FOOTBALL Le Danger Communiste en Belgique 15e Jaar, N° 27 - 6 October - 1934 - 15e Anoêe, N° 27 - 6 Octobre C. S. Yper - llle A. A. ALLERHEILIGEN Handels- en NijverheidsKamer Het Cimmristlsch Gevaar in Belgie Chambre de Commerce et d'Industrie Onze Scheepvaart J Journai hebdomadaire de I'Arrondissement d'Ypres Federation des Sinistrés de 1'Arrondissement d'Ypres ORDRE DU JOUR Federatie der Geteisterden van het Arrondissement Yper DAGORDE 3) Wenschen voor de dagorde der aanstaande vergadering. Zondag 7 October 1934 Extra Chrysanthemen in potten aan genadigen prijs HET ÏPERSCHE Weekblad - bet Arrondissement Yper LA REGION D'YPRES t <ie I'Association des Sinistréa, des Clubs Yprois, etc. tehe r, OpsUl en Aankondigingen34. Boterstraat34, Yper Abonnement18 fr. 00 peifv jaar Buitenland 32 fr. Men tut Ixtthri'rtn tn alii Btlgiuhe soitkintorrn Tel. 500 35 et. het nummer ictmiootr artUelt stweigaé Ridnciion, Administration et Publtcltè 34, rue au Beurre, Ypres. Abonnement 18 fr. 00 par an Etranger 32 fr. On ifiai t'abcnntr iani tout let bureaux it potte Belees 35 ct. Ie numéro Tél. 500 iet articles non tlgnit tent rejutti La prochaine réunion mcnxuelle, des Délégués des clubs de sinistrés, aura lieu le Dimanche 14 Octobre 1934, a 14.30 heures, en 1' ff Hotel Continental Place de la Gare, i YPRES 1) Examen de la situation Paiement des indemnités sujettes d remploi par desiitres, comp tés a leur valeur nominale, et la question du canal Ypres Comines. 2) Les nombreuses actions intenties par l'Etat en remboursement d' in tér éts pay és. (V. page 2). 3) Vceux d mettre a Vordre du jour de la Prochaine assemblée. Toutes nos associations et nos coopératives et toutes les autorités communales sont in stamment priées d'envoyer leurs délégués a la réunion. Tous les sinisués sont admis. De aanstaande maaudelijksche verga dering, van de Afgevaardigden der Bonden van geteisterden, zal plaats hebben op Zondag 14 October 1934, om 14.3o uur, in het Hdtel Continental Statieplaats, te YPER. 1) Overzicht van den toestand Betaling der oorlogsschade aan herbeleg onderhevig in titels, die aan hunne nominale waarde aangerekend worden, en de kwestie der vaart Yper-Ksmen. 2) De talrijke rechtsvorderingen door den Staat ingesteld om de terugbetaling van vroeger verleende intresten te bekomen. (Zie bladz. 2) Al onze bonden en samenwerkende vennoot schappen en al onze gemeente overheden worden dringend verzocht afgevaardigden naar de vergadering te zenden. Ingang vrij aan alle geteisterdem De Voorzitter, Le Président, Arthur Butaye, av., Ypres. Om 3 uur bij Hector CASIER te Yper Bruggesteenweg, 58. Telefoon 82. YPER De leden worden ui genoodigd tot de VOORDRACHT, in de Fransche taal, welke op Zaterdag- 6 October 1934, om 8 uur 's avonds, in het ff Hotel du Sultan zal gegeven worden door den heer Ingenieur Robert BILLIARD, over Gezien de belangrijkheid van het onder werp en de hoedanigheid van den spreker, durft het Bestuur op een talrijke tegenwoor digheid rekenen. YPRES Les membres sont invités a la CONFÉ RENCE qui sera donnée le Samedi 6 Octobre 1934, a 8 h du soir, en ff l'Hó .el du Sultan par Monsieur l'Ingénieur Robert BILLI \RD, sur Vu l'importance du sujet et la qualitédu conférencier, le comité se permet d'espérer qu'uae nombreuse assistance répondra a son invitation. Het was met ved genoegen dat wij verleden week het goede nieuws aankondigden dat, tengevolge van de spijzingen langs het kanaal van Plasschendaele, het waterpeil in de Yzer met 40 centimeter was gestegen, zoodat alles liet vermoeden dat onze scheepvaart zou kun nen hernemen. Onze handelsmiddens hebben onmiddellijk deze goede kans te baat geno men en reeds zijn vier schepen naar Yper gekomen. Veischeidene bevrachters aarzelen nog en niet zonder reden, maar deze feiten bewijzen hoe groot de belangrijkheid is van onzen waterweg voor het leven onzer streek en hoe dringend het is aan het vraagstuk der scheepvaart in de Yzeikom een spoedige en voor altijd voldoende oplossing te geven Maar... heeft de scheepvaart hier hernomen, zij is toch zoo ver van normaal te zijn. De vaart Yper Yzer is gemaakt voor schepen van 3oo ton, gelijk de vaart van Bossuyt en van Rousselare Daarvoor zou in de benedenvaart een zomerpeil van 2mio moeten bestaan', ten einde schepen met een diepgang van im8o toe te laten. Thans, dank aan de gedane spijzin gen, heeft men er slechts een peil bekomen van i"65, hetzij 0 q.5 centimeter onder het nor maal zomerpeil, en alleen schepen met een diepgang van lm35 worden toegelaten zoodat zelfs schepen met een lading van 100 ton op den weg naar Yper moeten gelicht worden Het is hetgeen deze week gebeurde. Dit bewijst in welken akeligen toestand onze handel hier verkeert. Men kan dan ook niet nalaten de stoutmoedigen te bewonderen die het aan durven in deze omstandigheden te bevrachten, en het wordt moeilijk dezen te laken die nog aarzelen Er werd ons opgeworpen dat deze vaar moeilijkheden zich thans, tengevolge der langdurige droogte, in vele landen van Europa voordoen Ons antwoord is eenvoudig wat in andere landen van Europa gebeurt of zelfs in andere provinciën van België heeft geen de minste betrekking met wal hier geschiedt. Wat voor ons van belarg is, dit is met onze eigen oogen te bestatigen wat in onze nabij heid geschiedt. En wat zien wij Dat, dank zij het pompen der wateren uit de Leie te Ooighem, de scheepvaart op Rousse lare dit iaar nog geen enkelen dag gestaakt werd. Schepen van 3oo ton komen er dage lijks de haven binnen. Dat, dank zij het pompen van de wateren uit de Liie te Bossuyt, de scheepvaart op het kanaal van Bossuyt nog nooit onderbroken werd. Niettegenstaande de groote droogte hebben de vaart van Rousselare en de vaart van Bossuyt het jaar dóór haar zomerpeil behouden. En tot inlichting van diegenen die steeds last hebben met de sassen van het kanaal Yper Komen, kondigen wij aan dat de vaart van Bossuyt met haar tien sassen en haar tunnel dit jaar haar scheepvaart merkelijk ziet toenemen. En terwijl de schippers haastig zijn de be vrachtingen voor Rousselare of langs Bos suyt te aanvaarden en de prijzen normaal blijven, weigeren velen, na de opgedane ondervinding, nog naar Ype: te komen en zoo komt bet dat voor hier de vrachtprijzen met rond de 4 franken gestegen zijn, zoodanig dat het vervoer naar Yper weldra tweemaal zoo veel zal kosten als hetgeen voor een reis naar Rousselare gevraagd wordt. Moet zulks iemand verwonderen Thans zijn negen maanden van het jaar T934 voorbij en de scheepvaart heeft hier nau velijks gedu rende vier maanden zonder erge moeilijk heden kunnen geschieden. In de oogen der schippers is een reis op Rousselare of langs Bossuyt iets geheel normaal, terwijl het varen op Yper een raadsel, een avontuur is... De hoogere sreren van het ministerie van openbare werken zijn ten onzen opzichte met de beste gevoelens bezield de normale spij zing van de Yzerkom wordt er op ernstige wijze onderzocht. De oplossing is nochtans zoo moeilijk niet om vinden men hoeve slechts naar Komen te gaan en de bestatiging te doen welke groote hoeveelheden water er dagelijks over de barrage verloren loopen, om zich dan te overtuigen dat met dit water, langs het nabijgelegen kanaal, naar Yper te

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1934 | | pagina 1