het Groot Kunstconcert der harmonie YPRIRMfl 2 de hoop uit dat, met het bezoek gebracht, op 14" November 1933, aan Zijne Majesteit Koning Al- bert door de heeren Burgemeesters van Yper en Komen, den heer Arthur Butaye en onzen Voor zitter, een beslissenden stap in dezen weg was geschied. Het wreede drama van 17 Februari te Marche-les-Dames heeft ons van onzen beminden en hoogen beschermer beroofd en deze hoop ver ijdeld. Op initiatief van uw bestuur en van den Bond der Geteisterden had, op 4 Maart, een vergade ring plaats ten einde den strijd voor het herstel der vaart Yper-Komen meer uitbreiding te ge ven. Dien ten gevolge kwam, op 15 April, een vergadering van de burgemeesters en de manda tarissen van ons Arrondissement ten stadhuize bijeen onder het Voorzitterschap van den heer Jan Vanderghote, en een tusschengemeentelijk Comiteit werd gesticht. Geleid door den heer Senator Mullie, werd dit Comiteit op 3 Mei door den heer Sap, alsdan Minister van Openbare Werken, ontvangen. Onze leden kennen zijn antwoordde werken zullen in 1937 aangevangen worden. Korten tijd nadien viel het Ministerie en, op 10 Oogst, had hetzelfde Comiteit een onder houd met den nieuwen Minister van Openbare Werken, den heer Forthomme, die beloofde aan de Yzerkwestie, weldra een bevredigende oplos sing te geven. Maar in deze moeilijke tijden zijn de Minis teries van korten duur en thans zal zich weldra een bezoek bij den heer Van Cauwelaert op dringen. Intusschen werd, op voorstel van den heer Schepen Lemahieu, door den Yperschen Ge meenteraad, op 12 Mei, een wensch uitgedrukt ten voordeele van het herstel der vaart Yper- Komen. Op 8 en 9 Juni deed de Hoogere Raad der Binnenscheepvaart een bezoek aan de water wegen der Yzerkom en eindigde dit bezoek langs de vaart Yper-Komen. Uw bestuur zorgde voor het vervoer per beurt van Dixmude naar Yper en het bezoek per auto naar de Komenvaart. Een lunch, voorgezeten door den heer Burge meester Vanderghote, werd den bezoekers aan geboden. Deze heeren, de Hoogere Diensten der waterwegen en de Scheepvaartvereenigingen vertegenwoordigende, hebben zich aldus ten volle kunnen inlichten betrekkelijk de hier bestaande vraagstukken. Uw bestuur mocht korts nadien een eersten goeden uitslag boeken de aanbe steding van het in orde brengen van het Sas van Fintele, waarvan de werken in den loop dezer maand zullen aanvangen. Na de vorst, die tot 15 Januari duurde, nam de scheepvaart hier een goede ontwikkeling, maar zij werd, tengevolge van watergebrek in de Yzer, van 15 Juni tot einde September stop gezet. Dan werd de Yzer gespijsd met Schelde- water langs de vaart van Plasschendaele en de scheepvaart kon hier min of meer hernemen, daar slechts een diepgang van 1.50 mogelijk was. Thans staan wij voor de bedreiging van een stil leggen der scheepvaart gedurende de werken te Fintele, daar de noodlottige Yzerwegbrug van Caeskerke den terugkeer der schepen belet. Dringende voetstappen worden thans aange wend om deze hinderpaal te doen verdwijnen en te maken dat het krediet van een millioen, daar toe in de buitengewone begrooting voor 1934 ingeschreven, niet vervalle. Al deze moeilijkheden deden in ons midden het gedacht ontstaan in den schoot der Handels kamer een afdeeling onder den naam Comiteit tot verdediging der Scheepvaart in de Yzerkom te stichten. Ten einde bij een bestaande machtig organisme steun te zoeken, werd de aansluiting bekomen bij het Nationaal Comiteit tot verde diging der binnenscheepvaart en de heeren Honoré Vanderghote en Georges Vandevelde als afgevaardigden aangeduid. De Commissie, gesticht op aanvraag onzer Handelskamer ten einde den toestand te bestu- deeren van de Ypersche Zaterdag-markt en de misbruiken ervan te bestrijden, heeft aan de Stadsoverheid een verslag ingediend. Naar wij vernemen zal dit vraagstuk binnen kort aan de beraadslagingen van den Gemeenteraad onder worpen worden. Wij hebben dikwijls klachten geuit over den slechten toestand der steenwegen rondom Yper en wij nemen de gelegenheid te baat om hulde te brengen aan het Hooger Bestuur van Bruggen en Wegen om de groote verbeteringen die hier thans aan de Staatswegen worden aangebracht. Wij stippen ook met genoegen aan dat er een einde zal komen aan den erbarmelijken staat der Komen-kalsijde, aangezien de stad Yper ten volle haar proces gewonnen heeft tegen den Staat en dat die steenweg binnen kort zal hermaakt worden. Ook de Nationale Maatschappij van Spoor wegen en de Nationale Maatschappij van Buurt spoorwegen zijn den weg der verbeteringen in gestegen en wij hopen dat zij steeds meer en meer dien weg zullen volgen. Al deze verbeteringen in 't vervoer kunnen maar een voordeeligen invloed hebben op onze nering. Eilaaswij mogen hetzelfde niet zeggen voor wat de klimmende belastingen betreft. De wreede hand van den fiscus heeft onze burgerij bij de keel gegrepen. Het regent belastingen en taksen. Het is net alsof men onzen dood zocht te vinden. Doch een heilzame tegenstand ontstaat overal, en van hoogerhand begint men al het bedreven kwaad in te zien. Wij durven verhopen dat het Ministerie Theunis in staat zal wezen in dezen zin nuttig werk te verrichten. Onze Handelskamer is thans wettelijk be voegd alle export-certificaten, 't zij voor Frank rijk of voor Engeland, te viseeren en met haren zegel te voorzien. Onze Elfde Handelsfoor mocht dit jaar, be nevens een toenemend aantal tentoonstellers, de deelneming boeken van de Regie van Telefoon en Telegraaf, van onze stedelijke Nijverheids school, van de Ypersche Fotoclub en van den pas gestichten Yperschen KunstkringZoo is onze foor geworden den Hoogdag van al wat wilskracht en bedrijvigheid vertegenwoordigt. Ook was de bijval buitengewoon schitterend en aanmoedigend voor de toekomst, en onze Yper sche handelaars en neringdoeners deden flinke zaken met een machtigen toeloop van bezoekers. De opening had plaats zooals gewoonlijk in tegenwoordigheid van al de overheden en Man datarissen, en was vereerd door het bezoek van den heer Moulaert, den nieuwen Consul-Gene raal van België te Rijssel. Onze afgevaardigden volgen de vergaderin gen van de Federatie der Handels- en Nijver heidskamers, alwaar veel nuttig werk wordt verricht. Onze Kamer verleende haar geldelijken steun voor de prachtige feesten, ingericht ter gelegenheid van de inhuldiging van onzen bei aard door Onzen jeugdigen en hoopvollen Koning Leopold III. Bij het sluiten van dit verslag kunnen wij niet nalaten ons genoegen uit te drukken, over het feit dat sedert 24 November, na juist twintig jaren zwijgens, onze beiaard en zijn uurwerk opnieuw hunne opwekkende en regelende rol in ons Ypersch teven hebben hervat en zooveel te meer, dat de ziel ervan Ypersch werk is. Het is nog een verderen stap in de herwording van Yper. Mijne Heeren, Ingevolge onzer standregels, zult gij heden geroepen zijn om drie bestuursleden te noemen het mandaat is geëindigd van de heeren Vermeu len, Vandevyver en Vanlede. Zij zijn herkiesbaar. Gij zult insgelijks, bij monde van den schat bewaarder, de rekening aanhooren van het jaar 1934 en de begrooting voor het jaar 1935. Mijne taak, Ued. het jaarverslag voor te leg gen, is hiermede volbracht De Secretaris, Ed. Toussaert. Door het Bestuur der Handelskamer werd vol genden brief gezonden aan den Heer de Bus de Warnaffe, Minister van Verkeerswegen, te Brussel. HEER MINISTER, In het buitengewoon budget voor het jaar 1934 is een krediet voorzien van 1 miljoen om eindelijk, zestien jaren na den oorlog, de voor-v loopige IJzerwegbrug over de Yzer te Caeskerke op de lijn Gent-Duinkerke te vervangen door een definitieve. Het feit van het bestaan dezer voorloopige brug is niet alleenlijk eenig in geheel België, maar zij is daarenboven een groote hinderpaal tegen het bloeien van handel, nijverheid en landbouw in onze streek. Terwijl gewoonlijk de IJzerwegbruggen een hoogtepeil hebben van ten minste 4 meters, biedt deze voorloopige brug slechts een peil van 2,65 m., zoodat slechts gela den schepen er onder kunnen varen. Aldus komt het dat ongeladen schepen hier langs Fintele Sas, en de Loovaart moeten terugkeeren. Thans zal overgegaan worden tot het in orde stelten van het Fintele-Sas en daar deze werken ruim vier maanden zulten duren, zoo zal de scheepvaart gedurende dit lang tijdstip moeten stilgelegd worden. Deze staking, komende na een zomer waarom reden van het watergebrek in de zer, de scheepvaart gedurende bijna vier maanden staken moest, zal hier opnieuw een onmetelijke schade veroorzaken. Wij durven daarom, Heer Minister, Ued. bid den onmiddellijk maatregelen te doen nemen opdat het krediet niet vervalle en opdat einde lijk, op de Yzer, de toestand van vóór den oorlog hersteld worde. Met de hoop dat onze vraag bij Ued. het ver diende gevolg zal bekomen, bieden wij Ued., de verzekering onzer beste gevoelens aan De Schrijver, De Voorzitter, (get.) Ed. Toussaert. (get.) H. Vermeulen. Nieuwjaar nadertDenk aan uw naamkaartjes en bestel ze zonder uitstellen ter Drukkerij Dumortier, 34, Boterstraat, Yper. Ieder jaar wordt door de tepersche muziek liefhebbers met veel belangwekkend ongeduld gewacht naar het eerste winterconcert van de Harmonie Ypriana 't is op muzikaal gebied The Great Eventvan 't winterseizoen. Op Donderdag 6 December was, de zaal van Oud Yper nog eens bomvolbenevens de tal rijke leden van Ypriana hadden tal van over heden eraan gehouden dit feest met hunne aan wezigheid te vereeren. Te schatten naar de op komst, mag men gerust besluiten dat dit kunst concert ten volle in den smaak valt der Iepersche bevolking. Het programma was uitgekozen en begoochel de gedurende vier uren de gelukkigen die, tij dens deze overheerlijke stonden, de kommer der zaken en de zure crisismoeilijkheden mochten vergeten. D'eene meesterlijke uitvoering volgde de andere op, en aan den sympathieken bestuurder, Heer Frangois Deridder, en zijne kunstvoelende keurschaar komt welverdienden lof toe. De har monie Yprianareeds sedert lang een der beste liefhebbersmuziekkorpsen der streek, eaag thans op gelijken voet gesteld worden met de meeste militaire muziekkorpsenmet reuzen stappen is zij immers de ladder der kunst opge klommen. leper mag fier zijn met zijne harmonie Ypriana Onder de leiding van haar talentvolten be stuurder, voerde de Harmonie eerst de Marehe Hongroise de la Damnation de Faustvan Ber lioz uit, de weelderige inbeelding van den auteur werd er bewonderd. Geestdriftig werd onthaald het voorspel van «Les Joyeuses Commères de Windsorvan O. Nicolaï. Niettegenstaande de geweldige orchestreering was de samenhang volmaakt en niet een enkel wanluidend toontje kwam onze betoovering storen. Dan de solo's van al de klarinetten samen in «Variaties op het Carnaval van Venetiëdoor Paul Jean Jean. Vele ondankbare en moeilijke deelen waar al de klarinetspeters zonder onderscheid de beste klankhoedanigheden van hun instrument deden gelden. Dan kwam Mejuffer Anne-Marie Mattelaer op het tooneel. Op haar klavier deed Mejuffer Mat telaer ons gevoelen welke kleur en diepgevoelig- heid kan gehaald worden uit een instrument dat tevens vele technische kennissen vereischt. Beste uitvoering van de moeilijke klassieke Mane- schijn-sonaatvan L. van Beethoven nu eens eenvoudig, dan sentimenteel en dan weer eens onstuimig, om in Capriccio in mi gr. t.van D. Scarlatti, virtuoos te zijn en in Novellette in mi gr. t.van Schumann romantisch-poëtisch te worden. Na den welverdienden bijval geoogst door Me juffer Mattelaer, kreeg de harmonie opnieuw haar deel der toejuichingen met het bekoorlijk, Mejuffer Anne-Marie MATTELAER fijngevoelig en melodieus Ballet de Sylvia van Leo Delibes en daarna met de dramatische symphonie Robespierrevan H. Litolff, echt tafereel van angst en schrikbewind dat onge- hoorden durf en kunstbegrip vereischt. Hoog mogen wij onze harmonie schatten. Dank zij de onverpoosde werking van den bestuurder en zijne medewerkers deinst zij niet achteruit voor de moeilijkste stukken der grootste mees ters. Na de rustpoos was 't de apotheose de volle dige selectie van La Bohème van Puccini werd, in een welgepaste tooneelversiering, ver tolkt door vier kunstzangers uit onzen Konink-

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1934 | | pagina 2