Le Grand Gaia Artistiqne De Doodenhulde OUD-WEEZEnr Ter Nagedachtenis van Koning Albeit organisé au profit de la Caisse de Secours de la F. N. I. d'Ypres Een Engelsche gift aan onze Kathedraal Faire nettoyer ou teindre ses vêtements chez tt Kleederen door c'est leur donner une nouvelle jeunesse. in 't nieuw gekuischtof geverfd zijn wederom zooals nieuw. Succursale L. KNOCKAERT - JOOS Bijhuis Rue de Dixmude Diksmudestraat, Y P R E STel. 260 YPER. Nous nous sommes rendus, Dimanche soir, a la salle Lapierre, avec l'intention, tout d'abord, de rendre hommage a nos glorieux invalides, ensuite, de göüter tout le charme du régal ar- tistique auquel ils nous avaient conviés. Nous nous attendions a trouver une salle com- ble. Hélasmille fois hélasquelle déception Nos invalides ne sont-ils done plus dignes de l'attention de leurs concitoyens et surtout de nos édiles que seul M. l'échevin Van der Mersch représentait. Certes, un empêchement est toujours possible; mais il y avait-il une telle coincidence qu'aucun d'eux ne püt disposer de cette soirée La crise sans doute, ne füt pas étrangère a certaines abstentions. Et pourtant. semble-t-elle exister lorsqu'il s'agit de bien d'autres distrac tions Les invalides ne valent-ils même plus un petit sacrifice, eux qui ont sacrifié leur santé, leur vie, sans arrière pensée Une jambe enlevée, un bras meurtri, une poitrine rongée par un mal incurable, une face liideusement mutilée, des yeux privés de lu- mière, tout cela ne se paye pas, mais la pius petite marque d'attachement, de sympathie met un baume bienfaisant sur toutes ces plaies encore saignantes. Ah! ces braves, nous les avons vu souffrir en silence, au poste de triage des blessés, nous les avons portés au poste de chi rurgie, nous avons entendu le rale de certains d'entr'eux et fermé les yeux de beaucoup d'autres. On n'oublie point les morts, pourquoi faut-il se désintéresser de ces épaves vivantes Ne serait-ce done que pour se divertir que la foule vient les voir passer dans la rue, lorsqu'elles défilent au son des fanfares Si vous êtes restés chez vous, même si vous aviez acheté une carte, faites un mea culpa un grand mea culpa car vous êtes deux fois coupables. Tout d'abord parce que vous n'avez pas offert un peu de votre cceur pour réconforter nos in valides, ensuite parce que vous avez dédaigné de venir applaudir des artistes tels queM1-0 Jaqueline De Kesel, cantatrice M. Tilkin Ser- vais, baryton, tous deux au Théatre Royal de la Monnaie, et M"lle Louise Autin, le danseuse étoile de l'Opéra Flamand d'Anvers, et avec eux nos sympathiques musiciens amateurs, dirigés par M. Georges Van Egroo, qui ne refusent jamais leurs services désintéressés. M0,lc De Kesel est une cantatrice délicieuse. Sa voix prenante est souple et trés étendue. Le timbre clair est agrémenté d'une diction impec cable. Sa mimique est sobre et bien stylée. C'est son coeur, son ame qui chante. Elle interpréta tour a tour Introduction et air d'Elisabeth Prière d'Elisabeth de Tannhauser de Wagner, II est beau, il est doux d'Hérodiade de Masse net, Chansons Flamandes et Moyenageuses et «Vers l'avenir». M. Tilkin est un baryton de belle tenue. Sa voix puissante et majestueuse atteint aux effets les plus surprenants. Lui aussi abandonne son moipour donner une forme palpable a Fame du chant qu'il exprime en intonnation émou- vante. II chanta «Romance a l'Etoile» de Tann hauser, Qui done commande dans Henri VIII de Saint-Saëns et Chansons Napolitaines M*'1'- Louise Autin développe un art consommé de la danse; souple, ardente, passionnée elle es- quisse des tableaux vivants, exhalant toute la grace, tout le charme de la divine poésie. Elle interpréta «La mort du cygne de Saint-Saëns, La danse d'Anitra et le Menuet de Bocche- ripi. M. Decadt, jeune artiste Yprois, ancien élève de notre école de musique, élève au conservatoire Royal de Gand, possède une belle virtuosité dans l'art si délicat et si ingrat d'accompagner un chant. A ces grands artistes, a tous ceux qui contri- buèrent a la bonne réussite de cette belle mani festation d'art, nous adressons nos plus chaleu- reuses félicitations. Comme l'exprimait dans une courte allocution, M. Isaï Gruwez, président de la F. N. I., nous espérons que dorénavant le public assistera plus nombreux aux fêtes que donneront les Invalides. Qu'on nous excuse d'avoir écrit cet article d'une plume un peu acerbe. Quiconque a vu de prés les souffrances et la grande abnégation des combattants souffre de voir que le temps, petit a petit, transforme la reconnaissance en indiffé- rence et Dieu sait, peut-être en oubli. Pourquoi? Ces braves sont-ils done moins méritants aujour- d'hui qu'il y a 20 ans GAIRED. De traditioneele stoet, door het stadsbestuur jaarlijks op touw gezet om hulde te brengen aan de gesneuvelden van den grooten oorlog, heeft Donderdag morgen, zijnde de hoogdag van Allerheiligen, nogmaals zijn uittocht gedaan. Zooals voorgaande jaren hadden de plaatselijke bonden en maatschappijen talrijk den tot hen gerichten oproep beantwoord. Om 10 u. 45 kwamen de verschillige afvaar digingen rond haar wederzij dsche vaandels bij een op de Groote Markt, omtrent rechtover het stadhuis, en namen de haar aangeduide plaats in den stoet in. Voorop had men de rijks wacht en de Liberale Harmonie. Daarop volg den de verscheidene liberale vereenigingen, de leerlingen der Stadsjongensschool die zooals vroeger de opschriften droegen met de namen onzer Ypersche helden, dan de leerlingen der andere stadsscholen en der Middelbare Staats school, allen vergezeld van hun leeraars, en ver volgens een schier eindelooze reeks van afvaar digingen van maatschappijen welke hier in stad haar zetel hebben. Dan kwamen nog de buiten gewoon talrijke afvaardigingen der onderschei dene oudstrijdersbonden, namelijk deze van de Ypersche afdeelingen van het «British Legion», der Poilus de Francevan de Burgerlijke slachtoffers van den oorlog, van het Nationaal Verbond der Oudstrijders, van het Nationaal Verbond der Oorlogsinvaliden en van de Ver broedering der 3'' en 23° Linieregimenten. Op deze groepen volgden de Harmonie Ypriana, het ste delijk brandweerkorps en de burgerlijke over heden bestaande uit de heer en Vander ghote, burgemeester; Lemahieu, Delahaye en Van der Mersch, schepenen; Juffrouw Cornillie, de heeren Biebuyck, Pattyn, Seys, VanAlleynnes en Ver gracht, gemeenteraadsleden; Versailles, gemeen tesecretaris; Clinckemaille, arrondissementscom missaris, en meer andere vooraanstaande waar digheidsbekleders van stad. Om 11 u. zette die lange stoet zich in beweging en, door een mooi weder begunstigd, begaf zich, onder het spelen van treurmarschen door de deelnemende muziekmaatschappijen beurtelings uitgevoerd, langs de Dixmudestraat, Jansenius- straat, Vandenpeereboomplaats, Groote Markt, Maarschalk Frenchlaan naar het stedelijk kerk hof. In 't voorbijgaan legden verscheidene af vaardigingen bloemen neer aan den voet van het Ypersch monument, terwijl de heer Burgemees ter, namens de stad, eveneens de gedenkteekens der gesneuvelde Ieren en van onze Ypersche Helden bebloemde. Op het kerkhof schaarden de vaandels van al de aanwezige maatschappijen zich rond de gra ven der Ypersche gesneuvelden. Door de geeste lijkheid, die den stoet daar had opgewacht, werd eerst een De Profundis gebeden en de graven gewijd, waarna de heer Burgemeester er een prachtige kroon van natuurlijke bloemen neer legde, wijl de klaroenen der Brandweer het Te Velde» bliezen en de Harmonie Ypriana de Bra- bangonne liet hooren. De heer Burgemeester ging vervolgens ook nog de graven bebloemen der slachtoffers van de ramp van Wytschaete alsmede deze onzer Engelsche en Fransche bond genoot en, wTaar de Harmonie Ypriana beurte lings het God save the King en de Marseil laise aanhief. Na deze aandoenlijke plechtigheid begeleidde de stedelijke brandweer de stadsoverheden op nieuw tot aan het stadhuis, terwijl de Harmonie Ypriana nog de graven van haar overleden chef, bestuursleden en weldoeners ging bebloemen en de talrijke andere aanwezige personen op de graven hunner afgestorvene bloedverwanten en vrienden gingen bidden. Zoo verliep deze dag als een vrome hulde aan onze dierbare dooden. Maandag avond was het bij Théo Tanghe vollen bak. Talrijk waren ze opgekomen, die Oud-weezen. En wat een vertelling Elk wilde het zijne boven halen. Ten tijde van X. Ten tijde van Z. Waar is Louis bevaren Hebt gij nog nieuws gehad van Charles Zou Pieren nog in volle gezondheid zijn Ik heb dit vernomen Een ander dat en gedurende twee uren was het een garenmarkt. Hoe gelukkig waren ze niet elkander eens samen te zien, al die deftige, eerlijke werklie den en kleine burgers Welke schoone herinneringen Ze zien er allen zoo gezond uit, juist zoo als ten tijde van de rijsttaarten 1 1 met weinig suiker op Zij hadden allen toch zooveel pleizier die jaren te herinneren. En ze spraken dan van Muziek. Die sorties naar de omliggende kasteelen. Inhaling van geestelijke en wereldlijke over heden in de omliggende gemeenten. Welk verzet en altijd koeken en chocolade 't Was toch nen goêa tijd hé Hebt ge nog geheugen van die solo met tweeën A nous deux op de Groote Markt, te Yper. Les Fauvettes de solo voor trombonne. l'Hirondelle de solo van Narden den fluitist, de solo voor tuba en kè solo voor de grosse caisse 1 't Was nen goên chef, hé Inde herhalingen speelde Mijnheer Ernest hard op. de muzikanten hadden het niet gemakkelijk, maar dan volgde een schoone uitvoering en hij was zoo gelukkig en waar lijk fier en wij ook. Mochte den l8 November een aangename herinnering wezen van al dat schoon verleden. Trommelaere. N. B. Maandag 5 Novemberte 6 ure, Korte Vergadering bij vriend THÉO, ten einde de laatste schikkingen te nemen. Allen stipt op post a. u. b. De graaf van Athlone heeft tot de Engel sche Oudstrijders, die tijdens den oorlog in België gestreden hebben, een oproep gericht voor het stichten van een fonds waarmede, ter nagedachtenis van Koning Aloert, een in En geland vervaardigd glasraam voor de groote rozet boven het Zuidportaal onzer St Maar- tenskathedraal zou geschonken worden. Volgens het ontwerp van graaf Athlone, die tevens voorzitter is van het comiteit met het inzamelen der gelden belast, zou men daarvoor over een som van 2000 pond sterling, 't zij meer dan 200.000 fr.moeten kunnen beschik ken. Dit raam zal het werk zijn van de ver maarde Engelsche kunstenares Miss Geddes, die in Ierland en Canada om haar talent zeer geprezen wordt. Indien het Comiteit er mocht in lukken een grootere som in te zamelen, zal het overschot aan de Engelsch Belgische Unie gegeven worden voor den aankoop van een aantal bed den voor het Sc Andrewgasthuis te Londen of, indien het mogelijk is, voor het bouwen eener nieuwe ziekenzaal voor dit gasthuis. Deze nieuwe zaal zou dan Koning Albertzaal genoemi worden. Glagage Américain de Cole et ittanchettes Schoone Strijkwascti Kilowasch

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1934 | | pagina 4