VELOSPORT 5 La Fête Enfantine de l'Harmonie Ypriana jaren verdiend had. Ik wensch hem van harte proficiat voor die waardige belooning die hij verkregen heeft. Ik, op bestuurlijk gebied, en gij, op muzikaal gebied, wij werken allen voor Yper, «n ik vorm den wensch dat wij nog lange jaren samen in diezelfde goede verstandhouding zou den mogen voort ijveren. Ik ledig mijn glas op het heil en den voorspoed van Ypriana. Ook deze rede werd hartelijk toegejuicht. De Heer voorzitter zegde daarna dat hij nog «en bijzonder aangenamen plicht te vervullen had, namelijk aan drie werkende leden de me daille van erkentelijkheid te overhandigen voor tien jaar goede en trouwe diensten in de rangen der Harmonie bewezen. Deze drie leden, zegde de Heer Voorzitter, zijn drie getrouwe leden die al doen wat zij kunnen om den bloei der maat schappij te verzekeren.Het is nutteloos hier ver der hun lof uit te spreken, gij ziet ze immers •wekelijks tweemaal aan 't werk. Die steunpila ren der maatschappij zijn de Heeren Hermans Gerard, Vandevivere Richard en Grimmelpon Oscar. Onder daverend handgeklap vestigden vervol gens de Heeren Donck, Gruwez en Weckesser de «erkentelijkheidsmedaille op de borst dezer drie verdienstelijke spelende leden. De Heer Voorzitter meldde nog dat de Heer Julien Strubbe, gewezen werkend lid der Har monie, thans te Oostende verblijvende maar die vandaag met zijn vroegere makkers was komen verbroederen, zich als eerelid van Ypriana aan 100 fr. liet inschrijven, en stuurde hem hiervoor zijn besten dank. Daarna stond ook nog de chef recht en aan de muzikanten, die hem door hun handgeklap hunne genegenheid betoonden, richtte hij volgende woorden Beste Vrienden Muzikanten, Na de prachtige woorden door onzen sym pathieken Heer Burgemeester en onzen bemin- nelijken Heer Voorzitter uitgesproken, moet ik u allen hartelijk bedanken voor hetgeen gij dit jaar gedaan hebt. De gedane vooruitgang is on betaalbaar. Als ik bedenk hoe de Heer Voorzitter^ na een pijnlijke ziekte, verleden jaar verplicht was het woord aan zijn zoon te geven, en dat wij nu dit jaar hem terug hebben hooren klappen, voor eenieder zijn deeltje zonder iets te vergeten, is zulks niet het schoonste progres Als ik denk dat verleden jaar de Heer voorzitter, nog maar half genezen, nooit aan geen enkele repetitie ontbrak, is dit geen schoon voorbeeldEn is er in België een enkele maatschappij te vinden waarvan de voorzitter zulks ook zou doen Neen, nietwaar. Hebt ge dit jaar vooruitgang gemaakt? Ja. Dit jaar hebt gij, van de eersten zoowel tot de laatsten, op muzikaal gebied vorderingen ge daan. En ik mag verzekeren dat Yper thans op het eerste plan staat en, in kwestie liefhebbers- muzieken, een der beste muzieken van het land bezit. Dit jaar hebben wij ook veel succes gehad. Voor wat betreft het bijwonen der herhalingen, hebt gij waarlijk een stap vooruitgedaan. Gij hebt zelfs nog meer gedaan en gij begrijpt thans waar dat ik naartoe wil. Ik ben ook maar een muzikant zooals gij, een slachtoffer van de si bemol, doch als wij samen zoo voort blijven wer ken en malkander verstaan, dan zal ons beider taak veel gemakkelijker zijn. Op 6 December aanstaande zullen wij nogmaals de eer hebben voor het Ypersch kunstminnend publiek te komen. Werken wij immer voort om de goede faam der Harmonie steeds hooger te doen stij gen. Wij bevinden ons thans op een weg die met bloemen bezaaid is, laat ons dien weg tot het einde toe bewandelen. In de huidige moeilijke tijden moeten wij het leven langs den schoonen kant nemen, het werk zal u des te lichter vallen en te beter gedaan zijn. De muzikanten zijn doorgaans geestig en tevreden, de muziek helpt hen blij en vroolijk zijn en zoo kunnen zij beter het hen opgelegde werk verrichten. Beste vrien den, dezen avond bij uwe thuiskomst of terug zien, omhelst dan eens uwe vrouw of uwe ver loofde vanwege uwen chef om haar te bedanken omdat zij het u mogelijk gemaakt hebben zoo regelmatig en getrouw de herhalingen te volgen. Deze woorden werden eveneens op de uitbun digste wijze toegejuicht. De heerschende geest drift en belangstelling steeg echter nog wanneer de talrijke en schoone prijzen onder al de wer kende leden der Harmonie uitgeloot werden, en weldra verlieten allen, gelukkig en voldaan over het smakelijk eten, het aangenaam verzet en den bekomen prijs, rond 6 u., het hotel waar zij een zoo gezelligen en schoonen namiddag had den doorgebracht. Het Kinderfeest Na de muzikanten was het Maandag namiddag, om 4 a, de beurt aan de kinderen der werkende en eereleden van Ypriana om het Sff Ceciliafeest te vieren. Meer dan 400 kleinen verdrongen zich in «le feestzaal van Oud-Yper, waar zij door de zorgen en onder het waakzaam oog van gedien stige juffers de hen voorbehouden plaatsen in namen. Zelden of nooit kende die zaal zoo een gewoel, zoo een uitbundige vreugde als dien dag. De ouders die hunne lievelingen vergezeld had den, en zelfs in zoo groot getal dat velen ver plicht waren gansch de vertooning rechtstaande bij te wonen, hebben daar enkele aangename uren van onbetaalbaar genot doorgebracht en er waarlijk hun behagen en grootste voldoening in gevonden hunne kleine kleuters zoo verheugd en zoo gelukkig te zien. Zelfs voor de andere aanwezige nieuwsgierigen was het gelach en het gejubel dier honderde kinderen aanstekelijk en ook zij deelden in die algemeene vreugde. Wat hebben de kinders daar pret beleefd met de leuke avonturen van Robinson junior hen voor gesteld in een echt komieke film die door den Heer Brussin, uitbater der Cinema Oud-Yper bereidwillig ten dienste van den inrichter van dit schoon kinderfeest was gesteld. Was me dat een eindeloos schaterlachen bij het aanschouwen van dit vermakelijk marionnettenspel door M. Pic en zijn gezelschap voorgesteldEn wat een geestdrift toen, zooals de vorige jaren, de witte en roode mutsjes en netten uitgedeeld werden. De juffers wisten schier niet waèr eerst beginnen en werden letterlijk bestormd door die woelende jeugd, waarvan ieder de eerste wilde zijn om de uitgereikte mooie hoofddeksels te bemachtigen en zich ermede preutsch lijk veertig te tooien. Weldra ontwaarde men in gansch de zaal niets anders meer dan de Ypersche kleuren. En wat een leven Ik ben Fonten Ghesquière «Kijk, daar is WoetsEn dat is Miss Ypriana En gij, gij zijt Miss België Het plezier be schrijven van al die kinderen is waarlijk onmo gelijk en hoe waren de harten der ouders ver blijd bij het zien van dit zoo genoeglijk tooneel. Doch dit was nog niet alles. M. en Mevr. Pic stelden dan nog hun levende poppen voor. Over twee jaar reeds hadden zij hier grooten en klei nen verrast met dit wonderbaar en te Yper nog nooit gezien schouwspel. Doch dit jaar overtrof de gegeven vertooning nog ver die van vroeger, zoo in schoonheid als in kunst en vernuft. Het is waarlijk niet gelooflijk hoe ze die mooie poppen zoo kunnen doen dansen, per velo rijden, den trommel slaan, ja zelfs de trompet doen blazen en doen zingen en klappen. Na de vertooning, welke omtrent drie uren duurde, overhandigde de Heer Aimé Gruwez een mooien bloemtuil aan Mevr. Pic en bedankte M. Pic en zijn gezelschap voor hun zoo prachtig spel en voor het vermaak >èn de vreugde die zij aan die massa kinderén verschaft hadden. Met den Heer voorzitter dér Harmonie Ypriana mo gen wij M. en Mevr. Pic verzekeren dat al die kleinen, die hun vertooning mochten bijwonen, niets beters vragen en verlangen dan hen zoo spoedig mogelijk hier te Yper nog terug te zien. Hier echter dienen wij een vrijwillige verge telheid van den Heer Aimé Gruwez te herstellen en, op gevaar af zijne te groote bescheidenheid te kwetsen en hem misschien te misnoegen doch hij lacht altijd en kan zich maar moeilijk kwaad maken moeten wij zeggen dat dit prachtig en zoo welgeslaagd kinderfeest door den voorzitter der Harmonie Ypriana ingericht en bekostigd werd. Ongetwijfeld zal de voldoening, die hij zelf gesmaakt heeft bij het zien van die uitbundige vreugde en dit hartelijk vermaak, hem reeds eenigszins voor al zijn moeite, zijne opofferingen en zijne onuitputtelijke gedienstig heid beloond hebben. Toch verzekeren wij hem hier dat de genegenheid der kinderen en de er kentelijkheid der ouders hem voor altijd ver worven blijven. Namens de leden der schoone maatschappij Ypriana en namens al hun kinde ren, zeggen wij hier aan den Heer Aimé Gruwez, dien grooten kindervriend, van harte dank, dui zendmaal dank. Het Groot Bal Dinsdag avond was het nogmaals feest bij Ypriana en ditmaal vergaderde gansch de fami lie dier volksgeliefde, echt Ypersche maatschap pij in de groote feestzaal van Oud-Yper. Het orkest, onder leiding van den Heer Georges Van Egroo, sous-chef, zette het feest in om 8 u. stipt, en van den eersten dans reeds zwierden ontel bare koppeltjes lustig rond. Gansch den avond, en het was reeds in de kleine uurtjes toen het eindsignaal gegeven werd, heerschte daar de meeste geestdrift en gezelligheid. De danslusti- gen, zoo jong als oud, vervoegden steeds talrijker de ronde en ook de toeschouwers groeiden nog steeds aan, zoodat het schier een wonder mag heeten hoe al dit volk daar in die zaal nog een plaatsje heeft kunnen bemachtigen. Wat vooral veel aantrek en bijval had, was de prachtige tom bola begiftigd met ruim 150 schoone en waarde volle prijzen. De tegenwoordige eereleden be merkten met veel voldoening dat niet alleen het aantal leden merkelijk was aangegroeid, maar ook dat er bijna de helft zooveel prijzen waren als vroeger. Dit getuigt van de leefbaarheid en den bloei van Ypriana en bewijst dat het bestuur dier machtige maatschappij in bekwame handen is. Aan de milde schenkers stuurde de Heer Aimé Gruwez een hartelijk dankwoord. Aan de inrichters, aan het bestuur en de muzi kanten van Ypriana zeggen wij op onze beurt van harte dank om de schoone feesten die zij ons ter gelegenheid van St° Cecilia gegeven heb ben en om de genoeglijke stondèn bij hen door gebracht. Leve, leve lang Ypriana Parmi les diverses festivités organisées par l'Harmonie Ypriana a l'occasion de la St" Cécile» la plus charmante fut certes la fête enfantine gracieusement offerte par le Président, M. Aimé Gruwez, aux enfants des membres de cette belle société Yproise. Rarement la vaste salie de fêtes du Vieil Ypresconnut une animation plus grande que ce lundi, 26 Novembre, oü de 4 a 7 h. du sóir plus de quatre cents enfants l'emplirent de leurs éclats et rires joyeux. Le spectacle varié et amusant, qui fit la joie tant des petits que des parents et de la foule d'autres personnes présentes, fait honneur a l'or- ganisateur dévoué qu'est M. Aimé Gruwez. Le film cinématographique, obligeamment prêté par M. Brussin, régisseur du cinéma Vieil Ypres était d'un comique désopilant. La séance de ma- rionnettes donnée par M. Pic et sa compagnie amusa grandement tous les assistants et surtout les tout petits. La distribution aux gargonnets et fillettes de casquettes et bérets aux couleurs Yproises mit le comble a leur enthousiasme exu bérant. Toutefois la présentation, par M. et Mm* Pic, des poupées vivantes fut sans contredit le clou de la fête. Après avoir donné, dans un film, l'origine de leurs belles poupées vivantes, M. et Mm* Pic les firent danser, chanter, pédaler sur un petit vélo, jouer du tambour, etc., le tout avec une ingéniosité, un entrain et aussi un art qui firent Témerveillement de tous les spectateurs. M. le Président de l'Harmonie Ypriana remit, après la séance, une belle gerbe de fleurs a Mme Pic et la remercia ainsi que son mari pour leur belle prestation, et se fit auprès d'eux l'inter- prête de tous les enfants en les assurant du grand plaisir qu'ils éprouveraient a les voir revenir a Ypres le plus souvent possible. A l'organisateur aussi infatigable et dévoué que désintéressé de cette charmante fête nous disons, au nom de tous et particulièrement des enfants, un bien chaleureux merci. In de laatste weekend speelden terug alle velodroms, die maar eventjes een programma konden t'hoope krij- gen.Het begon al met 't bestuur van de kuip der Arte- veldestad, die het ook 's Zaterdags eens beproefde, maar tot zijn spijt moest ondervinden dat de Gente naars zelf maar schaars opkwamen, en dat de sport mannen van 't omliggende er tegen opzagen 's avonds laat nog uren en uren ver1 naar huis te keeren. Niette min hadden de afwezigen alle ongelijk, want, benevens den juniorskoers, welke de lange Van Cauter won, was een schoone 150 minuten ploegkoers uitgeschreven die gewonnen werd door Deneef-Charlier met 1 ronde voorsprong op Raes-Van Nevele, Haemerlinck-De Kuysscher en Billiet-De Greef. Op 2 ronden had men Smets-Martin, op 4 ronden Debruycker-Verlinden, op 5 ronden Lanckaert-Verdyck en op 7 ronden Horemans- Alexander. Voor wie de ploeg Deneef-Charlier, en dit in superforme, al aan 't werk heeft gezien, baart zulks geen verwondering. Maar de 2<- plaats van Raes met Dolfke Van Nevele valt op, want om Haemerlinck-De Kuysscher op punten te kloppen moet men vroeg op staan. En de 4C zijn nogmaals dat duivelsche Billietje met zijn poulain Degreef. Volgen.tian de Walen Smets- Martin, welke een schoonen koers liepen. Vervolgens Debruycker die de nieuwe pistier Ver linden aan 't op- leeren is. Dan de nieuwgevormde combinatie Verdyck- Lanckaert) gevolgd van Flander Horemans-Alexander welke wel verdienstelijk werk leverden, maar wier plaats niettemin op de baan is. In Antwerpen werd de snelheid voor comingmen ge wonnen door Van Egmond, welke prachtig Huybrechts en Jezo vloerde. In het handicap won Masy dank aan de 40 met- voorsprong die hij van den scratchman Van Egmond had bekomen. 2e was Vanderlinden (insgelijks 40 met.), 3e Huybrechts (10 met.), 4e Van Egmond (scratch), 5® Vandenheuvel '(55 met.), en 6e Jezo (25 met.). De snelheid per tandem won Jezo-Mazy vóór Van denheuvel-Vanderlinden en Van Egmond-Huybrechts. In de achtervolging voor den armband klopte Dictus den Hollander Wals, wijl Archambaud Duerlo inhaalde in te luttelen tijd opdat de verslagene met een kam pioenschap van België zou mogen prijken. En in den stayerskoers over 60 km. zegevierde Gust Meuleman prachtig vóór Geerts, Seynaeve, Thollem- beek en Verkeyn, wijl G. Ronsse het na 20 km. moest laten steken. Daarmee was het publiek beroofd van het lang verwacht duel Meuleman-Ronsse. Magne werd de held van de partij in Brussel en klopte in omnium Guerra, Aerts, en Pellenaers. Waar lijk, die Toon is onvermoeibaar, en sedert de ronde van Frankrijk loopt hij onafgebroken de pisten af en dit met een weergaloos succes, 't Is te zien of Tonin, met zijn voorgenomen huwelijksplannen en met de rust die hij schikt te nemen, niet te veel van zijn forme zal- inboeten. De snelheid werd veroverd door Poes (of is het nir Tijger) Scherens vóór Arlet, Steffes en Richter. D« internationale Jef moet voorzeker ook warm zitten, ea

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1934 | | pagina 5