Inhuldiging der Kazerne Adjudant Charles Masschelein 3 te Antwerpen WILLEMS - FONDS Zondag morgen had te Antwerpen, in de ka zerne 9/10 die voortaan den naam van Adjudant Charles Masschelein zal dragen, een grootsche en aandoenlijke plechtigheid plaats. Adjudant Charles Masschelein, een onzer stadgenooten, zoon van den heer Alphonse Masschelein, brouwer te Yper, wordt terecht aanzien als een der zuiverste helden van het Belgisch leger en het is om de roemrijke wapen feiten, zijn moedige zelfopoffering en zijn uit stekende hoedanigheden te vereeuwigen en voor het nageslacht als voorbeeld te stellen, dat zijn naam aan de kazerne der Generaal Leman- straat gegeven werd. Op den koer der kazerne, vóór het gedenktee- ken aan de gesneuvelden van de 6°, 16° en 26' linieregimenten, was een tribune opgetimmerd waarop, benevens den vader en broeder van den gevierden heldM. Alphonse Masschelein en M. en Mevr. Valère Masschelein en hunne kin deren, ook nog talrijke militaire en burgerlijke overheden en andere vooraanstaande personen hadden plaats genomen. Onder deze bevonden zich onder meer colo nel Six, vertegenwoordiger van den Koning de generaals Pouleur, Pireaux, Lemercier, Lebrun, Mertens, Derche Mevrouw de Barones Drubbel; de Heeren Holvoet, gouverneur der provincie Antwerpen, Van Hombeeck, burgemeester van Berchem, enz. alsmede de voorzitters van tal rijke verbroederingen en oudstrijdersvèreeni- gingen. Rondom het gedenkteeken aan de gesneuvel den waren een eeredetachement, onder de beve len van majoor M. S. B. Carton, alsmede tal rijke afvaardigingen, met vaandel, van verschei dene verbroederingen en vaderlandslievende maatschappijen gerangschikt. Bij de aankomst om 10 u. 30 van colonel Six, werd de Brabangonne, gevolgd van den groet aan de vlag, uitgevoerd en, na den afgezant van Z. M. den Koning verwelkomd te hebben, sprak Colonel M. S. B. Mory, korpsoverste van het 6'' linieregiment, volgende rede uit «Krachtens een ministerieel bevel, als gevolg aan een koninklijk besluit, heeft de kazerne 9/10 de nieuwe benaming van Kazerne Adju dant Masschelein genomen. Jonge en schitterende candidaat-offlcier, werd Adjudant Masschelein eerst met het kruis van Ridder van de Orde van Leopold den Tweede en het Oorlogskruis vereerd voor Uitmuntende patrouilleur-onderofficier, aan 't front sedert 18 maanden, van onberispelijk ge drag, wiens hoedanigheden van moed, koelbloe digheid en beslissing hem als adjunct van den officier - bevelhebber van de regimentsgroepee- ring der patrouilleurs hebben doen uitkiezen. In den nacht van 18 tot 19 Juni 1918 is hij, aan het hoofd van zijn groep, in een post ge drongen, die sterk bezet en verdedigd was door een vastberaden vijand met wien hij een bloe dig lijf aan lijf gevecht heeft geleverd. Hij is er in geslaagd den vijandelijken post volledig van zijn bezetters te ontdoen, na er vijf gedood te hebben en twee in onze stellingen medebrengende. Na het welslagen van de onderneming, is hij teruggekeerd, onder het vijandelijk vuur, om een op het veld gebleven gekwetsten korporaal op te zoeken. Hij werd tot Ridder in de Kroonorde be noemd door de legerdagorde van 12 October 1918, ter gelegenheid van zijn roemrijken dood. Die legerdagorde meldt de omstandigheden van de laatste stonden van dien held. «Masschelein viel op het veld van eer, ge troffen door 3 machiengeweerkogels en een obusscherf, terwijl hij zijn manschappen aan spoorde tot den aanval van een sterk verdedig den vijandelijken post, ondanks een ononder broken artillerie- en machiengeweervuur. «Reserveluitenant Leclef, voorzitter der ver broedering van de 6e en 26' Linieregimenten, zal u nu eenige bijzonderheden .over het leven van dien held mededeelen, wiens herinnering voor altijd in het hart van al de militairen van zijn oud en geliefkoosd regiment zal geprent blijven. Rede van M. Leclef, Voorzitter der Verbroedering van de 6" en 26 Linieregimenten .•V-v- I'.'vV C'. Beste Vrienden, Er is aan de naoorlogsche generatiè géén edeler gebaar voorbehouden dan zich, als solda ten van 20 jarigen leeftijd, neer te buigen om de nagedachtenis van hun otldere wapenbroedei s te huldigen. «En wanneer wij hier vandaag, wij oudstrij ders van het 6' Linieregiment, zij aan zij met u staan, om door een offlcieele bekrachtiging den naam van een der onzen te hechten aan deze ka zerne, dan is het wel omdat we bezield zijn door een zelfde vereering voor hen die de hedendaag- sche vrijheid betaalden met hun leven, en thans in de kille aarde den eeuwigen slaap der helden rusten. Hij die werd verkozen om door zijn naam die hulde te vereeuwigen is Adjudant Massche lein. Masschelein was oorlogsvrijwilliger. Wanneer de oorlog uitbrak stelde hij zich ten dienste van zijn Land met al de jeugdige begeestering van zijn loyale natuur. Ik heb het voorrecht gehad, gedurende lange maanden, in zijn vriendenkring te leven. De bange en hoopvolle uren van den oorlog hebben we samen gevoeld en wie hem heeft gekend zoo als ik hem kende, zal begrijpen wat er thans in mijn gemoed omgaat. «Ik zie hem nog steeds in het volle licht van zijn 20 jarige jeugd, in de volle glorie van het leven dat hij zich uit vrijen wil had gekozen. Met welk enthousiasme was hij niet bezield! En hoe verzette zijn stoere inborst zich niet tegen het onrecht der tijden, tegen de afschuwelijke laagheid van dien onverbiddelijken vijand die onze vredelievende bevolking kwam uitmoorden, en de vrucht van den arbeid van geheele gene raties kwam vernielen. Masschelein wil handelen. Hij begrijpt on middellijk welke rol hem hier is weggelegd en met eenvoudige, kalme vastberadenheid heeft hij de wapens opgenomen en het uniform dat hij draagt, zal hij tot de uiterste eer gaan dienen. Het is een echte brave jongen, een goede vriend. En zijn goedsappig, rond gelaat, waar twee lachende oogen steeds vertrouwen en opti misme uitstralen, verraden een superieure ver- rachting voor alle gevaar en geven een onweer- staanbaren indruk van wilskracht en taaien moed. Het leven in de loopgrachten is hem veel te kalm. Hij biedt zich aan als hoofd der verken ners en kan dan alleen de maat geven van zijn onuitputbare energie. Een leven van verrader lijke hinderlagen, van sluipend gevaar op alle uren wordt zijn dagelijksch brood. Één voor één ziet hij zijn medemakkers neergemaaid, hun jeugdig, zonnig leven geofferd voor onze veilig heid... en zijn vastberaden wilskracht wordt er alleen nog feller door gestaald. Alléén zij die hem hebben zien terugkomen na een aanval op de vijandelijke voorposten, wanneer hij met zijn uitbundig enthousiasme verslag uitbracht over het welgelukken zijner zending, en met een koninklijke superioriteit, buit en gevangenen aan zijn oversten overle verde, die hebben Masschelein kunnen bewon deren zooals hij werkelijk was en die zullen hem nooit vergeten. AhVrienden, wanneer zijn makkers, in dien droeven Octobernacht van 1918, na zijn laatsten en ditmaal mislukten raid, zijn arm doorkorven lichaam terug in onze voorposten medebrachten, dan hebben zij in hem een held beweend, een symbool van het reinste metaal. Zijn naam gegeven aan dit gebouw, dat een jarenlange getuige is van de opleiding onzer jeugd in dienst van het Land, zal de verpersoon lijking blijven van hetgeen het nageslacht in Hem zal eeren, en dat Hij aan U, mijn jonge wapenbroeders, steeds aantoone wat Uwe oude ren hebben geofferd opdat Gij het geluk moge kennen, te leven in een Land van vrijheid en vrede L'honneur, le courage, l'amour de la Patrie poussé jusqu'a l'héroïsme des plus grandes figu res de l'Antiquité, voila ce que vous honorez aujourd'hui en consacrant cette caserne a la mémoire de l'Adjudant Masschelein. «Ayant vécu de nombreux mois cóte a cóte avec lui a la 2"'" Cie et ayant été honoré de son amitié, il m'est particulièrement agréable de pouvoir au nom des Anciens Combattants rendre ce pieux hommage a sa mémoire, et ce en pré- 'sence de son père et de ses proches parents. «Comme vous, soldat de 20 ans, Masschelein quitta la douceur et les affections du foyer fami lial a 1'age oü la vie l'attirait de toute la force de ses rêves, de ses espoirs, de ses illusions. Mais l'heure est grave au moment oü il s'en- gage le canon tonne toute la Patrie hormis un petit coin de sa terre flamande est asservie par l'envahisseur qu'il faüt coüte qué coüte repous- ser au dela des frontières. Charles Masschelein est pleinement conscient du röle qu'il veut jouer et il revêt l'uniforme comme les chevaliers du Moyen Age revêtaient leur armure avant d'entrer en" lice. Sa grande simplicité, sa bonhommie si sym- pathique cachent une ame trempée et irréduc- tiblement décidée a lutter jusqu'au bout. Dans cette bonne grosse figure toujours rieuse brillent deux petits yeux étonnants d'éner- gie, de froide décision, de volonté de fer «II s'offre comme patrouilleur, car la sëule- ment il pourra donner sa juste mesure ramper la nuit dans le no mans land se lancer dans un poste ennemi, combattre corps a corps, rame- ner dans nos lignes des prisonniers, voila son élément Ses raids et ses patrouilles ne se comptent plus, voyez-le dans la nuit du 18 juin 1918 s'élan- gant par surprise dans un avant-poste ennemi avec ses braves patrouilleurs, dont je suis heu-: reux de retrouver ici un des vaillants survivants, le brave soldat Lippens. lis y livrent un san- glant combat corps a corps. Cinq des occupants restent sur le terrain, Masschelein triomphant ramène deux prisonniers dans nos lignes. L'en- nemi aussitót déclanche un puissant tir de bar rage et nettoie le terrain de rafales de mitrail leuses. Qu'importe, Masschelein harassé, épuisé par l'eflort, retourne immédiatement dans la zóne de mort, car un de ses hommes manque l'appel et il ne rentrera dans nos lignes qu'en ramenant son camarade blessé. N'est ce pas la de l'héroïsme le plus pur et qui n'a rien a envier aux plus grands exemples de l'Antiquité Hélas Ce brave des braves devait, a la veille de la marche en avant, payer de son sang et de sa vie la libération de sa Patrie. Par une nuit obscure d'octobre 1918 et par un temps exécrable, nous vïmes rentrer nos braves patrouilleurs avec le corps de leur chef. Ce jour la plus d'un de nous essuya furtivement ses larmes. Le 6'' de ligne venait de perdre le meilleur de ses enfants. Monsieur Masschelein, je m'excuse de rap- peler devant vous des souvenirs cruels pour un coeur de pèremais je ne doute pas que l'émou- vante cérémonie, d'aujourd'hui sera un baume bienfaisant sur une douleur que les années n'effa- cent pas elle est la preuve éclatante que votre fils Charles vit toujours dans le cceur de ses an ciens frères d'armes. S'il a donné sa vie a sa Patrie, sous les plis du drapeau du 6' de ligne, le 6' de ligne en don- nant son riom a cette caserne a tenu a le lèguer vivant a la postérité Na deze redevoering werden de twee platen aan de poort der kazerne ontbloot en Colonel Six ging den vader en den broeder van Adju dant Masschelein groeten en onderhield zich enkele oogenblikken met hen. Vervolgens werden, terwijl het muziek de Brabangonne op gedempten toon uitvoerde, bloe men neergelegd voor het gedenkteeken door Colonel Six namens Hunne Majesteiten den Koning en de Koningin, door Colonel Mory, namens het regiment, door den vertegenwoor diger van de U. F. A. C., door de kinders van M. en Mevr. Valère Masschelein, geleid door korpo raal Rasquin die het lijk van adjudant Massche lein uit de vijandelijke lijnen ging halen, door den soldaat Lippens die als verkenner onder de bevelen van adjudant Masschelein dienst deed, door M.M. Leclef, Leytens, enz. namens de ver schillende tegenwoordige verbroederingen. Na enkele minuten van stille ingetogenheid vóór het bebloemde monument, werd deze schoone plechtigheid met een dreunende Bra bangonne gesloten. Het Bestuur van het Willems Fonds, tak leper, richt in de volgende wintermaanden, voor zijn leden en andere belanghebbenden der stad, leergangen in. Het wil iets degelijks doen en bekwam de toezegging van uitstekende leerkrachten. De heer Buckinx zal een vijftiental lessen geven in beschaafde uitspraak De heer De Byser geeft een zelfde aantal lessen in de Engelsche taal. De heer Horrez zal doceeren over Handels wetenschappen in vijftien lessen. De befaamdheid der leeraars staat borg voor 't succes der cursussen. Andere lessen kunnen ingericht worden op aanvraag van minstens tien lesvolgers. De lessen worden gegeven van af 6 P o- vember, in Concordia alle Dinsdagen, Woensdagen en Vrijdagenvan 7 tot 8 uur 's avonds. Prijs ter inschrijving 20 fr. voor een reeks lessen, 10 fr. voor eiken bijgevoegden cursus. Leden van 't Willems Fonds en werkloozea betalen halven prijs. Stuur onmiddellijk uw bijtreding aan een lid der commissie, of aan den lokaalhouder van Concordia De Commissie-van 't Willems-Fonds.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1934 | | pagina 17