VELOSPORT Voetbalkroniek Gedachten en wenken gegeven door* den oefenmeester M. E. Bennett Bij het doorloopen van de klasseering der* ploegen van Tweede Afdeeling heeft men dem indruk dat Cercle veel onderligt bij zijn tegen strevers. Ik heb echter de ploeg zien spelem zoo in de thuismatchen als in de uitwedstrij den, en naar mijn gedacht is de reden daarim te vinden dat Cercle er niet dezelfde speelme- thode op nahoudt als zijn tegenstrevers. Het is hier mijn bedoeling niet ce speelwijze vani andere ploegen te beknibbelen maar ik zou- willen duidelijk maken, waar de oorzaak te- vinden is, dat Cercle niet op een betere plaats staat opgeteekend in de rangschikking. Uwer vrienden in ongeschonden zedelijke schoon heid. Cloge funèbre prononcé par M. Butaye Messieurs, Avant de se séparer des restes mortels du regretté M. Cordenier, les administrateurs et Jes commissaires de la Société Coopérative pour dommages de guerre Ypres et les environs ont pour devoir d'adresser, a la mémoire de leur dévoué directeur, l'expression de levu- admira tion et de leur profonde reconnaissance. Directeur de notre coopérative depuis le jour de la fondation en Octobre 1919, M. Cordenier sut se mettre de suite au courant de toutes les complications du service. Grace a un labeur in- fatigable, il réussit a tenir constamment a jour l'exécution des accords obtenus par les admi nistrateurs. Bien que la coopérative d'Ypres fut promptement devenue la plus importante de Belgique tant au point de vue du nombre des décisions rendues qu'a celui de la comptabilité financière qui en résultait, jamais les inspecteurs ministériels, quelqu'envie qu'ils en eüssent, ne purent lui marquer aucune faute. Leur seule critique était que notre directeur faisait tout, a lui tout seul. Tandis qu'ailleurs les coopératives du pays comptaient au moins 10 et jusque 20 employés et au-dela, M. Cordenier accomplissait cette chose extraordinaire de faire face a tout avec le concours d'un seul .employé, aussi dévoué, il est vrai, que lui-même. II avait la fierté de son travail si bien accom pli, et en mème temps c'était l'homme le plus modeste qui se put rencontrer. Plus tard, quand l'activité de nos coopéra tives fut de plus en plus limitée par le gouverne ment et finalement réduite a rien, et que par la disparition de toutes nos coopératives locales sauf deux, les sinistrés de l'arrondissement restèrent isolés et sans aide en face de difficultés de toutes sortes, ce fut encore a l'expérience consommée de M. René Cordenier que chacun eut recours. On peut dire que depuis le retour au pays de notre population exilée, venir en aide a tous nos sinistrés fut la grande occupation de celui «Jont nous aurons désormais a regretter toujours l'absence. Aussi, je viens, également comme Président de la Fédération des Sinistrés de l'arrondisse ment d'Ypres, joindre aux regrets et aux hom mages du Conseil d'Administration de la Coopé rative d'ici, l'expression des regrets et de la reconnaissance des sinistrés des autres parties de rarrondissement auxquels le Directeur de la Coopératiye d'Ypres est si souvent venu en aide dans leur détresse. Adieu, Monsieur Cordenier. Reposez main- tenant en paix au sein de Dieu qui vous aura donné la-haut la récompense que vous avez si bien méritée. Adieu. c Het Yperschebiedt aan de diepbeproefde familie van den Heer René Cordenier de ver zekering zijner innige deelneming. Deze week werd, tengevolge van den aanvang van de returnmatchen der voetbalkampioenschappen, een rustdag gegund aan de spelers, dien zij ten anderen wel verdiend hadden. Natuurlijk dan dat de Brussel- sche velodroombestuurders, die anders de concurrentie te duchten hebben van het getrouwe publiek van Union, Daring. om nog Racing Brussel, Forestoise en White daar te laten, er ruimschoots gebruik van mieken om een 6 urenkoers op te touw te zetten, die den grootsten bijval genoot en de zaal bomvol deed loopen. De uitheemsche koppels Lemoine-Dayen, Choury- Fabre, Bogaert-Pellenaers> Bresciani-Moretti, hadden te kampen tegen Deneef, die er thans een uitzonder lijke forme op nahoudt,, verbonden met Dekuysscher, die, na de mooie plaatsen die hij met Haemerlinck verzamelde, nu de kroon op het werk stelde met prach tig en met 4 ronden voorsprong te zegevieren. Niemand bad het durven verhopen dat deze renner, die over enkele weken nog junior was, zich zoo vermetel ging aanstellen bij de profs en dan nog in een 6 urenkoers waar de klas spreekt en waarin 238 km. werden afge legd. Zijn trouwe kameraad Hermie moet nog al aardig opzien naar de uitslagen van zijn ex-partner. 2e waren Haemerlinck-Raes, 3' Bogaert-Pellenaers, op 5 ronden 4* Haezendonckx-Verreycken, op 6 ronden 5e Martin- Van Buggenhout. Volgden dan op 7 rondenVluggen-Anhés, Huys- Loncke op ff ronden Lemoine-Dayen op 13 ronden Choury-Fabre. Dyzers-Pricqueleer en op 17 ronden Dictus-Leemans. Of ze gezaaid hebben gelegen, moet men niet vragen en 't strekt ter eere van den 19 jarigen'Dekuysscher, die in de leerschool van Haemerlinck en Deneef een allerbesten pistier zal worden. In Parijs werd een sprintrace uitgeschreven in de Vel' d'Hiv' en natuurlijk met 3 man in elke manche. De geslepene Michard profiteerde ervan om in de Anaal den barreel dicht te doen, nadat Jezo op kop was vertrokken, en zoodoende Poes Scherens in te «luiten. In alle geval 't is een tactiek hen eigen, maar die niettemin Scherens reeds menige neerlaag toe bracht. Doch 't mag ook niet alle dagen roos zinwant anders laten ze den Poes thuis daar de uitspg dan reeds vooraf zou bekend zijn, en dat weet dé Jef im mers goed genoeg. Toch droogde hij geheel het lot «printers af in een bijgevoegden koers, waarin hij alle «printen won. Nadien traden de stayers op de planken en hier be toonde Lacquehaye telkens zijne meerderheid. Hij klopte in de 2 manchen Grassin, Krewer en Moeller. En in 't buitenland mochten we deze week ophef makende uitslagen boeken van onze vertegenwoordi gers. Immers G. Loncke met Gilgen waren aan den trok Zaterdag avond in Bazel, alwaar de knappe Kem- penzoon met den Zwitser de overwinning boekten in een ploegkoers met 1 ronde voorsprong op Goebel- Kroll, Di Pacco-Piemontesi3 Tonden op Fournier- Merlo, Aerts-Blattman en Bogaert-Saladin. 's Zondags sloegen Depauw met Billiet bliksems in Dortmund en veroverden er geheel den inzet. Ze waren er den baas over Vroomen Gebroeders, Goebel-Kors- meyer, Aerts-Bauts, Bremer-Senge, Jan Van Kempen- Ungethem en Lehman-Tietz. In Kopenhagen, alwaar de zesdagen koorts weer aan de orde van den dag is, werd Charlier aan Danholt verbondenBuysse aan Paul Buschenhagen, die het heeft moeten laten en nu Berten met Andersen ziet voortrijden, wijl Dolfke Van Nevele met den ruigen Bras ploeg vormt. Let er op dat ze, zonder ongelukken, allen in de 5 eersten zullen eindigen. In New-York zitten de eekhoorns ook aan 't draaien en onze eenige vertegenwoordiger Gerard Debaets, met zijn trouwen Letourneur, zit weerom naar den kop van 't klassement te loeren) niettegenstaande de ploegen van de sterkste specialisten zijn die men maar zetten kan, want Broccardo-Guimbretière en Dempsey- Thomas zullen gevaarlijk wezen. En om te eindigen een woordje over Camiel Ver- massen, die zijn 5,: opeenvolgende zege behaalt in het slijkpartijtje, dat men Cycle-Cross noemt, en waarlijk onklopbaar schijnt. Een goede vertegenwoordiger te meer voor de internationale Cyclo-Cross in Februari te Parijs geloopen. SPRINTER. Derde Speciaal C C. S. Yper Wevelghem Sp. (geschorst) Niettegenstaande het uitermate slecht we der, vond de heer Declerck, scheidsrechter, dat het terrein bespeelbaar was, en moesten onze jonge gasten het aandurven tegen de groentjes van Wevelghem Sp. Het toss voordeel bracht weinig aarde aan den dijk, daar de wind over de breedte van het veld waaide. De eerste hoekschop valt in ons voor deel, maar wordt ontzet. Niettemin blijven de rood witten aandringen en, op inzenden van Versailles G. via Croes, teekent Vanlim burg het eerste doel der partij aan na zeven minuten spel. Seppen immers verving op staanden voet een ontbrekenden speler van het Speciaal C elftal. Wevelghem ziet het gevaar in en komt gevaarlijk op. Wolff redt mooi een bijna zeker doel Een weinig later echter staat de scheidsrechter geheel lichtzin- zig strafschop toe voor hands' van Vandamme, Wolff echter doet het leder in corner belanden. Nu voeren de Yperlingen wederom het hooge woord, doch menigvuldige kansen worden verkeken Zoo geraakt men rond de half time alswanneer de h. Declerck het spel stopzet voor onbespeelbaarheid van het ter rein. Daarmede zal deze ontmoeting later moeten herspeeld worden en 't is te hopen dat zij in betere wederomstandigheden zal door gaan, want rechtuit gezegd 't wasnietgeschikt om een wedstrijd, bij zulk regenweder, regel matig te doen doorgaan. Morgen trekken de specialers C naar A. A. Moescroen. In de heenmatch werd er met 2-7 verloren en als ik het goed voor heb, speelden de oud-juniors beneden hunne waarde, 't Was alsof er lood in hunne beenen zat. Nu echter hebben onze mannen reeds genoegzame vorderingen ge daan, terwijl de ploeg die ze te ontmoeten hebben achteruit boert. Puntenoegst is er dus te verwachten en misschien ligt de zege in het bereik. Derde Spec. B C. S. Yper Waereghem Sp. Zondag laatst waren de B specialers bye en treden morgen op tegen de Gaverbeek- zonen van Waereghem Sport In de heen match waren de rood witten met 8 man opge trokken en, niettegenstaande deze numerieke minderheid, werden ze enkel met 4 0 gesla gen. Voor de vierde maal mag dit elftal op eigen terrein den strijd aanbinden en gezien de samenstelling gansch waarschijnlijk weder om volledig zal zijn, bestaat er groote kans dat een vierde zegepraal zal mogen geboekt worden. II* Afd. St Baafs C. S. Yper Nu wij de helft van de matchen achter den rug hebben, is het niet ongepast enkele be schouwingen in acht te nemen die ons de cij fers van het klassement voor oogen leggen. Men speelde i3 matchen, waarvan er 5 ge wonnen, 5 verloren en 3 gelijk gespeeld wer den, zoodat wii i3 punten voor evenveel ontmoetingen tellen of I punt per match. Wij wonnen 4 maal thuis en éénmaal op verplaat sing, verloren 5 maal op vreemd velden lukten 3 maal de drawn voor eigen volk. De uitslagen te Yper mogen als goed bestempeld worden, alhoewel de wedstrijden tegen Lauwe en Heule niet aan de verwachtingen beantwoord hebben en normaal ons actief van twee punten hadden moeten verhoogen. De winst op ver plaatsing bepaalt z.ch tot twee punten te Wevelghem behaald. En hier ligt het groote vraagstuk voor het rood-wit elftal. Voor eigen publiek zijn de Yperlingen van de beste te duchten, maar elders is de durf en de zeker heid, die zij thuis ontplooien, zoek geraakt en vandaar de onverwachte uitslagen die wij bij ploegen, welke wij geheel zeker meester kun nen, vei wezenlijken. Er moet zeker rekeningp gehouden worden van de onkans die soms van de partij is, zooals te Red Star Waereghem, doch in 't algemeen verliezen wij te veel mat chen omdat wij te weinig doordrijvend zijn en al de gelegenheid van schieten aan den tegen strever overlaten Te hopen dat, bij het in zetten van de terugmatchen, onze spelers zich op de hoogte zullen stellen van de tactische fouten die wij komtn aan te halen en de reeks zegepralen zullen instellen met St-Baafs oj> eigen bodem te gaan vloeren. Alhoewel die mannen door ons met 6 o naar huis gezonden werden en de laatste plaats in het klassement bekleeden, zou het misplaatst zim vanwege rood wit de opgelegde taak al te lichtzinnig: op te nemen, want de tegenstrevers zullen al les in het werk stellen om puntenoogst op te doen ten einde aan het afzakken te ontsnap-- pen. NEMO. Het kort grondscherend passenspel van- Cercle is perfekt, maar het houdt het spel toch te veel opeen gepakt en daaruit vloeit dat er geen doelen worden gemaakt. Het flauw punt bij ons ligt in het schieten er werden veel doelen door onze forwards ge mist omdat zij trachtten den bal in de netten» binnen te dribbelen. Ik heb zelfs hooren zeg gen dat Cercle soms met echt biljartspel uit^ pakt, wat zeker heel aangenaam is om naar te zien wat de meeste toeschouwers echter ver langen is goals te zien maken. Om dit te be reiken moeten onze jongens (en bijna al hunne tegenstrevers geven hen hierin het voorbeeld)» hun spel veel meer open houden daarom moet elk lid van de ploeg zich daar bevinden waar zijn makkers verwachten hem te vinden» De bal moet laag tegen den grond gehou» den worden, dit om den medespeler toe te- laten hem zoo snel mogelijk te kontroleeren. Hoe dikwijls zien wij niet van den keeper,» wanneer hij een doelschop neemt, dat hij den bal op het hoofd van den center-half doet: belanden. Wanneer hij echter den bal naar den vleugel geeft, is het bijna zeker dat de- vleugelspeler onbedekt zal staan, en dus in de gelegenheid zal zijn aan te vallen. De doek verdediger moet den bal wegwerken, niet onr hem kwijt te zijn, maar met het inzicht zijn medespelers toe te laten er zich met het grootste profijt van meester te maken. Ook de achterspelers moeten van elke gelegenheid gebruik maken om den bal te placeeren in plaats van hem blindelings weg te trappen» De halflijn wordt aanzien als de ruggraat van de ploeg, en er hangt veel van haar af in het voeden der voorlijn. Het driehoekspel tus- schen hoek, binnenspeler en kanthalf vervalt ook dikwijls tot nutteloos getrappel. Integen deel zal een verre overzet van den half naar den anderen hoekspeler, meestal dezen vrij vinden omdat die vleugelverandering gewoon lijk door den tegenstrever niet wordt ver wacht. Voor de middenhalf bestaat de moge lijkheid ofwel het spel te openen door het leder, met wijde trappen, naar zijne vleugel spelers te geven, ofwel, bij middel van korte scherpe passen, zijn insides aan het werk te stellen, wat hen zal toelaten den bal in de vlucht te nemen, en hen het doelen gemakke lijk zal maken. De voorspelers zijn daar om doelen te maken, en zouden steeds moeten gereed zijn een shot op doel te lossen, wanneer zij in de nabijheid van de netten zijn dit is totnogtoe niet zoo geweest, en daar ligt de oorzaak te vinden van Cercle's falen in de eerste ronde. Welaan Cerclemannen, Opent meer uw spel, Past die vleugelveranderingen toe, Vecht om het bezit van den bal en Schiet. Gij zult matchen winnen. E. B„.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1934 | | pagina 6