-HET YPERSCHE LA RÉOION D'YPRES Zondagrnst - Repos dominical Wekelijksch Overzicht 15" Jaargang, N! 36 8 December 1934 15e 4nnée, N° 36 8 Décembre 1934 Bijvoegsel Supplément Werking Yper - Nieuwpoort Onze Scheepvaart Gemeenteraad van Yper Brandklok en Noodsein Conférences In St-Maarlens Heer Emiel SANTY ZIELMI5SEN GERARD SCHABALLIE 14, De Haernestraat, YPER. In België is het nieuw ministerie in volle wer king. De Kamers en de Senaat hebben het hun vertrouwen geschonken, thans komt het nog zijne uitzonderlijke volmacht met een maand te zien verlengen en de eerste maatregelen die het getroffen heeft maken een goeden indruk. Dit'is eene gunstige keerzijde, want toen het nieuw ministerie voor het licht kwam, werd iedereen maar weemoedig aangedaan en dacht 't zal weeral niet veel geven De heer Theunis, die sedert negen jaar uit de politiek verdwenen was, had in den beginne wat last met gebrek aan kennis van de tegenwoordige toestanden, maar het heeft niet lang geduurd en thans geeft hij den indruk van goed te paard te zitten. Daaren boven schijnt hij veel geluk te hebben in zijne ondernemingen. Het valt hem meê, zou men ge woonweg zeggen en 't is wel een gewichtige fac tor in de huidige moeilijkheden als men geluk kig treft bij 't inbrengen van hervormingen. Er zijn deze week, gelukkiglijk, nog andere zwarte wolken, die schijnen af te drijven. Duitschland namelijk heeft een heel anderen toon aangeslagen in zake strijdlustigheid. Hitier spreekt en herspreekt van vrede. Hij schijnt het met meer rechtzinnigheid te doen dan vroeger en men zou denken dat het heel ernstig is als hij verklaart dat het Reich niets te winnen heeft bij een nieuwen oorlog en dat een samenwerken de vrede met Frankrijk veel beter werk zou op leveren. Er is ten andere onder de oud-strijders, zoowel in Frankrijk als in Duitschland eene be weging ontstaan die, buiten de politiek om, de zelfde toenadering zoekt. De handelwijze van het Reich heeft altijd tot nadenken gestemd. Wij en anderen hebben altijd reden genoeg ge had om aan zijn rechtzinnigheid te twijfelen. Maar ditmaal schijnt alles veel ernstiger te zijn. Dat is geen oppervlakkige meening. En om dit te staven is het nuttig even na te gaan. wat de bedoelingen van Hitier heeft doen veranderen Duitschland is van top tot teen gewapend, niet tegenstaande alle verdragen en daarmee dacht het sterk genoeg te zijn om alles te trotseeren, omdat het eensgezind was en de tegenstanders verdeeld. Maar juist in dit opzicht is alles ver anderd. Vooreerst is Duitschland niet meer eens gezind wij hebben er vroeger reeds opgewezen hoe een brutaal ingrijpen op geestelijk gebied, eene groote scheuring te weeg bracht in de pro- testantsche kerk op de katholieken mag Hitier ook geen staat maken, daar hij ze op bedekte wijze ook te veel heeft tegengewerktde .Toden zijn sinds lang in binnen- en buitenland tegen hemTen tweede door een behendig inwerken in den Oostenrijkschen Staat dacht de Führer nog dat land op zijne zijde te hebben, maar dat is mislukt. En juist daardoor is er toenadering gekomen in hun anti-duitsche werking tusschen Frankrijk en Italië, die vroeger tegenstrijdig tegenover elkander stonden. Dat had Hitier ook niet verwacht. Ten derdeEngeland wist ook niet goed wat aanvangen en zou zich liever on zijdig gehouden hebben in 't fransch - duitsch krakeel. Doch al met eens voelt Engeland zich zelf bedreigd door de geweldige bewapening van Duitschland, die in de engelsche Kamers in een klaar daglicht werd gesteld. Ten slotte is er tus schen Rusland en Frankrijk een soort geheim verbond ontstaan, waarvan niemand het fijne weet, maar dat toch werkelijkheid is en waaraan men enkele maanden geleden niet had kunnen gelooven Welke kans heeft Duitschland dan nog om het met de wapens te winnen En wat blijft er hem bij slot van rekening beter over, dan vrede te zoeken Ook zou het niet moeten verwonderen moest er een dezer dagen aangekondigd worden dat Duitschland tot den Volkerenbond terugkomt. Het zal er nog wel eene speciale voorwaarde op stellen, maar deze zal nooit meer zoo aanmati gend kunnen zijn als korten tijd geleden, toen zijn geweldig uittreden zulken diepen indruk maakte. Dit alles zou de plannen tot algemeene ont wapening misschien verder kunnen doen vooruit gaan dan al de politieke bemoeiingen die tot hiertoe aangewend werden. RIK. Zijn cr menschen die zich laten stroopen Met water voor chicorei te koopen, Dan is 't hun eigen schuld alleen Neemt PACHA chicorei: droger is er geen. Bij het ter pers leggen vernemen wij dat het bestuur der Ypersche Handels- en Nijverheids kamer van wege de Handelskamer van Nieuw poort een uitnoodiging ontvangen heeft tot een officieel bezoek aan de haven van Nieuwpoort op Zondag 16 December te 2 uur namiddag, ten einde de vroegere vriendelijke betrekkingen her- aan te knoopen en samen te werken voor het herstel der vaart Yper-Komen en het volledig herstel der haven van Nieuwpoort. De Heer Burgemeester Vanderghote, de Heer Advokaat Butaye, en, indien mogelijk, de Heer Bestendige Afgevaardigde Lommez, zullen de afvaardiging vergezellen. Dit goede nieuws zal voorzeker door alle Yper- lingen met vreugde vernomen worden. Binnengevaren Vrijdag 30 November, de André (schipper De Bceuf) met 20 ton beurtgoed voor verschei- denen te Yperde Express III(schipper Vanstappen) met 104 ton graan voor M. Holle- beke te Yper. Dinsdag 4 December, de Subito (schipper Romeyns) met 92 ton hout voor M. Schmidt te Yper de Marie-Jeanne (schipper Bormans) met 117 ton maïs voor M. Vandeputte te Yper. Donderdag 6, de «Leontine», (schipper Jacobs) met 110 ton maïs voor M. Vandeputte te Yper. Weggevaren Geladen te Boesinghe en gelost te Steenstraete: Maandag 3 December, de Louise (schipper Mertens) bevracht met 135 ton grint door M. Petillion te Boesinghe Woensdag 5 December, hetzelfde schip eveneens bevracht met 135 ton grint door M. Petillion te Boesinghe. Zitting van 10 December 1934, om 18 uur. dagorde 1. Ontslag van een Gemeenteraadslid - Aanvaar ding. 2.Proces-verbaal der zitting van 12 November 1934. 3.Stedelijk kerkhof Uitbreiding Aankoop van grond. 4. Stadseigendommcn Pacht Afslag. 5. Openbare Onderstand Begrooting voor het jaar 1934 Wijziging. 6. Openbare Onderstand Ontslag van pacht Openbare verpachting van een huis. 7. Openbare Onderstand Afstand en in pacht geven van grond aan den Belgischen Staat. 8. Taksverordening op het openen van straten, het uitvoeren van kasseiwerken, het aanleggen van voetpaden en riolen 'Wijziging. 9. Oorlogsschade Overeenkomsten betreffende het verlies ondergaan door het verhandelen van titels. 10. Stadseigendommen Onderhoud der hovin gen Aanbestedinglastenkohier. 11. Verordening op de verhuring van Stads schouwburg. 13. Slachthuis Verordening. 13. Verordening betreffende den toegang en het verkeer op de Noordlaan. 14. Stadsbegrooting voor het jaar 1935. 15. Mededeelingen. Dinsdag laatstleden is er hier, in de Neerstraat, een begin van brand ontstaan waarvan het slacht offer de oorzaak is geweest. Een jongeling had de onvoorzichtigheid begaan zich te bed te begeven al rooken en in zijn slaap heeft het vuur zijner sigarette de matras in brand gestoken. De onge lukkige werd 's morgens in zijn kamer verstikt gevonden. Voor wat den brand aangaat was het niet erg, en hij was reeds overmeesterd toen de brand weer ter plaats kwam. Te dier gelegenheid werd er algemeen bemerkt dat de brandklok op verre na geen zoo voldoen den uitslag geeft als de vorige sirene, die geheel de stad door gehoord was. De brandklok is een aloud en zeer poëtisch stelsel, 't is waar, maar laat ons bovenal prac- tisch zijn Op het oogenblik van het ter pers leggen, ver nemen wij dat ons schepencollege besloten heeft het noodsein wederom te bezigen in geval van brand. Aangezien de sirene niet mag blijven aan den hoektoren van de Halle, waar zij zich nu nog altijd in gebruikbaren staat bevindt, werd beslo ten ze te plaatsen boven op het dak van het stad huis, op gelijke hoogte met de nok van het dak, doch langs den koer, zoodat ze van op de Markt niet zichtbaar zal zijn, maar toch gansch de stad door zal kunnen gehoord worden daar haar klank door niets zal belemmerd worden. On annonce d»ux conférences qui seront données, le Jeudi 13 Décembre, a 8 h. du soir, dans la grande salie du Cercle Catho lique rue de Lille L'une, en frant^ais L'Eglise en face du cinéma par M. le cha- noine Brohée, pjésident du Séminaire Léon XIII a Louvain. L'autre, en flamand, par M. l'abté Cartuyvels, de Bruxelles Het kinema vraagstuk Entiée libre et gratuite. De sermoenen van Pater Oswald, Recollet, hebben diepen indruk gemaakt op ie talrijke tsehoorders, zijn boeiend woord over leven en dood was heelemaal aangepast aan de Octaaf ter eere van de H. Barbara. Op Zondag 9 December, zal de sluitings plechtigheid plaats hebben te 3 u. Rozen krans, Sermoen door Pater Oswald, plechtig Lof en processie binnen de kerk. Aan volk en vrome belangstelling zal het niet ontbreken. Bedanking Mevrouw Weduwe Elodie Santy-Decroos Heer en Vrouw Daniël Santy Oostdam Heer en Vrouw Cyriel Van Londerzeele-Santy Heer en Vrouw René burg- graeve Santy Heer en Vrouw Omer Santy-Deruyter Heer en Vrouw Eugeen Santy Hoedt Heer en Vrouw Abdon Santy-Duthoo Heer en Vrouw Albert Desramault-Santy Heer en Vrouw Fernand Clinckemaille- Santy Heer en Vrouw Maurice Dekamp-Decraos De famiiiën Santy, Decroos, Provoost, Gantois, Woets en Slosse, danken langs dezen weg, de vrienden en kennissen voor de blijken van genegenheid hun betuigd tijdens het afsterven van hun teerbeminden echtgenoot, vader, schoonvader, en bloedverwant. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezangen worden op Zondag 9 December, om 8 u., in Belle Godshuis, tot zielelafenis van Vrouw Marie GHERCHYE weduwe van Heer Ignaas ParreiN Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMTö hij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 9 December, om 8y« u., in St-Maartenskerk, tot zielelafenis van Heer en Vrouw August DOLFEN - LANNOO. Groote Ma*kt. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS Dij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 9 December, om q uur, in St Niklaaskerk, tot zielelafenis van Heer André BENTIN. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELM'S bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 9 December, om io u., in St- Pieterskerk, tot zielelafenis vau Heer Emiel SANTY echtgenoot van Vrouw Elodie Decroos Zondag 9" December, om ii y, uur ia St-Maartenskathedraal, gelezen mis voor de Afgestorven leden van het Pompierskorps. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIEL MTS bij te wonen die zal gelezen worden op Zondag 16 December, om 8 y» uur. in St Maartenske>k, tot zielelafenis van Heer Charles LAMS Dixmudestraat. \Ioor het ronddragen uwer ROUW- v BRIEVEN en VERMANINGEN, wendt U in vertrouwen tot Onberispelijke Dienst. De Apotheek van La Pharmacie de M' VANWALLEGHEM Statiestraat o— Rue de la Station is alleen open op I reste seule ouverte 'e Zondag 9 Dec. I Dimanche 9 Dèc

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1934 | | pagina 12