- het ypersche- la région d'ypf jes Onze Scheepvaart Zoidagnst - Repos dominical Fikken van den 4 Garde ZIELMISSEN 15e Jaargang, N' 40 5 Januari 1935 15' Année. N° 40 5 Janvier 1935 Bijvoegsel Supplément Gevonden en Verloren Voorwerpen Yper - Slachthuis Landen van Zon en Vuur NOVELLE DOOR A. BRULEZ. Fikken van den Garde zóó heette men hem, omdat hij de zoon was van den veldwachter. Maar juist omdat hij Fikken van den garde was, had hij altijd gemeend, dat hij iets meer mocht doen dan een ander zijn vader was immers de politie van 't dorp Zoo kwam het, dat hij altijd uitgemunt had in kwaaddoenerij en altijd een haantje-vooruit ge weest was om anderen poetsen te bakken straffeloosheid was hem immers verzekerd Van toen hij nog maar een kwajongen was, hadden zijne makkers maar moeilijk kunnen verdragen dat hij altijd meer mocht doen dan zij. Nu echter waren zij groot geworden en mans genoeg op zich zelf. Zij kenden die angstige kin dervrees voor den veldwachter niet meer, en zonnen al lang op een plan om het Fikken eens betaald te zetten. Zoo zaten drie van hen op zekeren Zondag avond in de herberg samen en beraadslaagden hoe zij, die altijd voor Fikken hadden moeten zwichten, eens duchtig hunne weerwraak zou den nemen. Ze waren reeds lang ernstig aan 't overleggen, en slechts nu en dan klonk er een woord hooger dan de andere, zooals appels Mulder's hof doch van de rest was er niets te snappen. Al met eens ging de deur open, en Fikken zelf trad binnen. Even naar mekaar knipoogend, rie pen zij hem dadelijk bij en schenen hem iets gewichtigs te moeten vertellen. Pier, één der drie, deed hem bij zich zitten en zeide hem met fluisterstem in 't oor Hoor eens hier, Fikken We hebben zoo met ons drieën, Jozef, Miel en ik, iets overlegd waar er nog iets zou kunnen aan te verdienen zijn maar we dachten Fikken van den garde zou daar ook moeten bij zijn. Ge weet wel Mul der's hof 't Ligt daar zoo wat afgezonderd en daar staat binnen 't hek zoo'n machtig schoone boom appels dat 't jammer ware ze van zelfs te laten afvallen. Wat zegt g'ervan, dat we morgen nacht daar eens op aftrokken om ze wat te dun nen Waarachtig, jazei Fikken, dat ware nog ne goede slag, en 'k ben erbij zulle 'k Ken ik den hond goed en zal hem doen zwijgen. «Ja prachtig, zei Miel. Te negen uur op uwen post morgen, zulle jongens 't Zal dan reeds don ker zijn en ze gaan dan slapen Zoo waren ze dan afgesproken voor den vol genden avond te 9 ure. Maar de drie vrienden van Fikken hadden 't wel op iets anders gemunt dan op eenige lekkere appelen. Fikken zelf was 't dien ze moesten beethebben en 's anderendaags stuurden ze dan ook 't volgende briefje aan Mul der Van avond, rond 9 uur, zal men willen uwe appelen stelen, kom buiten, als ge een steentje tegen de ruit hoort vliegen en pak den- gene vast, die bij den hond staat, dat is de hoofd man. Sluit hem op totdat de garde komt. Den Maandag-avond, op 't gestelde uur, waren de vier mannen op hunnen post en loerden ver langend naar 't hofken totdat het licht uitge draaid werd. Gauw, mannen, zei Fikken toen, ze zijn gaan slapen 't is nu dat we er naartoe moeten. Ik zal bij den hond staan, 'k ken Milor goed, en ik heb een stuk lever meêgebracht. Lijk ze naderden, begon de hond te blaffen maar Fikken schoot er haastig met een stuk le ver naartoe en fleemde zoetjes Milorken, hier zie, beestjes jongen Koeste, koeste, Milor De hond zweeg, en de dievenbende kwam bin nen doch aanstonds vloog er een steentje tegen de ruiten en de deur werd opengeslagen. Mulder sprong recht naar het hondenhok en snapte met een den kerel bij den kraag, die. nog altijd stond te lullen van Milorken alhier en Milorken aldaar. Ha, riep Mulder in zijn verbolgenheid uit, hier' hebben we dat schurkengebroed dat mijn appels wil stelen. Wacht een beetje, 'k zal u wat appels geven En meteen diende hij Fikken een paar vuist slagen toe en sleurde hem naar een leegetaanden stal. «Laat mij los, Mulder, asjeblief, laat mij los, ik ben Fikken van den garde «Al waart ge Fikken van den Koning, ver vloekte appeldief, 'k en laat u nog niet los Hier zie, schobbejak!... en meteen gtooide hij hem in den stal en grendelde de deur toe. De andere drie die de plaat gepoetst hadden, stonden een eind verder te lachen dat ze schok ten, en toen Fikken opgesloten was, liep er een naar 't huis van den veldwachter om te zeggen dat de garde seffens moest komen, want dat ze aan d'appelen zaten te Mulder's 't Duurde niet lang of de garde trok er op af en de drie poetsenbakkers volgden van verre. Mulder kwam juist zelf buiten om den veld wachter te gaan halen. Met een paar woorden was de toestand uitgelegd en Mulder zei Wacht 'n oogenblik, garde, 'kga de lanteern halen, de dief zit in 't varkenskot Toen de lantaarn aangestoken was, trokken beiden naar den stal. De garde trok de deur open en haalde den dief te voorschijn. Doch zoodra deze in 't licht der lantaarn kwam, bleef de veldwachter verbluft staan, en grommelde dan met gefronste wenkbrauwen «Maar ,alle duivels, Mulder, 't is onze Fikken!» Mulder wist niet wat daarop antwoorden, en ze stonden een paar minuten alle drie stom. Eindelijk stamelde Mulder kwaadweg 't Is welen trok weer binnen. De veldwachter was besluiteloos blijven staan vóór Fikken, die zijn hoofd op de borst liet han gen. Maar toen, in eene plotselinge opwelling van toorn, gaf zijn vader hem een por in de rib ben, dat hij hals over kop vooruitvloog, en snauwde hem toe Marsch De zaak had geen verder verloop, maar Fikken moest nog lang van die appels slikken, want heel het dorp kende weldra de historie en iedereen scheen eraan te houden eens aan Fikken te vra gen, hoe de belle-fleurkensvan Mulder ge smaakt hadden. Binnengevaren. Vrijdag 28 December, de Gelukster (schip per De Bondt) met 75 ton graan voor M. Holle- beke te Yper. Zaterdag 29, de André (schipper De Boeuf met 45 ton beurtgoed voor verscheidenende Stikkelstad (schipper Keirschieter) tot Boe- singhe, met 140 ton vetten voor M. Vanhout te Boesinghe. Maandag 31, de Irène(schipper Pauwels) met 105 ton maïs voor MM. Blootacker en Ver- meersch te Yper. Dinsdag 1 Januari, de Gilbert(schipper De Mey) met 104 ton kolen voor M. Degeest te Yper de Egide (schipper Vertente) met 78 ton lijnzaad voor M. Talpe te Kortrijk. Donderdag 3, de Roger (schipper Vangeen- hove) met 90 ton boonen voor M. Vandeputte te Yper. Gevonden. Woensdag 2 Januari, door Mevr. Gillis, een kinder handschoen. Denzelfden dag, door M. Vanblankenbergh» Ernest, een dames handschoen. Beide voorwerpen berusten ten politiebureele. Verloren. Zaterdag 29 December, door Mevr. Wyffels Julia, een dameshoed. Dinsdag 1 Januari, door Mevr. Debrabandere Anna, Dixmudesteenweg, een regenscherm. Denzelfden dag, een oude broche in rood cor- nalijn op zilver. Tegen belooning ten politiebu reele terug te brengen. Woensdag 2, door M. Popelier Jean, een brie- ventasch fransche en belgische eenzelvigheids papieren bevattende. Donderdag 3, door M. Defever Gaston, een groote bruin lederen handschoen. Gedurende de maand December werden in ons stedelijk slachthuis volgende dieren geslacht 1 Stier, 17 Ossen, 38 Veerzen, 20 Koeien, 19 Nuchter Kalvers, 39 Vette Kalvers, 44 Schapen, 250 Verkens, 9 Paarden. Totaal 437 dieren. Gedurende gansch het jaar 1934 slachtte men 33 Stieren wegende samen 17.420 kgr. 178 Ossen 82.830 534 Veerzen 227.790 308 Koeien 160.555 309 Nuchter Kalvers 12.690 699 Vette Kalvers 81.125 362 Schapen 16.730 2456 Verkens 257.785 15 Geiten 515 90 Paarden 43.200 Totaal 4984 dieren wegende samen 900.640 kgr. Naar die landen gaan de Witte Zusters van Kardinaal Lavigerie, om er haar edel missiewerk, ten koste van zware offers, te verrichten. Dank zij de prachtfilm AFRIKA VERRIJST zien wij de Witte Zusters aan 't werk op de bergen van Kabylië, in de vlakten van den Cheliff, tusschen de beweeglijke zandheuvels van de Sahara-woestijn. AFRIKA VERRIJSTwordt door de meest bevoegde filmkenners begroet en geprezen op artistiek, documentair en missiologisch gebied als een filmopname van eerste gehalte. Wie dat zelf wil vaststellen en tevens de arme missies van de Witte Zusters ondersteunen, vindt er gelegenheid toe op Dinsdag 15 Januari, rs avonds om 8 u., in de feestzaal van het Chris ten Volkshuis, Sint-Jacobsstraat. Voor die gala-vertooning zijn persoonlijke kaar ten te verkrijgen tegen 4 en 2 fr. familiekaar- tèn tegen 10 en 5 fr. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 6 Januabi, om 8 1/2 u., in St Jacobskerk, tot z'elelafenis van Heer Michel ODENT echtgenoot van Vrouw Christine Declercq. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 6 Januari, om 9 uur, in St Niklaaskeik, tot zielelafenis van Heer Joseph DUFLOU echtgenoot van Vrouw Marie Dafl. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bii te wonen die zal gezor gen worden op Zondag 6 Januari, om 10 uur, in St Pieterskerk, tot zielelafenis van "Vrouw Ludovica BENOOT echtgenoote van Heer Jules Vanraes Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gelezen worden op Zondag 6 Januari, om 11 y« u., in St-Maartenskerk, tot zielelafenis van Mijnheer en Mevrouw EDMOND CAENEPEEL. Les amis et connaissarces sont priés de bien vouloir assisler a la Messe de Requiem qui sera célé->iér le Mercredi 9 Janvier, a 9 1/2 h en l'église St Bert in a Poperioghe, pour le repos de l'ame de Madame Caroline DUPONSELLE épouse de Monsieur Harold Madden. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gelezen worden op Zondag 13 Januari, om 8 y, u. in St-Maartenskerk, tot zielelafenis van Heer en Vrouw Léon JONCKHEERE - BOÜLANGER Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gelezen worden op Zondag 13'Januari, om 11 y, u in St Maartenskerk, tot zielelafenis van Mijnheer en Mevrouw Auguste GRUWEZ - LOONIS en Mevrouw Irma SALOMÉ echtgenoote van Mijnheer Aimé Gruwez. Les amis et connaissances sont priés de bien vouloir assister alt Messe de Requiem qui sera célébiés le Dimanche 13 Janvier, au 1/2 h., en la Cathédrale St-Martin, pour le repos de l'anrie ce Monsieur et Madame Auguste GRUWEZ - LOONIS et pour Dame Irma SALOMÉ épouse de Monsieur Aimé Gruwez. De Apotheek van La Pharmacie dt M r VAN ROBAEVS Boterstraat o— Rue au Beur re IS ALLEEN OPEN Op Zondag 6 Januari reste seule ouverte le Dimanche 6 Janv.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1935 | | pagina 9