DE KEIZER Belasting op het Sparen Ter Nagedachtenis van Z- M. Koning Albert Let op Yper - Slachthuis Liever twee als één Willemsfonds - Afdeeling leper Sportgilet motocycliste aan 90 fr. Tennisbroek 90 - 82 - 52 fr. bij GLISSOUX Statiestraat, 11, YPER. Over enkele dagen kwam mijn jongen naar -huis met zijn spaarboekje, waarop de bekende bijenkorf, en een splinternieuwe decimeterlat, waarop gedrukt stond Spaar heden voor morgen Die lat was een geschenk van de Algemeene Spaar en Lijfrentkas. Ik heb bi ide voorwerpen lang bekeken en een bittere plooi is mij om de lippen gekomen, een wrevel steeg op in mijn gemoed en een verwijt ontsnapte mijn mond bij het lezen dier simpele woorden die helaas een bedekte spot ternij behelzen. Die bije- karfop het Spaarboekje beteekent de Staat de i aaistige bietjes erom heen zijn do eerlijke en werkzame spaarders, die den korf vullen, maar de honig wordt hun een- voodig ontfutseld, de Staat legt er de handen op, het wordt gewoon weg zijn eigendom. Die lat gaat nog cynieker te weik. Spaar heden voor morgen Wee u zoo ge eraan gehoorzaamt, zoo ge eraan toegeeft. Men zal het u wel sfleeren, door alle moge lijke fiskusmaatregelen, uw duiten te hebben gespaard men zal het u als een misdaad aan rekenen te hebben gezorgd voor de toekomst en bovenarms op uwen nek vallen. Gij hebt een eigendom met uw spaarcenten verworven? Belasting op het kadastraal inkomen. Gij hebt wat aandeelen op maatschappijen Belasting op de koepors en ontzegging van pensioen. Gij hebt een spaarpotje om in uw ouden dag uit te rusten Belasting op mobilair, dienstperso neel. Gij hebt gespaard om een uitstapte doen? Belasting op verblijf, vervoer. Gij wei kt en wroet om de crisis te doorworstelen Belas ting op het bedrijf. Gij spant alles in om uw nering te doen draaien Een regen van fak tuur overdracht- en weeldetaksen. Gij komt een erfenis te doen van bloedeigen wroeters en spaarders Successierechten met de vlëet. Wee den spaarder Hij is de zondenbok, hij zal boeten. Heil den boemelaar, den oplever, den ver kwister! Hij is het troetelkind, hij zal gesteund worden. Wanneer zal de Regeering decimeterlatten uitdeelen met de spreuk Eerbied voor den spaarder Zoo zat ik te mijmeren voor dat spaarboekje en die onzalige decimeterlat en onwillekeurig gingen mijn gedachten naar heer Jules Destree die in 1927, na de beruchte staoilisatie, een lans brak om de burgerlijke lijst van den Koning merkelijk te zien verhoogen. Haar bedrag, zoo schreef.de gewezen Socialistischen Minister, van 3.3oo 000 Ir. door art. 77 van de grondwet vastgesteld en bekrachtigd door de wet van 3o Decern ber 19^9 was voor Koning Albert 3 3oo.ooo goudfranken. België verbreekt dus zijn plechtige verbintenis, met ze te regelen in papierfranken, offifcieel erkend als zijnde zeven maal minder waard. Een voorbeeld. Op zekeren dag belooft Pieter aan Jan, hem regelmatig ieder jaar 5o zakken graan van 100 kgr. als pacht te geven. Hij om- kleedt zijn belofte met de plechtigste ver- bintenissen. Nu komt er een dag dat Pieter, een slech- ten oogst gedaan hebbende, besluit dat de zakken maar 14 kgr., dus 7 maal minder zul len wegen en voorwendt zijn belofte te hou den met die kleine zakken af te staan. Wie zal staande houden dat Pieter eerlijk is -en zijn verbintenis eerbiedigt Zoodus, indien men de Grondwet wil eerbiedigen, moet de burgerlijke lijst van den Koning 7 maal grooter wezen Dat is juist geredeneerd van wege een Socialist ten voordeele van den Koning. Maar er zijn in België, buiten den Koning, honderdduizenden slachtoffers der stabili satie. Honderdduizenden die aan den Staat gespaarde goudfranken hebben gegeven om zijn schulden te betalen. Honderdduizenden aan wie de Staat beloofde goudfranken weer te geven en gedacht heeft zijn verbintenis na te leven met ze papierfranken in de hand te stoppen. Honderdduizenden bedrogen, gefop te bezitters van Staatsrenten en Staat.» schul den, die met evenveel recht kunnen eischen h^bt ge de beruchte markenzwendelaais ook 7 maal minder gegeven dan huq bezit in mar ken hebt ge de O. W.ers ook 7 maal van bun woekerwinst afgenomen ?,hebt ge eerbied voor uw gegeven woord, uw verbintenis, de grond wet Maar wat doet men in zake rechtsherstel voor al de slachtoffers van het sparen? In stede van hun lot te verzachten, komt de fiskus het nog verzwaren door zijn hatelijk belastingstel sel op het inkomen. Jaspar zegde het wel twintigmaal Onze fiskale wetgeving moet herzien worden Welaan, heer M inister,(u zult wel zeker weder om deel uitmaken van de nieuwe ministe rie ële ploeg) gij hebt hier de mooiste gelegen heid om de krenking van het Staatskrediet, den aanslag op het sparen weer goed te maken. Ontlast de spaarders. Men zegt dat het geld gemaakt is om te rollen en dat men met te sparen, de nijver heid en den handel benadeeligt. Zeker, uitgaven moeten er zijn, zonder uit gaven geen inkomsten, maar de hebzuchtigen zijn meer te vinden in de klas der uitgevers zonder doel dan in die der spaarders en wij beweren dat deze laatste meer dienst bewij zen aan de samenleving dan de eerste en dienvolgens beschermd moeten worden. Een spaarder heeft zijn geld geplaatst in een maatschappij van spoorwegen. Wat hij spaarde wordt aangewend tot het koopen van sporen en rijtuigen Evenzoo indien hij met zijn duiten een huis bouwt hij geeft zijn cen ten uit in baksteenen, ijzer, hout, loonen in plaats van ze te verkwisten, zoodoende belem mert hij geenszins de bedrijvigheid van het land. Het sparen is dus een uitgaaf met voortbren gende doeleinden in plaats van enkel genot- of gemakzucht te dienen, zullen er een groot getal personen baat bij vinden. Vroeger bestond het sparen in het opeen stapelen van zilver of goudstukken. Dat was laakbaar. Tegenwoordig bestaat het sparen met aan het land en aan de werklieden de werktuigen te geven, die ze noodig hebben. Het sparen laat alzoo iedereen toe beter zijn kost te verdienen, gemakkelijker te leven, het sparen is de hoofdoorzaak van den voorspoed der volkeren. De aankoop ter Beurs van waarden maakt een kapitaal vrij, dat wederom tot andere zaken zal aangewend worden de aankoop van Staatsrenten, wanneer de opbrengst wij selijk besteed wordt door de openbare mach ten, vergroot de ekonomische uitrusting des lands. Zeker, er zijn lasten van het budget, die door alle middelen moeten verholpen worden maar bijzonderen maken een beter gebruik van de kapitalen, die hun toevertrouwd wor den, dan de Staat het doet. De buitensporige lasten beletten het vormen van kapitalen en leiden tot hebzuchtig verbruik der gelden zon der merkbaar nut. Het irkemen belasten in plaats van de uit gaven is bijgevolge een ketterij. Het vuur van een stoomschip onderhouden met het hout van het dek en het wandwerk, kan in den nood gewettigd ziin, maar in gewonen tijd is het een dwaasheid. De ware hebzuchtige is niet de spaarder, maar degene, die, weinig lasten hebbende, gansch zijn inkomen verboemelt en zoodoende aan ieder zijner medeburgers een recht- streeksch ongelijk aandoet. Wil men een daad van rechtvaardigheid stellen en tevens de maatschappij een opper sten dienst bewijzen, dan geve men aan al de gefopte gestabiliseerden zevenmaal terug wat men hun afgenomen heeft, dan late men aan de spaarzame bijen de horig, die ze zelf ver zameld hebben dan schaffe men radikaal de belastingen op het sparen af dan late men hun den eierenkoek, welken zij als geklopte eieren door Francqui hebben laten maken en waarin nu zooveel Staatslieden zulke groote gaten knagen. Blijft men voort op den rug der spaarders hameren, dan zal die klas van burgers op haar beurt werkeloos vallen, een syndikaat van werkelooze spaarders vormen en leven van den dop Wanneer zien de decimeterlatten met ken spreuk Eerbied voor den spaarder het licht M. HETT. Dieren geslacht gedurende de maand Mei 1934 10 stieren, 10 ossen. 33 veerzer, 37 koeien, 3i nuchter kalvers, 74 vette kalvers, 10 schapen, 186 verkens, 2 geiten, 9 paarden. Samen 402 dieren. 'k Loop niet op één been, Geef me nog een teugje, Ma Chicorei PACHA Hei Provinciaal Comiteit van West Vlaan deren. ingesteld ter ve-eeuwiging der nage dachtenis van Koning Albeit, heeft m»t geest drift het voo. stel van Z. M Koning Leopold III ertoe strt kken Ie de ingezamelde fondsen aan te wenden tot h-*t oprichien eener natio nale bibliotheek, te Biussel, bijgetreden De burgemeesters der provincie werden al len verzocht plaatselijke comiteiten te stich ten, die eerstdaags in werking zullen treden.' Ongetwijfeld zal de bevolking eraan houden den oproep dezer comiteiten gulhartig te be antwoorden en zal zij zich eenparig schikken naar dr ze grootsche onderneming, die de intel- lectueele ontwikkeling van geheel België moet ten goede komen. De insch-ijvingen der maatschappijen en particulieren zullen door de plaatselijke comi teiten, die ze ontvangen hebben, aan den heer H. Baels, Gouverneur der Provincie West- Vlaanderen en voorzitter van het uitvoerend Comiteit, overgemaakt worden. Rechtstreek- sche stortingen mogen evenwel gedaan wor den op postcheckrekening n' 3528 Provip- ciaal Comiteit Gedenkteeken Koning Albert», door degenen die dit stelsel zouden verkiezen. De lijsten der intcekenaars zullen naderhand door de dagbladen bekend gemaakt worden. Het Provinciaal Eere Comiteit heeft afs voorzitter den heer Baels, Gouverneur der Provincie als ondervoorzitters H.H. Baron Janssens de öisthoven, Eere Gouverneur der Provincie, Alfred Ronse, voorzitter van den Provincieraad, Generaal Mathias, Bevelheb ber der Provincie, Z H Ex. Mgr Lamiróy, Bisschop van Biugge, en Senator Van Hocs- tenberghe, burgemeester van Brugge. Dit comiteit bevat verder nog een zestigtal leden, waaronder de leden der Bestendige Deputatie, de arrondissementscommissarissen van Brug ge, Kortrijk, Thielt, Yper en Veurne de provinciale griffier enkele leden van den Provincieraad de heeren Burgemeesters van Oostende, Kortrijk, Rousselare, Thielt, Veur ne, Dixmude, Yper, Thourout, Poperinghe, Wervick. Harelb*ke, Waereghem, Wevelghem en Iseghem de heeren Voorzitters der Recht banken van in Aanleg te Brugge, Kortrijk, Veurne en Yper de heeren Procureurs des Konings bij zelfde Rechtbanken de heeren Voorzitters der Rechtbanken van Koophandel te Brugge K01 trijk en Oostende de Colonels- Bevelhebbers van het 4® Linieregiment, het i3e Artillerie Regiment, het Militair Hospitaal, de groep der Rijkswacht, allen te Brugge, én van het 3® Linieregiment te Oostende de Z. E. Heeren Kanunnikken Mahieu en Van der Maersch, vicarissen generaal van Mgr den Bisschop Z. E H. Mgr Callewaert, Presi dent v.an het Groot Seminarie te Brugge de heeren Voorzitters van de Verbroedering der offici<"-en Van den veldtocht 1914 1918, te Brugge, van het Provinciaal Verbond der Oorlogsinvaliden en Verminkten, te Moes- croen, der Verbroedering van de Oud onder officieren, te St Andries, van het Verbond der Vaderlar.dsche Maatschappijen te B ugge, der Provinciale Afdeeling van het Nationaal Werk der Oorlogsweezen, van den Gouwbond van het Davidsfonds, van het Provinciaal Comiteit van den Koninklijken Belgischen Voetbalbond, der Provinciale Geneeskundige Commissie en van het Rood Kruis, der H.an- delskamers van Brugge, Thielt, Rousselare, Veurne en Yper, enz enz. Het Uitvoerend Comiteit, waarvan de heer Gouverneur insgelijks het voorzitter schap waarneemt, bestaat nog uit drie onder voorzitters, een secretaris, een penningmees ter en twee-en twintig leden. Voortaan zal de Bibliotheek open zijn dén Woensdag en den Vrijdag telkens van 17 tot 19 uur in plaats van den Zondag van jo tot 11% uur, enden Donderdag van 18 tot 19 uur. li:

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1934 | | pagina 3