Erfenisrechten en Sparen Familiepension GABY Nog over Reuzen Reuzenfamilies en dies meer 2 I Baron Houtart zegde op 3o December 1925 in den Senaat volgende woorden Erfenisrechten zijn geen belastingen zoo- als andere. Het meerendeel der belastingen wordt geheven op beschikbare en hernieuw bare hulpbronnen zooals een inkomen, de opbrengst van een verkoop. Zij zijn eisch- baar ter gelegenheid eener voorbiigaande gebeurtenis, die een som geld roerend maakt en waarop de Staat zijn deel voorbehoudt. Geheel anders is het met de erfenisrechten. Hier valt de Staat op een vaderli k erfgoed, dat in de meeste gevallen onroerend is dat de steun is van den rang in de maatschappij van een gansche familie dat de grondvest is van zijn overlevering op stoffelijk gebied dat zeer dikwijls het onmisbaar werktuig is van zijn arbeid. De Staat tast dit erfgoed aan en slorpt ten deele dit kapitaal op. Het is dus een vernie- lende en vooral een ichadelijke belasting Nog hatelijker is het, wanneer men de manier van haar heffing nagaat. Die innings methoden zijn drakonisch de belastiag moei vereffend worden eenige maanden na het over lijden Overweeg nu eens den toestaid van den echtgenoot, van den zaon die, het hart nog bloedend door den wrreden slag, zich in de Hetrekk lijke onmogelijkhtid bevindt om te voldoen die niet betaalkrachtig genoeg is. Zoo bijvoorbeel 1, indien hij maar een gebouw of een stuk grond bezit hij is verplicht een deel van dat goed te verkoopen ofwel aan hoogen intrest te verpanden, twee bewerkin gen, welke hem even schadelijk zijn de ver koop, zoo hij er toe gedwongen wordt is zijn ondergang de verpanding is al ni.t vetl minder. De erfenisrechten in rechte lijn, die in plaats van 7 maal ten minste 16 maal vermeerderden, Zijn weerzinwekkend en daarom hebben zekere landen, die hun voorspoed willen verzekeren, ze totaal afgeschaft. Baron Houtart predikte in de woes ijn. En daarom zien wij veel ondernemingen, vooral onder de kleine burgerij verkwijnen en ten onder gaan. Vader spaarde zijn centjes, en dat sparen vervulde zijn ekonomische zending, t. t z. het vormen vian goederen, die toelieten tn steeds klimmende hoeveelheid, andere goe deren van verbruik voort te brengen. Zoo kon vader een zaakje overnemen en uitbreiden in de hoop dat zijn zoon, eenmaal met dezelfde taaie wilskracht, het vaderlijk erfgoed onder vaders eerlijken naam meer en meer zou doen t loeien. Vader rekende mis. Met zijn dood kwam de Staat die schoone vooruitzichten breken en de toekomst van den zoon dwarsboomen de zoon zal 16 °/o gestraft worden omdat vader dood is. Juist omdat vader spaarde is de Staat in de gelegenheid gesteld geweest een aanslag te plegen op den eigendom, niet tegenstaande dat techt door hem in de grond wet gehuldigd wordt. Waarom dan nog sparen Waarom zijn geld niet opmaken of er mee gespekuleerd. Dat hebben we zien gebeuren. Hoeveel miljóenen aan den kleinhandel ont trokken, heeft de spekulitiekoorts niet doen vei liezen aan diegenen, die door de grijpzucht van den Staat afgeschrikt waren De nolitiekeis, die de ongelukswet van 1919 in Zoke nieuwe belastingen en deze van 1925 in zake erfenisrechten stemden, hebben eens sociaal willen niveleeren en vergaten dat Zij het geld duur maakten, tot spel aanzetten, den middenstand doodden en beschikbare kapitalen onmogelijk maakten. De eers'e bres is geslagen in de vesting van htt familiebezit. De Staat Erfgenaam is 't geliefkoosd stokpaardje van dezen die schreeu wen Wij zullen het geld halen waar het ligt of privaat eigendom is diefstal Met het stelsel Staat eigenaar, hoe zwak zijn aandeel ook weze, is het de kollektiviteit die noodlottig mede erfgenaam wordt van ieder privaat fortuin en recht van toezicht krijgt in de samenstelling van het erfdeel. Erfenistaks en erfenisrecht zijn zeer ver schillend en daarom moet men den Staat met alle mogelijke kracht dat recht ontzeggen. De Staat waakt over het rechtvaardig ver loop der erfenissen en uit dien hoofde heeft hij bet recht een taks te heffen evenredig met den dienst dien hij aan bijzonderen verleent. Die moet echter gematigd en rechtvaar dig zijn, anders ontaardt zij in verbeurdverkla ring. De Staat heeft het recht niet de hand te leggen op een nalatenschap noch geheel (om dat volgens een drogreden, een doode feeen rechten meer heeft) noch gedeeltelijk, met zich als mede-erfgenaam aan te stellen. In beide gevallen pleegt hij een aanslag op den privaat eigendom en wel in zijn edelste deel het familiebezit. Geen enkele burgerlijke wet kan het natuur lijk recht van ieder mensch om een huisgezin te stichten, wegcijferen. Het huisgezin be stond vóór den Staat en uit dien hoofde is het noodzakelijk, omdat het een maatschappij in 't klein is. dat het huisgezin zekere rechten hebbe, volstrekt onafhankelijk van den Staat. Het recht van eigendom, dat wij van natuur hebben, is aldus nog meer het recht van 't gezinshoofd De natuur legt den huisvader den plicht op zijn kinderen te voeden en te onderhouden. Maar aangezien de kinderen zelf een voortzet ting zijn van vaders persoonlijkheid, gebiedt zij hem ook zorg te dragen voor hun toekomst, hun datgene na te laten wat hen moet helpen om door het leven te worstelen en weerstand te bieden aan de slagen van het noodlot. Kan de huisvader hun nu een nalatenschap bezorgen zonder het verkriigen en het bezitten van vaste goederen, die hij door erfenis kan overmaken Nevens de burgerlijke maatschappij staat het huisgezin met eigen gezag en bestuur en het moet om zijn bewaring en voortduring, in volle onafhankelijkheid over gelijke rech ten beschikken als de burgerlijke maatschap pij. Wij zeggt n ten minste gelijke rechten, want het huisgezin is de grondslag der maat schappij, en kan bestaan zonder haar. Zoo dus de huisgezinnen, met hun intrede in de maat schappij, een hinderpaal vinden in plaats van een steun, vermindering van hun rechten in plaats van bescherming, dan zou de maat schappij eerder te vluchten dan te zoeken zijr De band tusschen de rechtmatigheid van den eigendom en de erfenis is van zelf spre kend Het eene vloeit uit het andere. De Staat-Eigenaar is de ondergang van den middenstand en van de grondeigenaars, door de vermenigvuldiging der gewongen verdee lingen en rechterlijke verkoopen. De Staat- Erfgenaam is de dood van den geest van spaarzaamheid. De mensch is nu eenmaal zoe gemaakt dat hij maar we-kt en spaart om zijn eigendom te vergrooteo. Maar die hebzuchtige neiging van den mensch wordt veranderd, gezuiverd en veredeld door de rechtvaardig heid van het erfenisstelsfl wanneer het st< unt op het huisgezin en gesteld is tot den onbaat zuchtigen dienst van ziin g» slacht. De mensch is gelukkig als hij kan werken en sparen voor zijn nakomelingen. Hij voelt zich in hen her leven en laat hun met vreugde zijn goed na. Wien zal men nu wijsmaken dat de mensch denzelfden drang in zijn werk zal steken en met dezelfde zorg zal sparen, wanneer hij bij voorbaat weet dat hij den Staat, als erfgenaam zal hebben De Staat immers, t. t. z. dit drooge en zin loos begrip van kollektiviteit, zal nooit die aantrekkingskracht hebben, uitgaande van een lief wezen, van een kind, van eigen vleesch en bloed. Nu reeds drukt op de Belgische voort brengst die neiging tot mindere krachtinspan ning, aangemoedigd door de onzekerheid van morgen Het stelsel van den Staat Eigenaar of Erfgenaam zal de nieuwe zeden van.vadsigheid en veikwisting tij ons voorgoed inburgeren maar terzelfdertijd den ondergang der maat schappij inluiden. Vroeger klonk het De boer zal 't al be talen 1 Nu klinkt het De spaarder zal 't al betalen Wees zuinig, spaarzaam, tracht een eigendommetje te bezitten, de Staat zal u behandelen als een dwaze omdat ge vooruitziende waart. Verteer, breek geld met hamers, gooit het de vensters uit, de Staat met zijn edelmoedig hart zal bijsprin gen met allerhande ondersteuning. Vooral zorg niet om uw kinderen wat achter te laten het zou hun duur te staan komen. Dat is nu de nieuwe leer, die redding moet brengen. Dat is naoorlogsch Dat is modern Gelukkige voorvadei lijke tijd, waar zijt ge heen Af. Helt. 35, Zeelaan, 35 COXYDE - BADEN Voor Juni Volledig pension aan 25 of 30 fr. per dag (drank niet inbegrepen). Ons vorig artikel mocht enkele onzer lezers behagen, althans er werden ons meer inlich tingen over deze belangrijke heeren Reuzen gevraagd. Volgaarne staan wij deze lezers te woord. Wij putten onze gegevens bij Dr De Baere. De volgende steden hebben reuzen gehad de meeste hebben ze behouden Brugge, Oostende, Veurne, leper, Kortrijk, Nieuw- poort, Aalst, Gent, Dendermonde, Geeraards- bergen, Wetteren, Oudenaerde, Hasselt, St- Truiden, Ath, Nijvel, Namen, Waver, Door nik, Bergen, Luik. In Holland Tilburg, Venloo, Amsterdam in Engeland Salisbury, Burton. In Spanje Barcelona, Saragossa, Valencia. In Frankrijk in de meeste steden van Fransch Vlaanderen. Ouderdom der Reuzen Deze van Aalst dagteekent van 1447, deze van Oudenaerde van 1463. Al de andere steden dragen hun reuzen omstreeks dezen datum op de doop vont. In 1687 had Brugge negen Reuzen Treva- nus, Aurelianus, Rosalia enz. Te Venloo was Valuas en zijn vrouw. Te Antwerpen bleef Druuon Antigoon, gedood door Brabo (afge leid woord 3 abant) de baas Een Brussel- sche Reus bouwde volgens de legende op een nacht een volkswijk De Wettersche Reus be woonde met zijn suite het prachtig slot van Laerne. De meeste reuzen zijn ver van schoon. Nochtans werd de kop van Antigoon door beeldhouwer Coucke van Aalst gesneden. Mieka van Mechelen was pronkzuchtig, daarom schonken de bewoners der stad haar een doos blanketsel. Haar Brusselsch nichtje droeg haar haartooi a la Cleo. (1890). Afmetingen der Reuzen Deze van Wette ren meet 3,85 m. deze van Nieuwpoort 3o voet. Hij is de grootste van de familie. De Reus van leper meet 27 V4 voet. Gewicht van deze heeren De Mechelsche woog 100 kgr., de Liersche 75 kgr. Voor de Leuvensche Hercules waren er c8 dragers. De Iepersche Reus zal door vier mannen ge dragen worden. Ouderdom der Rossen (paarden) Dat van Mechelen dagteekent van 1415, dat van Lier van 1417 ze volgen malkaar op tot l52g, datum van geboorte van 't Ros van Brussel. Ros Beyaard van Dendermonde is 't meest gekende 't is 5,20 m. lar.g, de romp is 3,5o m. hoog. De kop rijst tot 4,85 m. Vier gebroe ders, gekleed als middeleeuwsche ridders, zitten hem in den zadel in klimmende gestalte, de jongste vóór. Het ros wordt door 12 per sonen gedragen. Een legende vertelt dat het Ros Beyaard levend in de Schelde omkwam. Volgens een ander legende werd de kop van 't Ros in 't gevang door een zekeren Vande- velde uitgehouwen. Deze kon ditonaangenaam verblijf verlaten met zijn meesterwerk. Volgens Danhoudre werd het Paard van Troye te Brugge rondgedragen,in de 16* eeuw. Kemels komen in de stoeten te Mechelen in i5oi te Lier in r5i3 te Antwerpen-in1 i520. Een eenhoorn verschijnt te'Lier ini5i3. Te Brussel richt in 1564 een olifant de meest fan tastische fratsen uit. De Reuzen verbeelden geschiedkundige helden Te Veurne is Sportkin de held van den Sporenslag. Te Ath verbeeldt hij Ambio rix. Jean en Alice van Waver zijn kasteelhee- ren der plaats Tone van Oostende is visscher; Wanne zijn vrouw een garnaalwijf. Mieke en Janneke ziin omtrent overal. Te Aalst ont moet men Polydoor, Polydora en Polydoor- ken. Dit is een klucht te nadeele van Dender monde, wiens zoon, Polydoor De Keyzer, het heeft gebracht tot Lord Mayer van Londen. Dendermonde en Aalst zijn geen ideale ge- buren Verleden jaar vroegen de bewoners dezer stad het Ros in leen. Dendermonde weigerde hooghartig. Maar ze rekende zon der den waard. Aalst kocht aanstonds een splinternieuw tot ergernis van de weigeraars. De Reuzin van Aalst kreeg een tuil ajuinen als bruidstuil Reuzen families Goliath van Lier huwde in 1482. De Reus van Tienen in i52I, deze van Leuven in t532. Met eens werden al de Reuzen trouwlustig. Deze van Mechelen trad de laatste in den echt in 1549. De Reuzen van Dendermonde, van Nieuw poort, Veurne, Rupelmonde, leper bleven verstokte oud vrijers. Te Veurne of Nieuwpoort geraakten de Reuzen in politieke oneenigheid. De eene was

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1934 | | pagina 2