Oorlogsmuseum Léon Jonckheere - Boulanger Raphael Coolier - Jonckheere, Opvolger van 't lepersch Saillant Voor Bouwstoffen, Landbouwkalk, Vlakke en Gegolfde Platen, alle merken van Tegels en andere Bouwstoffen, alsook voor Kolen en Brandhout 9, Elverdinghestraat, IEPER - Tel. 384 •In Peter Benoit's Geboortehuisje Alwie het bezoekt, zal immer een voorstander zijn van den Vrede onder de Volkeren.» Tegenover de Hallen. Ingang Boomgaardstraat. VELOSPORT Wendt U in volle vertrouwen tot het oud en best gekend Huis Met het oog op het naderende eeuwfeest •der geboorte van Peter Benoit dat men op 29" Juli e. k te Hartlbeke vieren zal, wordt het geboortehuisje van den Viaamschen Mu ziekreus stilaan in gereedheid gebracht. Het huisje zal nieuw leven krijgen. Onder de lei ding van den bekenden kunstmeubelenfabri- kant en kunstkenner, den heer Victor Acke, lid der provinciale commissie voor monumen ten, worden de werkzaamheden aangevat. Tot nu toe zag het er echt kaal uit. De bezoeker zag een armoedig huisje, doch weinig dat aan den grooten zoon van Harel beke deed denken. Meer dan eens zegde Peter Benoit aan zijn vrienden bij het voor bijgaan vóór dit huisje, o m. aan den heer Arthur Vermeulen uit Kortrijk, die het heden nog kan getuigen Hier is het dat ik gebo ren ben Hij was er fier op dit te mogen zeggen. Hij hield van zijn geboortehuisje. Nu is Harelbeke zelf fier, dit over kort te klasseeren monument, te mogen bewaren. Een bezoek aan het huisje zal op 29° Juli e. k in het programma liggen van eiken Vlaming die de fet s'en te Harelbeke zal mêj- ~maken. Het stadsbestuur en de Peter Benoit vereeniging zullen alles in het weik stellen om -de vereerders van den Viaamschen Meester in .de beste omstandigheden het huisje te toonen. Men zal er binnen kort reeds de piano zien ^waarop Peter zijn eerste lessen kreeg Van den Desselgemschen kerkorgelist en pianist, Pieter Carlier, mijnen eersten leermeester van pianoforte, orgel en Gregoriaanschen zang. {Zie Vlaamsche brieven). Dit waardevol bezit danken wij aan de vrij gevigheid van den heer De Brabandere, bur- .gemeester te Desselghem. De vader van den heer De Brabandere kocht de piano, op de -verkooping van de goederen van Francois JLoquet, gemeentesecretaris en vriend van Peter Benoit. Nu zal deze kleine, oude en onbespeelbare piano in het geboortehuisje terecht komen, samen met de portretten en brieven die ons door den heer Lodewijk Mortelmans eere- bestuurder van het Kon. VI. Conservatorium svan Antwerpen en eerevoorzitter der Peter Benoitvereeniging geschonken werden. Als nu nog het monument volgens ontwerp wan Jozef Cantré verwezenlijkt wordt, dan .zal de geboortestad van Peter Benoit fier .jnogen gaan over alles wat zij aan herinnerin gen bezit. Vlamingen 1 Steunt de vereeniging, opdat het beeld er komen moge Wordt beschermlid door overschrijving van :Ioo fr. op de postrekening 4041rg der Peter Benoit Vereeniging te Harelbeke. Na de feesten wordt een 5o cm. hooge reproductie van het beeld aan elk beschermlid geschonken. Koopt het luxeportret van het zoo geestdrif tig onthaald beeld. Prijs 3 fr. Oost en West Vlamingen, koopt loten van ade Peter Benoit tombola uwer provincie. (Woorden van den Bisschop van Willesden, in St-Martin's in-rhe-Rields, Trafalgar-Square, Londen, 10-11-32). De Tentoonstelling bevat o. a Aanvals en Verdedigingswapens, Uitrustingen, bezienswaardigheden van technischen en historischen aard onder dewelke menige stuk ken, door hunne samenstelling, aan de belang rijkste oorlogsfeiten herinneren. m De Beste Verzameling die er bestaat. De talrijke vakken en bestanddeelen der ver schillende Legers zijn er vertegenwoordigd alsook de foto's in de vuurliniën, door den vijand zoowel als door de bondgenooten ge nomen en die de Gewichtigste Gebeurtenissen van den Grooten Oorlog duidelijk maken. Een Oud-Strijder geeft kosteloos alle inlichtingen. Conservator: M' L. N. MURPHY, F. I. L., leper Telefoon 195. Beginnen we met de beschouwingen over het wielercriterium van Oostende dat zoowel als verleden jaar met de overwinning van een out sider eindigde en eveneens met hetslechte weder had te kampen., en op gebied van be langstelling bijlange deze van verleden jaar niet kon evenaren, 't Is waar, bijna overal richt men dergelijke wedstrijden in, en als men er dan nog bijvoegt dat het meerendeel der renners, bij kontrakt verbonden, er bij het minste ongeluk den brui om geven, zich nog verder te verdedigen, zoo wordt allengerhand de massa aan het criteriumsgedoe gewoon en ontaardt dit vanaf 5okm. in een doodgewonen straatkoers met dit verschil dat het geweldig bombast van officieele ontvangsten, uitnoodi- ging van de gemeenteoverheden in groot or naat en eene tribuun waar er op den geldbeu gel dient geklopt te worden, er de hoofdrol vervullen. Niet echter om de verdiensten van een Vissers, Lambet, Dictus en anderen die zich onderscheidden te willen kleineeren, maar me dunkt dat mannen als Speicher, Pélissier, Di Pacco met vuur spelen en hun eigen graf aan 't delven zijn in zake criteriums, waar voor hen een portie blauwe brieven het voornaam ste is. Zoodat we om kort te maken, na een wedstrijd waar, door de vele premiên, ver scheidene ontsnappingen plaats vonden, ons aan een uitslag verwonderden, die niettemin door den overwinnaar duur werd bevochten. De uitslag 1. Edward Vissers, 125 km. in 3 u. 38' 58" 2. Lambet, in 3 u. 39' 10" 3. Dictus, 3 u. 3g' 5o"; 4. Van der Ruyt, 3u. 40' 07" 5. Herkenrath 6 Geens 7. Croon, in 3u 5i' o5" 8. Deryck Leo ;g Roels Louis; 10. Bonduel Frans 11. Raes Maurice 12. De Caluwé Edgard i3. O. Van Hevel. Neen, die opeenvolgende uitslagen van Vissers met zijn maat Dictus zijn geen toeval, maar het bewijs hunner hooge kunde, en wan neer men de regelmatigheid van Dictus in acht neemt en dit met het oog op de Ronde van Frankrijk, dan moet hij op slot van zaken, op zijn minst genomen, allergevaarlijkst zijn. De 1 ie en I2e rit van de ronde van Italië hebben Guerra weer eens gelegenheid gege ven twee overwinningen in den sprint binnen te palmen, terwijl bij de Belgen twee mannen buiten koets gesteld werden: Door Geunis, die dacht te mogen stayeren, en A. Lievens, die door kniepijn gekweld het moest laten steken. In den i3" rit echter schijnt de positie van Guerra bijlange ze© zeker niet meer. Immers, 't is zeker een beetje de minderwaardigheid van zijne tegenstrevers die hem als leider behield, want me dunkt dat als le van 't alge meen klassement het er nog al kaal uitziet alswanneer hij zich moet vergenoegen met 43 sec. voorsprong op Camusso en amper 1 m 3o sec op Cazzulani. Ook zien we dat iwee maal Fel. Vervaecke een aanval waagt op de vesting van Guerra, deze begeeft, en dat een ander leider aan 't hoofd van 't klasse ment prikt. Ook spreken de Italiaansche bladen met lof over den nijdigen Frik, die nu als 4' man aangeduid is in de ploeg afzon- derli ken voor de Ronde van Frankrijk en sedert dit verheugend nieuws vleugelen schijnt gekregen te hebben. Hij is r u genaderd in de klasseering tot de i5e plaats en prijkt als 2' Belg, ook zal Jef Demuysere zich goed mogen vasthouden, als hij uit zijn pieterstaal niet wil gelicht worden. Fons Ghesquière heeft ons wat nieuws laten geworden In den 12° rit Rimini Flo rence was Fons op de twee cols mede met den hoofdgroep. Op 20 km. van Florence ge komen, boven op den laatsten col, werd hij bij het dalen, terwijl hij nog in den hoofd groep zat, door een auto aangereden en over aas——-——B-MM 5 gansch het lichaam gekwetst. Hij leed bijzon der aan knie en handen maar deed nochtans moedig voort. Fons houdt eraan te zeggen dat hij nog geen enkelen rit van tegenslag gespaard bleef. Niettemin mag er gezegd dat het bewonderenswaardig is hoe Fons Ghes quière, evenals Fel. Vervaecke, die beiden voor de eerste maal in den rondedans zitten, het zoo moedig volhouden. De 14' rit Bologna Ferrara, de tweede rit der ronde die tegen het uurwerk werd verre den, heeft Guerra toegelaten terug de rose leiderstrui te bemachtigen. Hij legde den afstand (5g km af in 1 uur 29 min. 43 sec., 't zij een gemiddelde snelheid van bij de 40 per uur. Demuysere (7e) gebruikte 1 u. 33' 25", Ghesquière (20') 1 u. 36' 25", Vervaecke (29') 1 u. 37' i5". Miel Decroix kon in dezen rit niet meer aanzetten tengevolge van de kwetsuren die hij in een zwaren val opgeloopen had en moest noodgedwongen de terugreis aanvatten. Hij mag op een uiterst verdienstelijken koers terugbogen en verdient een warm proficiat om zijn flinke prestatie. De i5e rit zag een aankomst in groep waar onder de drie Belgen Demuysere, Vervaecke en Ghesquière. De eindsprint zag Battesini zegevieren. De algemeene rangschikking luidt thans I. Guerra, 100 u. 36' 23" 2. Camuso, 100 u 37' 08" 3. Olmo, 100 u. 41' 56" 4. Cazzulani, 100 u. 43' 08". Na den Omloop van Parijs die de franschen voor een maal in de wacht sleepten en zoo doende hoop en al, hun 2e koers van belang binst het jaar veroverden, schreven ze in blok- letters in l'Auto Les Beiges en déroute Straffer kan het niet, en doet ons glimlachen, enkel de opgewondenheid van de Zuiderlin gen in acht nemend, die om de minste zege van een hunner favoris jubelen, en zóó chau vinistisch te werk gaan alsof absoluut niemand dan hen iets vermag. Zoo ook na de zege van Vervaecke in Italië die ze toeschreven aan.... verschiet nietbeste lezers, aan.... Galateau en die 3 1/2 uren (geen minuten zulle) na Felicien binnen kwam gestrompeld, 't Is maar om te zeggen dat ze nu zullen zwijgen gelijk vermoord alswanneer ze zullen vernomen hebben dat in Parijs Belfort 410 km. de Bel gen de brieven hebben gedeeld (maar ja, l'élégance des coureurs fracqais ne se salit pas dans la boue, qui est plutót la spécialité des Beiges) in andere woorden, de Belgen zijn maar gemaakt om in de modder te ploeteren, wij, als Franschen, aldus l'Auto, zijn meer gewoon. Jammer dat Christophe en Frans Pélissier niet tegenspreken. In alle geval in bovengemelden koers, was op 't laatste gedeel te een onweder van de partij dat aan velen de geestdrift benam, maar toch niet belette dat op de 5 eerst aangekomen renners zich 4 Bel gen pliatsten. - Uitslag 1. Rom. Gyssels, 410 km. in II u. i5 min 2. Schepers op 2 lengten 3. Mar- caillou op 1 lengte 4 Hardiquest 5. Sylv. Maes 6. Krauss 7. Blattman 8. P. Magne 9. Petit 10 Jan Aerts 11. Janvier Binst komt Mauriske Oplinus puik Parijs- Amiens binnen te palmen vóór Meysman, Cointe, Gallien, Miel Van de Pitte van Hoog lede en Waelkens. Remi Decroix, de stille wroeter uit Komen, heeft deze maal in Arras van zich laten hoo- ren, en kwam er na een prachtkoers ie binnen. Uitslag 1 Remi Decroix, io5 km. in 2 u. 5o min. 2. Duponchel 3. Vannieuwkerke 4. Marcellack 5. Napierala 6. SaliDguer 7. Bossuyt. Terwijl de Franschen het alleenlijk moes ten stellen met Parijs Angers te winnen en dan nog met Vanderdonck die een uitgeweken Verzorgd werk. Spoedige bediening.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1934 | | pagina 5