4 verordening. MVanderghote. Ik stel voor thans een politieverordening voor den 29 Juli aanstaande te willen goedkeuren. Dit zal u misschien wat verrassen dat de burgemeester, in wiens bij zondere bevoegdheid dit valt, het politieregle- ment aan den raad onderwerpt. Ik heb beslo ten dit te doen opdat alle hotelhouders en andere personen die dien dag familie of vrien den zullen uitnoodigen, zouden weten waar aan zich te houden, en ook opdat wij in de mogelijkheid zouden zijn er alle noodige propaganda voor te maken. Daarom stel ik voor de volgende verordening te stemmen. - De heer Voorzitter geeft hierop lezing van het voorstel van reglement waarbij, gezien er den 29 Juli a. s. een grooten toeloop van volk te Yper verwacht wordt, gezien de feestelijk heden en optochten welke dien dag zullen plaats hebben, tn gezien het er op aankomt, om alle ongelukken te vermijden, het verkeer te regelen, besloten wordt dat de ingang, doortocht of uitrijden van stad vanaf 12 u. 3o tot 19 u aan alle gerij verboden is dat de fietsrijders nog binnnen de stadsmuren zullen toegelaten worden van i3 u 3o tot 14 u. 3o en geheel den dag in de strattn waar geen optocht plaats heeft dat het verkeer afgeleid wordt langs de Basculestraat, Pennestraat, StoffelstraatDixmu lestraat, Slachthuisstraat, Plumerlaan (Noorolaan), Haiglaan (Veurne- sttenweg), Fochlaan, West- en Zuidkant der R Colaertplaats, Esplanade, Siudentenstraat, Mondstraat, Zaalhofstraat, Kanonweg en Rijselpoort, 't zij dus langs denz-lfdeT weg wijzer die met goeden uitslag toegepast werd tijdens de H. Hartfeesten van verleden jaar dat het stationneeren der rijtuigen verboden is in de stad, uitgenomen Maarschalk Foch laan op de gewezen tramstatie, op de Espla nade, op het Minneplein en op den vaag lig genden grond van de Kalfvaart dat alleen de autos voorzien van een bijzonder vriigfleide in de stad zullen toegelaten worden en ge plaatst worden op een plaats door den burge meester aangeduid, waarschiinliik tusschen St Maartenskathedraal en de Hall waar er middel is een vijftigtal autos te plaatsen zon der het verkeer te verhinderen, dit ten einde toe te laten aan ministers of andere uitgenoo digde waardigheidsbekleders tot in de stad zelf te rijden dat het stationneeren buiten de stad toegelaten is op één rij langs den rechter kant der baan in de richting van Yper en langs den lit ker kant der baan daar waar zich een tramlijn bevindt dat het in de straten waar de stoet zal voorbijtrekken verboden is fietsen met de hand te leiden dat de toegang der autopaiken verboden is aan al wie daar geen auto staan heeft of er met het toez cht ervan niet belast is dat het verboden is diukwerken of zinnebeelden zonder voorafgaan le toelatir g langs den openbaren weg te veikoopen, te verspreiden of uit te strooien dat andere stoeten dan de officieele, of de uitzending van muziek niet toegelaten zijn, dat het vanaf 20 u aan het publiek verboden is op de bin nen- en buitenwandelir gen nabij de Esplanade post te vatten dat 's avonds tijdens het nacht leest, daar waar het publiek toegelaten is, de toegang zal verboden worden aan fietsen, kinderwagens, honden en a.les wat het pu bliek zou kunnen hinderen, en eindt lijk dat de overtreders vün dit reglement met politie straffen zullen gestraft worden Deze verordening wordt zonder opmerkin gen goedgekeurd. l3. Tuindag tg74 - Programma der feesten Krediet M. Vanderghote. Het schepencollege ziet zien verplicht een bijgevoegd krediet te vra gen op het artikel voor feesten en plechtig heden. Zooals gij weet werd dit krediet van 5o.ooo fr. in 1932 tot op 3o,ooo ingekort en in de begrooting voor 1934 werd het op 20.000 fr. gebracht. In ig32 werd er reeds 25oo fr. meer bttial 1 dan hetgeen voorzien was, en thans heoben wij op het krediet van dit jaar een som van 75oo fr. moeten uitbeta len, die feitelijk in het dienstjaar ig33 had moeten gebracht worden, voor propaganda der feesten van O. L. Vrouw van Thuyne. Deze uitgaaf zou feitelijk beter in de buiten gewone uitgaven komen, aangezien die feesten slechts alle vijftig jaar gevierd worden. Thans blijit er op het voor dit jaar voorziene krediet voor feesten en plechtigheden nog een som van i5oo fr. over. Gezien de gróotsche fees ten die acht dagen te voren ingericht worden, hebben wij voor de Tuindagfeesten een heel zuinig programma opgemaakt. Dit bevat onder meer den Zaterdag avond, concert den Zon dag, uitgang der processie van O. L. Vrouw van Thuyne den Maandag, prijsuitdeeling aan de leerlingen der Nijverheidsschool, en 's avonds concert den Dinsdag, rouwdienst vanwege de Oudstrijders voor de gesneuvel den, om 2 u. 's namiddags velokoers en 's avonds concert den Donderdag, groote schieting aan de pers van St Sebastiaansgilde, en 's avonds concert 's Zaterdags, concert den Zondag, festival van een tiental uitgenoo digde maatschappijen Woensdag i5n Oogst, velokoers en 's Zondags, concert en prijskamp in het lijnvisschen. Niettegenstaande die be sparing komen wij niet toe met de nog over blijvende som van l5oo fr. en vragen dan ook een bijgevoegd krediet van 3ooo fr. Dit zal evenwel het evenwicht der begrooting niet knakken, aangezien wij het goede en onver wachte nieuws ontvangen hebben dat de stad nog een som van 6.730 fr. 10 als aandeel in de Staatsbelasting op oorlogswinsten zal ontvangen. Wij zouden thans bij hoog dringendheid, om maar eens daarop te moe ten teiugkeeren, het krediet voor feesten en plechtigheden met 3ooo fr. kunnen verhoogen en terzelfdertijd een krediet van 65oo fr. als ontvangst op de oorlogswinsten inschrijven. Indien niemand zich daartegen verzet, stel ik voor de twee veranderingen aan de begroo ting voor 1934 te zamen te doen en nu eerst de hoogdiingendheid te stemmen. M Missiaen. Het is niet nooiig dit bij hoogdringendheid te stemmen, gezien er daar zooveel haast niet bij is en het niet wensche- lijk is tegen den geest der wet in dergelijke stemming te doen Daarbij hebt gij in uwe begrooting een artikel voor onvooiziene ont vangsten, zoodat betgeen gij ru op 't onver wachts gaat ontvangen daarbij kan ingeschre ven worden. Vf. Vanderghote. t' Akkoord, doch onze begrooting sluit zoodaoig nipt dat het, wan neer wij nu een nieuw krediet van 3ooo fr. vragen zonder nieuwe inkomsten te voorzien, te vreezen is dat or ze vraag te Brugge zal verworpen worden. vVij zouden echter ook nog de moeilijkheid andeis kunnen keeren, door nu een krediet van 3ooo fr. voor de Tuin dagfeesten van 1934 te stemmen en dit krediet aanstaande jaar in de buitengewone uitgaven van ig35 inschrijven. Dit laatste voorstel wordt eenparig goedge keurd. M. Vanderghote. Thans zouden wij ook nog het programma der Tuindagfeesten kun nen goedkeuren. Al de tegenwoordige raadsleden, uitgeno men de heer S.ys die z.ch onthoudt, stem men ja. M. Missiaen. De heer Seys onthoudt zich zeker omdat het turnfeest op het programma niet vermeld wordt M. Seys. Omdat er niet van gesproken is, ja. Doch ik heb er niets tegen dat het geen plaats heelt en men mag dit feest uit het pro gramma weglaten. M. Vanderghote. Wanneer er geen aan vraag voor het geven van een turnfeest bij het schepencollege inkomt, kunnen wij dan ook zulk feest niet voorzien. M. Seys. Wij hebben daarvoor nog nooit een aanvraag moeten doen, de vraag ging tel kens van de stad uit. Verleden jaar waren het de St Michiels turners die een feest gaven, nu zou het de beurt der Onvermoeiuaren zijn. Doch ik herhaal dat dit feest voor mij geen plaats moet grijpen, het is dan nog 5oo tr. in de stadskas gespaard. 14 St Pieterswijk Jaarlijksch feest Aanvraag om toelage. M. Vanderghote. Wij hebben een brief ontvangen van de feestcommissie of beter, geloof ik, van al de inwoners van St Pieteis wijk, waarbij gevraagd wordt op onze vroe gere beslissing van gten toelage te verleenen terug te komen, gezien het feest van St Pieters reeds sedert ruim 5o jaar bestaat en ei kend is, dat het geen straatkermis maar een wijkker mis is, en dat deze wijk verders nooit eenig voordeel heeft van de feesten in stad ingericht. In dien brief, waaronder 17 handteekens staan, wordt zelfs gezegd dat de handelaars van St Pieterswijk aan den jaarlijkschen prijs kamp voor versierde uitstallingen tijdens de handelsfoor niet meer meêioen, omdat daar toch nooit iemand gaat kijken. Verleden jaar werd er ten toelage van 3oo fr. gegeven, doch later besliste de gemeenteraad geen toelagen meer te verleenen voor de feesten in stad ingericht. Ingevolge den wensch in den brief uitgedrukt, werd een afvaardiging der feest commissie door het schepencollege ontvangen. Zij deed voornamelijk uitschijnen dat het St- Piéterskwartier gansch verwaarloosd wordt en vroeg om voor die wijk een uitzondering te maken en een toelage van 3oo fr. te stem men. Wat mij persoonlijk betreft, ben ik ge negen deze vraag in te willigen. M. Seys. Vroeger waren de feesten, die op het Zaalhof gegeven werden, zelfs op het Tuindagprogramma vermeld. Dit alles is nu afgeschaft, en ik meen dan ook dat er voor die wijk iets mag gedaan worden. M. Vanderghote. Wij zullen dan trachten voldoening te geven aan St Pieters... M. Missiaen.Om in den hemel te geraken. M. Vanderghote. Ik stel voor de gewone toelage te verleenen. Dit voorstel wordt eenparig goedgekeurd. M. Vanderghote. Er zijn zekere bescha digingen in de Middeloare School waarvoor de Staat de verantwoordelijkheid erkent. De bouwmeester van stad werd verzocht de afme ting der schade te doen, en de Staat is bereid de noodige vergoeding te geven voor het her stellen van dit gedeelte. Doch er zijn daar ook nog andere beschadigingen die noch door den Staat, noch door de stad erkend worden, namelijk de kwestie der lundeering, waarvoor dus nog zekere betwistingen bestaan. Een derde deel der beschadiging valt ten laste der stad, namelijk het onderste gedeelte van het plakwerk dat door de jeugdige leerlingen be schadigd werd en door een cementeering zou dienen vervangen te worden. Het bestek dat aan den heer bouwmeester Gits gevraagd werd voorziet een uitgaaf van 15.766 fr. 83 voor het werk dat door den Staat aanvaard wordt. Voor het herstellen der fundeeringen van het gebouw, weik dat nog door Staat en stad betwist wordt, is een uitgaaf van 4863 fr. voorzien, en voor het vervangen van het plak werk 74°° ff- Het schepencollege is van gedacht het lastenkohier en bestek dezer wer- werken thans bij hoogdringendheid goed te keuren, met dien verstande nochtans dat de stad niet verbonden is de werken voorzien onder littera's b en c uit te voeren, zoo zij daartoe de noodige middels niet bezit. De hoogdringendheid kan hier, volgens mij, wel aanvaard worden, gezien de ruchtbaarheid welke aan deze aanbesteding nog moet ge geven worden en de werken gedurende het verlof dienen uitgevoerd te worden. Ik stel dan voor eerst de hoogdringendheid te stem men. Al de raadsleden stemmen ja. M. Vanderghote. Ik vraag thans het be stek en het lastenboek te willen goedkeuren, mits het voorbehoud dat de werken onder ar tikels twee en diie beschreven zullen voorbe houden worden indien het schepencollege zulks geradig oordeelt, en alleen de wei ken onder artikel een voorzien, door den Staat te betalen, te doen uitvoeren Dj raad brengt hierop nogmaals een gun stige stemming uit. i5. Mededeelingen. M. Vanderghote. Zijn er raadsleden die wenrchen eene of andere vraag te stellen M. Verb. ke. Er zijn verschillige vaklieden en neringdoeners van stad die erover klagen dat er geen evenredige verdeeling voor de levering der benoodigheden en het uitvoeren van werken voor de stad geschiedt, en ik zou dan ook vragen dat er tot het oud stelsel te ruggekeerd worde, t. t. z. dat elk zijn deel er van zou krijgen, zoo onder andere voor het leveren van het drukwerk, der kolen, enz. Al hoewel voor dit laatste een aanbesteding uitge schreven wordt, zou er toch voor sommige te leveren aanvullende hoeveelheden aan eenige kleinhandelaars voldoening kunnen gegeven worden. M. Delahaye. Ieder krijgt zijn deel in de werken. De kolen echter worden thans in aan bestedinguitgegeven voor geheel het verbruik in al de diensten en gebouwen der stad. Voor de andere werken, wanneer er handelaars of vaklieden zijn die nog geen levering gedaan hebben, dan geef ik hen bij de eerste gelegen heid de voorkeur. M. Lemahieu. Voor wat het drukwerk betreft, ik geloof dat niet een diukker der stad uitgesloten wordt. M. Vtrbeke. Dan zouden die menschen toch niet komen klagen. De heer schepen Le mahieu steunt vooral op het drukwerk, ik dring echter niet verder aan en vraag alleen maar de evenredige verdeeling. M. Lemahieu. Ik weet wien de heer Ver beke bedoelt, doch deze persoon heeft reeds voldoening bekomen. M. Per beke. Ik bedoel geen persoon maar personen, ik spreek collectief. M. Lemahieu. Men moet ook niet vergeten dat sommige werken soms met spoed moe ten uitgevoerd worden en dat allen het noo dige materiaal niet bezitten om die voorwaar de te vervullen. De openbare zitting wordt hierop te 19 u 5 opgeheven.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1934 | | pagina 4