Lourdes roept U Bühuis l. KNOCKAERT - JOOS Dépot Voor het weeken en koken van Uw linnen De best geparfumeerde DOE NU reeds uwe Stoors en Gordijnen in 't nieuw wasschen bij FA1TES dès maintenant remettre k neuf vos Tentures, Stores et Rideaux chez Droogkuischen Verven - Nieuwwasschen Luxe - Waschdienst Kilowasch Teintures Nettoyages Blanchissage de luxe et au kilo Glacage Américain de Cols Manchettes Diksmudestraat t—Rue de Dixmude, Tel. YPRES. mijne zuster. Uwe zuster «Ja. eene Zuster van Liefde, wier klooster naam Theodora iszij is ziek uit Rumenië terug gekeerd. En wat deed zij in Rumenië «Wel, Mijnheer, wat doet eene Zuster van Liefde in de ambulancen op het slagveld «Gij hebt gelijk... Zeer schoon... edel... Uit dien stand en zoo jong en de oude man wendt zich om, want hij wil blijkbaar zijne tranen ver bergen. Gij zijt ontroerd. Mijnheer «Eene herinnering... 't is lang geleden... O, 't is reeds voorbij. Na een oogenblik wendt de oude man zich an dermaal tot den jongeling en hervat tamelijk bedremmeld En heeft uwe zuster die zending, die mensch- lievende zending vrijwillig op zich genomen Vrijwillig Ik heb niet de minste reden om het tegendeel te vermoeden. Zij moet een edel hart hebben, en ook gij, Mijnheer, gij ook hebt getoond dat het hart bij u op de rechte plaats klopt. Gij zijt brave kin deren... Mijnheer Golden keert zich andermaal om en schijnt te willen heengaan. Gij hebt mijn vader gekend vraagt de jon geling aarzelend. «Ja... maar daarover kan ik u niet spreken... Daarover later. Wilt gij mij echter een dienst bewijzen Volgaarne. Dat het gebeurde van gisteren avond en de zen morgen voor uwe familie stipt geheim blijve. Ik heb belang bij dit geheim... Ja, de oude Gol den is een zonderling man Ik beloof u volgaarne de geheimhouding, in dien deze u genoegen geven kan. Voor het oogenblik... Later zullen we zien. De man richt zich naar de villa Sybrand blijft besluiteloos staan en staart op den onvasten gang van den zonderlingen man door het mulle duin zand. De jongeling wenscht den ouden Golden geen kwaad maar het zal hem toch genoegen doen indien hij valt, om de gelegenheid te hebben hem weêr recht te helpen en naar de villa te verge zellen Thomas Golden echter valt niet, wel inte gendeel. De jonge heer d'Engelgrave slaat langzaam eene tegenovergestelde richting inhij slentert langs het strand, dat allengs bevolkt wordthij gaat naar de villa zijner moeder, waar altijd de kloosterachtige stilte heerscht, heeft geen lust om te ontbijten, wandelt den klinkerdijk op, daalt in het stadje af, en keert weêr naar de plaats van waar hij gekomen is. Omtrent de plaats waar hij 's morgens den ou den heer ontmoet heeft, speelt Claudine nu in het zand. De zwarte haren hangen wêer als een net voor de oogen, en hoe dikwijls het kind ze ook achteruit werpt zij vallen immer terug. Sybrand gevoelt als bij ingeving dat die klei ne zwartlokkige, met haar donker en vinnig oog, ronde wangen, bruine armkens en beentjes, de zuster der blonde zijn moet. De jongeling blijft voor het kind staan, terwijl zij ieverig aan het opwerpen van eenen zand- muur werkt, rondom het zandbed van de pop, die, behalve het hoofd en waarschijnlijk in vol le parade-kostuum, onder het zand gestopt is. In een zandhuis aan het strand gaat men juist tegenovergesteld te werk als in het gewone le ven; men bouwt eerst de meubelen en de binnen muren, eerst het bed en daarna de buiten muren. Rond de muren maakt het kind met eene kleine schup eene gracht, die, als de zee opkomt, vol water spoelen zaldat is, denkt het, eene veiligheid te meer voor Mevrouw de pop, tegen de haaien en walvisschen, zooals zij de krabben en garnalen noemt. Hoe heet gij vraagt Sybrand. Het kind ziet op, en staart den jongeling met een groot en helder oog aan. Claudina Daliski. Ik dacht het welmompelt de jongeling en er zweeft een schier onmerkbare glimlach om zijnen mond. Zijt gij de zuster van Mejufïer Adriana Het meisje knikt. En de oude heer Mijnheer Golden. Nu ja, Mijnheer Golden. Is die uw vader Neen, die is Mijnheer Golden. Is het uw oom of grootvader Neen, Mijnheer Golden. 1 En uw vader Die is thuis, te Antwerpen. De jongeling zwijgt een oogenblik en veran dert van gesprek. Uwe pop ligt daar heel plezierig in haar bed, aan het strand. Ik maak hare villa. Neemt de pop ook baden JÏ(eRR^ YPER. Neen, Mevrouw de pop is verkoud. En daarom legt gij haar in een koel en voch tig bed zegt Sybrand lachend doch het meisje let niet op hem en graaft met inspanning voort. Is uwe zuster op het strand Neen, zij is in de villa. En Mijnheer Golden Ook. Sybrand neemt het besluit naar de villa te gaan, te meer daar de glazen deuren wagenwijd open staan, en nog te meer daar hij eene vrouwe lijke gestalte in de veranda ziet't is Adriana. Het meisje is in een donkerkleurig morgen kleed, met witte arabesken belegd, 't geen haar een gansch eigenaardig aanzien geeft; het goud blonde haar hangt in fulpen kroezelingen tot over de schouders. Beneden de kroon van goudblonde lokken, beneden het blanke voorhoofd welven zich fijne, donkere wenkbrauwen, boven don kere, maar door en door zoet-droomende oogen. Nu Sybrand door het bloemtuintje gaat en de veranda binnentreedt, staat Adriana op en toont de ranke schoonheid harer gestalte zij neigt, en voor dat zij een woord heeft kunnen uiten, zegt Mijnheer Sybrand, niet zonder eenige verlegen heid Verschoon mij, Mejufïer, dat ik zoo vrij ben u te naderen doch na het gebeurde van giste ren avond... Het meisje kleurt lichtelijk en schuift eenen stoel vooruit. meen ik het mijnen plicht naar uw welva ren te komen vernemen, en u verder mijne ver ontschuldiging aan te bieden, dat ik mij gisteren avond in een gezelschap bevond...,» Ik dank u, Mijnheer, voor uwe belangstelling en uwe tusschenkomst. Ik hoop toch niet dat dit ongeval u in eenige moeilijkheid zal gebracht hebben De persoon in kwestie heeft zelf begrepen dat zijne tegenwoordigheid hier eene onmoge lijkheid werd, en heeft gisteren avond nog de badplaats verlaten. Dan ook mogen wij dat voor u en voor ons niet zeer aantrekkelijk kapittel eindigen, niet waar en vergeten en vergeven. Sybrand glimlachthij stemt ten volle met de kieschheid der spreekster inzij verlangt klaar- blijkend van thema te veranderen, en dat is in dat oogenblik niet zeer gemakkelijk, de jonge d'Engelgrave zou haar stilzwijgend hebben wil len bewonderen. Men heeft het genoegen niet gehad, Mejuf- fer, u in den kursaal te ontmoeten vangt de jongeling aan. Genoegen, Mijnheer doch ik begrijp dat dit woord tot den vorm behoort. Wij zijn voor de zee gekomen en mogen ons dan ook niet tus- schen vier muren opsluiteii. Hoewel het woord wat al te streng is, moet ik u gelijk geven... Mijnheer Golden houdt overigens niet van uitgaan. «En Mejufïer Daliski voegt zich naar den zin van den ouden heer. Neen, zij stemt volkomen met zijne neiging tot thuis-blijven overeen. Kan men wel iets schooner verlangen, als men, in een heerlijken avond, die rust, die kalmte, die eeuwig bruisen de zee, die frissche krachtaanbrengende natuur voor zich heeft 't Is zoo, en ik moet nederig bekennen, dat mijne eerste woorden ook slechts een intrêe wa ren bij de verandering van gesprek eene varia tie op een heerlijk wêertje of anderszins. Adriana crocheteert zonder op te zien bij de laatste woorden heeft zij geglimlacht. Het gesprek hangt aan elkander als droog duin zand, en nooit is Sybrand ongelukkiger in zijn onderhoud geweest. U houdt veel van muziek, Mejufïer, Een weinig. Ik ben eergisteren avond zoo vrij geweest in de donkere schaduwe, buiten bij een talrijk ge hoor plaats te nemen, en eene heerlijke melodie ik zal niets zeggen over de uitvoering te beluisteren. O, die laatste liet zeker veel te wenschen over Zoo dacht er uw auditorium niet over. 't Was gewis de fantazie op een poolsch lied. Ik meen wel ja doch dit weet ik zeker dat het aller bewondering wegdroeg. Het meisje slaat de oogen nêer en zegt zacht, met een fijnen glimlach en een lichten blos op het wezen Hoogst vereerd... Wij zijn Polen..., laat Adriana er op volgenzij wil misschien zeggen dat zij gevoelt wat zij speelt. Als uw naam dien oorsprong niet aanduidde, zou het diepe gevoel in uw spel zulks hebben ver raden. Toch niet uit Polen gekomen, om hier in eene kleine Vlaamsche badstad te verblij ven O neen mijn vader is reeds voor tien jaren uit Polen gevlucht, om aan de verbanning naar Serbië te ontsnappen. Wij wonen te Antwerpen, waar vader lessen in vreemde talen geeft en ik piano-lessen geven zal. ('t Vervolgt) Met toelating der maatschappij Voor God en Volk Het sluiten van het Heilig jaar zal te LOURDES gevierd worden van 26 tot 28 April. Het sluiten van het Heilig jaar zal te LOURDES plaats hebben. De Osservatore Romanopubliceerde op 15 Januari een apostolischen brief Quod tam alacri gestuurd aan zijne Hoogwaardigheid den bisschop van Lourdes, bij dewelke Pius XI alle katholieken van gansch de wereld uitnoodigt naar de mirakuleuze grot voor een eucharistisch triduum, ten einde het H. Jaar te sluiten gedu rende de paaschweek, jubileum der verlossing. Eenig in de geschiedenis der Kerk, de H. Mis zal ononderbroken dag en nacht gecelebreerd worden op 26, 27 en 28 April. Getrouw aan zijne gebruiken zal KOSMOS TOERISME eene bijzondere 10 daagsche reis per autocar inrichten naar LOURDES aan den zeer voordeeligen prijs van 1300 fr. alle vervoer kosten, hotel, drank en bedieningsgeld inbe grepen. Afreis op 23" April over CHARTRES ROCAMADOUR PADIRAC PARIJS. 3 dagen stilstand te Lourdes op 26, 27 en 28 April. AANTAL PLAATSEN BEPERKT. LAAT U BIJTIJDS INSCHRIJVEN BIJ KOSMOS TOERISME Groote Markt, 26, IEPER Telef. 515. VRAAGT ONS PROGRAMMA Lessive JEANNE D'ARC

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1935 | | pagina 10