-HET YPERSCh IE LA RÉQION D'YPF ZES Zoodagrnst - Repos dominical Weke lij ksch Overzicht 15' Jaargang, N' 22 1 September 1934 Bijvoegsel Supplement Doodelijk Verkeersongeval te Poelcapelie Récital d'Orgue Priesterlijke Benoeming 15" 4nnée, N° 22 1 Septembre 1934 België heeft eens te meer getoond deze week dat het kan als het wil en dat het eene Regeering heeft die wilskracht en behendig heid genoeg bezit om ernstige hervormingen en degelijke plannen uit te voeren. Als het Parlement werkt met al zijne goed betaalde sprekers, dan blijft het gewoonlijk bij ontwerpen die langdradig besproken wor den, van commissie tot commissie verzonden worden en ten slotte niets ernstigs teweeg brengen. Bekleed met een buitengewone vol macht komt de Regeering eene reeks maatre gelen te treffen, die niet alleen behendig zijn, maar tevens doeltreffend en oplossend. De hervorming van het Bankwezen, de uitbrei ding van het krediet, de hulp aan de nijver heid, nieuwe redmiddelen voor den handel, zulks zijn de benamingen welke de nieuwe wetgeving in een omziens aan haar werk mocht geven. En ditmaal zijn het geene ont werpen maar werkelijke uitvoeringen die vol gen. Wil dat zeggen dat de zoo besproken en beklaagde krisis daarmee al met eens zal ver dwijnen en opgelost zijn Werkelijk neen, maar 't is toch de eerste maal dat men met vastberadenheid aandurft zulke maatregelen te treffen. Stilaan moet deze nieuwe werk wijze de krisis verzachten, nieuw leven bren gen in handel en nijverheid en tevens vertrou wen schenken in de eerlijkheid en voorzich tige werking onzer kredietinstellingen. En een der grootste faktoren die de krisis aan hielden was het gemis aan vertrouwen dit vertrouwen moet terugkomen en de krisis zal wijken. Zelfs de hevigste tegenstanders onzer Regeering en der speciale volmacht, zwijgen, en moeten bekennen dat er goed werkgeleverd wierd en dat alleen dergelijke maatregelen kans hebben om te lukken en verbetering of althans ontspanning te brengen. De beurs o. a. heeft dadelijk bewezen dat er iets veranderd was en dat er middel is om vooruit te gaan. De verklaringen gedaan in Duitschland door Dr Schacht hebben eene verpletterende neerslachtigheid 1e weeg gebracht. De voor uitzichten die hij doet uitschijnen als Minister der Nationale (Economie zijn ver van gerust stellend te zijn. Het Reich, zegt hij, kan slechts betalen door zijn uitvoer, en zijne schuld- eischers doen daarentegen alles om dien uit voer te beletten Maar hij vergeet erbij te voegen dat alle overeenkomsten die men met Duitschland sluit zoo wankelbaar zijn dat het vertrouwen volledig uitblijft en dat men bijge- volge nergens meer uitziet om zulke overeen komsten aan te gaaip Daarenboven heeft nie mand vertrouwen in de vastheid van het duitsche geld, dat ternauwertijdmet 2 goud gewaarborgd is. Dr Schacht verklaart wel dat het Reich geenszins wil overgaan tot eene nieuwe inflatie, maar de heer Schacht kan wel goede inzichten hebben en toch de gebeurte nissen niet meester zijn Hij drijft het zoover op te halen dat zijn land alles gedaan heeft om dé handelsbalans van het Reich steeds op te werken. Doch de middelen die daartoe gebruikt werden vielen niet in ieders smaak en men had te veel tegen- vallertjes te lijden om er op te steunen. De vreemde dagbladen, inzonderheid in Engeland, waar men maar al te lang Ie hoog vertrouwen stelde in Duitschland, zien er niet tegen op te zeggen, dat het financieele methoden zijn van gangsters Ook de vredelievende vei klaringen te Co- blenz gedaan door Hitier zijn ver van als klin kende munt aangenomen te worden. Hij had het vooral op de kwestie van het Saargebied als eenig overblijvende stronkeisteen. Maar 't is Duitschland alleen die er een stronkei steen van maakt, want moest het volk recht zinnig en onbeheerscht laten kennen dat het niet houdt aan een terugkeer onder duitsche heerschappij dan zou Duitschland alleen zijn om er moeilijkheden te doen uit voortspruiten. En Duitschland vreest voor den uitslag, want zijn krachtinspanning is te groot om de menschen te overtuigen en te dwingen voor den teruekeer te kiezen. RIK. De Apotheek van La Pharmacie de M' SNOECK Groote Markt -o- Grand'Place is alleen open op Ij reste seule ouverte 'e Zondag 2 Sept. Dimanche 2 Sept. Verleden Donderdag is op de baan van West Roosebeke naar Poelcapelie, nabij het gehucht De Spriet een doodelijk verkeersongeval ge beurd. In de herberg De Jager tusschen Poelcapelie en De Spriet woont de genaamde Cyr. Versaevel, die benevens een klein boerderijtje, ook wat handel drijft in pluimge dierte. In den voormiddag was hij naar een dichtbij gelegen stuk land gegaan om er wat aardappelen uit te doen. Hij had deze op zijn honden karre tje geladen en kwam rond 12 1/2 uur uit de richting van West Roosebeke naar huis gereden. Versaevel zelf zat op het karretje, waaraan twee honden waren gespannen, en naast hem zat zijn 7 jarig kleindochtertje, Madeleine Versaevel, dat hij over enkele weken bij zich had genomen. Hij volgde met zijn klein gespan den rechterkant der baan, nevens de tramlijn, toen hij juist voor zijn woning gekomen,die links der baan ligt, door een zwaren auto tractor, geladen met kolen van de firma Gebroeders De Cock van Rousse- lare, en die uit dezelfde richting kwam gere den, werd voorbijgestoken. Vermoedelijk zul len de honden, wetende dat zij aan de woning van hun meester gekomen waren, naar links hebben willen zwenken, om nevens het huis in te rijden, juist op het oogenblik dat de auto tractor op de hoogte van het karretje was gekomen. Het lichte gespan, met zijn inzittenden, werd door den zware® autowa gen gevat en meegesnakt. Geburen kwamen buitengesneld en vonden Cyrille Versaevel midden de baan liggen, het hoofd onder het linkerwiel dat van zijn karretje afgerukt was. Hij droeg een gapende wonde achter aan het hoofd en gaf enkele oogenblikken daarna den geest. Het meisje werd een i5 tal meter ver geslingerd, doch werd als bij wonder slechts licht over gansch het lichaam gekwetst. Van de twee honden die aan het karretje gespan nen waren, was de eene op den slag dood, de V i *- t andere gewond hff karretje zelf had het linkerwiel afgerukt en de beide tramen gebro ken, wijl de lading aardappelen, de emmer en de mand, die het slachtoffer meegenomen had, een heel eind ver over den weg verspreid lagen. Dr Vanneste van Passchendaele, die ter plaats werd geroepen,diende het kleine meisje de eerste zorgen toe, doch kon voor hetgeen Verschaeve betrof, slechts den dood vast stellen. E. H. Grimmonprez. pastor te Poelcapelie, kwam het ongelukkige slachtoffer nog het H. Oliesel toedienen. In den namiddag, rond 4 1/2 uur, kwamen de heer onderzoeksrechter Devos en de heer griffier Vanderghote ter plaats om het gerech- ttlijk onderzoekin te stellen. De gendarmerie van West-Roosebeke richtte ter plaats een ordedienst in, om de nieuwsgierigen op afstand te houden. Het slachtoffer was 64 jaar oud en laat een weduwe achter. Hij is vader van acht kinde ren, waarvan zes getrouwd zijn. Men kan zich de droefheid van de vrouw en haar naastbe- staanden inbeelden bij het aanschouwen van de gevolgen van het droevig ongeluk dat daar vlak voor hun woning had plaats gehad. Un Récital d'orgue sera donné mardi pro- chain, 4 septembre, a 5 1/2 heures, en la Cathédrale St-Martin, par l'éminent organiste M. Alphonse Desmet, professeur honoraire d'orgue au Conservatoire Royal de Bruxelles. En voici le magnifique programme 1. Prélude et fugue J. S. Bach 2. Passacaglia J. S. Bach 3. Basse et dessus de Trompette Chérambault 4. Toccata per l'Elevazwne Frescobaldi 5. Choral C. Franck 6. Pastorale Rheinberger 7. Berceuse Vierue 8. Toccata de la 5' Symphonie Widor HEILIG XJTJ De godviuchtige oefening van het Heilig Uur» zal gehouden worden, Donderdag avond, 6 September, te 6 1/2 uur, in de Sacrakapel van St-Maartenskerk. De Meester is daar en Hii roept u Is pastoor benoemd te. West-Roosebeke, E. H. van Merris Pb. en S. T. D., onder pastoor op St Vedastus, te Meenen. TTlELMISSEN Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 2 September, om 8y»u., in St- Pieterskerk, tot zielelafenis van Vrouw Ludovica BENOOT echtgenoote van Heer Jules Vanraes overleden te Yper, den 4 Juli iq34 Vrienden en kennissen worden uiigenooaigu de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 2 September, om 9 uur, in St Niklaaskerk, tot zielelafenis van Heer Charles SWINGEDOUW echtgenoot van Vrouw Marie Roosebeke. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 2 September, om 9 u., in de kerk der E.E. P.P. Carmelieten, Mond- straat, tot zielelafenis van Heer en Vrouw DE GRIJZE-DUPREZ en hunne kinders Marie-Louise en Camille. Vrienden en kennissen werden uitgenoodigd de ZIELM S bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 2 September, om 10 u., in St- Pieterskerk, tot zielelafenis van Heer Alfons DESRAMAÜLT. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMTS bij te wonen die zal gelezen worden op Zondag 2 September, om 11 v» uur, in St-Maartenskerk, tot zielelafenis van Vrouw Alphonse BAEKELAND geboren Marie Bruynsteen. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd het PLECHTIG JAAR jETIJDE bij te wo nen dat zal gecelebreerd worden in St Maar- tens Kathedraal, op Maandag 3 September, te 9 y. uur, tot zielelafenis van Heer Alfons VERFAILLIE. Vrienden m kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 9 September, om 8yfu., in St Jacobskeik, tot zielelafenis van HeerGustaaf VYNCKE en zoon Jules. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 9 September, om 9 u., in St Niklaaskerk, tot zielelatenis van Heer André RENET zoon van Hr L. Renet en Vw vlarie Spillebout. CEuvre des Dames de la Miséricorde Vendredi 28 Septembre, conférence par le R. P. Henusse, S J. Sujvt LA VIE EN VITESSE.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1934 | | pagina 9