Alleen in de Wereld F 1. Va ndevoorde K0FFIES en CHICOREI met PREMIEN Christiaens Devolder - KortrijK Te koop in alle goede winkels. - PremiedepotG. Laroye, 20, Eoomgaardsfiaat, Yper. De Herleving van het aloude Poppenspel in Vlaanderen 16-2-1935 Het Ypersche-2e Bijvoegsel - L*a Fiégion d'Ypres N° 46 EISCHT ALTIJD EN OVERAL DE Mengelwerk van «Het Ypersche» - N' 11 Du Frais chez le Maitre - Fourreur Nieuws bij door Dr August SNIEDERS. 31, Rue au Beurre YPRES. 31, Boterstraat YPER. Het werk van Heer Léon VERHAERT Honderden menschen te leper herinneren zich met welbehagen het schoone spel dat in Concordia den 6 Januari plaats had. De verschijning van dezen regis seur brengt genoegen bij ouders en kinderen. Nog steeds klinkt den hartelijken schaterlach van enkele honderdtallen snaken ons in 't ge hoor. Onze oogen bewaren 't aan doenlijk schouwspel van de span nende aandacht van honderden kin derkopjes. Van de verstandelijke deelname van deze poppelende hartjes in de tragedie van 't leven bewaren we een dankbare herinne ring. Men breekt zich weieens het hoofd om aan kinderen genoeg lijke uurtjes te verschaffen. Deze hebben een mentaliteit die niet past in ons kommervol bestaan. Ze leven in een wereld van fanta zie. De pop is voor hen vol geheim zinnige krachten, meer nog ze be zielt hen. De ontkieming van hun eigen vermogens, smaak, spraak, gezicht, gevoel brengt hen een wereld vol wonderen. De polsslag van het leven ontzwachtelt in hun handjes die tasten een vreugdige kitteling, schenkt leven aan de zaken die hen omringen. Onze tusschenkomst breekt broze droomen. Hun houten paardje moet eten, heeft buikpijn ja doet ook zeer prozaïsche dingen. Om het kind dus behagen te schenken moet men het in een midden brengen dat eenvoudig en begrijpelijk is en dat aan de verbeelding stof verleent tot fanta- seeren. Een eenvoudige pop wint het boven het meest kostelijk materiaalomdat ze toelaat zijn eigen ge waarwordingen er aan te toetsen, te ontleden, te be leven als levend experiment te dienen voor het won der dat in hem gebeurt. Dat deze poppen zekere psychologische hoedanighe den moeten bezitten om een gansche gemeenschap van kinderen aan te belangen blijft buiten kijf. In 't leven waarin het kind zich indenkt zijn geen ingewikkelde psychologische toestanden voorhanden. Een strenge logiek leidt de denkakte roept zelf een ongebreidelde fantazie opover de hyaten van zijn begrip gooit het een brug geweven door zijn verbeel ding. Zoo leeft het kind met een voet in de strengste wer kelijkheid en met den anderen in het wonderbaarste der droomlanden. Dit fantazieleven is onontbeerlijk om de ware wer kelijkheid op te sporen. Het is de veronderstelling die wij doen om tot een wetenschappelijke waarheid te komen. Dit tijdstip is er een van verbazende werk zaamheid van 't kind. 't Is trouwens ook het meest belangrijke van gansch ons bestaan. De dichter die de waarheden voelt zegt het trouwens: Que la chanson enfantine soit belle. Daarom is het spel van den heer Verhaert van zulk een groot belang. Daarom dient het stelselmatig door gevoerd, om langs het openbaar onderwijs de breede lagen onzer bevolking te treffen. Hoe nu verklaren waarom groote personen op pop penspel verslingerd kunnen zijn Berust het succes van theater en cinema niet op onzen drang naar verbeelding en fantazie Bij het poppenspel worden deze vermogens in den wortel ge voed. Dit spel gebeurt in een totale sfeer van inbeel ding waarin 't menschelijk denken zelf de draden van de intrigue leidt. De scheppingskracht van regisseur en toehoorder leiden de aktieen daar ligt zijn be- tooverenden invloed. De middeleeuwen hadden dit belang van de alge- meene aktie van 't publiek en toeschouwer opgespoord. De uiting van hun kunst en hun toegepaste kunst geeft den indruk van een volkomen evenwicht van gevoel en begrip. Daarom hebben zij grootsche zaken na zich gelaten. In de geestelijke vorming van een volk en de mo derne beschaving wil haar ideaal prenten op de gan sche massa dienen de aanknoopingspunten van het zieleleven verstevigd. Een welgeordende maatschappij vormt een ketting waarin al de schakels moeten passen in elkaar. Folklore kan en moet een hoogen graad van kunst bereiken. Zij is de liefdeband die de verschillende la gen der maatschappij aan elkander snoert. Zij verbindt de zedelijke strevingen der verdwenen voorouders aan de huidige gemeenschap. Zij projecteert onze maat schappelijke verzuchtingen, onze ethische bedoelingen, in de toekomst. .Zij bewaart de traditie, de denkfakkel en zendt ze veilig door tijd en ruimte. In deze tijden van machines moet de denkakte ge meengoed worden. Samenhoorigheid is noodzakelijk om aan de gemeenschap de vruchten onzer beschaving te vrijwaren. 't Is tijd nog. Maar er is geen tijd te verliezen. Geen achteruitgang is mogelijk. De rechten van den mensch zijn en blijven verworven, 't Bestaan der be schaving is slechts mogelijk wanneer gansch de ge meenschap aan de rijke tafelen van ons feestelijk genot kan aanzitten. De heer Verhaert heeft dit begrepen. Hij richt zich onbeschroomd tot de massa. Groepen van honderden, van duizenden zelf, komen zich laven aan zijn be zielende kunst, bouwen zelf de materialen op van een weldoende denkakte. Heil hem In andere landen is het poppenspel aangewend tot nationale kunst- en staatsburgerlijke vorming. In Tschecoslovakije heeft het de heropleving van een volk bewerkt. De familie Kopecky, die met haar poppenspel gansch Boheme bereisde, wordt er vereerd, en Matez Kopecky heeft er zijn gedenkteeken gekregen. Er bestaan in Tschecoslovakije 3200 poppentheaters die bij het Masarijk-instituut behooren. In een jaar worden er gemiddeld 24.000 opvoeringen gegeven. (Tooneelchronijk) Erkentelijke zonen onzer vaderen hebben wij allen de grootheid van land en volk op het oog. De kleinste middelen kunnen soms de grootste zedelijke gevolgen hebben. Maatschappelijke en ook verstandelijke vorming ge schiedt ook buiten de school. Door massaal kunstonder- richt vormt men gezonden burgergeest en bevordert men 't individueel gevoel ten goede. 't Willems-Fonds wil de zedelijke strekking door kunstopvoeding in de diepste lagen der Maatschappij verspreiden. Wie helpt mee aan deze edele bedoeling J. T. (Vervolg) VI. DONKERE WOLKEN. Mijnheer Golden heeft een zeer onrustigén nacht doorgebrachtAdriana hoorde hem her haalde malen in zijne slaapkamer heen en weêr wandelen. De oude man had inderdaad geruimen tijd voor het venster gestaan en naar de zee gestaard, die altijd bruischt, altijd loeit, altijd hare schuimen de golven strandwaarts drijftofwel gedachte loos de grauwe wolken gezien die door het lucht ruim zweven, hier en daar door koude en onre gelmatige lichtstrepen afgebroken. Wat gaat er in het binnenste van Mijnheer Golden om Denkt hij aan het gebeurde met Chiduc Neen maar toch uit dat gebeurde ont wikkelt zich het besluit om de badplaats te ver laten de rust van den ouden menschenvluchter is gestoord, en als hij naar den oorsprong vkn deze ruststoornis zoekt, komt hij aan eene... pop. Inderdaad, had hij die pop aan de kleine Claüdine niet gegeven, hij zou de familie Daliski niet hebben leeren kennen, en deze niet kennen de, ware het niet in zijn hoofd gekomen met die vreemde kinderen naar de badplaats te gaan, én daar hoogst onaangename ontmoetingen te heb ben. Heengaan dat wil hij doch alvorens heen te gaan, zou hij dien Sybrand d'Engelgrave willen terug zien, en echter ducht hij, van den anderen kant dat weêrzien. De nacht brengt raad, zegt men doch niet aan Mijnheer Golden, en als 's morgens de zon de wijde zee schitteren doet gelijk een reusachtigen, wuivenden pauwenstaart uit goud, diamant en smaltkleuren saêmgesteld, is hij nog even beslui teloos als tijdens den traag voortkruipenden nacht. Reeds vroeg komt de oude heer beneden, en al heeft Mijnheer Chiduc gisteren avond geen ge tuigen gezonden zooals dit behoort in eene... wel gemanierde duëlistenwereld, gaat Golden toch naar het strand, niet om zich met den student te meten o neen Om hem te zeggen dat hij den vorigen avond wat driftig geweest is, en dén knaap eene vaderlijke les te geven. Bij het omwenden staat de man uit het oude huis niet voor Chiduc, maar voor Sybrand, die hem eerbiedig groet, naar zijne gezondheid ver neemt en hem schier in eenen adem vertelt dat de student onvindbaar verdwenen is, en onge twijfeld niet meer verschijnen zal. Men heeft 's morgens een doorweekten hoed, door de golven deels met zand gevuld, gevon den en er kriemelden reeds eenige jonge krab ben, in scheeve richting, over den slap hangen den rand. De hoed danste in 't geheel niet meer. Niet verre van daar lag een dikke wandelstok, die nog zoo min draaide als de hoed danste nóg wat verder lag een oude handschoen, wier pun ten gaapten gelijk spieringen die buiten het wa ter liggen te snakken die handschoen ook tril de niet meer en echte!- waren hoed, stok en handschoen van Chiduc, Albert. Doch waar vond men de ontroerde schoenen Die heeft de student, tot zijn geluk, kunnen be houden die zitten hem nog aan de voeten 'én hebben hem, in hunne ontroering, 's avonds laat naar het station doen loopen ze deden hem in een wagon wippen, zich in een hoek verschuilen, en Chiduc verdween als een nevelbeeld in den nacht en in de ruimte. De oude Thomas Golden is even ontroerd als hij gisteren avond was, nu hij zich andermaal in tegenwoordigheid van Sybrand bevindt. Zijt gij alleen aan de badplaats, Mijnheer vraagt hij. Neen, Mijnheer, ik vergezel mijne moeder en PROFITEZ DE LA NOUVELLE COLLECTION RENARDS POUR FAIRE VOTRE CHOIX Groote keus ZILVERVOSSEN Minder prijzen dan ooit te voor Neem de gelegenheid te baat

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1935 | | pagina 9