Luchtpostdienst Brussel - Leopoidville Vlsamschs TosfisterM - Tak leper 3 Welverdiende Onder scheiding Het Onderhoud der Stadstuinen Naklank der Aanbesteding Christen Middenstand - IEPER Sedert meer dan drie jaar dat de zaak ter stu die lag, heeft de Sabena thans, na de zoo goed geslaagde ritten België-Congo en terug, verwe zenlijkt door M. en Mevr. Hansez en onlangs nog door het vliegtuig Reine Astrid definitief be sloten een regelmatigen luchtpostdienst Brussel- Leopoldville in te richten. Om te beginnen zal deze dienst uitsluitend het postverkeer verzekeren en slechts om de veer tien dagen geschieden. Het vertrek uit Brussel zal alle twee weken telkens den Zaterdag plaats hebben, en voor de eerste maal op Zaterdag 23 Februari aanstaande. Het vliegtuig moet den vol genden Donderdag Leopoidville bereiken en vangt van daaruit zijne terugreis aan voor de eer ste maal den Woensdag 6 Maart en vervolgens alle veertien dagen telkens den Woensdag, om hier den Zondag daaropvolgende te Brussel terug te zijn. Deze Belgische luchtdienst Brussel - Leopoid ville zal afwisselen met de diensten der fransche luchtlijn Alger-Brazzaville, zoodat op die wijze een wekelijksche verbinding met de oevers van den Congostroom zal verwezenlijkt worden. De reis geschiedt in vijf dagen en half van Brussel over Marseille (825 km.), Oran (1925 km), Reggan (3100 km.), Gao (4325 km.), Niamey (4700 km.), Zinder (5450 km.), Fort Lamy (6190 km.), Bangui (7240 km.), Coquilhatville (7730 km.), tot aan Leopoidville (8330 km.). Deze weg zal later mogelijks nog wat kunnen ingekort worden, eens dat men, van Niamey tot Douala, de Nigéria langs de golf van Guinée zal .mogen overvliegen. Drie wegen openden zich door Afrika om naar Belgisch Congo te vliegen ten Westen, de weg van Dakar, langs de^Atlantische kust; ten Oosten, de weg van de Nijlen in 't midden, de weg van de Sahara, 't Is deze laatste die verkozen werd omdat hij de kortste verbinding daarstelt en ook geen ingewikkelde diplomatische onderhandelin gen vergt, gezien slechts twee vreemde landen, te weten Frankrijk en Spanje, overvlogen wor den. Niettegenstaande alles voorzien en geregeld werd om deze verbinding zoo regelmatig en vei lig mogelijk te maken, zal het reizigersvervoer eerst later ondernomen worden. In October aan staande rekent de Sabena op de lijn naar Bel gisch Congo nieuwe eendekkers met 3 motoren van 600 P. K. Savoia-Marchettidie met dit doel aangekocht werden, in dienst te stellen. Deze vliegtuigen, die een maximum snelheid van 320 km. per uur kunnen bereiken, zullen 18 rei zigers kunnen meenemen, 't zij een totaal van 2140 kgr. betalende vracht. Brussel zal alsdan nog slechts op een afstand van 3 dagen van Leo poidville gescheiden liggen. Het vliegtuig, dat den 23 Februari a. s. den luchtpostdienst inhuldigen zal, is een Fokker van de Sabena, met drie motoren, die dagelijks een afstand van ongeveer 1500 km. zal afleggen, 't zij een gemiddelde van 10 uren vlucht. Het zal een nuttige vracht van 400 kgr. kunnen meene men, wat een totaal van 20.000 brieven vertegen woordigt. De bemanning van de Edmond Thief- fry», zoo werd het vliegtuig, dat de eerste reis zal doen, geheeten naar den naam van den held- haftigen vlieger die in Afrika viel, zal bestaan uit de Heeren Prosper Cocquyt, eerste loods Jean Schoonbroodt, hulploods, en Ferdinand Maupertuis, radio-mecanicien. Wij wenschen hen goed heil op hunne reis, waarin alle Belgen, en vooral dezen die ginder in het verre Congoland familie en vrienden heb ben, zooveel belang stellen. De postbrieven en andere voorwerpen, die men op de hierbovenbedoelde lijn aan het vervoer per vliegtuig wil toevertrouwen,, moeten ten laatste daags vóór het vertrek in de Centrale Post van Brussel I toekomen. Ziehier nu enkele frankeeringsprijzen van den luchtdienst Brieven 1 fr. 50 gewone taks tot 20 gr. 0 fr. 90 gewone taks per 20 gr. of breuk van 20 gr. meer. 2 fr. 50 bijtaks per 5 gr. of gedeelte van 5 gr. Postkaarten 0 fr. 75 gewone taks. 2 fr. 50 bijtaks per 5 gr. Dagbladen en tijdschriften, verschijnende min stens alle drie maanden 0 fr. 15 gewone taks per 50 gr. of gedeelte van 50 gram. 2 fr. 50 bijtaks per 25 gram. Boeken, brochures of muziekpapieren die geen reklamen noch publiciteit bevatten andere dan deze op het deksel of omslag vermeld 0 fr. 15 gewone taks per 50 gr. of gedeelte. 2 fr. 50 bij taks per 25 gr. Zaakpapieren 0 fr. 30 gewone taks per 50 gr. of gedeelte met een minimum van 1 fr. 50 per zending, en 2 fr. 50 bijtaks per 25 gr. Stalen 0 fr. 30 gewone taks per 50 gr. of ge deelte met een minimum van 0 fr. 60 per zending, en 2 fr. 50 bijtaks per 25 gr. Kleine aanbevolen pakken 0 fr. 60 gewone taks per 50 gr. of gedeelte met een minimum van 3 fr. 50 per pakje, verhoogd met een vast recht voor aanbeveling van 1 fr. 75 en een recht van 0 fr. 05 voor statistiek en 2 fr. 50 bijtaks per 25 gram. De brieven bestemd voor het binnenland van Belgisch Congo, en die vanaf Coquilhatville of Leopoidville met de regelmatige diensten van Sabena-Afrika verder moeten vervoerd worden, betalen geen verhooging van briefport. Alzoo een brief, wegende 5 grammen, verzonden van Brussel naar Stanleyville, moet gefrankeerd wor den met een bedrag van 4 fr. in belgische post zegels, evengoed als een anderen brief van zelfde gewicht die slechts naar Leopoidville gestuurd wordt. De Sabena zal zeer dun papier en lichte om slagen te koop stellen, ten einde aan de gebrui kers toe te laten van het minimum briefport te genieten. De personen, die gewoon papier gebrui ken ofwel het speciaal papier voor vliegtuig dat in den handel bestaat, zijn vriendelijk verzocht op den omslag de volgende melding te schrijven Par Avion VIA SABENA. Zondag laatst, tijdens de algemeene vergade ring van het Nationaal Verbond der Oorlogs invaliden, waren drie onzer verdienstelijke stad- genooten aan de eer. Namens de Nationale Federatie der Oorlogs verminkten en Invaliden was de Heer Moerman, federaal ondervoorzitter, gelast aan den Heer Robert Clinckemaille, arrondissementscommis^ saris, de gouden burgers erkentelijkheidsmedaille der Federatie te overhandigen als belooning voor de uitstekende diensten die hij, sedert vijftien jaar, als Voorzitter van het plaatselijk Nationaal Werk der Oorlogsinvaliden, aan de slachtoffers van den oorlog bewijst met een toewijding en offervaardigheid waarop nooit te vergeefs beroep wordt gedaan. Aan den grooten volksvriend, M. Aimé Gruwez, die niet alleen te Yper maar uren ver in 't ronde algemeen geacht en bemind wordt en die geen enkele gelegenheid laat vor bij gaan om vooral aan de oorlogsinvaliden, wien hij een gansch bijzondere voorliefde toedraagt, nuttig en aange naam te zijn, overhandigde makker Moerman de zilveren erkentelijkheidsmedaille voor zijn vijftienjaren lange en ijverige medewerking aan het bestuur van genoemd Nationaal Werk der Oorlogsinvaliden. En eindelijk ontving de Heer Camille Durie, schatbewaarder van het Nationaal Verbond der Oorlogsinvaliden, het militair zilveren erkente lijkheids eereteeken om de talrijke diensten die hij, niettegenstaande hij zelf groot invalide is en zijne vreeselijke kwaal hem het rusten op legt, met een prijzenswaardig zelfvergeten aan zijne ongelukkige makkers bewijst door zich ge heel en al te hunner beschikking te stellen en hen overal waar hij kan met, raad en daad bij te staan. De drie vereeremerkten werden door al de aan wezigen beurtelings met een daverend applaus begroet, hetgeen hen genoegzaam bewees hoe zeer allen instemden met de schoone onderschei ding die hen te beurt viel en hoe tevreden en ge lukkig zij waren hunne opoffering en toewijding alzoo beloond te zien. Na een roerend dankwoord vanwege de gevier- den, sloot de Voorzitter, de Heer Isaï Gruwez, dit schoon genegenheidsfeest en zegde voorts al zijn betrouwen te stellen in de goede burgers onzer stad die niet vergeten willen dat de oud strijders en in 't bijzonder de invaliden voor hen gestreden en geleden hebben, en nog lijden. Hij drukte om te eindigen nog den wensch uit dat diezelfde onderscheiding later ook aan andere verdienstelijke burgers zou mogen te beurt vallen. VOORDRACHT Wij herinneren er alle leden en belangstellen den aan dat er Maandag 18 Februari e. k. een openbare voordracht door onze afdeeling zal wor den ingericht. De voordracht wordt gehouden in 't Zweerd Groote Markt, en begint te 8 uur stipt. Spreker is de heer Stan JENA uit Nee- rijsche (Brabant), die ons komt onderhouden over HET GLAZEN DORP HOEILAART Aan de hand van een mooie reeks lichtbeelden zal hij ons door de druivenstreek van de vallei van de IJsche leiden en ons vertellen over het ontstaan en de ontwikkeling der druivencultuur onder glas in die streek. Wij twijfelen er niet aan dat deze voordracht heel wat belangstellenden zal samenbrengen. Iedereen is welkom in den V. T. B. -kring R. B. Wij hebben aangaande de goedkeuring der aanbesteding voor het onderhoud der stadstui nen volgend schrijven ontvangen, dat wij onder de verantwoordelijkheid van den inzender over drukken. Heer Uitgever van Het Ypersche In uw nummer van 2 Februari 11. nam ik kennis van het verslag van den gemeenteraad en van <iè bespreking die er plaats had aangaande de goed keuring der aanbesteding voor het onderhoud on zer stadstuinen. Voor mij, vakman was daar gebrek aan kennis der besproken zaak. Alvorens mijn aanbod op te maken begaf ik mij ten stadhuize, waar ik eerst tweemaal het lastenkohier heb gelezen en dan letterlijk afge schreven, maar als aanbieder bevestig ik ten stel ligste nooit van wijzigingen aan het lastenko hier verwittigd te zijn geweest, dit in tegenstrijd met de gezegdens van den heer schepen Dela- haye. Mogelijks werden deze veranderingen aari de aanbieders bekend gemaakt vóór de opening der aanbestedingsbrieven ik was daarbij niet tegenwoordig, maar volgens mij was het dan toch niet meer het oogenblik om de inschrijvers vail" wijzigingen aan het lastenkohier te verwittigen'? De goedkeuring dezer aanbesteding stemt dan ook niet overeen met de bepalingen van het las tenkohier, waarin letterlijk geschreven staat Voorbehouden aan de Ypersche hoveniers Zonder het minste verwijt te willen sturen aaii den persoon van den aanbieder houd ik eraan tè doen opmerken dat de heer Delahaye zelf beken de dat de laagste aanbieder geen hovenier is, wanneer hij zegde de laagste aanbieder ver schilt te veel met de hoveniers En op de vraag van den heer Leuridan of de laagste aanbie der een stielman was haalde hij de schouders op. M. Delahaye, gij die stielman zijt, wat verstaat gij door stielman Wat verstaat gij door hove nier, waardig om met vakkennis tuinen als deze onzer stad te onderhouden Waarom de heer Buyssens, Bestuurder der Brusselsche beplantin gen,die hier na den oorlog op bevel van wijlen heer Burgemeester Colaert de square der statie aanlegde, en den heer Peemans, tuinbouwcon- sulent, die op aanvraag van het stadsbestuur het plan van den Openbaren Hof opmaakte, daarover niet geraadpleegd Ik ben overtuigd dat deze heeren U zouden antwoorden dat het onderhoud van dergelijke tuinen het werk is van betitelde en ingerichte vaklieden, die de kweek van de planten en heesters kennen en hun snoei en groei met vooruitzicht kunnen behan delen. Het staat U vrij besparingen te doen, de tijd zal uitwijzen of het hier het geval is maar vergelijk a. u. b. geen liefhebbers met stielman nen. En waarom dan ook aan een Yperschen be titelden vakman technische raadgevingen vragen aangaande de maandelijksche bewerkingen der hovingen Daarbij een gestelde vakman heeft ook meer lasten te dragen dan een liefhebber en die vakman draagt ook meer verantwoorde lijkheid maar het behandelen door een vakman1 levert ook meer waarborg voor het leven en den bloei der planten gedurende de volgende jaren. Vele Ypersche vakmannen, waaronder de on- dergeteekende, veronderstellen en beweren dat1 het onderhoud der stadstuinen tot nog toe jaar lijks aan de stad circa 25.000 fr. heeft gekost, en daar gij volgens het laagste aanbod 12 a 13.000 fr. besparingen kunt doen, vragen wij ons af waar om de stad dan voor het onderhoud der vestingen nog twee werklieden wil behouden, die tot voor de aanbesteding 4.75 fr. per uur betaald werden, benevens de vergoedingen van compensatie- en pensioenkas en verzekeringspremie. Waarom dan ook het onderhoud der vestingen niet in aanbe steding gegeven. Móeten wij, ingerichte bloemisten, tuinbouw kundigen en boomkweekers enkel dienen om met allerhande raadgevingen en milden steun in hof- bouwmaatschappijen, liefhebbers aan te leeren, die dan ten gevolge van een misbruik ons brood en dit onzer werklieden benemen. Jules Casier-De Bruyne, Boomkweeker Oudstrijder, Yper. Maandag 18 Februari, om 7 uur stipt, geeft de Christen Middenstand zijn tweede Winterfeest in den Katholieken Kring, Rijselstraat. Féést waarop al de leden en hun families worden üjt'- genoodigd. De 2 Michels, de wijd beroemde kluchtzangefs, zullen ons een gezelligen en aangenamen avofid. doen doorbrengen. Heer Lucien Deschodt van Poperinghe, geeft' er een korte Voordracht. Christen Middenstanders een leutigen avoiid te wege maakt dat de zaal te klein weze.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1935 | | pagina 3