KOLEN Amitiés Frangaises KOOPT BELGISCHE JAARUJKSCHE MONSTERING Ypersche FOTOCLUB 3 Excursion du 24 Juin Menu du Diner-facultatif A l'Hótel Castiglione Ondersteunt onze mjjnwerkers met enkel belgische kolen te koopen. geus de andere katholiek, brrr. I Er zijn ook zeer luimige Reuzen. Deze van Nijvel trok met zijn heer ten strijde tegen Limburg te Woelingen Op een gegeven oogenblik stuurt hij den Reus der tegenpartij in de eeuwigheid met een windje dat hem langs achteren ontsnapt. Bij nader onderzoek scheen deze geweldige blazer een Eva's dochter te zijn Zij trad daarna in den echt te Nijvel omringd van al de Belgische Reuzen, na hare slechte gewoonte van blazen wellicht te hebben verleerd. Te Antwerpen schonk 't volk aan den weinig trouwlustigen Antigoon een biuid. Te Ath huwde het Reuzenpaar elk jaar opnieuw, terwijl Honotine Pontoise (de groote klok) luidde. Het huwelijk wordt in de kerk ingezegend maar gezien hun afme tingen moesten de eerste belanghebbenden aan de deur wachten tot het einde der cere monie 1 Een huwelijk is een wat wachtens weerd. Te Kortrijk waren de laatste feesten voor Kalleen Manten aandoenlijk. In 1926 werd Man ten aan de Gentsche Poort afgehaald. Hij werd feestelijk naar de Doornikwijk gevoerd waar Kalle heur verblijf hield. Samen werden ze gevoerd naar Over Leye waar Burgemeester Schinkel (historische figuur uit de 17' eeuw) ze opwachtte om ze in den echt te verbinden. Hun witte broodsweken mogen lang duren. Te Brussel verschenen Vader en Moeder Reuzen met een spruit ten jare i556. In 1604 kwamen de Liersche Reuzen met 6 spruiten te voorschijn, 't Mechelsch gezin stelt het in 1618 met 3 telgen. Namen der Reuzenkinderen In Vlaanderen zijn het Kinneke Baba deze van Nijvel heet ten Lolo deze van Valencienne en Dowaais Binbin. Lolo ging door voor weinig mooi Een guit zinspeelde erop dat de Nijvelsche menschenkinderen geen adonissen konden zijn indien hun moeders zulk mottig aange zicht bij ieder feest moesten aanschouwen. Deze enkele opmerking volstond om Lolo voor altijd uit den jaarlijkschen stoet te weren, sedert dan zijn de Nijvelsche jonge lieden zeer knap. Papa Reus van Duinkerke was gezegend met twee spruiten Gentille was uiterst pront. Ze droeg telkens een prachtig roze kleed, een lange sleep door vijf edelknapen gedragen. Ze was voorafgegaan door zes minnestreelen, die haar lof bezongen, en gevolgd door zes hofdames, die over haar tooi Waakten. De schoone Gentille is spoorloos Verdwenen. Haar broertje, min vertroeteld, leeft nog. Hij meet negen voet. Maar niemand kan hem zien daar Papa Reus hem in zijn zak stopt. Broertje schreeuwt dan luidkeels en is niet te paaien alhoewel het medelijdend publiek spekken en snoeperij in den zak duwt waar hij halvelings verborgen is. Gentille ondervond het helaas dat schoone liedjes niet lang duren. Cupidootjes en volgelingen omringden steeds de Rtuzen. Huppelpiardjes hielden met hun bokke- sprongen de lachspieren der toeschouwers gaande en baanden een weg aan onze Helden. Dit alles toont de folklorische tint van de volksvermaken. Lachen is gezond. Alleen gezonde volken mogen zich de weelde van zulke hilarische tooneelen veroorlooven. 1 Volgens ons meegedeeld wordt zal Goliath, onze Reus, die het nooit tot een huwelijk bracht Zaterdag 28 Juli in den vooravond aan de Thouroutsche Poort opgewacht worden door de Iepersche bevolking. Drie muziek maatschappijen zullen den stoet vergezellen. Goliath wil na omtrent een twintigtal jaar afwezigheid bezit nemen van zijn goede stede. Hij zal de stad rondgedragen worden en te anderendaags deelnemen aan de inhuldiging van ons Belfort tven onsterfelijk als de Reus en onze stad zelf. J. T. De Burgemeester der stad Yper heeft de eer zijne medeburgers ter kennis te brengen, dat de Bevelhebber van het Gendarmeriegebied de Monstering zal houden van de Militairen in onbepaald verlof der klassen 1918 Ï918 bijzondere lichting 1919 en 1927, den Maan dag 2 Juli 1934, om 8 uur's morgens, in de Gendarmerie, Elverdinghestraat. Yper, den 18 Juni 1934. De Burgemeester, J. Vanderghote. Ilc voel me flauw Geef mij algaüW, Een verkwikkend tasje, ja, C-hicorei PACHA Vergadering van 30° Mei 1934 De zitting werd geopend om 20 uur. Als dagorde hadden we het verslag van de foto tentoonstelling te Brussel. De H H Vandrom me en Buckinx, die een bezoek gebracht had den aan dt ze tentoonstelhng, hadden zich daarmede gelast Onze voorzitter gaf ons een volledig en duidelijk verslag en aan de aanwezigen gaf hij den raad, zoo het hun mogelijk was, een bezoek te brengen aap deze interessante ver zameling fotos. Alle landen waren er vertegenwoordigd en het lijdt geen twijfel dat uit het bezoek veel te Jeeren was. M. Vandromme gaf ons 1 zing van een uit treksel uit de Etoile Beige aangaande deze tentoonstelling Met de beoordeeling van dit dagblad kon M. Vandromme niet akkoord gaan daar waar het de B lgische proeven betrof. De Bilgische fotos, zoo verklaarde dit blad, kunr en niet wedijveren met de vreemde proe ven voor wat betreft de kracht en de uitdruk king. Dit was wat gewaagd, want er waren tal van werken van ons land die wel zoo hoog stonden als de vreemde lotos. Als algemeene opmeiking mag men zeggen dat er een groote poging door de liefhebbers ondernomen is om het papier met oordeel te kiezen volgens het onderwerp dat te fotogra feeren valt. Onze voorzitter heeft ook kunnen vaststel len dat wij het mogen wagen in dergelijke salons onze fotos ten toon te stellen, want daar werden wei ken gezien die niet boven de onze staan. M. Buckinx neemt alsdan het woord tot het geven van een kort verslag aangaande een 2' tentoonstelling die hij te Brussel heeft bezocht. In het kort geeft hij ons een algemeen begrip van de verschillende soort onderwer pen die hij wat bestudeerd heeft, en met wat uitleg stelt hij ons de fotos voor die bij hem den besten indruk gelaten hebben. Enkele werken van grooten eenvoud hebben groote verdienste door tegenstelling van licht en schaduw. Wat gezegd werd door M. Vandromme over het 1' salon geldt ook voor de 2e tentoonstel ling. Nogmaals wordt aan allen den raad gege ven, zoo het mogelijk is, aan de twee fotosa lons een bezoek te brengen. De zitting wordt om 22 uur gesloten. Vergadering van 13° Juni 1934 De zitting wordt om 20 1/2 uur geop?nd. Bij afwezigheid van den heer voorzitter die. zich had laten verontschuldigen wordt de Heer De Messemaeker, de voordrachtgever, door den heer Buckinx verwelkomd. De heer De Messemaeker neemt dan maar dadelijk het woord tot het geven van een zeer interessante voordracht over de beeldsamen stelling. De liefhebber fotograaf moet niet alleen technische wetenschap bezitten maar hij mott ook wat kunstgevoel hebben want fotografie is ook kunst. Men moet leeren zien, men moet begrijpen wat mooi en niet mooi is, en ieder een die begrippen bezit van schoonheid kan op fotogebied interessante zichtjes voort brengen. De liefhebber fotograaf begaat als beginne ling de groote foilt te veel op zijn plaat te willen en dit is verkeerd. Men fotografeert zonder te kiezen! Het onderwerp op zich zelf is schoon, maar men moet kunnen vaststellen wat er op'de plaat moet vooikomen om een geheel té veVkrijgen dat kunstig is en dit is nu de studie van de beèldsamenstelling. Wanneer men den rechthoek beschouwt waarop de foto moet voorkomen stelt men zich de vraag, waar het huis, den boom, enz. te plaatsen. Welnu men moet eerst en vooral bewust zijn, waarom de foto gemaakt wordt, want ieder toeschouwer moet kunnen zeggen w;at het meest de aandacht trekt, en dit is het hoofdmotief. Het sterke punt is nooit in het midden, en om een begrip te geven waar dit punt of hoofdmotief op de plaat moet geplaatst worden, teekent onze voordrachtgever een rechthoek met de noodige verdeeling, en duidt de punten aan waar zich het sterke punt moet bevinden. Hetzelfde geldt ook voor portretten en zoo geeft M. De Messemaeker een korte les over het plaatsen van de personen bij het maken van portretten. De beginnelii g hat z;ch te veel verleiden door de kleur en daarom moet hij alles rap kunnen hetbiden tot wit en zwart. Het is ten zeerste noodzak lijk de kit uren te Keren uit schakel n We zien ook te vet 1 naar de voorwerpen, en het is noo lig te leeren zien met massas, b< ter gezegd we moeten alles herleiden tot vorm n, en z~>o spreekt men over witte en zwarte massas. De 1 jnen spelen ook een groote rol in de fotografie. Lijnen spreken en dit maakt hij duidelijk door een tweetal voorbeelden wij hebben eerst en vooral de verticale li|n. die een gevoel van kracht geeft en stabiliteit dp schuine lijn geeft beweging en de platte lijp s'elt kalmte en lust voor. Wanneer nu de natuu- moet geinterpre- teerd worden moet men de lijnen nagaan, niet alleen de aangeduide lijnen spelen er een voorname, rol maar ook de overhoekslijn is belangrijk. Het komt er r.u op aan passende massas te vinden en ze zno te plaatsen dat ze met de lijnen een aangenaam geheel vormen. De spreker maakt dit duidelijk door eenige teekeningen en door fotos waarover hij den noodigen uitleg verschaft. Hij komt nu tot het tweede deel van de voordracht de verschillende nieuwe richtin gen in de kunstfotografie. In het kort geeft hij ons een begrip van deze richtingen en. door middel van fotos wordt dit zeer verduidelijkt. Het was iets nieuws voor ons allen die zeer gretig den uitleg volgden van onzen spreker. M. De Me.'semaeker eindigde met ons den raad te geven te leeren zien en het schoone te waardeeren ook hoopt hij dat zijn voordracht wat nut zal bijgebracht hebben. De leden drukken daarop hunne tevreden heid uit door een algemeen handgeklap. M. Buckinx dankt den voordrachtgever op de hartelijkste wijze en hoopt dat we hem nog in ons midden zullen terugzien. De zitting werd om 22.3o gesloten. Départ a 7 h. l5, Grand'Place Ypres - S'Omer - Cap Gris-Nez Boulogne - Forêt de Colembert et retour. i St-Omer Visite de la ville. Cap Gris-Nez Visite du Sémaphore.et des Installations télégraphiques. Boulogne Visite de la ville. II reste quelq7tes places disponibles a 40 fr. Autocars trés confortables. Hors d'aui're variés Langouste a la Parisiennc Noix de veau braisie Petits pois a la Fratifaise Fromage Dessert 21 Fr. Beiges, service comprts. Een aankoop van duizend kilos vreemd.9 1 kolen doet twee dagen loon verliezen aan I een belgisch mijnwerker. i De inlandsche huiskolen zijn beter dan f de vreemde. Ze branden langer en komen ten slotte betér koop. Laat U dus .niet beïnvloeden door den schijnbaar geringen prijs aan denwelken men U de vreemde f kolen komt aanbieden. I De firma E. VAN OVERSTRAETEN, t Statiestraat, 35, Yper, telefoonnummer 123, verkoopt enkel belgische kolen. Zij aan vaardt alle bestellingen van af duizend kilos en levert deze kolen aan den prijs I van den groothandel.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1934 | | pagina 3