Harmonie Ypriana L'A R M I ST I C E Uitwegen voor den Handel WAPENSTILSTAND SNOECK's Almanakken De Onderscheidingsteekens der Automobielen voor 1935 zijn verschenen SitreawTiB n> 3 In een vorig artikel wezen we erop dat de koloniën het redmiddel niet zijn om een kwij nenden handel op te beuren en de crisis op te lossen en dat parlementaire ministeries van een kolonie geen melkkoe kunnen maken. Minister Tschofïen schijnt af te breken met het dogma dat Congo van uit Brussel moet be stuurd worden centralisatie bleek hier ook noodlottig te wezen. Een der redenen van het verkwijnen der kolonie lag wel in de menig vuldige veranderingen die in de regeering voor vielen Van 1924 tot 1933, in negen jaar waren er niet minder dan tien verschillende ministers van koloniën Hoe wil men in zulke voorwaar den een vaste politiek volgen. Daarom zal de gouverneur - generaal van Congo een verant woordelijke autonomie krijgen om te besturen. Beter laat dan nooit De geldelijke toestand onzer kolonie is echter, zooals elkeen weet, aartsslechtDe crisis heeft er veel schuld aan, maar het is ook waar dat er onvoorzichtigheden begaan werden, die nu kwade gevolgen medeslepen. Het is zeker dat het Congoleesch budget met een vreeselijk te kort sluit. In 1934 bedraagt het 200 miljoen en de inkomsten die tot 366 miljoen beloopen, wor den voor 320 miljoen reeds opgeslorpt in den dienst der openbare schuld Zoo kan het niet blijven duren. En België, dat de voogdij uitoe fent over het land, moet om het bankroet aan zijn kolonie 'te sparen, naar heilmiddelen uitzien en bijspringen alhoewel het zelf met een tekort van l',5 miljard zit. En aangezien de kolonie geen aarde aan den dijk kan brengen moet onze han del en nijverheid andere uitwegen vinden. De vraag is waar die te vinden De elementaire huishoudkunde leert ons dat landen met groote bevolking of landen met lage ekonomische uitrusting de geschiktste uitwegen daarstellen. In 't Westen hoeven we weinig te zoeken de meeste landen hebben hooge tolmuren opge trokken, zoodat het voor een schamel Belgisch product onmogelijk geworden is er nog fatsoen lijk binnen te dringen van uw vrienden moet ge 't hebben zegt het spreekwoord. Daar hebt ge nog Zuid Amerika, Azië en in Europa nog Rusland. Schrik niet, beste lezer, bij dien naam alhoe wel er bloéd aankleeft, heeft men te Geneve er ook geene vrees voor. Honderd maal orakelt men te Brussel dat wij meer moeten uitvoeren, maar men zegt nooit waar naartoeEn waarom geen handel drijven met Rusland Is het omdat België Soviët Rusland niet wil erkennen Is het omdat wij minder de noodwendigheid ge- woelen om uit te voeren dan de andere landen Is het omdat wij door dwaze vooringenomenheid halsstarrig weigeren een regiem te erkennen waarmede .anderen reeds sedert lang bevriend zijn Dat de Russen beginnen met terug te geven wat ze van de Belgen gestolen hebbendat riep een senator iri volle zitting uit. Maar wat heeft hier in den tijd Frankrijk an ders gedaan met zijn waardelooze assignaten? Wat heeft Duitschland hier niet gedaan tijdens den oorlog en hoe betaalt het zijn schulden Wat heeft te onzent de stabilisatie niet gekost aan de. eerlijke spaarders toen men begiftigd werd met den Francqui frank van 14 centiemen? Weigert men daarom handel te drijven met Frankrijk of met Duitschland of weigert men daarom alle liefde aan 't vaderland Franschen, Engelschen, Duitschers, Hollan ders, enz. hadden ook Russische staatswaarden; zij ook waren hun geld kwijt. Hebben die lan den daarom gelaten Rusland te erkennen en handel te drijven met de Soviëts Maar de Soviëts hebben Belgische nijver heidsinstellingen en eigendommen verbeurd zonder vergoeding en dat is diefstal en men onderhandelt niet met dieven Och kom Verkoopt een winkelier enkel aan zijn vrienden Is het een marskramer niet ge lijk welke klanten zijn koopwaar afnemen En geen een kooper, die een handelshuis binnen treedt loopt met een opschrift van eerlijkheid op de borstmen tracht zaken te doen, anders niet. Bovengenoemde landen zagen hun eigendom men ook verbeurd verklaard en toch drijven hun handelaars sedert lang handel met de kom- munisten. Heeft de Regeering haar gezant teruggeroe pen toen andere landen ook Belgische goederen aansloegen Maar de kommunistische propa ganda zal dan nog geweldiger worden Wat denken Frankrijk, Italië, Engeland, Duitschland, Polen en zooveel anderen erover Hadden zij schrik om een diplomatische betrek king aan te gaan En is de kommunistische propaganda iti diè landen' gröoter dan bij ohs die geen diplomaat te Moscou hebben Men moet altijd twee klokken hooren en nieuws uit een bron is al te eenzijdig. Zoo men zekere dagbladen leest, dan is het bloed, gru welen, schrikbewind, verbanning, verbeurdver klaring aan de dagorde leest men er andere, dan krijgt men een afschildering van rookende schouwen, ronkende riemen, stapelhuizen, mo derne uitrusting, enz. En als men heel het gedoe te Geneve eens nuchter op den keper beschouwt dan moet men zeggen dat Rusland opnieuw zijn plaats heroverd heeft in Europa naast Frank rijk, naast Engeland, naast zooveel andere lan den de huidige Soviëtsleiders kregen een bre vet van eerlijkheid, waren geen barbaren meer maar heel moderne salondiplomaten terwijl hun volk geen slavenvolk, geen koelievolk meer was maar een machtige vertegenwoordiger van nieuwe krachten. En als groote mogendheden zoo handelen met een land dat in den ban der Statenvereeni^ing geslagen was, dan is dat een teeken dat er uit Rusland iets te halen is, dat er daar geld te slaan is, dat hun nijverheid en hun handel er uitwegen kunnen vindenen dat hebben wij kortzichtige Belgen niet begrepen wij luister den te veel naar eenige groote vaderlanders die meer vertrouwén hadden in Russische waarden dan in Belgische en zoo luide schreeuwden als gekeelde varkens omdat ze hun geld kwijt zijn. Moet daarom de gansche natie lijden omdat hun (vaderlandsche onbaatzuchtigheid op zoo een harde proef gesteld werd Rusland met zijn 150 miljoen inwoners heeft ontzaggelijk veel van doen om zulke enorme bevolking in al haar noodwendigheden te vol doen. Het is nu de geschikte tijd want binnen enkele jaren is voor ons de kans voor goed verkeken want het oude Tsarenrijk rust zich economisch op gansch nieuwen voet uit en wie zal durven beweren dat er in de laatste vijf jaar geen voor uitgang gemaakt werd Wij zien nu alle landen op de Russische mark ten en hun handelsbetrekkingen zijn langs di- plomatieken weg veel vergemakkelijkt. Enkele Belgische nijveraars kregen ook bestellingen uit Rusland hoe gansch anders zou het gaan indien wij te Moscou een vertegenwoordiger hadden. Aan dat gemis is het te danken dat Holland de Russische vlootbasis, die Rusland in Antwerpen wilde aanleggen, voor onzen neus wegkaapte. Alle redenen om nog voort afzijdig te blijven zijn van geen tel meer. Gevoelspolitiek heeft uitgediend een gewoon handelaar of winkelier kent die moet de Staat ze huldigen Het is dus van algemeen belang dat de staat huishoudkunde de gezonde wegen opga der ge wone huishoudkunde,onzen handel en nijverheid ten bate. M. HETT. Het gebeurt weieens, vooral in den zomer als- wanneer het toeristenverkeer hier zeer druk is, dat wij een of ander auto zien voorbijrijden waarvan wij de onderscheidingsletters niet ken nen en wij dus niet kunnen weten tot welke nationaliteit deze vreemde automobilisten be hoor en. Daarom geven wij hier, voor de bijzonderste staten en gebieden, deze verscheidene onder scheidingsteekens zooals ze door het interna tionaal verdrag van 24 April werden vastgesteld: Amerika (Vereenigde Staten) US België B Belgisch Congo CB Bulgarië BG Denemarken DK Duitschland D Egypte ET Estland EW Finland SF Frankrijk, Algerië, Tunis F Griekenland GR Groot Brittan je en Noord-Ier land GB Hongarije H Ierland (Vrijstaat) SE Italië I Joegoslavië Y Letland LR Litauen LT Luxemburg L Nederland NL Noorwegen N Oostenrijk A. Polen PL Portugal P Roemenie R Saar (gebied) SA Spanje E T j echoslovaki j e CS Turkije TR Unie van Socialistische Sovjetrepublieken SU Zweden S Zwitserland CH Bestuur - Direction M. Fr. Deridder 16 VERJAARDAG van den Het Bestuur der Harmonie YPRIANA heeft besloten dien heuglijken dag op plechtige wijze te vieren. Het noodigt al de maatschappijen met vaan dels, vlaggen en kartels uit aan die betooging deel te nemen. ZONDAG 11 NOVEMBER 1934 te 17 i uur, vergadering op de R. Colaertplaats Te 17 uur stipt vertrek De maatschappijen plaatsen zich achter de Harmonie «Ypriana» in de volgorde die ze ver kiezen. In de eerste reeks plaatsen zich de vlag gen der Invaliden, Oudstrijders en Ypriana. Vandaar gaat de stoet, langs Statie-, Tempel en Boterstraat, naar het Gedenkteeken der Yper- sche Gesneuvelden waar de Harmonie «Ypriana» volgende stukken uitvoert: 1°) De Brabangonne 2°) Aan onze Helden De klaroenen blazen de Taptoe Vervolgens trekt de stoet naar het Britsch Gedenkteeken der Meenenpoort waar de Har monie Ypriana volgende stukken uitvoert 1°) Het God save the King 2°) Aan onze Helden De klaroenen blazen The Last Post Ten slotteOptocht door de stad langs de Meenen-, St Jacobsstraat, St Jacobsnieuwweg, Merghelynck- en Rijsselstraat tot aan de Groote Markt. Uitvoering door de Harmonie Ypriana van het God save the King de Marseillaise en de Brabangonne als blijk van erkentelijkheid tegenover de Engelschen, Franschen en Belgen als helden gesneuveld voor de verdediging van onzen geboortegrond. Het Bestuur der Harmonie Ypriana rekent op de medewerking van gansch de bevolking. Beleefd verzoek de huizen te bevlaggen HET BESTUUR. I6"'u ANNIVERSAIRE de Le Comité de l'Harmonie YPRIANA a dé- cidé de fêter solennellement cette journée mé- morable. II invite toutes les sociétés a participer a cette manifestation avec drapeaux, étendards et car tels. DIMANCHE II NOVEMBRE 1934 a 17 h., réunion Place René Colaert Départ a 17 h. précises Les Sociétés occupent la place qui leur con- vient derrière l'Harmonie Ypriana Prennent place au premier rang les drapeaux des Invalides, Anciens Combattants et Ypriana Le cortège se rend par les rues de la Station, du Temple et la rue au Beurre au Monument aux Enfants d'Ypres morts pour la Patrie, oü l'Harmonie Yprianaexécute les morceaux suivants 1°) La Brabangonne 2") A nos Héros Les clairons sonnent la Retraite Le cortège se rend ensuite au Mémorial Britan- nique de la Porte de Menin oü l'Harmonie Ypriana exécute les morceaux suivants 1°) Le God save the King 2°) A nos Héros Les clairons sonnent The Last Post Pour terminerDéfilé en ville par les rues de Menin, rue St Jacques, rue Neuve St Jacques, Merghelynck et rue de Lille jusqu'a la Grand' Place oü l'Harmonie Yprianaexécute le God save the King la Marseillaise et la Brabangonne en hommage de reconnaissance envers les Anglais, Frangais et Beiges tombés pour la défense du sol natal. Le Comité de l'Harmonie Yprianacompte sur la participation de toute la population. Prière d'arborer les drapeaux LE COMITÉ. en te bekomen ten bureele dezer, 34, Boter straat, 34?

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1934 | | pagina 3