- HET YPBRSC HE- LA RÉGION D'VPF ?E« vW e k e 1 ij k seta O'v erzicht Zondagrnsf - Repos dominical Met Kosmos-Toerisme Ghistel en Oostende 5e Jaargang, Nr 14 7 Juli 1934 15e *nnée. N° 14 7 J ui 11 et 1634 Bijvoegsel Supplément - op 12 en 27 Juli 1934. Harmonie Ypriana Sterfgevallen - Necrologie ZIELMISSEN Eeuwfeest van St Vincentiuscollege Zooals we verleden week lieten voorzier, was er iets op handen in Duitschland Et? de gebeurtenissen waren zoo brutaal en zoo bloedig dat r'e weield er een oogent lik ver stomd voor bleef staan We gaven de namen op van mannen die, mogelijks, een gevaar zou den zijn voor de dwingelandij van H tier. Alhoewel we deden uitschijnen dat die man nen ofwel hun kans ve.k.ken hadden, ofwel tekort schoten aan dutfkracht en beh°ndig heid, heeft Htler in een vlaag van schrik voor hetgene deze aanvoerders nog zouden kunnen uitwerken tegen hem, order gegeven ze voor den kop te schieten. Alleen Von Papen, dien wij in de reeks noemden, is tot heden, ten gevolge van bijna onverklaarbare omstandig heden aan dtn dood ontsnapt. Volgers het schijnt zou hij dit aan Hindenburg te danken hebben. Er werden niet minder dan 60 man vermoord omdat Hitier er schrik van had en die hij beticht heefteen oproer te willen doen losbrtken. M n ztu daar kunnen geloof aan hechten, indien men uitleg gegeven had over de toedracht der zaak en indien men die men schen aangehouden had om ze voor het ge recht te Drengen M rar neen, alles bepaalt zich tot eene vei klaring die geen uitleg geeft dat er een opstand gesmeed werd waarin Von Schleicher en Roehm de groote rol speelden en ze werden onmiddellijk vermoord Ook was Von Papen, zooals wij hooger zesden, daarin betrokken, doch hij ontsnapte schier bij mirakel aan den dood. Volgens wel ingelichte corre pondenten blijkt het eene uitgemaakte zaak dat Hitier niet meer meester is in het Reich. Hij heeft eenerzijds, zooals wij verleden week aar.kon digden, de bruinhem len moeten ontbinden. Deze sterk gewapende mannen schenen eene voortdurende bedreiging voor hem te zij i. Van een anderen kant werd hij geholpen door de Reichswehr, maar die hulp schijnt enkel verleend te worden om al hare tegenstanders uit den weg te ruimen. Daarom werd Roehm vermoord, zelfs de heer Giegor Strasser, die het volle vertrouwen had van Hitier, tot deze laatste dagen, mo-st er het leven bij laten. Thans zijn de meesters van Duitschland met drie Hitler, Gjebbels on Goeiing Daaruit volgt dat het niet meer Hitler is die meester speelt, maar wel het leger! Hrt is dan ook niet onwaarschijr lijk dat er binnen kort eene militaire revolutie zou uitbreken. Anderzijds is er veel sprake dat Hitler, om niet met geweld omver geworpen te worden, er zou in toestemmen een afstammeling van den verdreven Keizer op den troon te helpen. Intusschen heeft Hitier een Kabinetsraad bijeengeroepen, waarin natuurlijk alleen man nen zetelen die hij heelemaal op zijn hand heeft. Aan dien Raad heeft hij eene uite» n zetting gedaan waarin hij duideli k maakt als men dit zoo noemen mag dat er een omwenteling ging uitbreken die aan duizen den menschen het leven zou gekost hebben Om dit te verhoeden, heeft hij gezegd, viel er geen tijd te verliezen en er bleef hem maar een middel over, de kopstukken onschadelijk te maken zij werden onmiddellijk en brutaal uit den weg geruimd. Men zal echter nooit de echte toedracht der zaak te weten komen, aangezien al de nieuws tijdingen voor het buitenland onmiddellijk werden stop gezet. Toen het verbod geheven was mochten alleen officieele verklaringen en ophelderingen de grens over. Uit dat alles blijkt eens te meer dat men schijnt op een keerpunt gekomen te zijn. De gebeurtenissen in Duitschland zouden zich van nu voort wel snel kunnen opvolgen, niet alleen op politiek maar ook op ceconomisch «n internationaal gebied. Wellicht is dit alles eene gelukkige afleiding om zwaardere interr atiorale verwikkelingen te ontgaan. RIK. in Salon Autocar naar Afreis aan Kosmos bureel Yper om 8 uur 3o. Prijs 22 fr. Getal plaatsen zeer beperkt. Over enk-Ie maand- n had het bestuur der Harmonie Ypriana besloten op 3o Juni, I en 2 Juli. een reis in te richten naar het aan lokkeliike Parijs en had dan ook een oproep gedaan tot zijne werkende en eere leden opdat allen, die deze buitenkans begeerden waar te nemen, zich zoo spoedig mogelijk zouden laten kennen. Parijs is zeker wel een van de schoonste steden der wereld. Zijne prachtgebouwen, zijne geschiedenis, zijn volk en zijn karakter, zijne kunsten, maken van Parijs de aantrekke lijkste stad welke men droomen kan. Ook werd de oproep van het Bestuur rijkelijk be antwoord. Een honderdtal welkende en eere leden hadden er aan gehouden hunne bijtre ding toe te sturen. De reis Yper Parijs, met bezoek aan Ver sailles en de Groote Waterspelen, liep goed van stapel. Dank en eere aan de firma KOSMOS die zorgde voor vervoer, gasthoven, gidsen en al wat er noodig is om de reis aan gen aam en belangwekkend te maken. Vanaf het vertrek den Zaterdag middag tot de terugkomst den Maandag avond was het een aaneenschakeling van goede inrichting en bijzondere zorgen. De uitleg der gidsen was een bijzondere aantrekkelijkheid die iedereens nieuwsgierigheid ten zeerste bevredigde. Het bezoek van Parijs en van Versailles herinnerde ons de geschiedenis van Frankrijk, en liet op allen een onvergetelijken indruk, ook drukten zii den wensch uit nog dikwijls in de gelegen heid te zijn dergelijke prachtige uitstappen te mogen medemaken. Het weze gezegd dat de grootste orde en tucht heerschte, iedereen heeft eraan gehou den de voorschriften stiptelijk na te leven en alzoo medegeholpen aan het welgelukken van den uitstap De heeren Voorzitter en Onder- Voorzitter werden door den chef Deridder, in naam van alle deelnemers, gecomplimen teerd en twee lieve juffers boden aan de inrichters, onder daverende toejuichingen, bloemen aan als blijk yan erkentelijkheid voor hunne opoffering en toewijding. De naklank dezer reis Yper-Par ijs zal zonder einde wezen. Welke schoone maatschappij, welke vriend schap, welke broederlijkheid Onder den indruk van die schoone reis, schreven de Damen Leve de Voorzitter I Leve de Onder- Voorzitter Leve Ypriana 1 Welke aanmoediging voor de inrichters Aan Kosmos Tourisme en zijne medewer kers, gidsen en stuurmannen, onzen besten dank en tot toekomenden keer. Een reisgezel. Den Maandag morgen begaven de mee reizende Ypiianisten zich op het kerkhof Père Lachaise en legden er bloemen neer aan het gedenktpeken ter pere der Belgen ge sneuvel! gedurende den Wertl foorlog. Men vraagt ons het overlijden te melden van MIJNHEER LOUIS - JOSEPH - PAUL - IGNACE VAN HEULE geboren te Yper, den 17 Maart 1861, en godvruchtig over leden te Oostende, den 4 Juli 1934. De plechtige lijkdtenst zal plaats hebben den MAANDAG 9 JULI, om 11 uur. in de kerk van Sint-Joseph te Oostende. De absouten zullen den zeilden dag om 3 uur nanoen, gezongen worden in St-Jacobskerk te Yper en zullen gevolgd worden door de teraardbestelling in den.familiekelder. De personen die, bij misslag of verlet, geen rouwbrief zouden ontvangen hebben, worden verzocht dit bericht als dusdanig te aanzien. Oostende, den 4 Juli 1934. On nous prie d'annoncer la mort de MONSIEUR LOUIS - JOSEPH - PAUL - IGNACE VAN HEULE né Ypres le 17 Mars 1861, et pieuseinent décédé Ostende, Ie 4 Juillet 1934. Le service funèbre aura lieu le LUND1 9 Juillet, 11 hs, en l'Eglise St-Joseph a Ostende. Les absoutes seront chantées le même jour 15 heures en l'Eglise St-Jacques Ypres et seront suivies de l'inhuma- tion dans le caveaude la familie. Les personnes qui, par erreur ou retard, n'auraient pas reQU de faire part sont priées de considérer le présent avis comme en tenant lieu. Ostende, 137, Boulevard Van Iseghem. Juffrouw Alix-Marie Castel De familie Castel De familie De Lye, melden met innige droefheid het afsterven van hun geliefden broeder en bloedverwant, MIJNHEER Georges - Petrus - Leopold - Isidoor GASTEL Vrederechter van het Tweede Kanton Yper Onder-Voorzitter van het Comiteit voor Zedelijk Verlaten Kinders van het Arrondissement Yper Ridder in de Kroonorde 4 Vereerd met de Herinneringsmedaille van het Eeuwfeest geboren te Yper, den 12 Februari 1874, en er godvruchtig overleden, den 1 Juli 1934. Een tweede dienst zal gecelebreerd worden in de kerk van Langemarck, DINSDAG 10 JULI 1934, om 10 uur. De vrienden en kennissen die, bij vergetelheid, geen rouw brief zouden ontvangen hebben, worden verzocht dit bericht als dusdanig te aanzien. Korte Thouroutstraat, 6. Mademoiselle Alix-Marie Castel La familie Castel La familie De Lye, ont la profonde douleur de faire part de la perte cruelle qu'ils viennent d'éprouver en la personne de MONSIEUR Georges - Pierre - Léopold - Isidore CASTEL Juge de Paix du Second Canton d'Ypres Vice-Président du Comité de Patronage des Enfants moralement abandonnés et des Condamnés libérés de l'Arrondissement d'Ypres Chevalier de l'Ordre de la Couronne Décoré de Ia Médaille Commémorative du Centenaire leur frère et parent bien-aimé, né Ypres, Ie 12 Février 1874, et y pieusement décédé, le 1 Juillet 1934. Un second service sera célébré en l'église de Langemarck, le MARD1 10 Juillet, a 10 heures. Les personnes qui, par oubli, n'ont pas reyu de lettre de faire part, sont priées de considérer le présent avis comme en tenant lieu. Rue Courte de Thourout, 6. Vrienden en kennissen wo. den uiigenoodigd de ZIELMIS bii te wonen die z tl gezongen worden op Zondag 8 Juli, om 8 v. uur, in St Pieterskerk, tot zirlelafenis van Heer Julien HOLLE VOET en z-jne Huisvrouw Stephanie AERNOUT. Vrienden n kenniaseu worden ungenoodtgd de ZIELMIS 'ui te wonen die zal gelezen worden op Zondag 8 Juli, om 11 1/2 uur, in St Vlaartenskuhsdraal, tut zieltlafenis van H^er «n Vrouw Charles BOUTENS - GRYSON. Vrienden en kennissen worden uitgenoouigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen wo-dpn op Zondag 15 Juli, om 9 uur, in St-Niklaaskerk, tot zielelafenis van Vrouw Bruno PATTYN geboren Philorrène Debusscher. Op Haandag 13Oogst a. s viert het College van leper ztjn nonderdjang bestaan. Een feestcomité bereidt een viering voor. di-n jubeldatum waardig, en noodigt alle oud- leeraars en oui leeilingen der Oude en Mo derne Humaniora uit om op dien uag naar het honde. Uiarige en immer j ugdige gesticht te rug -e keeren en de banden der cule kame raadschap weer nauwer toe te halen. De fer sttlijkheden s'aan onder de hooge oeschei- ming van Z Exc. Mgr Lamitoy, en zul'en door hem voorgezeten worden Het program ma voorziet een Plechtige Jubelmiste lo u. in de St-Maarter.skathedraal daarna optocht naar't college waar een fees'zitiing zil gehou den worden en een banket de genoodigden in gezellig samerzijn zal vereerigen. De Apotheek van La Pharmacie de MrVAN nOBAEYS Boterstraat oRue au Beur re reste seule ou verte e Dimanche 8 Juillet IS ALLEEN open Op Zondag 8 Juli van 8 tot 12 ure en van 1 tot 7 ure. de 8 a 12 heures et de f a 7 heures.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1934 | | pagina 11