zijn van nu reeds ook alle schikkingen genomen om het verkeer op 29 Juli te regelen en zullen al de autos en voer tuigen dien dag op het Zaalhof en het Minne plein geparkeerd worden, waar zij vrijelijk zullen mogen toekomen en vertrekken. Men beweert ook nog dat het Venitiaansch feest iets eenigs zal zijn, dat het vuurwerk ervan toevertrouwd werd aan een gespeciali seerde firma. Volgens al die men zegt m'-gen wij ons dus aan iets prachtigs verwachten dat ter eere zal strekken van de inrichters en de goede faam van onze stad nog zal vergrooten. In afwachting daarover meer en juister in lichtingen te vernemen, die wij verhopen in de mogelijkheid te zijn binnen kort aan ODze lezers te kunnen mededeelen, hebben wij de nieuwsgierigheid zoo ver gedreven eens op te sporen wat er hier te Yper tijdens de blijde intrede van Z. M. Koning Leopold II, den 3 Oogst 1868, gedaan werd. Wij zijn op dat gedacht gekomen naar aan leiding van een prachtig gedrukt en goed be waard gebleven exemplaar der vaderlandsche cantate, welke voor die omstandigheid door Frans De Potter gedicht en door Charl-s Breyne getoonzet werd, en die ons dezer dagen door een onzer vrienden werd medege deeld. Deze cantate, waarvan wij waarschijn lijk het eenig nog bestaande exemplaar onder oogen hebben, werd gedrukt op de pers van den Yperling Vanderghinste Fossé, en ver dient in de archieven onzer stadsbibliotheek bewaard te worden. Op Maandag 3 Oogst 1868 deed onze Vorst Kening Leopold II, die in i865 den troon had bestegen, zijn blijde intrede in Yper, waarvan de straten en openbare plaatsen met zegepoorten, bebloemde masten, groene sparreboomen, taftijke opschriften en vooral met kleurrijke festoenen, wapenschilden van alle vormen en honderde en honderde belgische vlaggen prachtig versierd waren. Van 's morgens vroeg kwamen de bewoners van de omliggende gemeenten hier toege stroomd en later brachten verscheidene spe ciale treinen uit alle richtingen hier een vloed van bezoekers toe, zoodat de straten weldra te nauw en te klein waren om al dat volk te bevatten. De Koning kwam hier, om 11 u. 45, aan de statie toe, vergezeld van MM. Bara, minister van Rechtswegen, Renard, minister van oorlog, Vanderslichelen, minister van buiten - landsche zaken, alsmede van verscheidene andere overheidspersonen waaronder MM. Vanderstraeten- Ponthozen Vrambout, gou verneur van West Vlaanderen. Bij het uit stappen uit de koninklijke berline werd Hij op duizende kreten van Vive le Roi ont haald, terwijl het kanon bulderde en de Bra- banqonne weerklonk. L)e heer Beke, burge meester van Yper, wenschte den Hoogen be zoeker welkom in zijne stad en stelde hem zijne collega's van den gemeenteraad voor, erbij voegende dat de Ypersche bevolking gelukkig was Zijne Majesteit te mogen ont vangen. Na eenige hartelijke woorden, nam Z. M. M

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1934 | | pagina 1