Oorlogsmuseum van 't lepersch Saillant 3 Alwie het bezoekt, zal immer een voorstander zjjn van den Vrede onder de Volkeren.» De Beste Verz?meting die er bpstaat. Tegenover de Hallen. Ingang Boomgaardstraat. De Waterspijzing der Vaart Yper - Yzer De heer Gouverneur BAELS bij den Hoteliersbond te Yper Mathusalem werd duizend jaren de noodzakelijkheid en de onontbeerlijkheid van de te doene verbeteringen. Het gaat hier om een zaak' van rechtveer- digheid, van nationaal welzijn; en van Ue welvaart of de armoede van een heele oevol king. We vragen het onmogelijke niet We vra gen alleenlijk dat aan Nieuwpoort de moge lijkheid gegeven worde zich te ontwikkelen ten bate van hel Land zei We vragen dat de conventie van 1914 zou uitgevoerd woiden, 't zij ineens, 't zij in etappen, hen van die etappenis de verlenging van den kaaimuur en het vervangen van de Langeorug. L>it zou be teekenen de redding van ue visscherij en van den handel, het bestrijden van de werkloosheid en den bloei van een heele streek. Het geld hiervoor noodig is miniem in ver g&Ljking met wat we zien uitgeven op andere plaatsen voor wei ken die dezelfde draagkracht niet hebben. De heer Minister liet weien dat de vaart van per in 1940 zou in orde zijn. Welou dan is het hoogsc noodzakelijk dat de haven van Nieuwpoort vóór dien datum in staat gesteld worde om aan een uitbreiding van trafiek, door die vaart in het vooruitzicht gesteld, het hoofd te kunneu bieden. per en het zuiden van Vlaanderen zijn het hinterland van Nieuwpoort, en waar men een heel licha «m wil gezond maken moet men eerst het hooid waar alles heen vloeit de besie zorgen wijden. Nieuwpoort vraagt geen aalmoes. Nieuw poort vraagt het recht te leven en ook het recht aanspraak te maken op de goedjunstig- heid van den Staat, vermits Nieuwpoort een kind is van het Vaderland, een kind dat zijn verplichtingen voldoet, dat lasten betaalt en dat bijgevolge niet als een s.üfkind mag of wil behandeld worden. lindelt- 11 liiverheidskimir Yper, den 2 jfuli ig3j. *11 Ypir Aan de heeren Deer en, Burgemeester, en Steyaert, Voorzitter der Handelskamer, Nieuwpoort. Mijne Heeren, Het Bestuur der HandeLkamer van Yper heeft kennis genomen van uwen brief, bevat tende een betoog ten voordeele der haven van Nieuwpooit. De steun, die gij ons vraagt, is Ued. bij voorbaat toegestaan, want wij vragen niets beter dan de goede en vruchtbare betrtkkin gen van 1928 hcraan te vatten. Het vraagstuk van Nieuwpooit is ook het onze, zooals het vraagstuk van de ïzerkom ook het uwe is. En onlangs herinnerde een Nieuwpoortsch blad aan al het geschiedkundige van het proolema, alzoo toonende hoezeer de belangen van Yper en Nieuwpoort van in de oudste tijden gepaard gingen. Er wordt zoo dikwijls verwondering uit gedrukt over het feit dat de haven van N ïeuw pooit, de eenige natuurlijke haven van Bel gië, deze is welke zich het minst ontwikkelt. Uw betoog toont aan hoezeer de haveninrich tingen gebrekkelijk zijn. Wij gevoelen hoe de verbindingen van Nieuwpoort met zijn hinter land nog gebrekkelijker zijn. En wanneer men verneemt datde bijzondere dienst der kust laat weten dat, uit oorzaak der weergestehe nis, het thans niet mogtlijk is de reglementaire waterdiepte te verzekeren in de vaarten van Plasschendaele naar Nieuwpoort, van Nieuw poort naar Veurne, van Nieuwpoort langs Veurne naar Duinkei ken, van Veurne naar Bergues, in de Loovaart, in de Yzer dan begrijpt men ten volle waarom Nieuwpoort niet kan ontwikkelen. »Ermoet aan het vraagstuk Nieuwpoort, aan het vraagstuk der Vzerkom een oplossing komen. En de eenige natuurlijke, de eenige historische oplossing is deze die sedert eeuwen gewenscht en bewerkt werd de verbinding van Nieuwpoort met de Leie langs Yper Komen, aldus Nieuwpoort verbindende met zijn natuurlijk hinterland van nijverheids- streken door een korten, regelmatigen en altijd bevaarbaren waterweg. Het einde van uw betoog toont hoezeer die oplossing de heropleving van Nieuwpoort en geheel het Westland zal verwekken en hoe, na eeuwen tegenspoed, de heropbloei van weleer zal kunnen ontstaan. Dat is ook onze meering. Ons bestuur is bereid de reis naar Nieuw poort te ondernemen ten einde met de inrich tingen der haven en der sassen bekend te wor den. Van onzentwege noodigen wij uw bestuur uit tot een bezoek aan de vaart Yper- Komen. Deze bezoeken zullen ons toelaten het vraagstuk grondig in te studeeren en met kennis van zaken een strijd voort te zetten die voor or.ze beide steden en gthee! het West land de bes e vruchten zal dragen. Gelieft te aanvaarden, Mijnheeren, de verzekering onzer goede gevoi 1-ns De SecretarisDe V oor zit t r, Fd. Toussaert. H. Vermeuli-n (Woorden van den Bisschop van Willesden, in St-Martin's in-the-Fields, Trafalgar-Square, Londen, 10-11-32). De Tentoonstelling bevat o. a Aanvals en Verdedigingswapens, Uitrustingen, bezierswaardighf den van technischen en historischen aard onder dewelke menige stuk ken, door hunne samenstelling aan de belang rijkste oorlogsfeiten herinneren. De talrijke vakken en bi standdeelen der ver schillende Legers z.jn er vertegenwoordigd alsock de foto's in de vuurliniën, door den vijand zoowel als door de bondgenooten ge nomen en die de Gewichtigste Gebeurteniss-n van den Grooten Oorlog duidelijk maken. Een Oud-Strijier geeft kosteloos alle inlichtingen. Conservator Mr L. N. MURPHY, F. I. L., leper Teltfoon 195. Het Ministerie van Openbare Werken bee t deze laatste dagen het volgend aanbestedings- bericht laten verschijnen Op Vrijdag i3 Juli e. k., te 11 uur, voor den heer Claeys, Hoofdingenieur Bestuurder van Bruggen en Wegen, te Brugge, Vnjdag- markt, 12, Aanbesteding der pompverrichtin gen tot waterspijzing van het midden- en boven pand. van het kanaal van Yper naar de Yzer. De aankondiging dezer aanbesteding zal hier met veel genoegen vernomen worden en wij bedanken het hooger bestuur om zijn besluit. Doch de ondervinding van verleden jaar heeft mistrouwen ingeboezemd. Dan ock werd het boveDpand op peil gebracht, maar de scheepvaart lag toch siil omdat het peil in de Yzer te laag was geworden, zoodat, ongeluk kiglijk voor onze streek, het pompen den ge wenschten uitslag niet opleverde. Dezelfde ramp dreigt zich dit jaar opnieuw te zullen voordoen. De ïzer is nu reeds 0.57 cm. onder het normaal peil gezakt en alleen schepen met 1.20 meter diepgang kun nen nog tot aan Yper varen. De bevrachters zijn verplicht zich te onderwerpen aan de voorwaarden der schippers die een deel der waren te Nieuwpoort en te Dixmude lossen en slechts half geladen tot aan Yper komen. Dit is een toestand die onzen handel schier onmogeliik maakt. Verleden week werd er, naar wij vernemen, een poging gedaan om de Yzer mtt water uit de Schelde te spijzen. Het peil rees 7 centi meters maar, ten gevolge van het stilleggen der pompingen, is dit gewin thans reeds op nieuw verloren. Waarom aan die spijzing verzaakt werd, weten wij niet. Wel wordt er beweerd dat er geklaagd werd over de geur van het water, Yloch wij kunnen dit moeilijk aanvaarden en zoo dit waar is dan is, volgens ons, dergelijke ieden echt belachelijk. lm mers, wanneer de Yzer verleden jaar met hetzelfde water gevuld werd om de suiker fabriek van Veurne en het vervoer der suiker- beeten te redden dan heeft niemand daartegen protest aangeteektnd. En nu, wanneer het geldt de handel van gtheel de Yzerkom in het leven te houden, zju diezelfde spijzing belet worden Is de handel hier dan een bastaard geworden Donderdag 11. vertrok van de Ypersche kaai, per bootje, een groep van acht inge nieurs tot de verscheidene belanghebbende diensten behoorende. Deze studiereis geeft ons de verzekering dat men in hooger hand bezig is de zaak ernstig te bestudeeren en dat verheugt ons. Wij zijn nieuwsgierig den uit slag van dit bezrek te kenr.en en verwafchien er de beste uislagm van. De Yzer heeft nu na den oorlog, ge^u-ende vijfden jaar, lot lossing der broekwaie:en, tot lust der biusselsche visschers, tot vermaak der paling vangeis, tot drir kput der Vturnè Ambachtsche koiien gediend... Sedert de voltooiing der vaart Yper Yzer, herneemt de Yzer haar eeuwenoude roeping. Dit is een feit dat alle andere overtrelt en dat in de be- stuuih^ke middens allts overtreffen moet, wol men dat het Westland herleve 1 De uitnoodiging aanvaardende van den pas herstichten Hotelieisbond is de heer Gouvér- neur Bails, verleden Maandag namiddag^ omstreeks 5 uur, naar Yper gekomen en is er ds theepartij komen bijwonen, hem door den Hoteliersbond in het hotel Excelsior aan geboden. Benevens het comiteit van den hott liersbond waren nog tegenwoordig: de heer burgemees ter Vancerghote, de heeren Vermeulen, voor zitter der Handelskamer, Bouquet, voorzitter van het Comiteit tot bevoroering van bet vi eemdelingenverkeer, Vanden1 raambussche, voorzitter vin het Last Post Committee Buclsiicx, secretaris van de vereeniging De West Vlaamsche Bergen en eenige pers leden. De heer J. Neys, voorzitter van den hote liersbond, verwelkomde den heer Gouverr.cur in volgende woorden Excellentie, Heer Burgemeester,. Geachte Heeren, In naam der leden van den .Hoteliersbond van Yper is het me een oprecht genoegen U allen hartelijk te bedanken voor ae eer die U ons hebt willen aandoen met onze uitnoodi* ging tot deze bijeenkomst te beantwoorden. - Onze leden alsnog de hier tegenwoordige vertegenwoordigers der verschillende organis men welkeonzen pas gestichten hoteliersbond, steun en medehulp in zijne werking veileenen, hebben mij als tolk aangeduid om te betoonen hoe dankDaar ze zijn de hooge eer te hebben van dezen avond den heer Gouverneur onzer provincie .oor enkele stonden in hun midden te hebben. Een niet minder woord van dankbetuiging heb ik in naam der velschillende organismen* welke in het algemeen de belangen onzer streek behartigen, toe te richten aan den heer Burgemeester onzer s ad op wiens welwil lende medehulp en toevlucht we steeds mogen rekenen. Een afz jnderlijk woordje van dankzegging moei ik nog den heer van Renynghe toezeggen om zijoe tusschenkomst bij den heer Gouver- veur wtlke aanvaard heeft ons de eer te gun nen Hem hier van d zen avond te ontvangen. Tevens neem ik deze gelegenheid te Laat om tegenover onze administratieve oveiheden, wier vertegenwoordigers hier tegenwoordig zijn, te doen uitschijnen dat de hoteliersbond van Yper zich doelmatig en solidair wil in richten en dit met de onmisbare hulp van ons stadsbestuur en de medewerkirg der andere Yperrche irstellingen welke hetzelfde doel nastreven, en bewijzen dat Yper en zijne ver- eenigingen, op den vooravond van het glorie rijk bezoek van HH. MM. den Koning cn de Koningin, in den vreemde en in België inzon- der waardig zijn als een der uitsti kendsle centers van tourisme te worden aanzien. Dit is, ten andere, voor onze Martelaars- stad, ten huidige dage de eenigste en belang rijkste bron van bloei waarop we recht hebben en wij durven stellig verhopen dat wij in den hoogwaardigen heer Gouverneur, in den heer Burgemeester de beste medehelpers zullen vinden tot het verwezenlijken van ons aller doel, wier verwezenlijking ten goede moet komen aan onze dierbare stad, aan onze vlaamsche provincie en in een woord aan gansch onze belgische natie. De heer Gouverneur Baels antwoordde dat hij de werking waardeerde van de inrichters, die ernaar streven door een doelmatige pro paganda het touristisch vei keer te bevorde ren. Het tourisme, voor Yper in 't bijzonder en voor gansch het land in 't algemeen, is een- groote bron van inkomsten en de heer Goo- verneur Baels beloofde aan de Ypersche ver eeniging zijn sympathie en zijn steun. Hoe maakte hij dat mee Zijn vrouwke schonk hem alle dagen 'n Koffie van P.ACHA Chicorii

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1934 | | pagina 3