15e Jaar, N° 21 - 25 Oogst 1934 15e Année, N° 21 - 25 Aoüt Een goed nieuws Avis aux Sinistrés De Waterbevoorrading van de Yzer Weekblad bei Arrondissement Yper Journai hebdomadaire de I Arrondissement d'Ypres Tel. 500 35 ct. het nummer 35 ct. Ie numéro Tél. Arth. Butaye HET - -i»s yPERSCHE r r-v LA REGION -:V. ->* ng de» Getalatarden. Club*, «u D'YPRES Or*«no de ('Association des Sinistréa, des Clubs Yproi», etc. 0e ie r. Opsl l tu Aankondigingen 34. 8oterntraat, 34, Yper Abonnement 18 Ir. 00 per jaar Buitenland 32 fr. Mes ia* imtahrl/rtn iu alle ielglstfit postkantoren Vtamioof urltkets geweigerd RidncttonAdministration etPnbllclti 34, rue au Beurre, Ypres. Abonnement 18 fr. 00 par an Etranger 32 fr. On neat t'abonner dans tost la bureaux de poste Beiges La artlclu non tignit sent reiasi* 500 Onze lezers zullen zich nog herinneren hoe dat, op 8 en 9 Juni 11 de Hoogere Raad van de Binnenscheepvaart een bezoek bracht aan het Yzerbekken en de kanalen die er deel van maken. Dit bezoek had plaats onder het voorzitter schap van den heer De Brabandere, Algemeen Bestuurder der Waterwegen en Voorzitter van den Hoogeren Raad. Onder de punten die besproken werden, was het vraagstuk der verlenging van het Fintele sas een der drin gendste. Tijdens het bezoek van io Oogst bij den heer Minister Forthomme werd ook ten zeerste voor de uitvoering van dit werk aan gedrongen. Wij zijn thans zoo gelukkig het goed nieuws van de aanbesteding der werken tot verlenging van het Fintele sas te kunnen aankondigen. Deze aanbesteding zal op 3t Augustus aan staande, te li uur, plaats hebben ten bureele van den heer Verschoore, Hoofdingenieur van Bruggen en Wegen 69, Langestraat, Oostende. Dit goed nieuws zal ongetwijfeld allen ver heugen die het goed meenen met de herleving onzer streek, en wij zijn verzekerd hun tolk te zijn met de heeren Bestuurders onzer diensten van Bruggen en Wegen en voorna melijk den heer De Brabandere, Algemeen Bestuurder der Waterwegen, van harte te bedanken. Aldus wordt een eerste stap tot herstel van het Yzervraagstuk gedaan. Aan ons, door een onverpoosde werking, te zorgen dat geheel het problema een oplossing vinde. L'aJministration des Finances fait de nou veau émettre par les receveurs de l'enregistre- ment des circulaires réclamant acenombreux sinistrés la restitution d'intérêts par elle payés, il y a io ans, et qu'elle prétend aujourd'hui avoir payés alors par erreur. Nous avons déja souvent établi que cette pretention de l'Etat n'est pas fondée. Pour le moment, répétons pour la vingtième fois la recommandation que nous faisons aux sinistrés de ne donner aucune suite a ces cir culaires et de ne pas y répondre. Que les sinistrés s'adressent plutöt aux Coopératives des sinistrés de Wervicq et d'Vpres, qui sont resté s en activité p:écisé ment pour leur rendre service dans de pa- reilles circonstances. A Wervicq, directeur M. Louis Geuten, Leege Kruisse. A Ypres, directeur M. René Cordenier, xue du Temple. Le Président de la Fédération des Sinistrés, Het is met een ware voldoening dat wij mededeeling ontvangen van het volgend schrij ven, dat door het gemeentebestuur van Re- ninghe aan de heeren Ministers van Landbouw en van Openbare Werken gericht werd Reningheden ió Oogst 1934. Mijnheer de Minister, Wij nemen eerbiedigliik de vrijheid uwe welwillende aandacht te trekken op het groot gebrek aan water in de Yzer en het kanaal Yper-Yzer, dat den algeheelen stilstand der scheepvaart alhier voor gevolg dreigt te hebben. Zeewater zou kunnei]t gestoken worden, maar dit strookt tegen de belangen van den landbouw en wij verzetten er ons uit al onze macht tegen en roepen uwen machtigen steun in opdat zulks niet zou geschieden, want dit zou voor de landbouwers en vetteleggers der streek beduiden Berooving van drinkwater voor de dieren in dezen tijd van groote schaarschte aan water. Ook nog, gezien de hoeveelheid te steken zeewater te groot zou hoeven te zijn om eene gewone bevaarbaar heid te verkrijgen, zou het aldus verkregen water, door het te hoog gehalte zout, onver mijdelijk de visch in Yzer en kanaal dooden. Er is een middel om dit vraagstuk voor de toekomst op te lossen en 't is het herstel len en bevaarbaar maken van de vaart Yper- Komen, welk werk, handel, nijverheid en landbouw op de streek in groote mate zou vooruithelpen terwijl men nu alhier handel en nijverheid ziet kwijnen bij gebrek aan vol doende waterwegen. De studie van dit te verwezenlijken werk vergt dus meer dan ooit de bezorgdheid van 's Lands Bestuur, in hetwelk wij ons betrou wen stellen en wij verhopen dat de verbinding per water leper-Leie,. binnen een afzien baren tijd zal ten uitvoer gelegd worden, tot groot voordeel van ons gewest. Gelief te aanvaarden, Mijnheer de Minis ter, de hulde onzer gevoelens van waren eer bied en bijzondere hoogach ing De Burgemeester V. Pieters. Alhoelwel wij nooit aan de goede gevoelens der gemeente Reninghe ten onzen opzichte getwijfeld hebben, waren wij ons er nochtans niet aan verwachtend dat de wensch, dien wij hier in ons laatste nummer nog uitdrukten, zoo spoedig zou vervuld worden. Die brief van den heer Burgemeester van Reninghe, waarvoor wij hem uit ter harte bedanken, bewijst immers dat deze gemeente niet alleen met denzelfden geest als wij bezield is om handel, nijverheid en landbouw te bevorderen en den bloei onzer streek in de hand te wer ken. maar ook nog dat zij ten volle onze over tuiging deelt nopens het eenig doeltreffend middel om deze heropleving te bewerken namelijk het herstel der bestaande vaart Yper- Komen er, als onmiddellijk gevolg daarvan, de bevoorrading langs die vaart van het kanaal Yper-Yzer en van de Yzer met het water der Leie. Met ons is het gemeentebestuur van Renin ghe van oordeel dat het herstel der vaart Yper-Komen de eenige mogelijkheid daar- stelt om aan de kwestie der waterbevoorra ding van de Yzer een bevredigende oplossing te geven zonder in iets een der tot hiertoe steeds tegenover elkaar staande belangen van handel en landbouw te benadeeligen. Deze eensgezindheid van meening, deze solidariteit van gevoelens kan niet anders dan de beste vruchten afwerpen en de door ons allen zoo gewenschte oplossing verhaasten. Ook veroorloven wij ons dit schrijven van den heer Burgemeester van Reninghe tot voorbeeld te stellen aan de andere gemeenten die eveneens langs de vaart Yper Yzer of langs de Yzer gelegen zijn. Zonder eenige uitzondering hebben zij allen er evenveel belang bij de regelmatige waterbevoorrading en scheepvaart verzekerd te zien. En het ware ingaan op onzen vurigsten wensch moesten ook die gemeentebesturen, op hunne beurt, het schoone voorbeeld van het naburige Re ninghe volgen en in denzelfden zin bij de Ministeries aandringen. Door mede te werken aan de verbetering en uitbreiding der waterwegen in ons gewest, zouden zij aan hunne ingezetenen alsmede aan al de inwoners onzer streek een onschat- baren dienst bewijzen. Over de mogelijkheid de Yzer met het water der Leie te spijzen zonder de belangen van den landbouw te schaden, zooals dit het geval ware moest men zeewater of zelfs nog het water der Schelde in de Yzer steken, kregen wij verleden week nog een nieuw bewijs en wel het volgende. Ten einde enkele herstellingswerken aan een duiker onder den steenweg te kunnen uit voeren, moest het water van het Ypertje gedu rende een tiental dagen nabij Boesinghe opge houden worden. Niet zoohaast werd de dam opgeworpen om het water tegen te houden, of het schepencollege van Yper ontving het bezoek eener afvaardiging, bestaande uit de heeren burgemeester, schepen en secretaris, van Noordrchote die kwam vragen en smee- ken om het water van het Ypertje onmiddellijk zijn vroegeren koers terug te geven. Deze heeren verklaarden onder meer dat, zoo er binnen de acht dagen geen water gegeven werd, er minstens vijf honderd stuks vee van Noordschote, bij gemis aan drinkwater, zou den moeten afgemaakt of verkocht worden. De gemeente Noordschote is slechts op een tiental kilometer van Yper afgelegen en zoo

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1934 | | pagina 1