Vaart Yper-Yzer Jantje de Lantarenman De Twaalfde Handelsfoor 3 Propaganda Vlaamsche Toeristenbond - leper Taks op de Honden Er wordt ook voorgesteld door den heer Cou- li r, schepen van Boesinghe, om op een volgende vergadering het bestuur der wateringen uit te noodigen. Hij wijst er op dat het hier niet gaat om kritiek uit te oefenen op het verleden, maar dat er moet gezocht worden naar middelen om die belangrijke zaak op te lossen. Er moet ook bepaald worden op welk peil de Yzer moet gehouden worden om de afvoer te verzekeren van het water der verschillende broeken. Verder hoeft onderzocht of het niet wensche- lijk zou zijn om dien afvoer door het aanbrengen van sassen te regelen. Hij wijst er echter op dat slechts een oplossing kan gevonden worden door een samenwerking van den dienst van Bruggen en Wegen met de verscheidene diensten der wateringen en de openbare besturen. Verder ziet hij een goede oplossing van het spijzen van de Yzer in het in orde brengen der vaart Yper-Komen. Hij aanvaardt dat het Leiewater besmet is, doch denkt dat het meest gebeurt door wateraf voer langs de Deule uit de fabrieken, doch laat opmerken dat wanneer dit water in Veurne-Am- bacht zal komen, het reeds zal gezuiverd zijn en geschikt voor den landbouw. Thans drinken te Komen en te Wervick de koeien het water •der Leie. Ten einde een praktisch besluit te trekken uit -het voorgaande, stelt de heer Vermeulen voor -een commissie samen te stellen bestaande uit ■de heeren Burgemeesters die op de vergadering tegenwoordig zijn, waaraan zouden toegevoegd worden de Voorzitters der Handelskamers van Yper en Nieuwpoort. De heer Amand Lommez wordt verzocht aan dit comiteit zijn steun te verleenen en er te willen deel van uitmaken. Er zal gevraagd worden aan den heer Cornille zich ook bij dit comiteit aan te sluiten. De heer Titeca, Burgemeester van Diksmuide, stelt voor aan het Ministerie van Openbare Wer- Jcen te verzoeken een of meer technische raad gevers aar. te duiden om op een afdoende en praktische manier de zaak te kunnen instudee- ren en oplossen. Dit draagt de algemeene goedkeuring weg. - Er wordt verder een wensch uitgedrukt om -den heer Minister van Verkeerswezen te verzoe ken opdat de ijzerwegbrug van Caeskerke zou ■verwijderd worden en vervangen door een brug die de scheepvaart niet belemmert. De heer Glorie uit Diksmuide deelt mede dat er onderhandelingen gevoerd worden door de watering van Woumen met de groote Noord- .watering te Veurne om de afvoer van het water dier broeken te laten geschieden langs een siphon onder de Yzer, en zoo verder langs de grachten en beken der noordwatering. Er wordt beslist bij de Noordwatering aan te dringen opdat een gunstig gevolg hieraan zou gegeven worden. Na een woord van bedanking vanwege den heer Vermeulen gaat de vergadering uiteen. Het verheugt ons te bestatigen dat op deze vergadering niet alleen de Heeren burgemeesters pn vertegenwoordigers der steden Nieuwpoort en •Yper aanwezig waren, maar ook deze van Dix- rrude, Stavele, Rousbrugge, Beveren en andere belanghebbende gemeenten. Deze innige samen werking laat ons toe de heilzaamste gevolgen ervan te verwachten en doet het beste verhopen voor de oplossing van het Yzervraagstuk dat ons ellen zoozeer aanbelangt. Scheepvaartbeweging in de haven te Yper-Kaai in 1934. Opgave van de in de haven Yper Maanden: geloste goederen: geladen goederen: Januari 898 Ton 122 Februari 2093 315 Maart 1985 587 April 1862 296 Mei 1548 218 Juni 2373 483 Juli 1053 245 Oogst 155 112 September 228 137 October 1407 187 November 1928 30 December 1777 45 Totaal17307 2777 Er valt op te merken dat, wegens ijsgang in bet begin van het verloopen jaar, eerst vanaf 15° Januari de scheepvaart mogelijk was. Van toen af tot halfwege Juni was het waterpeil op de waterwegen in de Provincie overal normaal. Vanaf Juli tot op het einde van Octobermaand was het peil in de Yzer zeer laag, en zelfs ge durende de maanden Oogst en September was het peil op dezen waterweg tot beneden 1 me ier gedaald met het gevolg dat nog alleen le dige ofwel schepen met eene zeer kleine lading gebruik konden maken van het water in de Yzer. Sedert November is de Yzer aan 't rijzen ge gaan en werd het hoogtepeil in dezen stroom bestendig gehouden hoogstens 0,20 m. beneden het gewoon peil, zoodat de diepgang van 1,60 m. mogelijk is. De voorgaande opsomming is sprekend en vooral wanneer men overweegt dat de scheep vaart gedurende nauwelijks acht maanden nor maal was. De vooruitgang op 1933 is treffend dan was de scheepvaart gedurende zes maan den mogelijk en 81 schepen met 5117 ton koop waren kwamen naar Yper. Dit alles bewijst dat, bij normale waterhoogte op onze waterwegen, een scheepvaartbeweging verzekerd is die met den dag belangwekkender zal worden en aan Yper den bloei teruggeven dien het verdient. Met een langen rieten staf, Waarop klaar een vlamme flonkert, Huppelt hij, weg op, weg af, Als de schemer 't licht verdonkert. In de stad kent Pier en Jan Jantje den lantarenman. Dwars door regen en door wind Als de wijken zijn verlaten, Hangt hij zorgzaam, blijgezind, Zonnescherven langs de straten. Hij is preutsch op 't geen hij kan Jantje de lantarenman. De toebereidselen tot het inrichten der jaar- lijksche tentoonstelling worden onverpoosd voort gezet. Het Bestuur vergadert wekelijks om de getrof fen maatregelen te bespreken en te doen uit voeren. Reeds zijn menigvuldige aanvragen tot deel neming bij het comiteit ingekomen en alles laat vermoeden dat de nakende Foor, evenals hare voorgangsters, op weg is naar een grooten bijval. Een van de grootste instellingen der stad heeft zelfs een heel belangrijke plaatsruimte aange vraagd, waar zij dit jaar voor hare voortbreng sels een machtige reklaam zal maken, die zonder twijfel een der grootste aantrekkelijkheden der tentoonstelling zal wezen. Alle handelaars en nijveraars hebben er het grootste belang bij hunne waren en hunne be kwaamheden aan het publiek kenbaar te maken, want meer dan ooit is het noodig een doeltref fende reklaam te maken. En dat de jaarlijksche Foor iets eenig is in opzichte van Reklaam, weten de getrouwe ten- toonstellers bij ondervinding. Daarom aarzelen deze niet om hunne toetre ding aan het Bestuur te zenden, en hunne plaats ruimte te bespreken. Alle aanvragen moeten aan het Bestuur of aan een der leden gericht worden, en eenieder is welkom. Het stadsbestuur heeft reeds besloten de jaar lijksche toelage te schenken. Ook het gebruik der lokalen, versieringen, enz., werd door de Stadsoverheid toegezegd. De reklaam zal weldra beginnen. In alle steden en dorpen van het Arrondissement zullen mooie plakbrieven de bevolking het verheugende nieuws kenbaar maken, dat er met Paschen aan staande weêrom iets te doen is te Yper en dat wij haar daar verwachtend zijn. Julien Tahon. Wij hebben hier voor ons het jaarverslag lig gen van de Zwitsersche Kamer van Koophandel in België. Deze handelskamer heeft tot doel de wederzijdsche betrekkingen op gebied van han del en nijverheid, tusschen Zwitserland en Bel gië te bevoordeeligen en te versterken. Uit dat verslag dat het gansche Novembernum mer van deze vereeniging vult, valt heel wat te leeren, vooral wat betreft de manier om propa ganda te voeren. Het vereenigingsjaar dezer kamer van Koop handel loopt van 1 October tot 30 September, zoo dat de cijfers welke wij hierna aanhalen op deze periode betrekking hebben. In het jaar 1933-1934 dus werden door de Zwit sersche Handelskamer 6.700 brieven verzonden, zonder de verschillende rondzendbrieven er bij te rekenen die meer dan 30.000 bedroegen. Zij ontving 7.120 brieven. Gedurende dit tijdperk werden in de bureelen aan 1500 personen inlich tingen verstrekt, terwijl de toeristische dienst tijdens deze 12 maanden meer dan 6.400 bezoe kers ('t zij bijna 20 per dag) ontving. Het is klaar dat het grootste aantal bezoekers zich aan bood tijdens de verlofdagen, zoowel winter- als zomerverlof. Het verslag vermeldt verder nog welke de po gingen geweest zijn om de handelsbetrekkingen tusschen beide landen nauwer toe te halen. Zij geeft echter nog een apart kapittel over het toe risme dat wij nog even nader willen onder zoeken. Van November 1933 af werd een dienst voor de uitleening van filmen en lantaarnplaatjes inge richt hierdoor werden in België een honderdtal voordrachten over Zwitserland ingericht. De pro paganda was niet alleen gericht op het bezoek naar Zwitserland in den Winter, maar ook voor het zomerbezoek werd heel wat propaganda ge maakt. De Zwitsersche toeristische dienst in België is, zooals men het uit deze enkele losse aanteekeningen kan opmaken, zeer flink geor ganiseerd in zijne bureelen te Brussel kan men trouwens alle inlichtingen bekomen welke op het toerisme in Zwitserland betrekking hebben. En hij hoort, men weet niet hoe, Soms gerucht, in 't komend duister, Maar houdt mond en oogen toe, Bij krakeel of bij gefluister. Niemand mocht iets weten van Jantje den lantarenman. Vroom van zin en van gemoed, Stram geworden en versleten, Fakkeldrager, na den stoet, Tusschen 't volk, op straat vergeten. Hij zal gaan, zoolang hij kan, Jantje de lantarenman. Ja, Vooruitgang zal U, vriend, In deze eeuw van automaten, Als een tuig, dat niet meer dient, Op zijn doortocht, achterlaten. Zeg mij eens, wat doet gij dan, Jantje de lantarenman? 't Daaglijksch brood en kleine woon Mocht uw eenvoud hier verlangen. Namaals, zult gij, voor uw loon, Sterren aan den hemel hangen Vriend van God en alleman, Jantje de lantarenman, leper, 21 Januari 1935. Leo RAEKELBOOM. Uitstap naar Kortrijk Maandag 11 Februari e. k. richt afdeeling leper een tocht in naar Kortrijk, om de gala-opvoering bij te wonen van De Nobelprijsblijspel in 4 bedrijven, door het groot Nederlandsch Tooneel uit Amsterdam, met den bekenden artist Johan de Meester, geen onbekende in Vlaanderen in een der hoofdrollen. Inschrijven zoo vroeg mogelijkin elk geval vóór Dinsdag 5 Februari bij den vertegenwoordiger Cartonstraat, 16 of in 't Klein Stadhuistegen 20 fr. per persoon, alles inbegrepen. Zeer voortreffelijke plaatsen zijn tot dien datum verzekerd. Bcuanekaarten De personen welke douanekaarten verlangen om met hun fiets de grens over te gaan kunnen deze te allen tijde bekomen in 't Klein Stad huis zoowel de kaarten dienstig voor een gansch jaar, als de zoogenaamde groene kaarten die slechts voor een enkele reis over de grens geldig zijn. De gewone grenskaarten kosten 14.50 fr. voor de leden en 19.50 fr. voor niet- leden de groene kaarten zijn gratis voor de le den en kosten 5 fr. voor niet-leden. Bezoek Wij richten een eerste bezoek in aan een dia mantslijperij, en wel op Donderdag 31 Januari, te 3 uur. Bijeenkomst te 2.55 u., op de Veemarkt. Daar het aantal deelnemers beperkt is tot 10 moet men een kaart afhalen bij den vertegen woordiger (1 fr.) Binnenkort volgen verschil lende andere interessante bezoeken. Men gelieve de weekbladen en Toerisme te raadplegen. Ter aanvulling willen wij nog de aandacht der bezitters van honden vestigen op het feit dat het blijkt uit de opsomming der rassen welke wij vroeger hebben medegedeeld dat, volgens het nieuwe reglement der Provincie, het meerendeel der hier gekweekte rassen niet meer vallen onder de kategorie der prachthonden. Inderdaad alle herders of schapershonden, het zij Groendaelsche, Mechelsche, Terveurensche, Hollandsche of Duitsche vallen thans onder de kategorie gewone honden,-belast met 25 fr. 't Zelfde geldt voor de bouviers of drijvers honden, 't zij grijs of zwartharige, alsmede ook nog voor de Fox terriers of rattepakkers. Nochtans blijven alle doghonden, de St Hu- bertshonden, Hazewinden, en alle honden van gelijk welk haar, kleur of ras, zuiver of gekruist, die voor de jacht gebruikt worden, onderhevig aan de taks van 75 fr. In alle geval voor de kleine hondensoorten diene men het provinciaal reglement goed na te zien.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1935 | | pagina 2