JAARLIJKSCB ZWEMFEEST Léon Grillet Dringende Eischen Hebt Ge uw biljet Koloniale Loterij V. s. c. 31, Meenenstraat, Yper 4 6) Polka N' 1id. 120 miljoen uitgedeeld in 242.440 loten, waarvan 20 van één miljoen elk. Een enkel biljet kan verschillende loten winnen. SUCCES Zondag 9 September, te 15 uur WISSELAGENT Beurs Wis: Coupons Titels Plaatsingen op Staat-, Gemeente krediet-, Grondkrediet van België, enz. enz. Onze Minister van Geldwezen schijnt een knappe kerel te zijn, hoog aangeschreven bij de vreemde geldschieters en die het met de gezondmaking onzer munt wel meent. Hij is zinnens zijn opgevat plan door dik en dun door te drijven, spijts tegenwerking, afbre- king, beknibbeling, miskenning en opstand der belastingbetalers. Wij gaan volledig akkoord met de stabili satie of evenwipht in de begrooting, aangroei van het betrouwen en voorspoed van handel en nijverheid, maar het volk begint het stilaan beu te worden, het eenig zaligmakend red middel te moeten zien in de steeds toenemen de taksen en lasten. Er is een stabilisatie waarvan het niet meer wil weten en waaraan volstrekt een einde moet komen. Geen stabilisatie in het belasten van de nijver heid en de voortbrergst het is het koelbloe dig dooden van de hen met de gouden eieren, omdat de zware fiskale last de nijverheid in de onmogelijkheid stelt de vreemde mededin ging het hoofd te bieden. Wie zal zich op den duur nog inspannen om voort te brengen, wanneer men hem standvastig de vrucht van zijn inspanning ontfutselt Geen stabilisatie ia de huidige handelwijze om altijd de lasten op denzeltden rug te leg gen. In plaats van altijd een minderheid te tergen, diene men hpt getal belastingschuldi gen te vermeerderen de last ware zoeter om dragen cn iedereen zou zich mter om 's lands welzijn bekommeren. Geen stabilisatie van wantoestanden in zake we kloosheid patroons, die werkloozen aan vaarden, welke buiten hun dopgeld erin toestemmen aan lager loon te werken werk loozen, die weigeren te werken of het onder steuringsgeld aau vrouwen kinderen onttrek ken om het te verbrassen of bediiegl^k op de ondersteunlijsten voorkomen. Geen stabilisatie in den huidigen wedloop van Staat, provincie en gemeente om het record te slaan in taksen en opcentiemen in dat criterium is er geen spraak meer van de wol maar ook van het vel van het schaap. Enkele dagen geleden aanhoorde ik de nood klachten van een ingezetene eener drusselsche voorstad. Ik heb een eigendommetje, waarvan het kadastraal inkomen geschat is op 9 3oo fr. Ik moet betalen 1) aan den Staat 7 of 651 fr. 2) aan de provincie 36 opcentiemen of 234 fr. 3) aan de gemeente 100 opcentiemen of 65i fr. 4) de bijdraee van 1.5 aan de nationale krisisbelasting of i3g fr. 5) straatbelasting van 651 fr. en dit maakt te zamen 2326 fr. of 25 van het inkomen. Voegt daarbij bedrijfsbelasting, balkons, water, dienstbode, enz enz., en ge zult be grijpen dat we op het punt zijn inkomenloos te worden. Ik heb enkel mijn klager kunnen troosten dat we schier overal in hetzelfde bootje varen en het ons als een groote eer moeten aanrek^ nen te werken, te sparen en af te doppen om de andere helft der natie toe te laten te dop pen. Al dezen die in het bezit of gestraft zijn met een onroerend eigendom allen, die dezen eigendom aanzien hadden als de beste en meest aanbevelende manier van sparen en geldbelegging, al die gehate kapitalisten en bezitters zijn gelogeerd aan hetzelfde adres. De fiskus valt hen bovenarms op het lijf, met zulken ijver en zekerheid van welslagen, omdat hij voor zijn berekeningen geen inge wikkelde berekeningen hoeft te doen de eigendom ligt daar, vlak en bloot zijn waar de is gekend, een eenvoudig regeltje van drie en de toer is gespeeld. Maar die fiskale buitensporigheden hebben hun keerzijde en hun bestraffing. Zij vernieti gen den geest van het sparen, en kweeken «en geest aan van verkwisting. Tot in den mond van schoolgaande kinderen hoort men Waarom sparen Als men een spaarpot heeft zal men belasting betalen, maakt men alles op, dan zal een anders spaarcenten toe geworpen worden De fiskale buitensporigheden tasten het kapitaal aan, want ieder vermindering van inkomsten sleept na zich een vermindering en daling der onroerende waarde, en als weerslag treffen ze de openbare en gemeente- ha an tién. Moet men zich dan nog verwonderen, als men dat alles nagaat, dat zooveel eigendom men, wier opbouwer stukken van menschen heeft gekost, nu ter markt gegooid worden aan een spotprijs en zelden een kooper vin den, die er in wil toestemmen den eigendom soms aan het vierde zijner oorspronkelijke waarde te koopen Het is ten slotte het nationaal kapitaal dat om zeep gaat dat bijzonder element waarop gansch onze ekonomische wedergeboorte en heropbeu'ing rust dat aangetast, onder mijnd en afgebroken wordt. Wnt we hier zeggen van de onroerende waarde is ook waar voor alle andere waarden. Gisteren nog zegde mij een nijveraar uit het Kortrijksche De inventaris van het eerste semester van het loopende jaar geeft een ver lies aan van 9 miljoen, wat met het tek >rt der voorgaande jaren het deficiettot ga mil joen brengt Kan zulke toestand nog lang duien Dat gelooven al dezen die den Staat als een nooit leeggetrokken melkkoe aanzien die denken dat ze maar den mond moeten openen om dagelijks het hemelsch manna op te slor pen dat er voor hen een voorzienigheid a part is en dat er aan dat gelukzalig lui lekkerland geen grenzen zijn of nooit een einde kan komen. Maar dat gelooven de be lastingbetalers niet en al dezen die de rol van voorzienigheid moeten spelen en als slaven den Staat slokop iö dwangarbeid moeten dienen. Ze hebben er den buik van vol voortdurend met den strop om den hals te loopen en de dag kan hier aanbreken dat zij er het bijltje bij neer leggen en werkeloos worden. Lazen we onlangs niet dat in een naburig land de belas tingbetalers tot gewelddaden dreigen hun toe vlucht te nemen Onlangs slaakre onze Eerste Minister in den Senaat een alarmkreet België teert op ziin bezit en vermogen het eet tegenwoordig zijn fortuin op 1 En dat is de nauwkeurige waar heid. Geen stabilisatie in zake schandelijke ver kwistingen. Ons budget is een doorboord vat of beter een Danaïden ton zonder bodem. Dit vat loopt ledig naarmate men poogt het met nieu we lasten te vullen. Men diende, vooraleer er nieuwe miljoenen in te gooien, de spleten te stoppen, een bodem erin te krijgen met onver biddelijk den oorlog te verklaren aan ae tal rijke geldverspillingen. Wanneer in een huis gezin geld te kort is, dan denkt men op geen feesten en ontzegt men zich soms het nuttige en dikwijls het onontbeerlijke liever dan te leenen of net kapitaal aan te spreken. Waarom kan de Staat of de gemeente niet handelen even als een huisgezin De Staat heeft zooveel eischen gehoord en heeft er zooveel ingewilligd zonder omme zien, zonder na te tellen. Het beste deel der natie, de klein burgerij, de neringdoeners, het werkzame en nijverige deel heeft ook zijn eischen ze zijn nie't over dreven, maar rechtmatig en het hoopt dat ze ditmaal en dit ter wille van het welzijn van den Staat zelf, in aaLmerking genomen, aan hoord en ingewilligd worden. M. HETT. Op Zondag 2 September brengt de Société des Trompettes Hazebrouckoises een bezoek aan onze stad. Deze gunstig gekende Maatschappij houdt eraan aldus de vriendschappelijke betrekkin gen tusschen beide steden te behouden en de bevolking van Yper aangenaam te ziin. Zonder twijfel zal eenieder, en in 't bijzon der de Ypersche maatschappijen die jaarlijks hunne medewerking verleenen aan de feesten te Hazebrouck, er aan houden om de vrienden van Hazebrouck goed te onthalen. Om it uur Aankomst ter statie. - Optocht langs de Static straat, Tempelstraat en Öoter- straat naar het Monument der Gesneuvelden. Nederlegging van bloemen, gevolgd van UAir a l'Etendard Om 12 uur CONCERT op de Groote Markt. Programma 1) Tape dur, pas redoublé G. Gadenne 2) Dans le Bois, grande fantaisie id. 3) Parisette, valse L. Frodhomme 4) Radibus, pas-redeublé Courtade 5) Valse Nestor X. VaByper 7) Valse Albert id. van de Bestel het vandaag nog bij eene banK, een wisselagent of bij het Bestuur der Koloniale Loterij, 56, Gul ienvlieslaan, te Brussel, met 100 frank per biljet te storten op post- checkrekeuing 71.60 en-er 2,5o fr. aan toe te voegen voor de aangeletkende verzending. De uitslagen, tijdens de jongste verplaat singen naar Vijve St Elooi en Kortrijk be komen, lieten ons de hoop koesteren dat de Y. S. C eens de eereprijzen zou wegkapen. En inderdaad, zoo gebeurde het Zondag laatstleden te Staceghem op het zwemfeest door den Kortrijkschen Zwemkring ingericht. De 25 m. knapen verleenden aan Bruyn- ooghe de gelegenheid zijn eerste overwinning te behalen. Demeyere bezorgde ons aanstonds daarna een tweede zegepraal in Je 5o m. borstzwemmen voor knapen. 'Noor dit dubbel succes aangevuurd, wilden onze meisjes niet ten achteren blijven, en Miss Gladys Spurr nam de eereplaats in van de 5o m. borst zwemmen. Drie wedstrijden, drie overwinningen In de 100 m. Dames gelukte Mejuffer BI. Kerrinckx de tweede plaats in te nemen, na de beroimle zwemster Mej. Corry Schepcs (K. Z. K.) Op de rangschikking van de 5o m. rug- zwemmen presteerde R. Jacques als derde, terwijl Omer Deven zich tweede wist te klas seeren in de 100 m. borstzwemmen op /5 sec. van Viaene (K Z K) vóór D. Sedeyn en D. Buseyne. Roger Demey bevestigde, door een prach tige overwinning, zijn vorige successen in de 100 m. s elheid hij klopte met i/5 sec. de befaamden Mortier en Declercq, beiden van K. Z. K. Schitterende belooning van een onverpoosde training In Water Polo werd de reeks der Kortrijk sche overwinningen door een drawn (7 7) stop gezet. De volgende ploegen stonden tegenover elkaar K. Z. K. Toye R., Clement en Om. Mor tier; Viaene; Pouolon, A. Mortieren Declercq. Y. S. C. R. Jacques, A. Uepuydt en L>. Buseyne; R. Demey; L. Mion, A. Lefèvre en D. Sedeyn. Mogen we niet zeggen dat deze uitslagen (4 overwinningen, 2 tweede plaatsen, 1 derde plaats, een drawn) na een 4 jarig bestaan, schitterend zijn Op g September zal het Iepersch publiek zelf den vooruitgang van de Y. S. C. kunnen vaststellen. We verwachten het talrijk. J. B. in de Stedelijke Zwemkom ingericht door de YPRES SWIMMING CLUB met de medewerking van K. Brugsche Zwemkring. R. Ghent Swimming Club. Gentsche Zwemvereeniging. Swimming Club Renaisien. Ostend Swimming Club. Kortrijksche Zwemkring Rousselaarsche Zwemvereeniging. Cercle des Nageurs de la Lys (Armentières). attBsnanaiiaBMBmiauBnanfflnB» Telefoon (44 ll

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1934 | | pagina 4