Huis G. Maerten Charles Hongenae L 'ARS ENA L Ia deze tijden van Crisis Wijnen, Kruideniers- en Suikerwaren Fijne Hollandsche Margarine LES LA IN ES DE IN DEN ANKER Rijs el straat, 25, Yper SNOEG K's Almanakken #e Nationaliteit der in Frankrijk geboren Kinderen van Belgei FILATURE DE L'ARSENAL, S. A„ YPRES Koopt nuttige Kerst- en N ieu wj aarsgeschenken FL. BHAEM - Tempelstraat, 5, Yper. voor 1935 zijn verschenen Agent de change agréé a la Bourse de Bruxelles 25, Rue du Temple, 25, YPRES Ordres de Bourse Comptant Terme Favorisez l'Industrie Beige Bevterdeeligt de Belgische en employant Nijverheid en gebruikt EUes sont entièremsnt fabri- Zij zijn g a n s c h in België quées en Belgique, vervaardigd, Et sont IRRÉTRÉCISSABLES Zij KRIMPEN NIET IN et GRAND TEINT. en veranderen niet van kleur. Slechts hier en daar vlamt een petrollampke in een vuil en eng winkeltje, en dat lichtje werpt een weinig kouden glans tot op den dorpel en den rood steenen vloer vóór de toonbankdoch verder niet. De oude man kan dus schier onopgemerkt langs de huizen gaan. Op twintig of dertig stappen van de plaats waar hij het kind verlaten heeft, staat een oud en zeer hoog huis, in den Vlaamschen trant ge bouwd, en dat in de groote vernieling van alles -wat dien trant eigen is, als bij toeval, gespaard schijnt te zijn. Beneden aan de straat heeft het twee deuren, tusschen welke twee kruisramen een dezer deu ren is modern en geeft toegang tot een pakhuis benedende andere leidt naar een trap, langs welken men de eerste verdieping bereikt. Daar woont Mijnheer Golden het overige van het huis is voor het oogenblik onbewoond. Als de bewoner de straatdeur geopend en weêr gesloten heeft, bevindt hij zich in een donkeren gang en langs den muur tastend, bereikt hij den trap. Op het geklots zijner voeten, wordt boven, waar dat is een raadsel, eene deur geopend en er valt een flauwe lichtstraal op den trap zeiven. Als men boven gekomen is, ziet men echter de hand niet, die het deed licht worden, en de bin- nengetredene schijnt zich daarover ook niet te bekommeren. Mijnheer Golden opent met eenen sleutel eene cdeur, en treedt een tamelijk ruim vertrek binnen. In het midden der kamer staat eene vierkante tafel, met een afhangend rood tafelkleed, en op liet midden derzelve brandt eene kleine lamp met breeden lichtscherm, en deze laatste is met scherp gekleurde roode vogels op zwarten grond, -versierd. Op den hoek der tafel is eene servet uitge spreid, hetgeen ons zou doen denken aan een statigen, in 't rood gekleurden magistraat met witte bef, indien er op die bef geen brood, kaas, bier, eene flesch wijn en eenige radijzen pronkten. De kamer zelve is eenvoudig gemeubeld in den ouden Vlaamschen haard is nu geen vuur het behangsel der wanden is in goudleer de vloer grootendeels met een grijs tapijt belegd, «en voor de twee vensters hangen roode gordijnen, an breede plooien tot op den vloeraan de eene U vindt een groote keus coupons stoffen, .crêpe Georgette en Ciêpe de Chine aan de laagste nieuwe prijzen en in de mooiste kleu ren voor avonlkleederen. Ook alle slach heerenhemden, plastrons, ondergoed Inter lock beddelakens, hoofdkussens, sargiën, corabinaisons in Bredaline indémaillable, schorten, kousen, schoone keus tafellakens, enz. Beziet onze schoonste verzameling versierselsBrugsche kanten, macramé en gewone kanten, frangen voor stoors op maat en naar keus gemaakt zijde van den haard staat eene antieke kas, aan de andere eene aanrechttafel, waarop eenig kris tal en oud porselein. Link?, bij het binnentreden, staat eene over- groote papieren windscherm met japaneesche figuren, goud en rood op zwarten grond, en die -vier of vijf zig-zags maaktachter deze is zonder twijfel het bed verborgen. Niemand verwelkomt Mijnheer Goldende hand zelfs die het licht op den trap plaatst, is niet op te merkenhet is echter waarschijnlijk zij die het avondeten gereed maakte. Inderdaad, achter deze kamer bevinden zich nog twee andere vertrekken, die op de oude ach tergevels en roodzwarte pannendaken uitzicht hebben, en daar laat Mijnheer Golden een huwe- lijkspaar wonen, dat hij zelfs misschien nooit nauwkeurig bekeken heeft. Dat paar leeft ook zoo stil, zoo molachtig als mogelijk de man is boodschapper op een han delskantoor en dus een groot deel van den dag en van den avond afwezig de vrouw is van tijd tot tijd, vooral bij regenachtig weêr, doof en heeft zich een volslagen stilzwijgen opgelegd. Die twee oudjes bewegen zich zoo weinig mo gelijk, misschien om zoo weinig mogelijk hunne kleêren te verslijten zij gaan zoo weinig moge lijk uit, misschien uit eerbied voor hunne oude schoenzolen branden 's avonds geen licht en zoo weinig mogelijk vuur, omdat olie en kolen geld kosten. Zoo stapelen zij kleine rentjes op, waar- HUIS VERMAARD OM ZIJNE Groot DE LAAGSTE PRIJZEN Klein Telefoon 519 Men bestelt ten huize. Geeft deelnemingsbons aan de Loterijen Telefoon 519 van zij echter nooit zullen genieten. Indien gij het vertrek, waar zij zich bevinden, mocht binnentreden, zoudt gij hen echter niet zien, wel raden, wel hooren misschien een gekuch in gindschen donkeren hoek, een ge schuif met de voeten daar want de vrouw heeft het licht uitgeblazen, zoodra Mijnheer Golden binnen getreden was. Die twee wezens bestaan dus doch meer we ten wij er ook niet van. 't Zijn in alle geval twee schepsels, zooals de bewoner van de kamer er in zijne nabijheid hebben moet schepsels die niet hooren, niet zien en niet sprekeh. Mijnheer Golden heeft den mantel afgelegd en zet zich in een leuningstoel bij de tafel, doch raakt het avondmaal niet aan hij is blijkbaar nadenkend en slecht, zeer slecht geluimd, want zijne wenkbrauwen steken vooruit... ja, hoe? Wel als de kap eener desselsjees, en daar onder fonkelt zijn oog heller dan vroeger. Na eene poos staat hij op en gaat naar een der vensters, heft de gordijn op en staart naar buiten. Daar, schuins tegenover hem, staat het huis waar de poolsche taalmeester, de eerste verdie ping bewoontbeneden woont een mandenma ker, bij wien deur en vensters reeds gesloten zijn. Bij den taalmeester zijn de gordijnen neerge laten en van tijd tot tijd teekenen zich op deze zwarte schaduwen, die echter zoo spoedig ver dwijnen als chineesche schimmen op den muur. Mijnheer Golden meent zelfs op zeker oogen- blikken, de schaduw der pop, het nieuwe lid van het huishouden des taalmeesters, op de gor dijn te zien, alsof ze zeggen wilde ik ook speel hier reeds mijne rol. Welke gevoelens houden Mijnheer Golden in deze oogenblikken bezig Hij is nog altijd ver wonderd over zichzelf. Nu minder dan ooit be grijpt hij, dat hij zich zoo roekeloos aan eene kennismaking met menschen heeft blootgesteld menschen, die hij misschien morgen weêr zal moeten ontvluchten. Morgen zal die vader zich bij hem aanbieden of hem op straat aan spreken, om hem voor het onverwachte geschenk te bedanken. Wie weet daarenboven wat mensch die Pool is {'t Vervolgt). Met toelating der maatschappij Voor God en Volk en te bekomen ten bureele dezer, 34, Boter- straat, 34. De kinderen tijdens den oorlog in Frankrijk geboren van Belgische ouders, die er als vluchtelingen verbleven, hebben van rechts wege dezelfde nationaliteit hunner ouders en dit ingevolge de samengeordende wetten over de nationaliteit, waarvan artikel één, i* para graaf, luidt als volgt Is Belg, het wettig kind geboren, zelfs in een vreemd land, uit een vader dieop het oogenblik van de geboor te Belg was. Alhoewel tal van jongelingen thans berich ten ontvangen hen verzoekende zich in regel te stellen voor wat betreft hunne nationaliteit berichten die overigens zeer tegenstrijdig zijn de eene met de andere hoeven de jon gelingen, die zich in het hooger genoemd ge val bevinden, dus niets te doen om een vaste nationaliteit te krijgen noch geen enkele for maliteit te vervullen om de Belgische nationa liteit, die zij reeds bezitten, te verwerven. Evenwel kan, volgens de Fransche wetge ving, een kind in Frankrijk uit een Belgischen vader geboren, terzelfdertijd als de Belgische, ook de Fransche nationaliteit bezitten. In dit geval dient de tusschen Belgiè en Frarkrijk gesloten overeenkomst van 12 September 1928 toegepast tot regeling van de conflicten in zake militaire recruteering. Indien die jon gelingen de Fransche nationaliteit verkiezen en ze van rechtswege niet verkregen hebben, mogen zij vóór de Fransche overheden een ver klaring van vaderlandskeuze onderteekenen. Téléphone 461 Demandez-les a votre fournisseur. Vraagt die saijetten bij uwen gewonen La maison ne vend pas aux parti- leveraar. culiers. Het huis verkoopt niet aan bijzonderen.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1934 | | pagina 11