A De dwaze wet op de chicorei 20 goo fr. Voor lot drie der verpachting, een weide van 33 aren 3o ca. te Langemarck St Juliaan, was er geen voldoende aanbod. Die weide werd dan bij lot twee gevoegd mits den pachtprijs van 225 fr. Voor lot vier, I ha. 4 aren 80 ca. weide te Passchendaele, waren er twee gelijke aanboden. Door Jerome Vandenbussche werd 412 fr. geboden en door Emile Vandecasteele 412 fr. 5® Deze laatste werd als pachter aangenomen. Lot vijf, 3 ha. 49 aren 90 ca. maaigras te Reninghe, waarvoor geen voldoende aanbod werd ge daan, werd in der minne verpacht voor 2800 fr. aan Henri Merveille. Voor lot zes, g3 aren o3 ca. weide te St Jan werd er geen voldoende aanbod gedaan en ook nog geen besluit geno men. Lot zeven, I ha 45 aren 40 ca. land te Voormezeele, voor hetwelk geen aanbod inge komen was, werd aan den ouden pachter Vandewatere verpacht voor 870 fr. Lot acht, X ha. 64 aren 10 ca vette weide te Yper, voor hetwelk omtrent twee gelijke aanboden inkwamen, namelijk dit van Blanckaert met l55i fr. en dit van Van Isacker Henri met 1456fr., werd aan eerstgenoemde toegewezen, en lot negen, 2 ha. 17 aren 3g ca. land en weide te Yper, aan Julien Vermaut, gevol machtigde der Vereeniging van O. L. Vrouw van Thuyne voor 22 (3 fr. M. Lemahieu. - Ik wensch hier eenige be merkingen te maken, alhoewel ik, opper vlakkig beschouwd, met deze verpachting t'akkoord ben en de geboden prijzen voor de afzonderlijke landen niet te hoog zijn. Voor de hofstede te Dickebusch werden twee aan boden gedaan door Deschepper en Demeule naere. De eerste werd met reden ontslegen, doch het aanbod van Demeulenaere is nog overdreven. Voor de hofstede te Langemarck, eener grootte van i3 ha 84 aren 07 ca., werd 20.900 fr. geboden. Het is niet aannemelijk dat de landbouwers zoo verblind zijn zich zelf door zulke zotte prijzen te ruineeren. Ware de verpachting nog per opbod gedaan geweest zooals vroeger, maar nu dat zij bij geschreven opbod geschiedt, is zulks waarlijk niet te begrijpen. In artikel vijf van het lasten kohier der verpachting staat bepaal i dat, na drie jaar, de pachter afslag kan bekome 1 en de pachtprijs zal gelijk gesteld worden met de landbouw economie die dan in voege zal zijn, of zelfs, in geval van geen akkoord over den prijs, dat de vrederechter uitspraak zal doen. Ik denk dat het aan deze bepaling van het lastenkohier te wijten is dat er landbouwers gevonden worden die zulke zotte prijzen durven bieden. Om de hofstede in pacht te hebben, aarzelen zij dus niet gedurende drie jaar veel geld uit te smijten in de hoop alsdan vermindering te bekomen. Velen echter zullen het geen drie jaar volhouden, het is zelfs reeds gebeurd dat een pachter een half uur na de verpachting van gedacht veranderde. Zij ste ken prijzen uit die niet kunnen betaald wor den. Dergelijke landbouwers zouden moeten hun pacht van negen jaar zonder afslag uit doen en dan zou het gebeuren zooals over vijftig jaar, gelijk ik het gekend heb, dat zij uitvei kocht worden en zij zouden het verdiend hebben. Immers zij drijven de prijzen van andere pachten op en brengen verwarring mede. Ik zal mij dus tijdens de stemming over dit punt onthouden Ik zal er niet tegen stem men omdat er niets onwettigs gebeurd is. Moesten die pachters later afslag komen vra gen, dan zal ik dat eveneens niet toestaan. M. Van der Mersch. De heer schepen Lemahieu zou dit aan de landbouwers zelf moeten zeggen en niet aan den raad die in deze zaak niets te zien heeft. De raad heeft alleen de door de Commissie van Openbaren Onderstand aanvaarde pachtprijzen goed te keuren. M. Leuridan. Ik ben daarmede niet t'akkoord. Wij moeten immers de landbou wers beschermen, zelfs tegen hun eigen zelf. Onze stemming hier in dit geval zal voor hen een les zijn. Ik ook zal mij onthouden. M. Van der Mersch. Wij zijn hier alleen om de belangen van de stad sn van de Com missie van Openbaren Onderstand te verdedi gen, en niet de belangen van deze personen die, zooals de heer schepen Lemahieu het zegde, zulke zotte prijzen bieden. M. Vanderghote. Wij zouden voor lot een en twee de stemming misschien kunnen splitsr n. M. Missiaen. De Commissie van Open baren Onderstand is verplicht zich te gevoe- gen naar de wet die het schriftelijk aanbod oplegt. Zij is echter nog z«o voorzichtig de aanbieders te roepen en hen te vragen zoo zij wel hun aanbod staande houden. De eenen verklaren soms van neen, anderen van ja, en zoo zij uitdrukkelijk verklaren hun woord te houden, dan is de Commissie wel gedwongen de gebeden som te aanvaarden. De schuld dier hoege prijzen is aan het lastenkohier te wijten, dat is waar. Doch het was op het oogenblik dat het lastenkohier hier door den gemeenteraad moest goedgekeurd worden, dat men deze opmerking moest maken. Ik zal niet ontkennen dat er tijdens deze verpachting geen speculeering gebeurd is, doch om zulks in de toekomst te beletten zijn wij in de Com missie van Openbaren Onderstand reeds alge meen t'akkoord om dit artikel uit het lasten kohier te laten wegvallen. Er is dus aan den Openbaren Onderstand niets te verwijten. M. Lemahieu. Ik heb niet gezegd dat de Openbare Onderstand in fout is. M. Leuridan. Neen, het is alleen maar tegen de boeren dat hij het heeft. (Gelach). M. Vanderghote. Ik stel voor tot de stemming over te gaan Stemmen ja de heeren Delahaye, Van der Mersch, Pattyn, Jvr. Cornillie, de heeren Seys, Biebuyck, Vergracht, Van Alleynnes en Vanderghote. Onthouden zich de heeren Le mahieu, Missiaen, Leuridan en Verbeke. 10) Openbare Onderstand Begrooting over het dienstjaar iq35 Nederlegging. M. Vanderghote. Ik heb de eer de be grooting der Commissie van Openbaren On derstand voor het dienstjaar ig35 op het bureel neer te leggen. Ik denk dat het onnoo- dig is er thans kennis van te geven en dat het beter ware ze voor onderzoek naar de Com missie van geldwezen te verzenden. De raad verklaart zich hiermede t'akkoord. 11) Stadhuis Centrale verwarming Plaatsen van een brander type Cérac. M. Vanderghote. Ik verleen het woerd aan den heer schepen van openbare werken. M. Delahaye. Het schepencollege stelt voor hier op het stadhuis een brander type Cérac te plaatsen. Wij ondervinden nu dat het in de bureelen dikwijls, en zulks niet door de schuld van den stoker, veel te warm of veel te koud is. Wij hebben verschillende voorstellen en soorten branders onderzocht. Wat ons het meest aanbelangt is dat wij in korten tijd het geld terug hebben dat wij voor het plaatsen van den brander besteden. Voor den brander Cérac werd ons voorgesteld dit type gedurende drie maanden als proef te plaatsen en te gebruiken. Nadien zouden wij vrij zijn dien brander over te nemen of niet. De betalingsvoorwaarden zijn de volgende na drie maanden een derde van den kostprijs, na zes maanden het overschot. De plaatsing van dergt lijken zelfwei kenden brander zou met dynamo, blazer en andere bijhoorigheden een totale uitgaaf vergen van 12.446 fr. Thans stoken wij hier op het stadhuis dooreen ge rekend rond de 38.000 kgr. kolen, 't zij om trent voor 6.5©o fr. per jaar. Met den automa- tischen brander zou men minstens 20 °/0 minder kolen noodig hebben, hetgeen uitge rekend aan den prijs der laatste aanbesteding en volgens de soort te gebruiken kolen een jaarlijksche besparing van omtrent 3ooo fr. zou uitmaken. Dus, na vier jaar zou de instel ling ingewonnen zijn. Eenige voordeelen van den brander zijn ten eerste, vooral de net held in den kelder ten tweede, de gelijke warmte in de lokalen ten'derde, veel minder werk voor den stoker, en ten vierde, minder sleet op den grooten ketel. Het type van den brander der andere firmas bevat een soort schroef zonder einde die de kolen er in steekt, terwijl in het type Cérac de kolen rechtstreeks ingaan. De prijs die ons voor andere branders gemaakt werd, bedroeg minstens 24.900 fr. terwijl de Cérac ons maar 12.446 fr. zal kosten. Het schepencollege stelt dan ook voor die proef waar te nemen. Na de drie maanden zullen wij dan zien hoeveel wij gewonnen hebben. M. Leuridan. Indien ik goed begrepen heb dan komt er een aanzienlijk deel van de huidige inrichting der centrale verwarming buiten dienst. M. Delahaye. Neen, de huidige ketel blijft, de brander wordt er slechts vóór ge plaatst. M. Vanderghote. Ik stel voor die proef van drie maanden te doen. laat den fabrikant toe zooveel water in zijn chicorei te d«en als hij wil, zoo hij op de ver pakking geen gewicht aanduidt maar er het opschrift vette chicorei of vet ge maakte op vermeldt. Voor den fabrikant die het gewicht aanduidt is de vochtigheid tot op i5 o beperkt, hetgeen ten andere nog te veel is. PACHA, kampioen der droge chico rei, bestrijdt deze wet eener ongerijmde te genstrijdigheid. Al de raadsleden keuren dit voorstel goed, uitgenomen de heer Biebuyck die zich ont houdt. M. Leuridan. De heer ingenieur heeft geen vertrouwen in het stelsel. 12) Vijver huis Dickebusch Eetzaal aanbe steding Procesverbaal Goedkeuring. M. Vanderghote. Voor deze aanbesteding ontvingen wij slechts twee inschrijvingen. Het werk zal uitgevoerd worden voor den prijs van 47.740 fr. Ik stel voor dit goed te keuren. Algemeene instemming. 13) Legaat aan de stad Yper. M. Vanderghote. Op 2 October ontvingen wij een brief van den heer notaris D'Huvettere die ons een uittreksel overmaakt van het authentiek testament van wijlen M. Edouard Vandevyver, waarbij eenige salonmeubelen, portretten en schilderijen aan het stadsmu seum geschonken worden. Het schepencollege stelt voor de noodige toelating te vragen aan de bestendige deputatie om dit legaat te mo gen aanvaarden. Te dier gelegenheid vraag ik ook aan den raad een brief van bedanking aan de familie te sturen. Dit legaat is vrij van alle erfenisrechten. Al de raadsleden brengen een gunstige stemming uit. 14) Stadsbibliotheek a) Rekening ig33. M. Vanderghote. De rekening voor het dienstjaar ig33 sluit in ontvangsten met 5045 fr. o7 en in uitgaven met de som van 4743 fr. 63, wat een overschot laat van 3oi fr. 44. De raad keurt die rekening zonder opmer kingen goed. b) Begrooting iq35. MVanderghote. De begrooting voor ig35 bedraagt 4000 fr. Eenparige goedkeuring. 15) Mededeelingen. M Vanderghote. Ik heb het genoegen aan den raad mede te deelen dat de grond Tribloc openbaar verkocht werd voor de som van 236 oeo fr. Het is eveneens met genoegen dat ik aan den raad mag melden dat de Com pagnie Générale de Gaz et d'Electricité, van Brussel, de voorwaarden die de gemeenteraad gesteld had en de uitbreiding van het elec- trisch net aanvaard heeft en dat zij de ver bintenis aangaat deze uitbreiding te doen in de volgende straten Zonnebekesteenweg, Groenestraat, Driezottenstraat, Bruggesteen- weg, Paddevij verstraat (naar de Steenbakkerij Vanderghote), Kaai-West, Oude Veurnestraat (tusschen Kaai en Yper Hoekje;, Yper Hoekje tot aan den spoorweg, Openbare Wandeldreef (tusschen Minneplein en Diks- muide steenweg), Minneplein, Verlenging Post- hoornsTaat naar Vlamertinghesteenweg, Ver lenging van den Dickebuschsteenweg, Pannen- huisstraat (Dickebuschsteenweg), Arsenaal straat, Zaalhof, Blindenliedenstraat, Schutte- laarstraat, Rijselpoort tot aan de Hoeve Lam- paert, Kemmelsteenweg tot aan de Hoeve Parret, Meenensteenweg (Biebuijck tot aan den Spoorweg). Het schepencollege is reeds in onderhandeling om eenige der meest drin gende werken uit te voeren. M. Missiaen. Wanneer de burgemeester in zijn ambt werd aangesteld, hebben wij ons onthouden hem te beoordeelen zeggende dat wij best den boom aan zijn vruchten leeren kennen. Wij hadden nochtans eenigszins ver trouwen dat hij zou rekening houden met de samenstelling der bevolking. Daar de katho lieke partij enkel maar 40 der inwoners vertegenwoordigt, hadden wij verhoopt dat men met een geest van verdraagzaamheid de andere partijen gerust hare politieke propa ganda zou laten maken. Nochtans, zonder dat de minste stoornis of wanordelijkheid had plaats gehad, werd een besluit genomen waarbij het aan de socialistische jonge wacht verboden werd meetingen in de verscheidene stadswijken in te richten. Wij hebben niet kunnen begrijpen waarom dit besluit genomen werd, gezien er nooit iets tegen de rust of de orde in stad gebeurde. Wij weten dat de bur gemeester het recht heeft, zich zelf voorstel lende dat er wanordelijkheden zouden kunnen plaats hebben, den geest der wet te verkrach ten. Het geven van meetingen werd ons ver boden en wij hebben ons daarbij neergelegd. Een tweede reden van verwondering was voor ons het verbod om, zooals het in alle andere steden gedaan en geduld wordt, bij middel van het traceeren van sommige orde woorden op de straatsteenen, propaganda voor de socialistische partij te maken. Alhoe wel er geen enkel wet of reglement zulks ver bood, hebben wij gezien dat de mannen, die zich met dit werk gelastten en zich voor de

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1934 | | pagina 4