-HET YPERSCHE- LA RÉÖION D'YPRES t ZIELMISSEN Zondagrnst - Repos dominica1 Supp'êment vaB Zuster Theresia - Margareta 15e Jaargang, m 33 - 17 November 1934 I5e Année, N° 33 17 Novembre 1934 Bijvoegsel W'ekelijksch Overzicht Afbraak van een deel der Kazerne Gouden Beroepsjubi leunt van den H. Ei nest Wenes Mr "Wenes aan het klavier Notre Puirimoine Yprois d'flrt religieujc 5t-Jozefskerk der PP. Ongesch. Karmelieten Van Zondag 25 tot Woensdag 28 November 1934 PLECHTIG T RIDUU M heiligverklaring Bedankiftg Vrouw Christine BERTIER. België kent weer eens eene ministerieele crisis. Maar deze heeft dat vóór op de andere, dat ze reeds sedert enkelen tijd verwacht werd. Daar- mêe heeft ze dan ook niets onvoorziens te weeg gebracht. En nochtans is het een heel gewichtige gebeurtenis. Iedereen zal zich nog goed herinneren hoe er, in de tegenwoordige, benarde omstandigheden, besloten werd aan de regeering eene uitzonder lijke macht toe te kennen, die zou toelaten alge- meene maatregelen te treffen, die wetskracht hadden, om den financieelen toestand van het land te redden en verbetering te brengen aan den huidigen crisistoestand. Er werd dan ook in korten tijd goed werk geleverd, maar het leg gen van de pijnlijkste plaaster bezuinigings- wetten bleef maar steeds uit. En nu men daaraan begon en er van niets anders meer spraak was dan van sparen, inkrimpen, aftrek ken, begonnen de patiënten zoo pijnlijk te jan ken, dat de dokters er bang van werden. Men had wel al die noodzakelijke maatregelen willen toepassen, mar de eene moest toch voorzichtig zijn om zijne kiezers niet te misdoen; de andere om dat en geen syndikaat niet op te jagen; de andere nog om dien invloedrijken groep niet op den hals te krijgen. En elkeen trok zich stilaan schuchter terug en er kon niets tot stand ge bracht worden. Aangezien wij hier met geen Dictator te doen hebben, bleef er dan ten slotte niets anders meer over dan ontslag te nemen en aan den Konig te vragen dien last te leggen op de schouders van een ander. Doch die andere moet nu werkelijk iemand zijn met groote durf- kracht, onpartijdige stoutmoedigheid, en een sterke dosis zelfverloochening. Immers de te leg gen plaaster moet en zal aan velen pijn doen. Wie zal het aandurven Wie zal het volhouden Zal het een Jaspar, een Franqui of een Theu- nis zijn De toekomst moet het uitwijzen. In Frankrijk schijnt men den rechten man ge vonden te hebben, die het werk van den heer Doumergue met kans van welslagen moet voort zetten: het is de heer Flandin. Vooreerst mag erop gewezen worden dat hij een meerderheid bekwam van ruim 300 stemmen, hetgene een doorslaand bewijs is van volle vertrouwen, bij al de partijen. Daarenboven is het niet zonder belang te vernemen dat de heer Doumergue zelf verklaard heeft dat Flandin een rechtschapen man is, dat hij eerlijk en doordrijvend is, dat hij kan en dat hij wil. De toestand in Frankrijk is op vele punten te vergelijken met den onzen en juist zoo 'n man zou hier ook de regeering moe ten in handen krijgen. Oostenrijk, dat reeds zulke jammerlijke ge beurtenissen te betreuren had in de laatste maanden, schijnt ook maar zeer oppervlakkig rustig te zijn. Het verdwijnen van den stalen man, Dollfuss, heeft den toestand zeer erg ver zwakt. De tegenpartijen die om zeggens door den sterken kanselier verbrijzeld werden, worden het met iederen dag beter gewaar. Ook is men erg beangstigd en vreest men dat er nieuwe on lusten zullen uitbreken. Vooruitziende staats mannen wijzen er dan ook reeds op dat er inter nationale voorzorgen zouden moeten genomen worden, om alle verrassing te vermijden. Het einde van den proeftijd in het Saargebied nadert snel. Uit de menigvuldige berichten die deze laatste tijden verschenen, blijkt genoeg zaam dat het een heel netelige zaak is, die daar moet opgelost worden. Er werd namelijk bevon den dat er reeds getracht werd door eene groote vervalsching der kiezerslijsten een voordeeligen afloop voor het Reich te bewerken. Dit werd nog op tijd ontdekt en kon eenigszins hersteld wor den. Van een anderen kant vreest men onlusten, maar niemand, buiten Frankrijk, wil zijn solda ten leenen om er de orde te handhaven en aan Frankrijk wordt dit zedelijk verboden. En als het toezicht daar ook op krukken springt mag men er niet veel goeds van verwachten. AANBESTEDING Op Vrijdag, 30 November, te 11 uur, zal vóór den Heer Claeys, hoofdingenieur aan het Be stuur van Bruggen en Wegen, Vrijdagmarkt, 12, te Brugge, de opening plaats hebben der aan biedingen voor het afbreken van een deel der oude Infanterie-kazerne, kant der Studenten straat en hoek der Esplanade. 't Is dus morgen, Zondag 18 November, dat onze geachte stadgenoot, M. Ernest Wenes, ge huldigd en gevierd wordt om zijn vijftigjarige goede en trouwe diensten bewezen aan St Jacobs- kerk van Yper, waar hij sinds den P Januari 1884, eerst als zanger tot in 1886 en daarna als eerste orgelist in vervanging van den Heer Henri Moerman, zijn uitstekenden leeraar, de kerkelijke diensten en plechtigheden op luistert. Benevens de stiptheid, het plichtbesef en de voorbeeldige ijver waarvan de Heer Wenes in het vervullen zijner taak steeds heeft blijk ge geven, is hij daarbij nog een begaafde en talent volle beoefenaar der edele muziekkunst, die hem van jongs af heeft aangetrokken, waarop hij zich met hart en ziel heeft toegelegd en die hem dan ook, gedurende zijne lange en welvervulde loopbaan, de meeste en aangenaamste voldoe ning heeft geschonken. Het spel van den Heer Wenes is zeer bescheiden, doch des te aangena mer om hooren. Men voelt dat hij zich door de muziek, die hij waarlijk vereert, laat meeslepen en vervoeren, dat hij iets van zijn eigen zelf in zijn spel steekt, dat dan ook zoo zuiver, zoo lief lijk zoet soms en zoo gevoelig klinkt dat menig luisteraar er door ontroerd wordt en ervoor in stille bewondering opgaat. Zonder de kunde en de handigheid van andere kerkorgelisten in iets te willen verminderen, mogen wij toch, ter ganscher eere van den Heer Wenes, zeggen wat vele parochianen van St-Jacobs van hem den ken, namelijk dat er nergens een beteren orge list is dan den hunnen. De viering van dit gouden beroepsjubileum zal beginnen in St-Jacobskerk, waar om 10 u. een solemneele mis van dankzegging wordt op gedragen. Deze mis wordt opgeluisterd door het zangkoor van St-Jacobs dat, te dier gelegenheid, de mis van Piel, voor twee vrouwenstemmen, zal uitvoeren en een Pater Nosterzingen voor solo, twee- en driestemmig koor, getoonzet door Meester Henri Moerman ter eere van zijn oud-leerling, den gevierden jubilaris M. Ernest Wenes. Het is insgelijks Meester Moerman die dien dag het orgel zal bespelen. Na de mis wordt er door den Kerkraad van St-Jacobs, in den Katholieken Kring, aan den jubilaris een banket aangeboden tijdens het welk hem door den Heer Burgemeester het Bur gerlijk Eereteeken van 1" klas en door den Z. E. Heer Deken het Kruis «Pro Ecclesia et Pontifice» zal overhandigd worden. De Oud-Weezen van Yper, waarvan de Heer Wenes eveneens gedurende 15 jaar de geprezen muziekmeester was, hebben besloten zich bij deze hulde aan te sluiten. De Harmonie Ypriana, die in haar rangen veel oude sloetsen telt, zal 's morgens, om 9 u., een serenade brengen aan de woning van den jubilaris en hem vervolgens naar de St-Jacobskerk leiden voor de Hoogmis. De bewoners der Dixmudestraat worden vrien delijk uitgenoodigd hunne huizen te dier gele genheid te bevlaggen. Ook zullen de talrijke oudleerlingen van den Heer Wenes, die hier ge durende 26 jaar leeraar der stedelijke muziek school was.en sinds 47 jaar bijzondere piano lessen in tal van Ypersche families geeft, zonder twijfel het zich als een plicht aanrekenen bij die hulde aanwezig te zijn en de plechtige mis van dankzegging bij te wonen. Dit zal den schoonsten blijk van erkentelijkheid en genegen heid zijn dien zij hunnen gewezen leermeester kunnen geven. La Saint Martin a marqué cette année l'inau- guration de deux nouveaux monuments de l'Art Chrétien en notre ville. Ce fut, a la Cathédrale, celle de la Chaire de Vérité, oeuvre remarquable de grand art et de brillant relief dans la sobre richesse sculpturale et statuaire du grandiose édifice romano-ogival. S'il est tout naturel de regretter avec quelque sentimentalisme les splendeurs de la Renais sance d'avant-guerre dont nous admirons de précieux débris au musée lapidaire du Cloitre St-Martin, peut-on faire un grief a l'éminent Architecte reconstructeur d'avoir congu pour l'intérieur de l'admirable église du XIII' siècle une oeuvre rationnelle, logique, harmonieuse oü toute une époque parle d'un splendide accord de la simplicité et de la grandeur pour honorer la Divinité. Et ce fut, a l'Höpital Notre Dame si confor- tablement reconstruit, l'inauguration de la Nou velle Chapelle, rue Longue de Thourout, réédi- fiée en style Renaissance. La fagade rappelle, dans une ligne plus modeste, celle de l'ancienne Chapelle de la Grand'Place. Nous retrouvons a l'intérieur quelques pièces de valeur d'avant-guerre parmi lesquelles le beau triptyque de Karei van Yper encastré dans un retable de style rocaille qui ne le met pas en valeurle tableau aux sept panneaux représen tant les ceuvres corporelles de miséricorde la curieuse plaque en cuivre portant le texte d'un legs fait a l'hopital par Pierre Langsaem et son épouse Elisabeth Pauwelynl'encadrement en cuivre de leur pierre tombale, oeuvre de ciselure de 1487 représentant en de remarquables ta bleautin s les divers ages de la vie. Félicitons notre Commission de l'Assistance publique pour l'oeuvre accomplie. Puisse-t-elle l'achever au mieux sous la direction de son zélé Président M. Remi Bouquet et de son admi nistrateur compétent M. Raymond Ommeslagh. YPRIS. ter gelegenheid dpr van Jezus' Heilig Hart. Heer Ernest Dehaerne Jufvrouw Maria Dehaerne Heer Daniel Dehaerne - Craeye De familie Bertier, bedanken allen die deelgenomen hebben in hun droefheid bij bet afsterven van hun teergeliefde echtgenoote, moeder en bloedverwante Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bii te wonen die zal gelezen worden op Zondag 18 November, om 8 54 u. in St Pieterskerk, tot zielelafenis van Heer Emiel VERSAVEL-DECONINCK. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bii te wonen die zal gezongen worden op Zondag 18 November, om 9 u in de keik der EE. PP. Carmelieten, Mond- straat, tot zielelafenis van Vrouw Christine BERTIER huisvrouw van heer Ernest Dehaerne Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gelezen worden op Zondag 18 November, om n 54 uur in St Maartenskeik, tot zielelafenis van Mevrouw Elise VANDE LANOITTE echtgenoote van heer Arthur Weckesser De Apotheek van I La Pharmacie de Mr s n o e c k Groote Markt o— Grand'Place I IS ALLEEN OPEN Op Zondag 18 Nov. reste seule ouverte e Dlmanche 18 Nov.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1934 | | pagina 11