BANK van BRUSSEL Volksopvoeding en Gildewezen Les Overdrachten du Canal cfYpres a l'Yser "V La difficulté de maintenir dans le canal un plan d'eau suffisant pour la navigation, fut de tout temps la grande pierre d'achoppement pour le commerce Yprois depuis le moyen-age. Le petit fleuve de l'Yser, pas plus que la minus cule Yperlée, ne fournissent le volume constant d'eau nécessaire. r >v On y obvia par le moyen'des overdrachten Le cours de l'Yperlée a l'Yser fut coupé par des batardeaux, et une éclusette a vannes a Boe- singhe. Cela fournissait autant de bassins clos dont l'eau ne pouvait sechapper. La difficulté était de faire passer les bateaux de l'un bassin dans l'autre. Les batardeaux présentaient de chaque cóté un plan incliné, sur lequel fut établi un radier composé de forts madriers, en bois de hêtre, que l'on frottait de terre glaise pour les rendre plus glissants. Au sommet se trouvait un ca- bestan qui, au moyen de cables auxquels on attachait le bateau, tirait celui-ci jusqu'au som met du batardeau et le laissait ensuite glisser de l'autre cóté dans le bassin. On s'imagine facilement quel travail cela né- cessitait, quelle fatigue cela occasionnait aux bateaux et quelle énorme perte de temps il ré- sultait de ces perpétuelles manoeuvres. Heureu- sement, a cette lointaine époque, les bateaux qui fréquentaient le canal étaient de petits jouets en comparaison des chalands d'aujourd'hui. Leur contenance ne pouvait pas dépasser les 6 tonnes! Et dire cependant que pendant les 3 siècles d'inouie prospérité de la ville d'Ypres, ce canal a suffi pour transporter a Ypres les laines d'An- gleterre dont notre industrie drapière avait be- soin, les vins et toutes sortes de marchandises. Dés l'année 1180, le canal d'Ypres a Nieuport existait déja, ainsi que le montrent des chartes de Philippe d'Alsace. Le magistrat d'Ypres avait 1'attention toujours éveillée par les difficultés de cette navigation et travaillait sans inter ruption, pendant des siècles, pour y porter des améliorations successives. Marguerite de Constantinople fit améliorer le canal en 1251. Une petite écluse a vannes fut établie a Boesin- ghe, mais elle ne valait guère plus qu'un over dracht De eeux-ci, il en existait quatre entre Ypres et le sas de Boesinghe. Enfin en 1616, on commenga les travaux qui rectifièrent le cours du canal et lui donèrent le tracé actuel. Ce travail, souvent interrompu, ne fut terminé qu'en 1637, et les travaux de construction de l'Ecluse de Boesinghe furent commencés en 1638. C'était la lew écluse de cette importance qui eüt été construite jusqu'alors, et les écluses a portes étaient une invention toute récente faite en Italië. L'Ecluse de Boe singhe avait une chute de 6 m. 80 c., tandis que les écluse6 du fameux canal de Languedoc, qui furent construites bien plus tard et firent l'hon- neur des ingénieurs de Louis XIV, n'ont qu'une chute moyenne de 4 a 5 m. D'ailleurs, l'Ecluse de Boesinghe fut encore grandement améliorée plus tard. Mais revenons l'époque des overdrachten et des escuttesde 6 tonnes.Au dela de Boe singhe, les overdrachtenétaient bien nom- breux iusqu'a Nieuport. Toutes disparurent peu a peu lorsque ie système des Ecluses fut de plus en plus pratiqué. Mais nous avons peine a nous figurer qu'il en existait encore un en 1824 a la Fintèle, entre l'Yser et le canal de Loo. II est vrai qu'avec le temps ce dernier survivant des overdrachtens'était considérablement perfectionné. Toujouis cette même insuffisance d'eau pour alimenter le canal était malgré les overdrach ten un obstacle complet a toute navigation pen dant les mois d'été. En cette saison, il n'y avait souvent plus d'eau du tout On possède a la Bibliothèque Nationale de Bruxelles un curieux document que les Anna- les de la société d'émulation de Brugesont reproduit dans leur Revue de 1929, tome 72 de la collection, p. 174 et suivants. Ce sont les comp- tes originaux des droits de navigation per- eus sur le canal d'Ypres de 1395 a 1404. On y voit que durant ces 9 années la navigation fut absolument nulle en été, et trés souvent in- terrompue en hiver pendant les gelées. Voici les dates auxquelles se pratiqua alors la navigation, et le nombre de bateaux qui en- traient ou sortaient d'Ypres. 1395-1396. Du 23 novembre au 28 décembre, puis du 4 au 16 février 33 bateaux. 1396-1397. Du 27 novembre au 2 avril 50 bateaux. 1397-1398. Du 9 janvier au 13 mars 50 bateaux. 1398-1399. Du 21 novembre au 28 janvier, et du 24 février au 14 mars 68 bateaux. (Suite au bas de la colonne suivante). Overal en door iedereen wordt het voor een groote waarheid aanvaard, dat egoïsme een der voornaamste oorzaken is der huidige krisis, maar heeft men er ooit aan gedacht dat dit egoïsme de uitslag is van ons opvoedingsstelsel In 1895 werd vanwege het Centraal Bestuur van het Ministerie van Openbaar Onderwijs, een opvoedingsplan voorgeschreven, dat uitsluitend gesteund was op het princiep der Emulatie en op zoo'n wijze, dat elke leerling streven moest om al zijn medeleerlingen in alles te overvleu gelen. Die soortemulatie leidt noodzakelijk tot jaloerschheid en van afgunst tot zelfzucht of egoïsme is er maar één stap. In 1934 is men ten zeerste verbaasd geweest dat die ikzucht der huidige generatie de maat schappij tot een moreele en materieele krisis heeft geleid. Elk individu trapt onbarmhartig op de innigste belangen van zijn evennaaste ten einde zich zelf te verheffen boven zijn omgeving. Dorpsegoïsme maakt ons in elke vreemde gemeente een gehate indringer elk land sluit zijn grenzen voor waren en menschen uit den vreemde en de rivaliteit tusschen de werelddeelen zal ons onvermijdelijk tot een wereldoorlog brengen. Egoïsme is de drijfveer van elke daad en de oorzaak van elke beslissing bij alle regeeringen. Egoïsme is ook de oorzaak van de instorting van alle maatregelen om ekonomisch en militarisch te ontwapenen. De vooraanstaande landen heb ben hun eigen belangen op den voorgrond ge schoven zonder te letten dat de verplettering der kleine staten noodzakelijkerwijze ook hun nen ondergang moest na zich slepen. Wat ons aangaat is de oplossing der krisis niet zoo zeer te zoeken in treinen vol wetsbesluiten, niet door Plannen a la De Man, niet door ver deeling van het Kapitaal a la Marx, niet door machtsverdeeling a la Lenin, maar enkel en al leen, door de totale herinrichting onzer sociale organisatie, waar standsgelijkheid wordt bereikt door opvoeding. Die herinrichting zal ons bren gen tot de verhooging der levensnoodwendighe den der massa, tot de vermeerdering der koop kracht bij het volk en tot het evenwicht tusschen voortbrengst en verbruik. En hiermede bedoelen wij den korporatieven staat gelijk hij in Italië ingevoerd werd evenals in Oostenrijk, waarop Frankrijk aanstuurt en in veel andere landen in voorbereiding is, in een woord terugkeer tot het bestaan van het Gil denwezen. Het woord Gildenwezen roept ons voor den geest een heerlijk tijdstip onzer geschiedenis, een uitstraling van macht, een uiting op kunst gebied, een nooit gekende hoogte van econo- mischen bloei en welvaart. Het toovert voor onze oogen een glansperiode met zijn Hallen, belfor ten en kathedralen, met gemeentétrots en ras- fierheid. Het was de tijd toen de dekens, hoofdmannen ■en gezellen éénzelfde belang dienden, ieder met zijn bepaalde rechten en plichten, allen met het ééne doel voor oogen, namelijk het opvoeren der Gilde tot het toppunt van roem en welvaart. Die tijd is lang voorbij Nu zien wij allerwegen werklieden vijandig staan tegenover hun patroons. Hun syndikaten schrijven de wet voor en in veel nijverheden is de patroon alle gezag en leiding ontnomen. Een woord is genoeg en duizenden werklieden gaan in staking om de futielste reden. Om het hoofd te bieden aan die dwingelandij kwamen de patroonsvereenigingen tot stand met een even 1399-1400. Du 1 au 10 décembre et du 5 jan vier au 24 mars 74 bateaux. 1400-1401. Du 20 décembre au 20 février 39 bateaux. 1401-1402. Du 16 novembre au 2 avril 57 bateaux. 1402-1403. Jusqu'au 25 février 22 bateaux. 1403-1404. Du 2 janvier au 25 avril 68 bateaux. En tout 461 bateaux en 9 ans. II est vrai qu'a cette époque, l'industrie d'Ypres avait énormément déja décliné. On peut sup- poser aussi que ces 9 étés furent exceptionnelle- ment secs. Nous nous bornons a constater, comme conclusion, que le manque d'eau dans le canal de l'Yperlée est inhérent au régime hydrographique du bassin de l'Yser. Aussi quand dés les premiè res années du 'XVII siècle on mit a l'étude la question d'un canal d'Ypres a la Lys, ce projet mettait surtout en avant la possibilité de pouvoir enfin fournir au canal d'Ypres a Nieuport un apport continu d'eau abondante. Aussi la remise en état du canal d'Ypres a Co- mines marquera-t-elle pour Ypres, Dixmude et Nieuport le début d'une nouvelle période d'acti- vité, qui dépassera probablement les prévisions les plus optimistes. geducht wapen de lock-out. Maar noodzakelij kerwijze moet ambacht en njiverheid lijden on der de slagen die vijandige groepeeringen elkaar toebrengen op een gemeenschappelijk terrein. Och Indien men terugkwame tot den gulden tijd der gilden, indien men tot verzoening kwame tusschen kapitaal en arbeid, indien men van beide kanten der barricade vredelievend elkander de hand toestake, wat zou alles veranderen In Italië heeft Mussolini de oude maatschappij afgebroken en er een nieuwe opgebouwd ge schoeid op de leest van het Gildewezen. Dat stout initiatief is geen Italiaansche vin ding. Het is een algemeene noodwendigheid voortspruitende uit de hedendaagsche econo mische gebeurtenissen. Het is de eenige nieuwe sociale gedachte in staat om de massa te begeesteren en de verzoe ning te bewerken, maar er moest een man komen met een ijzeren wil en taai uithoudingsvermogen om van dat denkbeeld een regeeringsprogramma te maken. Die Gildegeest heeft Mussolini opgenomen in zijn beroemde werkerskeure van «3 April 1926. Het werk, aldus de keure, hetzij in vorm van standelijken-, technischen- of handarbeid, is een maatschappelijken plicht. Onder dat opzicht alleen verdient het de bescherming van den Staat. Het ingewikkelde vraagstuk der voort brengst is maar éen onder nationaal oogpunt die voortbrengst saboteeren is een misdaad haar doel ligt in het welzijn der voortbrengers en de ontwikkeling der nationale macht. Gansch de keure ademt een geest van een breed sociale politiek. De rechten eh plichten der werkgevers zijn er even krachtig verdedigd als deze der werknemers. De patroon als opperste meester der onderneming bestuurt ze en is ver antwoordelijk bij den Staat voor zijn beheer. De werknemers werken met hem mede tot meer dere en betere voortbrengst en verleenen hem een des te loyalere medewerking omdat de Staat hun rechtmatige eischen waarborgt. Al de nijverheden heeft de Duce ingericht onder vorm van gelijkgerechtigde syndikaten van patroons, vakmannen en werklieden. Die gelijkloopende syndikaten en beroepsvereenigin- gen hebben de verplichtingen door kollectieve akkoorden de werkbetrekkingen te regelen. Hun worden toevertrouwd al de instellingen van vooruitzicht en socialen bijstand alsmede het ber oepsonderwi j s. Acht jaar zijn sindsdien verloopen en de gil- denkeure in volle werking werpt voor Italië haar vruchten af. Men stond in het buitenland heel sceptisch gestemd voor den durf geest van den Duce, want de taak die aan de gildeneconomie opgelegd werd, was ontzaggelijk groot zij moest gansch den Staat, de wetgeving en de volkszeden omkeeren en hervormen. Zij moest gansch de voortbrengende bedrijvigheid organiseeren en de buitenlandsche betrekkingen op een nieuwe leest inrichten om meer werknemers te kunnen gebruiken en het leven zoo goedkoop mogelijk te maken zij moest de betrekkingen regelen tusschen kapitaal en arbeid zorg dragende om al de wettige belangen te waarborgen. Rome werd niet in een dag opgebouwd. Ook zoo ging het met het Gildenwezen in Italië. Spreekt men nu nog van sociale beroeringen in dat zonneland Slaat de nijverheid er niet breed en machtig hare vleugels uit Is de Italiaansche voortbrengst en mededinging niet een geduchte tegenstrever geworden op de wereldmarkten. Is Italië,' economisch sterk toegerust, niet van een quantité négligeable een gebiedende mogend heid geworden Breidt nu den korporatieven Staat uit tot de gansche wereld en betitelt hem met den reeds be- Staanden naam van Internationale handels kamer onderverdeeling van Geneve en de eco nomische heropbeuring zal het einde der crisis inluiden. Wij zullen die mistoestanden niet meer zien voortduren dat men in sommige landen de tarwe als brandstof aanwendt, den veestapel uitmoordt, terwijl in andere streken de bevol king wegsterft in hongersnooddat men mil joenen balen katoen verbrandt en gansche scheepsladingen koffie in de zee stort, terwijl het nijpendste gebrek en werkeloosheid hoogtij vieren in veel landen dan zal het staatsegoïsme onder de volkeren verdwijnen, de tolmuren afge broken worden, de handel van beknellende be perkingsbanden bevrijd worden de ruiling ver gemakkelijkt worden en de brug gelegd worden naar onderlinge verstandhouding, voorbode van den zoolang verwachten vrede. M. HETT. VELEN vragen zich af hoe zij best hun BESCHIKBAAR GELD zouden plaatsen. De zekerste en meest rentgevende geld plaat sing is een spaarboekje te nemen bij de NETTO INTREST 3.10 Zelfs voor bedragen boven de 20.000 frank TERUGBETALING OP EERSTE AANVRAAG.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1935 | | pagina 4