Allerhande Nieuws e Aan de Bevolking van West-Vlaanderen KOSMOS - TOERISME Déclarations- Passavant Op Dinsdag 5 Maart 1535 Karnaval van Binche Kosmos - Toerisme De Verkeerssignalen G-evonden en Verloren Voorwerpen leper. Uit reden van sterfgeval Aan zeer voordeelige veorwaarden over te laten, goed oud bekend en we! geka- landeerd huis voor Behanger Meubeleeringshandel- Zich wenden 7, Rijsselstraat, leper. en veate au Bureau de ce JouraaL Door H. M. Koningin Astrid werd een noodkreet ge- Blaakt om de scherpe ellende in menige huiskringen te keer te gaan. Een Nationaal Hulpcomité met Minister van State H. Jaspar aan het hoofd en begrijpende de gouverneurs der negen provinciën, is tot stand gekomen. De bedoeling is dat alle Belgen die over geld of klee deren beschikken, in een gebaar van grootmoedigheid en liefdadigheid, in deze benarde wantoestanden ter bulp snellen van hunne medeburgers die noch geld noch kleedij noch voedsel voorhanden hebbenVoor ben die aan koude lijdenvoor hen die hun kindertjes zien uithongerenvoor hen die door de zwarte armoede zijn bezocht en waarvan zoo menigen niet durven te spreken en niet durven te vragen West-Vlaanderen, het grootmoedige West-Vlaanderen dient den noodkreet te begrijpenWest-Vlaanderen dient bij te springen De gelden worden gestuurd op postcheckrekening Nr 704 HH. MM. de Koning en de Koningin - Natio naal Hulpfonds te Brussel. De kleedingsstoffen (nieuwe of in volmaakten staat van onderhoud) en allerhande nuttige voorwerpen, etelijke waren en conserven medebegrepen worden in bet Provinciaal Hof te Brugge (Groote Markt) ter band besteld. Deze zullen naar het Paleis de Belle Vue te Brussel overgemaakt worden. Het Provinciaal Comité bestaande uit Mejuffer Fivet, afgevaardigde van het Nationaal Werk der Kinderwer ken, de HH. Bernolet, lid der Bestendige Deputatie, Professor Sebrechts, Voorzitter van de provinciale afdeeling van het Rood Kruis, Vander Haert, Voorzitter der Handelskamer van Brugge, Van Eeghem, provin ciaal raadslid, Mesotten, voorzitter der plaatselijke afdeeling van het Rood Kruis, Coppieters, Kabinets- hoofd van den Gouverneur, en onder mijn voorzitter schap, zal over de gansche werking in de Provincie een waakzaam oog houden en allerhande wenken en vragen dankbaar ontvangen. Het zal er voor zorgen dat in alle groote gemeenten en in alle arrondissementen, plaatselijke comiteiten worden ingericht met het doel, daarin geholpen door alle liefdadigheidswerken, lijsten van noodlijdenden op te maken en ook gelden en gif ten in natura in te zamelen. Het Nationaal Hulpcomité te Brussel zal in het uit- deelen zich met de grootste bezorgdheid ervoor inspan nen dat alle noodlijdenden, welke ook hun verblijf of streek weze, de noodige verzachting ontvangen. Een bijzondere oproep worde hierbij gericht aan de hoofden van ondernemingen, fabrieken waarin stoffen, kleedij, schoenen, conserven worden verhandeld. Aan al de schoolhoofden zal een rechtstreeksch schrijven gericht worden opdat alle kinderen het hunne bijdragen in het grootsche werk van naastenliefde. Van alle giften wordt in de pers melding gemaakt. Bij dit werk van solidariteit dient eenieder in te springen, met hart en ziel. Geen onverschilligheid en wat min ellende bij.onze broeders. De Gouverneur van West-Vlaanderen, H. BAELS. met naar den Afreis aan het Kosmos Bureel om 8 i5 uur. PRIJS 38 Fr. Laat U aanstonds inschrijven bij Gr. Markt, 26, leper - Tel. 515. In uitvoering van het politiereglement op het verkeer, dat door den gemeenteraad verleden jaar in Maart werd gestemd en waarbij in som mige straten de eenige richting ingesteld of het in- en uitrijden verboden werd, waren reeds hier en daar enkele verkeerssignalen geplaatst ge worden en zoo onder meer, sedert twee of drie maanden, in de Boomgaardstraat langs den kant der Boterstraat en op den hoek der Kiekenmarkt. Langzamerhand en dank aan het gematigd op treden der politie, die zich in 't begin niet zeer streng tegenover de overtreders van die signa len toonde, waren de weggebruikers er reeds aan gewoon geworden. Velen echter waren deze laatste dagen niet weinig verrast te bestatigen dat die signalen in de Boomgaardstraat weggenomen werden. Vol gens ingewonnen inlichtingen is zulks geschied op aanvraag van eenige handelaars in die straat wonende. Wat er ten slotte van de vroeger ge stemde politieverordening op het verkeer zal overblijven is nog niet bepaald uitgemaakt, de ondervinding zal daaraan waarschijnlijk nog vele grondige veranderingen brengen. Zoo zullen de verkeerssignalen, die nu in de Boomgaardstraat weggenomen werden, voorzeker in een andere straat, op dewelke hetzelfde verbod toepasselijk is, geplaatst worden om te zien of de bewoners dezer straat zich insgelijks tegen het in voege treden van het reglement zullen verzetten. YPER. Een onverbeterlijke Bacchusvriend. Zondag namiddag bevond zich de eenarmige Deckmyn Antoon, leurder van beroep, alhier in de Boterstraat en viel er gedurig de voorbijgan gers lastig, zoodat de politie verplicht was den dronkaard, want hij had volgens gewoonte nog maals te diep in 't glas gekeken, in den amigo op te sluiten, 's Anderdaags 's morgens was hij niet weinig verbaasd zich daar te bevinden en hij kon op geenerlei wijze verklaren hoe hij daar gerocht was, wat bewijst dat hij niet weinig zat moest geweest zijn. Zijne verwondering zal echter wel door niemand anders gedeeld worden, gezien hij tot nu toe reeds zestien maal wegens openbare dronkenschap veroordeeld werd. Koloniale Loterij. Prachtige Geschenken Het huis Maurice Bonduelle - Dumortier, Rijs- selstraat, 22, Yper, geeft als geschenk bij eiken aankoop van een kilo beste koffie aan 20 fr. een bon van een tiende lot en bij eiken aankoop van 15 fr., gelijk welke artikels, een bon van een honderdste lot der Koloniale Loterij. PASSCHENDAELE. - Verdronken. - 's Avonds was een kostganger van het St Jozefs gesticht op het avondmaal niet aanwezig en daar men wist dat de man, de 63 jarige Carpentier Jules, geboortig van Becelaere en sedert drie jaar reeds in het gesticht verpleegd, soms aan zinsverbijs tering leed, werd dadelijk gansch de omgeving afgezocht om zijn spoor terug te vinden. Einde lijk ontwaarde men het lijk van den ongelukkige in den regenput van het gesticht. Gekuischt. Uwe linoleum zal waarlijk maar gekuischt en gezuiverd zijn dan wanneer gij de Lavécire gebruikt die wascht en boent. De dro gist geeft staal en bestatigt dat de Lavécire wascht en boent. POELCAPELLE. Omvergereden. Donder dag, rond den middag, kwam de genaamde Lagae Edmond, 52 jaar oud, bierhandelaar te West-Roosebeke, per velo van de Statie naar het dorp gereden, toen hij opeens langs achter gevat werd door de auto der Gebroeders Desmedt, ijzerhandelaars te Brugge, en met geweld ten gronde geslingerd werd. Dadelijk opgenomen, bestatigde een bijgeroepen geneesheer dat het slachtoffer verscheidene ribben gebroken had. HOUTHEM. Laffe aanval. De dienstmeid Verhellen Maria, van Hollebeke, keerde 's avonds rond 6 u. 30 terug huiswaarts en volgde het voet- wegelke langs de vaart, toen op zeker oogenblik een onbekende van achter een haag, waar hij zich verdoken had, op haar toesprong. Op het hulpgeroep van het verschrikte meisje kwamen voorbijgangers toegesneld, zoodat de aanrander het hazenpad koos, doch niet zonder het hand zakje van zijn slachtoffer te hebben meegenomen. Een streng onderzoek werd ingesteld. WEST-NIEUWKERKE. Aanrijding. De genaamde Desloovere Remi, van Wulverghem, kwam hier per rijwiel door het dorp gereden toen hij nabij de kerk, in den draai der baan, door een auto verrast en omvergeworpen werd. De wielrijder brak zich een voet en werd over gansch het lichaam gekneusd. WERVICK. Diefstallen. Zondag avond, tijdens de afwezigheid der bewoners, zijn dieven binnengedrongen in het. huis van Julien Dewit, cinemabestuurder, wonende in de Ooststraat. De dieven, die langs achter in het huis zijn gedron gen, hebben ongestoord alles kunnen doorsnuf felen en zijn vertrokken met een som van 11.000 frank, die in een kas gereed lag om betalingen te doen, Denzelfden avond werd ook de woning der echt genooten Baellens, in de Meenenstraat, door dieven bezocht. De schoonbroeder van Baellens, toen hij daar voorbijkwam, zag licht branden op de slaapkamer en, meenende dat het de vrouw was, riep hij op haar. Aanstonds werd het licht uitgedoofd en weinig nadien zag hij twee man nen langs achter wegvluchten. Hij liep ze nog een eind achterna, doch te vergeefs. In het huis was alles doorsnuffeld geworden en een som van 1000 fr. verdwenen. ST-JAN. Erge val. De landbouwwerkman Van Engel Valère, 44 jaar oud, in dienst bij Fleurbaey Maurice, leidde Zaterdag voormiddag een koe naar de weide. Op zeker oogenblik gleed hij zoo ongelukkig uit dat hij zich onmogelijk nog kon rechthelpen. Op zijn geschreeuw kwam spoedig hulp opgedaagd en werd de gevallene in een nabijgelegen woning binnengedregen, waar een ontboden geneesheer hem kwam onder zoeken. Het slachtoffer, dat kloeg van inwendige pijnen, had een erge breuk opgeloopen en moest naar het hospitaal van Yper overgebracht wor den om er een heelkundige bewerking te onder gaan. KOMEN (Fr.). Een fransche ballon tegen de electrische lijn. Woensdag morgen waren drie ballons, van den militairen vliegdienst, te Roche- fort-sur-Mer (Charente Inférieure) opgestegen om een oefeningsvlucht te ondernemen. Een de zer, met drie man aan boord, werd door den he- \jgen v-rnd langs hier gedreven en tegen het vallen van den avond bevond de ballon zich boven Rijsel, na sedert lang reeds vruchteloos een geschikte landingsplaats te hebben gezocht. Daar zij zich in de nabijheid der belgische grens bevonden, besloot de bemanning, niettegen staande de ballon nog aan een snelheid van 80 km. per uur vloog, kost wat kost te landen. Men liet het gas ontsnappen en, na door de boomkrui nen van een klein boschje te hebben geslingerd, werd de mand geweldig tegen den grond ge sleurd, met het gevolg dat twee der inzittenden er uitgeworpen werden zonder zich, gelukkiglijk, erg te bezeeren. Alzoo ontlast nam de ballon, met nog een man erin, opnieuw wat hoogte en vloog tegen de hoogspanningslijn die van de electri- citeitscentrale van Komen den electrischen stroom naar Roubaix-Tourcoing voert. Door deze aanraking schoot het omhulsel van den ballon in brand en de laatste inzittende had nog den tijd om zich, van een tiental meters hoogte, Iangs- een koord te laten glijden en alzoo behouden uit dit ongeval te komen. Dadelijk stroomden er veel nieuwsgierigen ter plaats en werd een strengen ordedienst ingericht. Door dit voorval waren de steden Roubaix en Tourcoing Woensdag avond van 17 u.20 tot 19 u. 15 zonder licht. De vliegers, die alzoo een raid van 600 km. in 7 u. 35 hebben afgelegd, mogen van geluk spreken dat zij er zoo goedkoop van af gekomen zijn. Gevonden. Maandag 18 Februari, een stop sel voor naphtebak van auto, door M. Timperman Jules, 24, Groote Markt, die het ter beschikking van den eigenaar houdt. Denzelfden dag, door M. Lahoutte Albert, een zwarte pels. Dinsdag 19, door M. Beyens Arthur, een briïT Denzelfden dag, door M. Maes Lucien, een kin derhandschoen. Donderdag 21, door Mevr. Decrock Marie, een portemonnaie eenig kleingeld en een medaille inhoudende. Deze vier laatste voorwerpen werden ten poli- tiebureele afgegeven en mogen aldaar door hun eigenaars teruggevraagd worden. Verloren. Vrijdag 15 Februari, door M. Mo- niez Leon, van Morlanwelz, twee kaarten van onderlingen bijstand en andere kwijtbrieven. Zondag 17, door de dochter van M. Hondeghem Jules, een handzakje met eenig kleingeld erin. Maandag 18, door Mevr. Allaert Stephanie, een huissleutel. Door M. Cardinael Edgard, een geel lederen handschoen. Nog denzelfden dag, een blauw lederen geld beugel inhoudende papieren en postzegels. Vrijdag 22, een damesborstspeld met brillanten bezet. Terugbrengen tegen belooning ten bureele van dit blad. INTREKKING VAN MUNTSTUKKEN Ter uitvoering van een koninklijk besluit van 20 December 1934 worden de nikkelen muntstuk ken van 10 en 20 frank, met ingang van 1 Maart aanstaande, wettelijk buiten omloop gesteld. Tot op 31 Mei 1935 zullen deze stukken tegen wette lijk gangbare munt uitgewisseld worden in de kassen der Nationale Bank, te Brussel, en haar bijkantoren buiten de hoofdstad, alsmede in de kassen der ontvangers der posterijen, der belas tingen, der douanen en accijnzen, der registratie en domeinen, in de steden en gemeenten waar geen kantoor van de Nationale Bank bestaat. ZOMERUUR Dit jaar zal het zomeruur in voege gebracht, worden tijdens den nacht van 30 op 31 Maart,, te 2 uur (winteruur) overeenkomend met 3 uur (zorheruur). Het Winteruur zal weer in voege- komen gedurende den nacht van 5 op 6 October,, om 3 uur (zomeruur) overeenstemmende met 2' uur (winteruur).

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1935 | | pagina 14