IN 'T WITTE PAARD BANK van BRUSSEL TRABOLSPEL Onze Rutobusdiensten Het Feest der Smeden 3 Asil*s des Soldata Invalides Beiges Zaal Lapiere, Hondstraat, Yper Op Zaterdag 26 Januari 1935 OPVOERING VAN be (L'Auberge du Cheval Blanc) =s Wereldsucces Revue-Operette in 3 bedrijven door 't Antwerpsch Operetten-Tournée Wij ontvingen volgende mededeeling Bij bevel van het Ministerie van Verkeers wezen zijn de autobus uitbatingen Yper-Watou en Yper-Rousbrugge geschorst en verboden. Daar over deze schorsing, allerhande vertelsels onder het publiek de ronde doen, meenen wij dat het gewenscht is eene klare uiteenzetting te geven over den toestand dezer zaak. Alswanneer een privaat persoon eene aanvraag indient bij de Bestendige Deputatie om de uit bating van eenen openbaren autobusdienst te doen, is de heer Gouverneur verplicht de vraag mede te deelen aan het Ministerie van Verkeers wezen, dat het advies inwint van de spoorweg maatschappij, en ook van de buurtspoorwegmaat schappij. Deze vraag wordt alsdan aan de Depu tatie voorgelegd met gunstig of ongunstig advies van het Ministerie. Ik meen dat de vragen, tot het bekomen der concessies in zake, in 1930 ingediend werden. Niettegenstaande het ongunstig advies van het Ministerie, heeft de Deputatie, overtuigd zijnde van het groot nut dezer uitbatingen, toch doen overgaan tot het onderzoek, en na menigvuldige verslagen te hebben opgemaakt werd door de Deputatie de concessie der autobuslijn Yper- Rousbrugge toegekend aan de heeren Desmedt en Dekimpe, en deze van Yper-Watou aan M. Decrock. Deze beraadslaging, vooraleer uitvoerbaar te zijn, moest nog bij Koninklijk Besluit goedge keurd worden. Wat is er gebeurd In plaats van goedgekeurd te zijn, werd de beraadslaging der Deputatie verbroken, en dienden de autobus diensten geschorst .en verboden te worden. Intusschen, dank zij de tusschenkomst der Bur gemeesters der streek, werd door het Ministerie aan beide uitbaters eene voorloopige toelating van zes maanden verleend, en hunne uitbating werd nadien stilzwijgend geduld tot, over enkele maanden op bevel van den Heer Minister, de Heer Gouverneur de uitbaters moest vermanen hunne uitbating stop te zetten. Nieuwe voorloo pige verlenging werd toegestaan tot 1 Januari 1.1. Sindsdien werd opnieuw uitdrukkelijk bevel gegeven aan den Heer Gouverneur de uitbatin gen te doen stopzetten. Het schijnt dat er bij den Heer Minister voet stappen aangewend werden door zekere organi saties en door particulieren, opdat deze autobus diensten zouden mogen voort uitgebaat worden. Verbazend is het te vernemen dat de Heer Minister du Bus de Warnafïe aan belanghebben den geantwoord heeft dat hij zeer sympathiek stond tegenover deze autobusdiensten, doch dat hij niet verder kon dan deze af te schaffen, zoo lang de Deputatie hare beslissing bleef hand haven De Deputatie heeft slechts één be slissing genomen, en deze bestond in het verlee- nen der concessie aan beide autobusuitbaters, dus in het bemachtigen der uitbating, en zoo deze beslissing niet is kunnen uitgevoerd worden dan is het omdat het Departement deze verbroken heeft bij Koninklijk Besluit. Hoe kan een Mi nister dan nog beweren dat de schuld der schor sing niet ligt bij zijn Departement, alswanneer het hem volstaat het Koninkl. Besluit in te trek ken Zoogauw als de Deputatie thans vernomen heeft dat de beslissing van het Departement definitief was, dat onverbiddelijk de beide uit batingen zouden verboden worden, heeft zij de zaak opnieuw behartigd, en na een grondig on derzoek heeft de Deputatie geoordeeld dat in onze streek autobus en spoor er op aangewezen waren om malkaar aan te vullen eri er aldus veel verbeteringen in het verkeer konden aange bracht worden. Daarom heeft zij, ter zitting van 18 Januari, besloten aan te dringen bij het Mi nisterie opdat er aan beide autobusuitbaters eene nieuwe voorloopige toelating van zes maanden zou verleend worden, en opdat intusschen een afvaardiging der tram- en spoorwegmaatschappij samen met een afvaardiging der Deputatie een onderzoek zou instellen nopens de mogelijke sa menwerking van rail en auto op de banen Yper- Poperinghe-Rousbrugge en Watou. Zoo ver staan nu de zaken. En intusschen zien wij dat het orgaan van Burgerstrijd Action Civique onder het hand- teeken van den Heer Baron d'Udekem d'Acoz, eenen aanval doet op den Heer Gouverneur en de Bestendige Deputatie, hen beschuldigende van kwaden wil tegenover de bevolking onzer streek, terwijl hij het Ministerie van Verkeerswezen ophemelt. Welnu heel zijne voorstelling der feiten is onjuist. Het is niet waar dat de Deputatie de beslissing genomen heeft deze autobusdiensten te doen schorsen, het is niet waar dat de Deputatie ooit in deze zaak een ongunstige houding zou aangenomen hebben. Vooraleer een dergelijk artikel te schrijven zou de Heer Baron d'Udekem d'Acoz veel beter ge daan hebben de zaak van naderbij te onder hoeken, en hij zou alsdan hebben kunnen besta- tigen dat ces êtres malfaisants, ambitieux et inutiles (zoo schandmerkt hij den Heer Gouver neur en de Deputatie) de belangen onzer bevol king niet uit het oog verliezen, doch lang vóór zijne tusschenkomst zich met de zaak hebben bezig gehouden en de noodige gunstige beslissin gen genomen hebben, welke zij volgens de be staande wetgevingen mochten nemen. Iemand die een beetje met de belangen der streek bezig is, weet dat de Heer Gouverneur en de Deputatie deze niet uit het oog verliezen ten bewijze het bezoek van den Heer Gouverneur aan de nijverheden van het Ypersche, aan de vaart Yper-Komen, zijne aanwezigheid öp de vergadering van het verbond der hoteliers, en voor toerisme, op de veeprijskampen, en de hoppetentoonstellingen in onze streek, het bezoek der Deputatie aan de wegenis het aangekon digde bezoek van den Heer Gouverneur aan de stad Yper en de aanstaande handelsfoor, enz. enz. Men mag kritiek voeren op hetgeen de open bare besturen doen, gezonde kritiek heeft' zijn nut, doch het betaamt niet zooals de Heer Baron d'Udekem d'Acoz het doet, ten onrechte aanval len te richten op hoogstaande personen eh op onze openbare besturen, zonder zich in te lichten over de ware toedracht der zaken. In heel j deze zaak heeft hij den bal misgeslagen, en wij zijn ervan overtuigd dat hij in volle eerlijkheid dezen misslag zal bekennen. In plaats van op een dergelijke manier op te treden, ware het veel beter kon er eensgezinde samenwerking bestaan, om de belangen onzer streek te behartigen zonder iemand te belee- digen. X. Zondag laatst, 20 Januari, vierden de smeden van Yper en Omliggende hun jaarlijksch feest. Na een flink geslaagde vergadering, kwamen 45 smeden bijeen in het gasthof De Drie Koningen op de Groote Markt, waar zij heel gezellig, met hunne voetjes in 't droge, aan de wel voorziene tafels plaats namen. De Baas, M. Dolf Hoflack, haalt er eere van. De spijzen waren overvloedig en lekker en daar bij keurig opgediend, en de smidjes lieten ze zich welgevallen. Bij het nagerecht stond Arthur Vermeersch, van Poelcapelle, recht en zong met gloedvolle stem het volgende lied door hem zelve gemaakt GELEGENHEIDSLIED. I. Ja wij smidjes wij vergaderen, Telken jare al ondereen, Geenen Club in gansch West-Vlaanderen, Die komt zoo goed overeen. Eensgezind al van gedachten, Werken voor den zelfden loon, Ieders voordeel ook betrachten Is ons leuze, is 't niet schoon. REFREIN. Hip, hip, hip, hip, Hoera Wij vieren weer vandaag, Ons jarelijksche feest, Viert allen om het meest. Laat ons nu zwieren en dansen en springen, Laat ons nu dansen 'n trippelenden dans, Laat ons nu lustig en vroólijk eens zingen, Vivat, 't is fooie 't is kerremisse. thans. Wij bieden met plezier, Ons wenschen aan 't bestier, bochten wij nog veel jaar, Hier feesten al te gaar. II. Nu w'in 't Nieuwjaar zijn getreden, Ziet d'ons hier weer al te gaar. Niemand heeft er daar iets tegen, Seffens is de tafel klaar. Ja wij smidjes hier gezeten, Allen zijn geinviteerd, Orn smakelijk, eens te eten, Geen een heeft gerefuseerd. III. Ja wij smidjes voor 't vertrekken, Zullen w'er veel eer aan doen. Onzen baard ook goed aflekken, Gelijk al 'de Heeren doen. Om ons Clubje te versterken, Gaan wij rechte voor de vuist. Morgen is het weeral werken, Smidjes slaat gij maar dat 't buist. Arthur Vermeersch, Poelcapelle. Bij het einde van het lied, zongen en sloegen de smidjes erop dat 't buist. Deugddoende bijeenkomstWanneer doen de andere stielen gelijk de smeden? VELEN vragen zich af hoe zij best hun BESCHIKBAAR GELD zouden plaatsen. De zekerste en meest rentgevende geldplaat- sing is een spaarboekje te nemen bij de NETTO INTREST 3.10 Zelfs voor bedragen boven de 20.000 frank TERUGBETALING OP EERSTE AANVRAAG. Le comité et les dévouées zélatrices des A.S.I.B. ont le plaisir d'annoncer au public Yprois qu'une nouvelle et agréable soirée théatrale est en voie d'organisation. Le concours de l'excellente troupe du Theatre Royal du Pare de Bruxelles a pu être obtenu. La pièce choisie L'ÉCOLE DES CONTRIBUABLES de Georges BERR et Louis VERNEUIL, compte parmi les meilleures du théatre actuel. Cette - soirée aura lieu au Vieil Ypresle MAHDI 19 FÉVRIER D'ici quelques jours les zélatrices de l'oeuvre se rendront au domicile de chacun pour la vente des cartes. Elles comptent qu'un bon accueil leur sera réservé partout comme habituellement. L'oeuvre est trés intéressante, et la mission du Comité Local n'est pas encore terminée. Certes, la générosité de nos families Yproises s'affirmera une fois de plus a l'occasion de la belle mani festation artistique qui se prépare. Bolderskampioenschap 1934 - 35 Een belangrijke match Woensdag laatst. De mannen van chef Noyez stonden in eigen tra' tegenover deze van den heer Vierstraete. Dat er' veel volk was hoeft niet gezegd, het ging immers om een punt dat goed telde in de rangschikking. Statie begon het spel met tweemaal één punt te laten in 't voordeel van 't Postje en slechts' 1 achter te halen. Postje speelde 3 tegen en Statie 2 zoodat we 5 tegen 3 zien. Postje speelde 1 punt, kreeg er 1 van Statie en kwam dus op 7 tegen 3. Statie bracht het op 5. Postje op 9 volgden nu* 1 voor Statie en 2 voor Postje dat maakt 11 Postje tegen 6 Statie. In het eerste deel van 't' spel zien we dus Postje afgeteekend vooruit ge raken op Statie. Maar deze laatsten lieten het daarbij niet, ze teekenden 3 aan. Postje 1 en Sta tie liet vervolgens 1 en we krijgen 13 tegen 9. Nu loopt Statie vooruit met 5 punten en 1 gelaten door Postje en komt dus op 15 punten tegen 13 voor 't Postje. Statie zal nu evenwel maar 1 ende meer keeren met 2 punten en de oartij eindigen met 17. Postje na 13 punten, speelde 5, kreeg,er opvolgerjlijk 2 en 4 gelaten door Statie- en eindigde de partij met 1 puntmaakt samen 25 punten. Statie heeft te veel punten gelaten, in 6 maal 10 punten, dat is te veel voor een partij. Mis schien wel sloeg het niet mee alswanneer dat zë zelf punten hadden kunnen aanteekenen. Dat is het verlies. Postje speelde natuurlijk met veel vertrouwen daar ze in eigen tra waren en dat vertrouwen is niet teleurgesteld. Langs beidé zijden werd hardnekkig gespeeld, tèn andere he't punten aantal is er getuige van. Hét einde van "t spel was noodlottig aan Statie, bijzonder daar ze op halve partij de kans zagen het punt te winnen. Postje heeft een zwaar punt veroverd. Proficiat mannen. Dat kan u wellicht 'de over winning in 't kampioenschap bezorgen. De heeren Devos Rich, en Salomé Rod.'' hebben een schoone partij gearbitreerd. Woensdag, 30n aanst. gaat Cercle naar de Coo. Een strijd om de roode lantaarn. Deze partij ver dient ook uwe belangstelling, liefhebbers; konit evèn talrijk op als in 't Postje. RANGSCHIKKING Postje 5 punten in 6 matchen. Statie 4 punten in 5 matchen. Bascule 2 punten in 5 matchen. Cercle 1 punt in 5 matchen. Coo 1 punt in 5 matchen. KRABBER. ',v». om 8 uur Dir .RRikHennes). Prachtige balletten. Grootsche monteeriogi Prijzen der plaatsen 6, 8 en 10 fr. Kaarten te verkrijgen alle dagen ter Zaal Majestic Rijselstraat.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1935 | | pagina 3