Vaderlandsliefde Een belangrijk Feest in het Willems-Fonds Leest en verspreidt Het Yperscht Wanneer het schip in nood is dan slaat de gansche bemanning, van kapitein tot kajuits jongen, de hand aan 't werk om de redding te bewerken. Alle verdeeldheid houdt op, ieder ge schil is plots bijgelegd, aller wil buigt zich onge dwongen op het gebiedend gebaar van den scheepsvoogd, want van de gezamenlijke ver standhouding en samenwerking hangt aller lot af de redding. Zoo moet het ook zijn wanneer het land in nood is. En België is in nood. Men moet het ons niet zeggen. Het gevaar hangt in de lucht, het schemert ons voor de oogen, we voelen aan den lijve, we voelen het nakend.En daarom moet ieder Belg, we zeggen wel ieder Belg de hand uitsteken tot de gemeenschappelijke redding. Ieder burger, van ministerpresident tot den sim pelsten werkman, moet eens van gedacht, van voelen en van willen tot de redding bijdragen, zooveel het in zijn vermogen is. Hebben alle Belgen dat gedaan We lezen in het Staatsblad van 4 December laatstZ. M. de Koning heeft gisteren volgend besluit onderteekend «Huidig besluit verscherpt de wet van Juli 1926 en voorziet strenge straffen tegen personen, die om 't even door welke middelen het krediet en het vertrouwen van den Staat aan 't wankelen brengen en daardoor de waarde van onze munt helpen verlagen. 't Verschijnen van zulk besluit stelt dus de aanwezigheid vast van slechte Belgen, onwillige Belgen, lijk we schreven in ons vorig artikel, die op inflatie aansturen. De goudberg van 13 miljard, die berust in de kelders van de Natio nale Bank en die als dekking dient van de papie ren munt, mag niet verminderd worden. Doch hetgeen zich in de laatste dagen heeft voorge daan is niets anders dan een misdaad. Belgen zonder geweten, maar smoorrijk, zijn met gansche pakken bankbiljetten om goudsta ven gegaan. Dat deden ook Belgische maatschap pijen. Als men nu weet dat de minste hoeveelheid goud, die men kan koopen, 12 kgr. bedraagt, dan ziet men dat noch arbeiders, noch kleine burgers, noch boeren, noch handelaars op die manier hun geld in verzekerde bewaring kunnen brengen. In min dan 1 maand verminderde de goudstapel van ruim 1 miljard en half. Waar zitten die zoo gezegde vaderlanders, die kapitaalvluchters, die uit vaderlandsliefde de kleinen willen doen boe ten voor hun eigen schelmstukken. Waarom die mannen niet met naam en titels noemen om ze aan den schandpaal te spijkeren. Waarom ze vrij laten rondloopen om hun verder felijke rol in 't geniep voort te zetten, om de nationale fortuin, de spaarcenten van iedereen in 't gedrang te brengen, wanneer men een aop- per die op oneerlijke manier enkele honderde franken wist te bemachtigen voor het tribunaal sleurt en veroordeelt. Het land is in nood. Weg met hen, die den nood aanwakkeren en hem uitbuiten. Gij, kleine burger, kleine handelaar,gij midden stander, voor wien alle lasten zijn, op wiens rug men arbeidt, gij staat aan het hoofd van een zaakje, dat door de crisis aan bloedarmoede lijdt, kwijnt en op het punt staat den geest te geven. Gij hebt daarbij nog eenige fouten begaan en de failliet staat aan de deur. Wie zal u redden, den kop boven water houden Niemand. Gij beheert uw zaak, gij draagt de gevolgen van uw beheer. En dat is natuurlijk. Ondernemingen, waarin het groot kapitaal het hooge woord voert en de profijten opstrijkt, zitten in moeilijkheden. Zij hebben honderde dwaasheden begaan en moesten honderdmaal in failliet verklaard worden. Zij smeeken, of beter zij eischen de tusschen- komst van den Staat. Deze verhaast zich bij te springen onder voorwendsel de kleine spaarders te beschermen. Maar de beheerders, aldus ex- minister Crockaert, denken geen oogenblik aan de nijverheid die dient gered te worden, zij zijn onverantwoordelijk en zijn zeker dat aan hun fortuin niet zal geraakt worden, de maatschappij door hen beheerd mag failliet gaan. De schuld- eischers zullen zich met een ontzaggelijk ver lies getroosten. Dat moet veranderen, zegt de heer Crockaert. «Wie de profijten wil deelen, moet instaan als verantwoordelijke persoon bij het verlies.Het geld van iedereen moet niet dienen om hun dwaasheden recht te brengen. Dat zij hun vader landsliefde toonen en de lekken stoppen in plaats van het Staatsschip nog meer te bezwaren. En dat ze zulks kunnen, bewijst volksvertegenwoor diger Michaux door volgend voorbeeld De 23 maatschappijen die de electriciteit leveren hebben een gezamenlijk kapitaal van 1265 miljoen fr. en in 5 jaar hebben ze een zuivere winst gedaan van 2142,8 miljoen. Een miljard dividend is uitgekeerd. Dertig beheerders van die maatschappijen verdeelden onder hen 97 miljoen 305 duizend frank Het land is in nood. Hier hebben we weer een klas van personen om aan de redding mee te helpen. Zoo vaderlandsliefde bij zulke lieden verder gaat dan hun geldbuidel, dan zullen ze schouder aan schouder staan met den bezwij kenden lastenbetaler om de redding mogelijk te maken zonder Staatstusschenkomst in te roepen. Een huisgezin waarvan enkele leden werken en zwoegen om de twee eindjes aan elkaar te knoopen en waarvan enkele andere leden niets doen dan teren op de voortbrengst der eersten, moet achteruit boeren. Dat spreekt van zelf. Zoo ook in het Staatshuishouden. Verre van ons in het minst de werkende klas bittere woor den toe te sturen, of hun vaderlandsliefde in twijfel te trekken, of niet mee te voelen in den zwaren strijd om de korste brood in deze be narde tijden. Integendeel, wij hebben dikwijls voor hen in de bres gesprongen. Maar het blijft toch ook waar dat de plaag der werkeloosheid het staatshuishouden in nood houdt en dat er onder de massa eerlijke en deftige werkeloozen schurftige schapen loopen die evenals de hier boven aangehaalde onwillige Belgen liever het geld van alleman aanspreken in plaats van als echte Belg ook een offer te brengen op het altaar des Vaderlands die denken dat de hen met gou den eiers een werkelijkheid is en de Staat voor hen een nooit uitgemolken melkkoe is. Daarom keuren we de beslissing van de regee ring in zake opeisching of aanwerving der werk- loozen goed. Men weet dat een vorig besluit alleen de provincies en de gemeenten machtigde de werkeloozen op te eischen. Zulks wordt nu uitgebreid tot den Staat en de spoorwegen. Daar bij werd beslist dat deze opeisching zal geschie den aan loonen, die iets lager staan dan deze van de plaatselijke nijverheid. Zulks is gedaan om de misbruiken te bestrijden welke hierin bestaan dat werkeloozen weigeren in de plaatse lijke nijverheden of bedrijven te gaan werken onder voorwendsel dat zij zich tevreden houden met den werkloozensteun. Zij zullen dus te kie zen hebbenofwel werken in de plaatselijke bedrijven ofwel aan de gemeente, de provincie, den Staat of de spoorwegen ofwel geen steun meer. Daar zijn nog veel andere gevallen en daar zijn nog apdere personen die met vrucht hun vader landsliefde kunnen toonen nu het land in nood is. Bezuinigen en ontlasten zijn probate middelen om het schip in nood te helpen, 't Is niet genoeg. De gansche bemanning moet met vereende krach ten werken onder de beproefde leiding der hoof den, die hetzij tot hun eer gezegd bewiizen van hun «nbaatzuchtig streven hebben gegeven met te verzaken aan hun beheerdersmandaten. Wij hopen slechts dat ieder Belg eerlijkheids halve ook zijn plicht zal weten te doen. M. Hett. Zondag j. 1. had te leper in de zaal «Concordia» het 1'' winterfeest plaats van 't Willems-Fonds. Wie vertrouwd is met de vergaderingen van deze maatschappij weet hoe hartelijk en hoe ge zellig het er toegaat. Ditmaal stond het feest in het teeken van de verheerlijking van ons openbaar onderwijs. Een eeremetaal zou uitgereikt worden aan de leerlingen van onze Officieele Scholen die dit jaar den eersten prijs in Nederlandsch hadden behaald. De laureaten waren voor de Middelbare Jon gensschool Ossieur Maurice, thans leerling aan de middelbare Rijksnormaalschool te Gentvoor de Stadsmeisjesschool, St-Janstraat, Mej. Simone Jael, thans leerlinge aan "de Rijksnormaalschool te Bruggevoor de Stadsmeisjesschool, Rijsel- straat, Mej. Maria Vandenabeele, van Zonne- beke voor de stedelijke Jongensschool, Verheye Gustaaf. Meer dan 400 personen waren aanwezig om het keurig concert tóe te juichen. Mej. Verhack onzer stad zong met haar ge kende geoefende stem een aria uit Hamlet liederen van Megtdagh, Duparc en Verheyden, en bekwam een welgemeend succes. Mej. De Backer zong op mooie ynjze een lied van Vermeulen en Ik ken een Lied van Wil lem de Mol. Ze ontroerde en verrukte de zaal. Mej. Coppin droeg vóór uit de werken van Alice Nahon Idylle en 't Gezin van Soetewey. Het talent van deze voordraagster groeit. Ze beheerscht zich zelf en haar toehoorders. De heer Gobron is de gekende virtuoos op viool. Zijn verschijning wordt immer met alge- meene instemming begroet. Zijn Madrigal (Simonetti) en Schön Rose-Marinebevielen allermeest. Heer Vanden Hende met zijn schoone alto stem vertolkte met kennis, warmte en juistheid Aria uit Lakmé, Hemelhuis van Hullebroeck, «Lief de van Moerman. Hij bekwam een zeer ver diend succes. Heer Jan De Cadt, de ziel van het muzikaal gedeelte, voerde met de hem gekende maïtrise uitPrélude van Rachmaninoff, Clair de Lunevan Debussy en speelde uit het reper torium van heer Moerman, een niet genoeg ge- waardeerden kunstenaar uit onze stad. Heer Jan De Cadt bekwam een zeer vleienden bijval. Heer De Bijser gaf in geestige trekken den toestand der kas van onze afdeeling te kennen die na de grootscheepsche winter- en zomer feesten met een batig saldo van 71 fr. 80 sluit. Heer De Hem had het in sierlijken stijl over de inrichting der bibliotheek. Het aantal leden van 't Willems-Fonds is nu 204 het aantal lezers 264 gedurende 't verloo- pen dienstjaar werden 5308 üitleeningen gedaan. Een dertigtal trouwe leerlingen volgen onze leergangen in Engelsch, Handel en Uitspraakleer. Tusschenin het muzikaal gedeelte dezer feest- vergadering, reikte de Heer Voorzitter de di ploma's uit aan de hierboven genoemde laure aten en richtte tot hen de volgende toespraak 't Willems-Fonds heeft het zich voor plicht gerekend een diploma en een eeremetaal uit te reiken aan de leerlingen van onze officieele scholen, die de eerste waren in de proeven van Nederlandsch gedurende 't schooljaar 1933-34. 't Willems-Fonds blijft alzoo in 't kader zijner werkzaamheid. Immers het heeft de zedelijke en de verstandelijke vorming van onze bevol king op het oog, door verspreiding van goede volkslectuur, het inrichten van kunstavonden, voordrachten, leergangen, enz. Het wil onze volkseigenschappen steunen en versterken door middel van 'n sterke Nederland- sche cultuur. Het onderwijs in eigen taal is het meest parate en het meest vruchtdragend. Het moet onze bevolking dienen in haar optocht naar meer stoffelijke welvaart en meer zedelijke vol making. Waarde leerlingen, indien gij vandaag hier zijt is 't omdat gij goede ouders hebt die voor u een voorbeeld waren van deugd en werkzaam heid. Aan hen zijt gij in de eerste plaats erkente lijkheid verschuldigd. Maar mag ik u ook attent maken op het aan zienlijk aandeel dat in uwe vorming toekomt aan de bestuurders en leeraars uwer school De taak van onderwijzer is ongehoord zwaar. De ideëele invloed, die hij op uwe vorming had, ontsnapte u. Zijn voorbeeld van burgerdeugd en eerbied voor de cultuurwaarden hebben uwe pogingen vruchtbaar gemaakt. Zij die in de wereld vooruit willen, dragen in zich het reine beeld eener zorgzame moeder of van een plichtbewusten vader. Maar velen werden tot een hooger leven opgewekt door het beeld van een beminden onderwijzer, die hun de arcanen opende der offervaardige liefde en der menschelijkheid. De wetenschap en de kunst eischen trouwe dienaars die zich den wil stalen door noeste inspanning. Hoog sociaal gevoel is noodig om mensch te worden. Daarom durf ik u dit te vragen Indien gij later in de maatschappij mocht vooruitgaan wat ik u van harte wensch ge denkt dan dezen avond en maakt dan 't vaste voornemen te arbeiden, zonder winstbejag, voor de verzoening der standen, voor 't verspreiden van cultuur in de bevolking waarnaar zij hun kert meer dan naar stoffelijken welstand. Want slechts deze genietingen zijn duurzaam en onver deeld weldadig. Op dezen weg ook kan slechts uw sociaal gevoel bevredigd worden (Daarna werden de diploma's uitgereikt). De heer Voorzitter dankte daarna nog van harte de talrijke aanwezigen, en de kunstenaars die hun offervaardige hulp aan 't feest hadden verleend. Mejuffrouwen De Backer, Verhack en Coppin werden met bloemen beladen. Uitstekende vergadering, die op de cultureele vorming onzer bevolking een weldadigen invloed zal hebben. De dag van 2 December is een nieuwe mijlpaal in onze poging tot cultureele vorming onzer leden en belangstellenden. Den 6 Januari, te 3 u.,zal de heer Verhaert in Concordia optreden voor het Willems-Fonds met zijn merkwaardig poppentheater. Overal waar de heer Verhaert optreedt boekt hij een ongehoord succes. Ouders en kinderen zullen van deze eenige gelegenheid gebruik maken om een paar prettige uurtjes door te brengen. Allen naar Concordia dien dag. Verder bereidt 't Willems-Fonds een groot scheepsche muzikale avond, die ophef maken zal. Dat iedereen der leden meehelpe op de hem aangeduide plaats en we gaan naar een triomf t

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1934 | | pagina 4